"Від лікарського самоврядування у виграші будуть усі", - Олег Дуда

Ірина Березовська
29 січня, 2021 п'ятниця
14:09

Депутати від ЄС у Верховній Раді врятували лікарів від фейкового самоврядування, яке намагалась протягнути провладна партія. Реальних засобів впливу для лікарів законопроєкт не містив.

Законопроєкту про самоврядування медичних професій в Україні (законопроект №2445-д) не бути. Проти виступила фракція від ЄС. Про це написав Олег Синютка, передає "Еспресо.Захід".

"Їхній законопроект не містив жодних норм, які б надавали професійним медичним товариствам реальних засобів впливу та контролю для задоволення потреб пацієнтів та захисту прав медпрацівників. Імітація не пройде. Сьогодні лікарі професійно виконують свою роботу і очікують такого ж і від парламентарів", - переконаний Олег Синютка.

У пояснювальних записках до законопроектів їх автори від партії "Слуга народу" вказують на суцільний позитив (можливість надавати та позбавляти права на лікарську діяльність, визначення професійних етики та стандартів, розробка протоколів лікування, управління безперервним професійним розвитком, створення єдиного реєстру лікарів тощо). Але експерти від ЄС знайшли у законопроекті "слуг" справжні порушення конституційних прав лікарів на свободу об’єднання.

Ми досі не знаємо, скільки і яких лікарів маємо в Україні. Для того має бути Національний реєстр лікарів. Це дасть нам розуміння стратегічних потреб країни.

Згідно з цим законопроектом, в Україні мають бути створені органи лікарського самоврядування (палати), які матимуть майже необмежені повноваження, які зараз є хіба у  державних інституцій. Однак ці нові структури будуть абсолютно непідзвітні ані державній владі, ані громадськості. У варіанті "слуг" передбачено, що жодні державні органи не матимуть права втручатися у діяльність палат, не прописані механізми контролю, способи запобігання корупції, критерії відбору учасників палати.

Голова Українського Лікарського Товариства у Львові Олег Дуда тиждень пропрацював у лікарській палаті Польщі і вивчав досвід колег. Це дало йому глибоке розуміння лікарської "кухні" Польщі і розуміння змін, які треба провести у нас.  

"Ми досі не знаємо, скільки і яких лікарів маємо в Україні. Для того має бути Національний реєстр лікарів. Це дасть нам розуміння стратегічних потреб країни. Так будемо знати, які спеціальності треба замовляти у розрізі регіонів. Наприклад, у Польщі за ведення такого реєстру платить держава, решту діяльності лікарської палати фінансується з внесків лікарів. Але це потрібні дані і державі, і українцям - скільки є лікарів і яких спеціалізацій", - пояснює "Еспресо.Захід" Олег Дуда.

Зауважень до законопроекту від "Слуг" чимало. Найперше - це самоврядування без розуміння самої ідеї самоврядування.

"У законопроекті, який не пройшов, немає виправдання лікарів, яких звинувачують у лікарській недбалості. Це нонсенс! Наприклад, у сусідній Польщі є така норма, коли є відшкодування лікарю за неправомірне звинувачення у недбалості чи халатності. І це правильно, бо це впливає на ділову репутацію лікаря. Звинувачення лікаря у помилці - це фактично смерть, крапка у його кар’єрі, тінь звинувачення завжди за ним ходить", - аргументує експерт.

У Львові була традиція лікарського самоврядування ще з часів Австрії, але у 1938-ому лікарська палата була ліквідована. З того часу виросло не одне покоління лікарів, яке вже формувалося без лікарської самоврядності. 

До речі, саме Лікарське товариство  - громадська організація, створена ще у 1910-ому і відновлена у 1990-ому як прообраз сучасної лікарської палати - органу лікарського самоврядування в Україні.

"Українське Лікарське Товариство має на меті з часом перетворитися на повноцінний орган лікарського самоврядування. У Львові була традиція лікарського самоврядування ще з часів Австрії, але у 1938-ому лікарська палата була ліквідована. З того часу виросло не одне покоління лікарів, яке вже формувалося без лікарської самоврядності. Але це треба виправити і відновити традиції. Бо насправді лікарське самоврядування потрібне не тільки лікарям, але й державі, і самим українцям. Бо воно може взяти на себе багато функцій, які не може виконувати держава", - пояснює Олег Дуда.

Ми впровадили медичну реформу, у рамках якої НСЗУ оплачує медичну послугу, а не ліжкодень у лікарні, але ми ще не відірвали від старої медичної системи самого лікаря.

Зокрема, сьогодні орган лікарського самоврядування мав би перебрати на себе такі функції:

 • правового захисту і представництва медиків
 • дисциплінарну оцінку та контроль за дотриманням рекомендацій і протоколів
 • етичну оцінку дій медиків
 • безперервну післядипломну освіту
 • ліцензування асоціацій і ГО на проведення навчань, конференцій і т.п.
 • участь у розробці медичних  законів
 • участь в конкурсах на заміщення керівних посад в медустановах і департаментах.  

"Лікарська палата покращить якість надання медичних послуг для українців. Ми впровадили медичну реформу, у рамках якої НСЗУ оплачує медичну послугу, а не ліжкодень у лікарні, але ми ще не відірвали від старої медичної системи самого лікаря. Лікарське самоврядування може допомогти його виховати в нових умовах. Наприклад, лікарська палата контролює післядипломну освіту. То в її інтересах, щоб курси для лікарів були дійсно ефективні, не містили відстоювання комерційних інтересів виробників ліків, давали сучасні і потрібні знання лікарю. Лікарська палата це пильнує. Якщо лікар їх відвідує, він стає кращим і може надавати кращу допомогу пацієнту. Від цього у виграші будуть усі", - пояснює Олег Дуда.

Для лікарів - теж безсумнівні переваги. Олег Дуда наводить приклад лікарської палати у Польщі. З початком карантину тамтешні медики теж виходили на зміну вахтовим методом, тобто по два тижні не з'являлися вдома. Але про їх родини подбала лікарська палата: їм організували доставку їжі, дітям організували садочки. Тобто польські лікарі мають свого амбасадора, який відстоює їх інтереси.

"Ще один важливий аспект польського лікарського самоврядування - їх палата виступає на захисті інтересів лікарів. Щоб лікарі не втікали за кордон у пошуках кращої долі, лікарська палата Польщі вимагає у влади кращого фінансування галузі на рівні з Європою, щоб зарплати польських лікарів були у 2-3 рази вищі від зарплати промисловості, попереджає про ризики і загрози, які прийдуть з найманими лікарями з інших країн, тут лікарська палата є у балансі між владою і лікарською спільнотою. Голова лікарської палати обирається раз на 4 роки, так є зараз у Лікарському товаристві, ми обираємо свого голову що два роки. Це не є самоуправство, ніхто нікого не підкуповує", - веде далі Олег Дуда.

Як приклад ефективної самоврядування, він наводить юристів - саме тут все працює чітко і прозоро. Так може бути і в лікарів.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
Геннадій Москаль
15 травня, 2021 субота
Венедіктова не підписала провадження проти Медведчука – це підстава для його звільнення, – Геннадій Москаль
В’ячеслав Фельдман
15 травня, 2021 субота
Ізраїль використовує вікно можливостей у боротьбі з ХАМАС, поки не почався міжнародний тиск, – співзасновник ГО "Ізраїльські друзі України" 
Микола Княжицький
15 травня, 2021 субота
Княжицький: Їм байдуже, а нам ні. Тому "Європейська Солідарність" – це єдина альтернатива владі Зеленського
Львів
+13
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.48
  Купівля 27.48
  Продаж 27.72
 • EUR
  Купівля 33.14
  Продаж 33.57
 • Актуальне
 • Важливе
2021, неділя
16 травня
13:50
Спорт
Віталій Вергелес
Львів'янин Віталій Вергелес взяв "бронзу" на І етапі Кубку світу з веслування
13:22
дорога
На Львівщині переробляють неякісну дорогу до Крехівського монастиря
12:53
заправка
Дві популярні мережі припинили продаж дизпалива та бензину А-95

Опитування

Чи сяде Медведчук за ґрати?
12:24
Інтерв’ю
Тарас Хавунка
"У мене виникає відчуття, що адміністрація Байдена може бути нашим останнім шансом", – Тарас Хавунка
11:54
Руслана Лижичко
17 років тому львів’янка здобула першу перемогу України на "Євробаченні"
11:26
квіти
При в'їзді у Сколе висадили 15 магнолій
11:00
Сергій Жадан
"Я не вірю, що людина, яка народилася і виросла в Україні, не знає української", – Сергій Жадан
10:33
ООС
Окупанти на Донбасі поранили українського бійця
10:16
Дніпро помер як ріка ще у 1970-х роках, проте зараз помирає навіть як озеро – розслідування журналістів “Еспресо”
10:08
коронавірус
Коронавірус на Львівщині: одужали удесятеро більше людей, аніж захворіли
09:37
автобус
На трасі Київ–Чоп під час руху загорівся пасажирський автобус
09:24
Громадська рада при ЛОДА
Обрали 35 членів громадської ради при Львівській ОДА: прізвища
09:00
Дніпро
Як комуністи поховали під водами Дніпра понад 200 сіл і тисячі гектарів чорнозему – розслідування журналістів “Еспресо”
09:00
погода
На Львівщині прогнозують дощі та грози
07:19
Сьогодні в Україні вшановують жертв комуністичних репресій
2021, субота
15 травня
22:27
Олексій Гарань
Практично половина українців вважають, що Другу світову війну розгорнули Сталін та Гітлер, і це те, що відрізняє українців від росіян, – політолог Олексій Гарань
21:45
Ракетний комплекс Нептун
Ракетний комплекс “Нептун” здатний знищити флот Росії, проте влада не виділяє на нього коштів – розслідування Тетяни Чорновол
21:17
Ситуація між арабами та євреями може бути використана для ще більшої радикалізації відносин, – журналістка
20:12
Петро Порошенко
Порошенко закликав владу негайно скасувати драконівську постанову про переоформлення субсидій
19:27
акценти
День сім'ї, Порошенко у Львові, квіти у парку та інші акценти від "Еспресо.Захід"
18:57
квіти
Краса у деталях: у Парку культури цвітуть сотні квітів
18:44
В’ячеслав Фельдман
Ізраїль використовує вікно можливостей у боротьбі з ХАМАС, поки не почався міжнародний тиск, – співзасновник ГО "Ізраїльські друзі України" 
18:25
афіша
"Віват, Бушон", Астор П’яццола та  Музей модернізму. Афіша Львова на 16 травня
18:00
Спорт
Львівська двохсотка
"Львівська двохсотка": 150 велосипедистів змагаються за перемогу у веломарафоні. Фото
17:44
печери
Львівський дослідник показав невідомі печери біля Сколе
17:13
риба
На Львівщині спіймали рекордного коропа вагою 30,6 кг
16:44
електросамокати
У Львові юнак на самокаті збив стареньку бабусю
16:26
Микола Княжицький
Княжицький: Їм байдуже, а нам ні. Тому "Європейська Солідарність" – це єдина альтернатива владі Зеленського
16:17
вертолітний майданчик
У Дрогобичі біля лікарні будують вертолітний майданчик
15:50
вистава "За дверима"
Львів'яни накреслили "За дверима" потребу жити
15:24
п'яний чоловік
У Новояворівську п'яний чоловік з двома ножами бігав за дітьми 
14:57
Спорт
спорт
19-річний львів'янин тріумфував на чемпіонаті України з сучасного п'ятиборства
14:49
Геннадій Москаль
Геннадій Москаль ущипнув себе три рази: "Звідки при Зеленському стало 557 злодіїв в законі?"
14:33
Петро Порошенко
На День Європи Петро Порошенко приїхав до Львова
14:30
гвардійці
У Львові понад сотня гвардійців присягнули на вірність українському народові
14:05
День Європи
ЄС – це наше майбутнє: в Україні відзначають День Європи
13:47
Олег Синютка
"Або ти за біле, або ти проти чорного". Олег Синютка назвав причини владних атак на столичного мера
13:36
Шевченківський гай
Шевченківський гай та Музей історії релігії: презентували черговий ролик про музеї Львівщини
13:07
У нічній ДТП на Львівщині загинув велосипедист
12:38
SkyUp
З 15 травня львів'янам, які летять до Туреччини, не потрібно здавати ПЛР-тест
Більше новин