Більшість українців сприймають ліс як місце відпочинку, а не економічний ресурс: опитування
51% українців, в першу чергу, вважають ліс місцем відпочинку для себе, 36% – домівкою дикої природи, і лише 12% – економічним ресурсом.
Всеукраїнське опитування, проведене соціологічною агенцією Info Sapiens на замовлення Всесвітнього фонду природи WWF-Україна, показало суттєвий суспільний попит на збільшення використання екологічних та соціальних послуг лісу в порівнянні з економічними, передає "Еспресо.Захід".
Відомо, що під час дослідження вдалось вияснити, що переважна більшість українців – 83%, вважають, що врахування екологічних функцій лісів, наприклад, збереження дикої природи, є найбільш актуальною потребою. Та лише 10% впевнені, що пріоритет необхідно надати використанню економічного ресурсу лісу, як то збільшенню обсягів лісозаготівлі.
Постачання чистого повітря та чистої води – функції, або послуги лісу, які українці цінують найбільше
Відомо, що більшість українців, а саме 57% респондентів, важають найціннішою послугою лісу чисте повітря та чисту воду. У топі цього списку для жителів міст та сіл також:- можливість насолодитися красою природи (37%),
- забезпечення грибами та ягодами (36%),
- притулок для диких тварин і рослин (34%), місця відпочинку (34%)
- регулювання клімату (24%).
- Забезпечення деревиною і папером (11%)
"Отримані результати розвінчують міф про значну відмінність між ставленням до лісу жителів міст та сіл: обидві категорії на перше місце зі значним переважанням ставлять екологічні і соціальні пріоритети, надаючи їм перевагу над економічними. Це йде всупереч з усталеним уявленням ресурсно-орієнтованого лісового господарства, яке зосереджене здебільшого на вирощування деревини. Суспільний попит на більше використання екологічних та соціальних послуг лісу має складати основу подальших змін лісової політики України", – зазначив Андрій Плига, керівник напряму “Ліси”, WWF-Україна.
Згідно з дослідженням, переважна більшість з опитаних українців стурбована проблемами лісів. І дві третини з них готові долучатися до вирішення цих проблем, наприклад, висаджуючи ліси, прибираючи сміття, створюючи заповідні території.
Зменшення масштабів суцільних рубок і заготівлі деревини – найбільші зрушення, які мають відбутися в управлінні лісами на думку респондентів (63% та 51% відповідно). Поруч зі збереженням рідкісних видів дерев та збільшенням площі заповідних лісів (41% та 41%). Цікавим є те, що саме жителі великих міст вважають питання збереження видів та заповідання найбільш актуальними (50% респондентів великих міст).
Також стало відомо, що 56% українців певні, що ліси зміняться на краще – будуть чистими, зеленими, густими, матимуть більшу площу тощо. Водночас, третина (34% респондентів) навпаки вважає, що ситуація зміниться на гірше, і частина лісів в Україні буде знищена.
"WWF-Україна переконаний, що лісова політика має враховувати суспільний запит на зміну підходу до лісівництва та перетворитися на практичні дії з боку державних інституцій різного рівня", – йдеться в повідомленні.
Зазначають, що першим кроком до цього можна вважати ухвалення урядом Державної стратегії управління лісами України до 2035 року. Вперше лісова стратегія в Україні містить повноцінний природоохоронний блок. Нова стратегія відображає прагнення суспільства до врахування екологічних і соціальних потреб в управлінні лісами, а також вперше визначає як пріоритети:
- збереження біорізноманіття в лісах,
- збереження найстаріших лісів – пралісів,
- зміни підходів до ведення лісового господарства з урахуванням необхідності боротьби з незаконними рубками та адаптації до зміни клімату тощо.
Довідково
Всесвітній фонд природи WWF – одна з найвпливовіших та найбільших незалежних природоохоронних організацій у світі, що нараховує понад 5 мільйонів прихильників і має представництва у більш ніж 100 країнах світу. Місія WWF полягає у тому, щоб зупинити деградацію природних систем планети та побудувати майбутнє, у якому людина житиме в гармонії з природою. Цього можна досягти шляхом збереження біорізноманіття планети, раціонального використання природних ресурсів, зменшення забруднення та нераціонального споживання.ьких стандартів ICC/ESOMAR і знаходиться у переліку компаній ESOMAR Directory.
- Актуальне
- Важливе