Ризики перенесення сплати ПДФО комунальними закладами Львівської облради. Блог Ірини Гримак
Управління майном спільної власності Львівської облради винесло на розгляд депутатів пропозицію щодо зміни місця сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) трьома обласними медичними закладами зі Львова у інші громади, в яких працюють їхні філіали
Відповідно до цієї пропозиції, Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф мав би платити ПДФО у Сколе, Госпіталь ветеранів війн та репресованих імені Юрія Липи – у Трускавці, а Львівська обласна лікарня – у Великолюбінський ОТГ.
Тобто частину податку з зарплат працівників, яка призначена для місцевих бюджетів, ці медичні заклади сплачуватимуть не у бюджет Львівської громади, на території якої вони юридично зареєстровані та функціонують, а до бюджетів інших громад. Громади натомість обіцяють повертати цим закладам 40% сплаченого ПДФО у вигляді субвенцій на їхній розвиток, а 20% – передавати на підтримку військових частин.
На перший погляд, ця пропозиція справді скерована на те, щоб розв’язати проблеми браку коштів на розвиток обласних медичних закладів, маленьких громад, а також фінансове підсилення військових частин. Якщо ж говорити про Львів, то, дійсно, втрата ПДФО трьох обласних закладів для міста не буде критичною, адже бюджет Львова, на відміну від бюджетів всіх інших громад області, поки що не зазнав суттєвих скорочень в порівнянні з минулими роками.
Втім запропонований варіант розв'язання цих проблем, на моє переконання, є поспішним, до кінця не виваженим і таким, що провокує нові проблеми. У цьому випадку простий, здавалося б, підхід, за яким в одного щось забирають та ділять між іншими, не спрацює на позитив.
Спробую пояснити чому так.
Уявіть собі лікарню у Львові, яка має сучасне обладнання, хороших фахівців, чудово відремонтована. Тобто в ній все, про що дбає її керівництво і колектив, є на вищому рівні. Втім, навряд чи така лікарня буде успішною та зможе надати якісні послуги населенню, адже на результат її діяльності впливає багато інших факторів, які залежать не від керівництва лікарні, і навіть не від власника, а від рішень влади міста, де вона розташована. Це, наприклад, комфортний і регулярний доїзд до лікарні, сучасні інфраструктурні мережі, благоустрій території. Після того, як медичні заклади перестануть сплачувати ПДФО у місцевий бюджет Львова, розв’язання цих проблем стане проблематичним та потребуватиме додаткових узгоджень і компромісних рішень від обласної влади, а також їхнього керівництва.
Депутати Львівської обласної ради, які підтримують ідею сплати медичними установами ПДФО не за місцем реєстрації у Львові, а за місцем знаходження філій, повторюють минулі помилки. Нагадаю, у 2020 році мною, як головою Львівської обласної ради, було ініційовано рішення про повернення до Львова юридичної реєстрації, а відтак і сплати ПДФО всіх обласних закладів, які розташовані та працюють у місті, але були раніше перереєстровані у районах області. Зроблено це було не лише на вимогу закону, але й тому, що ґрунтовне вивчення суті та результатів цієї ініціативи засвідчили, що вона не сприяла справедливому розподілу коштів, їхньому ефективному використанню, а також шкодила співпраці між громадами та обласною радою. Щобільше, ця ініціатива містила в собі серйозні корупційні ризики.
Діючий закон про сплату ПДФО не є досконалим, бо він не забезпечує справедливого його розподілу. Депутати Львівської обласної ради сьогодні мають всі підстави підняти перед урядом та законодавцями питання про його вдосконалення замість того, щоб вдаватись до пошуку схем, як обійти його положення.
Разом з тим Львівська обласна рада, як власник медичних установ, мала б активізувати роботу над пошуком додаткових позабюджетних джерел фінансування розвитку медицини в області, в тому числі приватних і міжнародних. Вона також повинна не ухилятись, а вести постійний діалог з громадами, на території яких розташовані її заклади, шукати точки дотику і взаємовигідної співпраці задля якісного задоволення потреб наших мешканців.
Про авторку. Ірина Гримак, депутатка Львівської обласної ради, засновниця Фонду "Львівщина".
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів
- Актуальне
- Важливе