Автослюсарі, що рятують життя військовим: львівський автосервіс безкоштовно лагодить машини для фронту
У автосервісі Brs Station від початку повномасштабного вторгнення безкоштовно відремонтували вже понад 200 автомобілів, які поїхали на передову. Його засновник Юрій Стефанишин ухвалив рішення допомагати фронту в перші дні після повномасштабного вторгнення росіян. Відтак із лютого щоденно лагодить авто, допомагаючи таким чином Збройним Силам України
Бізнес із ремонту авто почав вести чотири роки тому. Хоч досі має несплачені кредити, твердо перконаний: кожен має долучитися до перемоги України над загарбниками так, як уміє це робити найкраще. Він і його команда найкраще вміє ремонтувати машини. Тим паче, що зараз саме ця робота вкрай потрібна для злагодженої роботи фронту.
Розповідає – з його рішенням одностайно погодились і колеги.
"Зараз у нас на фірмі працює десять людей – це той кістяк, який формує команду майстрів. Усі вони виконують роботу на ентузіазмі, але заробітну плату я зберіг. Тому частину авто ми ремонтуємо безкоштовно, а частину – за гроші. Звичайно, що зарплата стала меншою, оскільки впав дохід, але усі поставились до цього з розумінням", – пояснює Юрій Стефанишин.
Машина для фронту повинна їхати бездоганно в будь-якому бездоріжжі
На передовій машини для військових потрібні не менше, ніж зброя, бо від них також напряму залежить життя бійців. Автівки повинні бути справними, щоби не підвести у найвідповідальніший момент, а тому працівники автосервісу ретельно ставляться до своєї роботи. Хоча й бувають випадки, коли деякі волонтери приганяють авто в жахливому стані.
"Є певні групи автомобілів, вони дуже різні. Ті, скажімо, які родичі купують своїм дітям чи чоловікам – такі машини, хоч і вживані, але не є в критичному стані. Їх просто привозять на сервіс і кажуть: "Зробіть так, щоб вона не підвела". У такі авто вкладати потрібно значно менше. Але є такі волонтери, які купують машини для ЗСУ у критичному стані. Вони або не розуміються, або хочуть зекономити", – веде далі Стефанишин. І додає, що ремонт таких авто просто нерентабельний.
"Є такі машини, що деталі до них дуже дорогі, та ще й в Україні їх немає. Треба чекати 2-3 тижні, щоб передали з-за кордону. Таку машину ремонтувати немає змісту, хоч ми стараємось людям пояснювати, що саме варто брати, а що – ні. Хоча вже якщо пригнали машину, то пробуєм щось "зліпити", – каже Стефанишин.
Пан Юрій зазначає, що для автомобіля, який вирушить на фронт, основними є мотор, електрика та ходова. Ходовій, до слова, приділяють найбільше уваги, адже машини мають бути готовими їздити по болоту та бездоріжжі, виконувати свої бездоганно свої функції, незалежно від покриття.
Але й їх ремонт обходиться в немалі суми.
Читайте також: Замість прихистити трьох людей вирішили нагодувати три сотні: як львівський гастрономічний бренд допомагає переселенцям
"Є такі випадки, коли треба, крім часу, вкласти в ремонт круглу суму. Так було з "Кіа" – зробили її на 24 тисячі. Або ж поліцейські пригнали машину. Ми зробили капітальний ремонт мотора, але не отримали коштів навіть за запчастини. Там загальна сума вийшла понад 40 тисяч. Загалом у середньому на ремонт одного авто йде в межах 10 тисяч гривень", - каже він.
Приганяють на автосервіс, окрім легкових машин і позашляховиків, машини швидкої допомоги й автобуси, які також застосовують для потреб ЗСУ. В автосервісі вже вирішують, що робити за гроші, а що безкоштовно. Сортувати машини за таким механізмом вимушені, бо інакше припинили б свою діяльність.
"Нещодавно з військової частини привезли ремонтувати "пазик". Його наші хлопці три тижні робили, але все-таки запустили і він їде", - каже чоловік.
Юрій Стефанишин зізнається, що з військовим працювати найлегше. Каже, що вони більше вмотивовані і краще розуміються на конкретних потребах
Деякі авто, які ми ремонтували, стоять на майданчиках для продажу
Натомість не бракує і тих, хто залюбки наживається на війні. Юрій Стефанишин воліє їхніх імен не називати, бо не вважає, що зараз це на часі. Але вважає, що після перемоги декому варто було б зробити "переконливе зауваження".
Читайте також: Модні фотосесії і кулінарні шоу змінили на прихисток для тих, хто втік від війни: як львівська фотостудія приймає сотні переселенців
"Був випадок, коли приїхала машина, яка мала з-під куль вивозити наших полеглих захисників. Там була проблема з рульовою, тому машина банально не могла їхати. Робили її чотири дні. Поїхав я шукати цю рульову до одного чоловіка, пояснив, для чого ця машина, попросив продати. І якщо вона в середньому коштує 150-200 доларів, він мені продав за 400. І це після того, як я йому розповів всю історію! Та й це ще не кінець – долар він порахував по 44 гривні. Та я не мав виходу, бо в полях гниють тіла наших воїнів, а їх не було чим забрати", – розповідає Стефанишин.
Таких історій, каже пан Юрій, не бракує. Користають з війни навіть ті, хто називає себе волонтерами.
"Були в нас і такі, що не ремонтували свої авто роками, приганяють на СТО у жахливому стані і просять безкоштовного ремонту. Часом це машини преміум-класу. Мої хлопці, які працюють на автосервісі, до такої роботи беруться неохоче, адже розуміють, що не завжди саме цим людям зараз нагально потрібна допомога.
Або ж ще гірше – клеять на свої авто хрести, представляються волонтерами й теж просять безкоштовного ремонту. Згодом ми дізнавалися, що деякі авто, які ми ремонтували, стоять на майданчиках АвтоРІА".
Читайте також: Перерахували на ЗСУ 100 % доходу : львівський бренд "На дереві" допомагає українським військовим
Такі моменти майстри обіцяють не забути. Однак зараз на них намагаються не зважати. І кажуть – ремонтуватимуть стільки, скільки буде потрібно захисникам України.
"Уявіть, що конкретно від вашої роботи буде залежати, чи людина житиме, чи ні, чи вчасно вивезуть бійців із зони бойових дій. І коли усвідомлюєте, що людина може загинути, бо якийсь слюсар образився і не захотів ремонтувати… то, звісно, на такі дрібниці заплющуєш очі", – підсумував директор автосервісу.
Кому потрібне технічне обслуговування автомобілів, звертайтесь на автосервіс Brs Station на вулиці Хуторівка, 23 у Львові.
"Еспресо.Захід" продовжує проєкт, у якому розповідає, як львівський бізнес допомагає внутрішньо переміщеним особам і Збройним Силам України боротися проти російських загарбників.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе