Боротьба з зарплатами у конвертах чи спроба "підшугнути" Садового. Що думають підприємці про обшуки на !FESTrepublic
Реакція підприємців на обшуки з залученням озброєних силовиків в головному офісі холдингу Fest!, якому належать відомі заклади "Криївка", "Реберня", "П'яна вишня" тощо
Обшуки в хедофісі "Холдингу емоцій Fest!", до якого входять кілька десятків відомих закладів, і звинувачення компанії в ухилянні від сплати податків та у виплаті зарплат у конвертах стали скандалом тижня. Чи справді причина обшуку – боротьба з тіньовими зарплатами та що стоїть за демонстративними обшуками? "Еспресо.Захід" запитав думку підприємців з цього приводу.
Фото: БЕБ
Ярослав Рущишин, депутат Верховної Ради, підприємець
На жаль, в Україні досі практикують принцип винуватості підприємництва, який був запроваджений ще за часів Радянського Союзу, де підприємці – "буржуї", "ворожий клас". За нормальних обставин підприємство мало б отримати повідомлення, що у зв'язку з такими-то показниками ви підпадаєте під контроль через певні ризики. Просимо виправити, інакше ми прийдемо перевіряти. Так мав би виглядати діалог з підприємництвом у цивілізованій країні, де діє презумпція невинуватості. У нас же з бізнесом можна робити усе, що хочеш, народ це гарно сприйме, базуючись на старих стереотипах "боротьби з буржуями". Нам такий підхід треба кардинально змінювати. Лише тоді можна говорити про розвиток підприємництва чи притік інвестицій в Україну.
Силові структури і "маски-шоу" треба застосовувати там, де вони потрібні – де є загроза безпеці, де можуть чинити опір. А для перевірки бізнесу можуть просто приходити звичайні люди, а ще краще – попереджати листами. Ось і все. Я майже переконаний, що з усіх цих гучних обшуків нічого не буде – всі суди підприємництво виграє. Але це додаткова негативна риса нашому бізнес-середовищу під час війни.
Вардкес Арзуманян, ресторатор, власник Babo Gardens, Mons Pius
Якось мене зупинила поліція. Запитую: чому ви мене зупинили, я ж не порушив нічого? Поліцейський відповів: нам сказали зупиняти дорогі машини. Те саме з Фестом – вони помітні. Цей обшук відбувся саме з ними, щоб показати іншим підприємцям, що їх чекає.
Можу багато говорити про те, як поводив себе львівський бізнес за тієї чи іншої ситуації. Коли тільки почалася повномасштабна війна, ми по 500-600, а дехто і по мільйону порцій їжі приготували для біженців і тих, хто цього потребував. Потім майже увесь львівський бізнес став точками незламності – ми приймали й готові приймати львів’ян, які залишаться без електроенергії. Для цього купували генератори, підготували приміщення. Ми відправляємо гроші на потреби захисників. І це при тому, що бізнесу зараз важко, але ми продовжуємо працювати. І в цей час до бізнесу приходять не просто з перевіркою, а у бронежилетах і з автоматами. Для чого? Може, і були порушення. Ми не можемо взагалі не мати порушень. На початку війни всі постачальники відмовилися продавати нам щось по перерахунку. Ми вимушені були якось викручуватися, розрахуватися готівкою з постачальниками, аби не зупиняти роботу підприємства. Водночас я уже рік чекаю відшкодування ПДВ більш як на мільйон гривень – і не можу їх отримати.
До речі, за 28 років моєї діяльності найбільше податкових перевірок у моїх ресторанах була під час пандемії, коли ми не могли заробляти. Тому мені все це мені знайомо.
Мені шкода, але бізнес зі Львова йде. Уже не одна ресторанна компанія виїхала. І я переживаю, що скоро львівського бізнесу не залишиться.
Ростислав Пшемінський, голова Асоціації підприємців України
Чув версію, що ці обшуки – це помста Зеленського, бо десь на офісі Фесту є зображення Голобородька, якого збив "мерседес". Я в це не вірю. БЕБ, як і будь-яка інша правоохоронна структура, не може собі дозволити такі масштабні "маски-шоу", не маючи підстав для цього. До того ж "Фест" – величезна структура, в якої є потужні юристи, які контролюють усі процеси. Це машина. І ті, хто заходив з перевіркою, не могли йти з голими руками.
Їх звинувачують у тому, що частину зарплат виплачували кешем. Це не дивно, адже в таких закладах ходить багато готівки і не факт, що вона вся обліковується. Очевидно, БЕБ якийсь час це документувало. Можливо, "здав" хтось із працівників, якого звільнили з конфліктом, і розповів про цю схему.
Загалом не бачу в цих обшуках політичного підґрунтя, хоча розуміємо, що Фест – це структура, близька до Андрія Івановича (Садового, - ред.). Можливо, це було використано для того, аби "підшугнути" нашого мера, який, можливо, ще коливається у своїх вподобаннях на майбутніх виборах. Наш мікродиктатор починає заходити у стадію активних виборів і максимально намагається вирівняти під себе поле. А оскільки великий бізнес завжди має політичне забарвлення, зрозуміло, що це вже ігри на високому рівні.
Тарас Ковальчук, підприємець, у закладах якого в Тернополі влітку також проводили обшуки
Якщо в Україні відбуваються такі "маски-шоу" з обшуками, то у цьому є якийсь адміністративний, політичний конфлікт, який призводить до такого загострення ситуації. В інших випадках просто є непланова перевірка податкової чи інших органів. Вони приходять і підіймають документацію – без зброї, без "масок-шоу". Коли це такі показові дії – то це про те, що вищі органи чи особи, хочуть щось комусь донести. У більшості випадків – хтось комусь перейшов межі, правила.
По Львову є чутки, що це політичний тиск. Це класичний приклад, коли друзям усе, а ворогам закон. Наприклад, у нас було три обшуки, які нічим не завершилися. Ми ніде не є ні підозрюваними, ані відповідачами. Через суд ми два обшуки уже визнали недійсними, визнання третього – у процесі. До прикладу, хтось повідомив у поліцію, що десь начебто продають наркотичні засоби. Поліція бере дозвіл через суд на процесуальні дії, приходять, а виявляється, що в закладі нічого такого немає. І тоді питання: а чи не є це перевищенням службових обов’язків? Суд визнав, що було, і став на наш бік.
Насправді з обшуком можуть прийти до будь-кого з будь-якої надуманої позиції. На жаль, у нас трактування дій залежить від людського фактора. На якісь злочини можуть узагалі не звертати увагу, а на якісь повідомлення може бути реакція, яка перевищує розумний глуз. Можна ж повідомити, що в офісі на комп’ютерах зберігається порнографія. Чи хтось може повідомити, що є підозра, нібито на вашому авто перебитий номер і авто можуть забрати на арештмайданчик на експертизу, яка може тривати від декілька днів до декількох місяців. Це називається створення незручностей неугодним особам. Таких методів у різноманітних правоохоронних органів є дуже багато.
Що відомо про обшуки головного офісу "Холдингу емоцій Fest!"
17 жовтня приблизно о 14.30 детективи БЕБ разом з озброєними людьми прийшли з обшуком в офіс "Холдингу емоцій "Холдингу емоцій Fest!" та території !FESTrepublic. Обшуки тривали до 6:20 18 жовтня. Через те, що робота головного офісу була заблокована, не працювали також заклади холдингу.
Уже ввечері 17 жовтня детективи БЕБ заявили, що викрили у Львові схему ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах холдингом, до складу якого входять 60 ресторанів та торгових точок. Співвласник компанії Юрій Назарук в ефірі "Еспресо" заявив, що тон і текст заяви БЕБ, яку продублював також Офіс Генрпрокурора, такий, ніби на кордоні Венесуели та Колумбії зловили наркокартель. Він також повідомив, що його компанія буде звертатись до суду щодо неправомірних дій БЕБу
- Актуальне
- Важливе