За німецьким зразком: чи має майбутнє дуальна освіта на Львівщині

Ірина Березовська
1 лютого, 2021 понедiлок
10:05

Вихованці львівських профтехів, у яких запровадили співпрацю з роботодавцями, показують кращі результати, ніж їхні однолітки з інших закладів.

Майстриня манікюру з дипломом економіста, касирка в супермаркеті з дипломом юриста, бариста після факультету міжнародних відносин… Впізнаєте картинку? На жаль, ринок праці підтверджує тенденцію – робітничих спеціальностей потребують більше, ніж управлінців. Де взяти хороших операторів заправних станцій, слюсарів на СТО, швачок, пекарів і зварників, знають у львівських училищах, які наважилися на експеримент – перехід на дуальну освіту.

Виявляється, доки українські старшокласники штурмують економічні та юридичні факультети вишів, їхні однолітки без клопоту й шуму вступають на "непопулярні" робітничі професії у заклади професійної освіти, в яких споконвічний недобір, і отримують конкурентну зарплату – 16-20 тисяч гривень. Завдяки так званій дуальній освіті за німецьким зразком там можна швидко опанувати затребувану професію, отримати якісну практику й залишитися працювати в компанії-лідері ринку.

Непотрібні професії

За прогнозами викладачів Київської школи економіки, в недалекому майбутньому зникнуть професії касира, таксиста, працівника банку, помічника юриста й інші схожі. А якщо ти один з них?

В українських училищах і коледжах досі готують доярок і чабанів. Водночас у розвинених країнах активно замінюють автоматами й роботами працівників у сільському господарстві, промисловості, транспорті, логістиці, торгівлі, готельно-ресторанному бізнесі, догляді за хворими й навіть у банківському секторі та страхуванні. Наприклад, ще на початку 2017 року в Японії страхова компанія звільнила працівників і замінила їх системою штучного інтелекту. Вихід один – здобувати професії, орієнтовані на майбутнє.

Щоб не втратити себе у світі майбутнього, людині доведеться звикати до нових умов.

Професор історії, автор міжнародного бестселера "Sapiens: коротка історія людства" Юваль Ной Харарі висунув теорію, що до 2050 року може з'явитися клас непотрібних людей. Це не просто безробітні, а люди, не здатні знайти роботу, яку вони виконували б краще, ніж машини. Щоб не втратити себе у світі майбутнього, людині доведеться звикати до нових умов. Середовища, в якому ти закінчив училище, став робітником на заводі, відпрацював 35 років і пішов на пенсію, вже не буде. Доведеться постійно вчитися.

Державний перелік професій із підготовки кваліфікованих робітників містить фахи, які не вимагають спеціальної освіти, – кастелянка, дояр та оператор машинного доїння, чабан тощо. А вже невдовзі стануть актуальними такі професії, як оператор робототехніки, спеціаліст з альтернативної енергетики, оператор безпілотного апарату, оператор 3D-друку, тестувальник смарт-систем тощо. І відповідних фахівців потрібно починати навчати вже.

Хто платить, той і замовляє музику

Правила гри економіки такі: спершу обирає держава, а потім – абітурієнти. Тобто спочатку держава має визначитися, які зі спеціальностей варто фінансувати за держзамовленням. Для цього Мінекономрозвитку робить прогноз потреб бізнесу на 3-5 років. Прогноз є, але там визнають, що методика прогнозування на сьогодні застаріла. От і виходить, що з року в рік держава фінансує якісь училища й коледжі за дуже приблизними уявленнями.

Щоб підготувати фахівця робітничої професії, потрібні не лише аудиторії, книжки та викладачі, а й серйозна база для практичного здобуття навиків

Однак виправити це спотворення може дуальна освіта – така система навчання, коли можна навчатися на практиці, не відходячи від парти. 30% теорії + 70% практики – така формула дуальної освіти у профтехзакладах. Ще є стипендія і перше робоче місце. У світі так уже навчають операторів 3D-друку, мехатроніків та операторів робототехніки. Щоб підготувати фахівця робітничої професії, потрібні не лише аудиторії, книжки та викладачі, а серйозна база для практичного здобуття навиків. Вона є в роботодавця, то чому б її не використати?

Батьківщиною дуальної освіти вважають Німеччину. Роботодавець визначає, які саме фахівці потрібні йому в найближчі 3-4 роки. Молодого спеціаліста навчають фахівці з підприємства. Училище чи коледж відповідає за теоретичну частину, підприємство – за стажування. Студенти отримують стипендію, яка мало відрізняється від зарплатні. Звісно, традиційні контрольні й іспити ніхто не скасовує. Але це вже зовсім інша історія: навчання конкретне, на ринку праці вони можуть дати собі ради, бо вже багато знають і вміють. Немає такого, що після закінчення освіти випускник сидить вдома без роботи, бо його вчили працювати з технікою, яка вже морально застаріла. Від цього у виграші всі: регіон отримує податки, молоді люди – роботу, профтехи – конкуренцію і фінансування.

"Дуалка" по-львівськи: перші кроки, підводні камені та перспективи

Міносвіти пілотувало дуальну систему ще в 2015-2017 роках. В експерименті взяло участь Львівське вище художнє профучилище, а 2017 року Львівщина продовжила впровадження "дуалки", співпрацюючи з Освітнім центром BBW з Баварії у ВПУ №20 і міжрегіональному ВПУ автомобільного транспорту та будівництва.

Партнером стало українсько-німецьке підприємство ТОВ "Сферос-Електрон", яке займається машинобудуванням на ринках Європи, Америки й Азії. Тут досі підтримують дуальну освіту.

"На "Сферос-Електрон" потрібні електрозварники. Їх не так уже й багато. Компанія вирішила допомагати готувати таких спеціалістів. Це цінний фах і в Україні, і за кордоном. Троє майстрів стажувалися в Німеччині, ми узгодили навчальні плани з училищем і підприємством за зразком 70% практики+30% теорії і почали працювати. За учнями училища закріпили наставника. Молоді хлопці з училища, які вчилися на зварювальників, на підприємстві отримували по 16-20 тисяч гривень зарплати. Це дуже пристойні заробітки для молодого фахівця у Львові. Після закінчення навчання їх узяли на роботу", – розповідає Олег Саврук, очільник Львівського обласного осередку Всеукраїнської асоціації працівників професійно-технічної освіти.

За його словами, така модель найкраще пасує для тих, хто вступив на навчання після 11 класу, бо після дев’ятирічки учні ще мусять опанувати шкільну програму й мають лише один день у тиждень професійного навчання на підприємстві.

Говорити, що експеримент вдався, як у Німеччині, ще рано, але перші позитивні успіхи вже є.

"На сьогодні 28 закладів на Львівщині готують фахівців за дуальною системою. До неї долучені 134 підприємства, які беруть участь у навчанні молодих фахівців. Звісно, це не великі підприємства, адже наша область не є лідером з масштабного виробництва. Це дуже різні роботодавці за масштабом, але вони зацікавлені в тому, щоб навчати собі працівників", – розповіла "Еспресо.Захід" Наталія Рибак, заступниця директора Навчально-методичного центру ПТО.

Зі слів Олега Саврука, у Львові в такому форматі уже працюють АТП-1 і бронетанковий завод. На ці підприємства беруть зварювальників і слюсарів з ремонту електромонтажного обладнання з львівських профтехів.

Говорити, що експеримент вдався, як у Німеччині, ще рано, але перші позитивні успіхи вже є.

"Учні, які брали участь у дуальному навчанні, показали кращі результати на всіх тестуваннях, вони почуваються більше упевненими порівняно з тими, хто не мав такої практики. Їх одразу брали на роботу. Так сталося, що проєкт завершився у 2017-му, а співпраця профтехосвіти й бізнесу досі триває", – каже Наталія Рибак.

Співпраця з державою у сфері дуальної освіти – це свідомий вибір роботодавців, адже потрібно врегулювати чимало речей на рівні держави.

За її словами, в дуальній освіті треба врегулювати ще багато моментів, щоб усі учасники навчального процесу мали найкращі умови для співпраці. Поки що учень не відробляє усіх затрат на своє навчання. У Німеччині такий працівник починає заробляти щойно на третій рік, до того йому виплачують стипендію, а не зарплату. Тому бізнесу ще й економічно вигідно навчати собі працівників. В Україні бізнес наразі незахищений, бо немає гарантій, що учень піде працювати саме на це підприємство. От повчиться, для прикладу, класти плитку – і поїде заробляти до Чехії.

"Співпраця з державою у сфері дуальної освіти – це радше свідомий вибір роботодавців. Дуже багато речей в Україні ще треба відрегулювати. Наприклад, податки за учня, який ще, по суті, навчається, а не повноцінно працює. Бо львівські підприємства, які навчали за дуальною системою, з цим зіткнулися. Це має вирішити держава. Це одна з причин, чому підприємці відмовляються брати участь у дуальній освіті", – переконана Наталія Рибак.

З нею погоджується й Олег Саврук. На його думку, потрібен новий закон про ПТО.

"Останній закон про профтехосвіту в нас ухвалили 1988 року. Він давно вже застарілий. Були спроби змінити закон, але далі першого читання справа не дійшла. Ми подали свої зміни до законопроекту 2015 року, але чи до них прислухаються, не відомо", – каже Олег Саврук.

 • Тим часом ще одну професію взявся реформувати відомий кулінарний експерт Євген Клопотенко. Він спільно з МОН працюватиме над зміною навчання кухарів і кондитерів. Пілотний проєкт розпочнеться вже у вересні на базі двох київських училищ. Схоже, дуальна освіта в Україні набуває нових прихильників і партнерів.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
суд у Львові над гвалтівником
11 червня, 2021 п'ятниця
Пів дня боролися з технікою: суд у справі левандівського ґвалтівника знову перенесли
Віктор Бобиренко
11 червня, 2021 п'ятниця
"Звернення до зауваг Росії щодо української форми – реверанс УЄФА в їхній бік", − Віктор Бобиренко 
аварія-скутер у львові
11 червня, 2021 п'ятниця
У лобовому зіткненні в Городку загинув 13-річний скутерист
Львів
+22
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.91
  Купівля 26.91
  Продаж 27.14
 • EUR
  Купівля 32.62
  Продаж 33.03
 • Актуальне
 • Важливе
2021, субота
12 червня
20:20
акценти
Львівська сотка та Форум ветеранОК, – акценти від "Еспресо.Захід"
20:13
Волонтерський оскар
У Львові вручили "Волонтерський оскар"
19:40
рекорд у рівному
Вишила вручну понад пів мільйона літер та знаків: рівнянка встановила рекорд України

Опитування

Чи піде Байден на поступки Путіну?
18:56
водоспад
Біля водоспаду на Львівщині, де нещодавно сталася трагедія, ввели нові правила поведінки
18:22
Китайці у Луцьку
У Луцьку китайці заспівали українською
17:47
освітня академія
На Львівщині стартувала щорічна Освітня академія
17:24
Форум ветеранОК
Дискусії, поради, майстеркласи: у Львові триває Форум ветеранОК
16:51
Бельгія -росія
У львівській фан-зоні обіцяють ще по 300 кухлів пива після третього гола у ворота Росії
16:19
виставка у першому театрі у львові
Львів кинув "Погляд на актора". Через дітей
15:43
вакарчук з дружиною
Були разом понад 20 років: Святослав Вакарчук розійшовся з дружиною
15:36
путін
Путін втратив Україну й Закавказзя: омріяний “русскій мір” провалюється, – Піонтковський
15:13
штормове попередження
У Львові оголосили штормове попередження
14:40
Ярослав Дубневич
Суд не повірив у зубожіння Ярослава Дубневича і не скасував йому заставу у 90 млн грн
14:30
Оприлюднено світлини сестри Степана Бандери після повернення з ГУЛАГу
14:20
Ганна Гопко
"Чому за 30 років незалежності Медведчук досі не сидить за ґратами", − Ганна Гопко
13:57
форус ветеранок у львові
У Львові розпочався Форум ветеранОК
13:32
ООС
Стало відоме ім'я військового, який загинув на Донбасі
13:02
Михайло Цимбалюк
"Якщо "ніжки" прослуховувань ростуть з теперішньої влади, то щоб вона часом не вийшла на себе", − Михайло Цимбалюк
12:46
Микола Княжицький
Серіал "Слуга народу проти української мови" не закінчиться ніколи
12:34
Молюська в ЛМР
Міністр юстиції розповів, на що підуть кошти від продажу в'язниці у Львові
12:06
Львівська сотка
З площі Ринок стартувала традиційна "Львівська сотка"
11:43
Орест Бачмага
Помер відомий львівський кіномитець та винахідник Орест Бачмага
11:04
Ігор Шолтис
Розслідуванням Бігуса Зеленський хоче "українізувати" свій образ, − ветеран війни на Сході Ігор Шолтис
10:35
коронавірус
На Львівщині виявили менше сотні нових хворих на COVID-19
10:04
ДТП
У Самборі автомобіль збив дитину на велосипеді
09:30
ООС
На Донбасі від осколкового поранення помер український військовий
09:00
літо
Спека та туман: погода на Львівщині 12 червня
2021, п'ятниця
11 червня
22:03
Ганна Гопко
Потрібно спростовувати аргументи про нашу неготовність до вступу в НАТО, − Ганна Гопко
21:00
акценти
Старовинне танго, святий хірург, безкоштовне пиво та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:40
суд у Львові над гвалтівником
Пів дня боролися з технікою: суд у справі левандівського ґвалтівника знову перенесли
20:22
Борковський
"Борковський & Валевська" на "Еспресо": плівковий скандал та турбулентність у "Голосі"
20:08
іконостас
Унікальний іконостас із церкви Св. Трійці у Жовкві відреставрували
19:48
ЦНАП
10 громад на Івано-Франківщині отримають субвенції на розбудову ЦНАПів
19:28
нападники
Двоє львів'ян серед ночі побили та пограбували перехожого
19:16
На Тернопільщині розшукують двох 16-річних хлопців, які вирушили на нічну риболовлю
19:10
ООС
Біля Водяного від обстрілів загинув український військовий 
18:57
потяги Укрзалізниці
Укрзалізниця збільшує кількість веловагонів у Карпатах
18:39
Ексклюзив
Марта
Напередодні батярського свята львів'янка поділилася текстом унікального старовинного танго
18:18
Андрій Болюбаш
Андрій Болюбаш втретє став головою Громадської ради при Львівській ОДА
18:05
Євро-2020
Євро-2020: біля університету Франка у Львові діятиме фан-зона
Більше новин