"Від лікарського самоврядування у виграші будуть усі", - Олег Дуда

Ірина Березовська
29 січня, 2021 п'ятниця
14:09

Депутати від ЄС у Верховній Раді врятували лікарів від фейкового самоврядування, яке намагалась протягнути провладна партія. Реальних засобів впливу для лікарів законопроєкт не містив.

Законопроєкту про самоврядування медичних професій в Україні (законопроект №2445-д) не бути. Проти виступила фракція від ЄС. Про це написав Олег Синютка, передає "Еспресо.Захід".

"Їхній законопроект не містив жодних норм, які б надавали професійним медичним товариствам реальних засобів впливу та контролю для задоволення потреб пацієнтів та захисту прав медпрацівників. Імітація не пройде. Сьогодні лікарі професійно виконують свою роботу і очікують такого ж і від парламентарів", - переконаний Олег Синютка.

У пояснювальних записках до законопроектів їх автори від партії "Слуга народу" вказують на суцільний позитив (можливість надавати та позбавляти права на лікарську діяльність, визначення професійних етики та стандартів, розробка протоколів лікування, управління безперервним професійним розвитком, створення єдиного реєстру лікарів тощо). Але експерти від ЄС знайшли у законопроекті "слуг" справжні порушення конституційних прав лікарів на свободу об’єднання.

Ми досі не знаємо, скільки і яких лікарів маємо в Україні. Для того має бути Національний реєстр лікарів. Це дасть нам розуміння стратегічних потреб країни.

Згідно з цим законопроектом, в Україні мають бути створені органи лікарського самоврядування (палати), які матимуть майже необмежені повноваження, які зараз є хіба у  державних інституцій. Однак ці нові структури будуть абсолютно непідзвітні ані державній владі, ані громадськості. У варіанті "слуг" передбачено, що жодні державні органи не матимуть права втручатися у діяльність палат, не прописані механізми контролю, способи запобігання корупції, критерії відбору учасників палати.

Голова Українського Лікарського Товариства у Львові Олег Дуда тиждень пропрацював у лікарській палаті Польщі і вивчав досвід колег. Це дало йому глибоке розуміння лікарської "кухні" Польщі і розуміння змін, які треба провести у нас.  

"Ми досі не знаємо, скільки і яких лікарів маємо в Україні. Для того має бути Національний реєстр лікарів. Це дасть нам розуміння стратегічних потреб країни. Так будемо знати, які спеціальності треба замовляти у розрізі регіонів. Наприклад, у Польщі за ведення такого реєстру платить держава, решту діяльності лікарської палати фінансується з внесків лікарів. Але це потрібні дані і державі, і українцям - скільки є лікарів і яких спеціалізацій", - пояснює "Еспресо.Захід" Олег Дуда.

Зауважень до законопроекту від "Слуг" чимало. Найперше - це самоврядування без розуміння самої ідеї самоврядування.

"У законопроекті, який не пройшов, немає виправдання лікарів, яких звинувачують у лікарській недбалості. Це нонсенс! Наприклад, у сусідній Польщі є така норма, коли є відшкодування лікарю за неправомірне звинувачення у недбалості чи халатності. І це правильно, бо це впливає на ділову репутацію лікаря. Звинувачення лікаря у помилці - це фактично смерть, крапка у його кар’єрі, тінь звинувачення завжди за ним ходить", - аргументує експерт.

У Львові була традиція лікарського самоврядування ще з часів Австрії, але у 1938-ому лікарська палата була ліквідована. З того часу виросло не одне покоління лікарів, яке вже формувалося без лікарської самоврядності. 

До речі, саме Лікарське товариство  - громадська організація, створена ще у 1910-ому і відновлена у 1990-ому як прообраз сучасної лікарської палати - органу лікарського самоврядування в Україні.

"Українське Лікарське Товариство має на меті з часом перетворитися на повноцінний орган лікарського самоврядування. У Львові була традиція лікарського самоврядування ще з часів Австрії, але у 1938-ому лікарська палата була ліквідована. З того часу виросло не одне покоління лікарів, яке вже формувалося без лікарської самоврядності. Але це треба виправити і відновити традиції. Бо насправді лікарське самоврядування потрібне не тільки лікарям, але й державі, і самим українцям. Бо воно може взяти на себе багато функцій, які не може виконувати держава", - пояснює Олег Дуда.

Ми впровадили медичну реформу, у рамках якої НСЗУ оплачує медичну послугу, а не ліжкодень у лікарні, але ми ще не відірвали від старої медичної системи самого лікаря.

Зокрема, сьогодні орган лікарського самоврядування мав би перебрати на себе такі функції:

 • правового захисту і представництва медиків
 • дисциплінарну оцінку та контроль за дотриманням рекомендацій і протоколів
 • етичну оцінку дій медиків
 • безперервну післядипломну освіту
 • ліцензування асоціацій і ГО на проведення навчань, конференцій і т.п.
 • участь у розробці медичних  законів
 • участь в конкурсах на заміщення керівних посад в медустановах і департаментах.  

"Лікарська палата покращить якість надання медичних послуг для українців. Ми впровадили медичну реформу, у рамках якої НСЗУ оплачує медичну послугу, а не ліжкодень у лікарні, але ми ще не відірвали від старої медичної системи самого лікаря. Лікарське самоврядування може допомогти його виховати в нових умовах. Наприклад, лікарська палата контролює післядипломну освіту. То в її інтересах, щоб курси для лікарів були дійсно ефективні, не містили відстоювання комерційних інтересів виробників ліків, давали сучасні і потрібні знання лікарю. Лікарська палата це пильнує. Якщо лікар їх відвідує, він стає кращим і може надавати кращу допомогу пацієнту. Від цього у виграші будуть усі", - пояснює Олег Дуда.

Для лікарів - теж безсумнівні переваги. Олег Дуда наводить приклад лікарської палати у Польщі. З початком карантину тамтешні медики теж виходили на зміну вахтовим методом, тобто по два тижні не з'являлися вдома. Але про їх родини подбала лікарська палата: їм організували доставку їжі, дітям організували садочки. Тобто польські лікарі мають свого амбасадора, який відстоює їх інтереси.

"Ще один важливий аспект польського лікарського самоврядування - їх палата виступає на захисті інтересів лікарів. Щоб лікарі не втікали за кордон у пошуках кращої долі, лікарська палата Польщі вимагає у влади кращого фінансування галузі на рівні з Європою, щоб зарплати польських лікарів були у 2-3 рази вищі від зарплати промисловості, попереджає про ризики і загрози, які прийдуть з найманими лікарями з інших країн, тут лікарська палата є у балансі між владою і лікарською спільнотою. Голова лікарської палати обирається раз на 4 роки, так є зараз у Лікарському товаристві, ми обираємо свого голову що два роки. Це не є самоуправство, ніхто нікого не підкуповує", - веде далі Олег Дуда.

Як приклад ефективної самоврядування, він наводить юристів - саме тут все працює чітко і прозоро. Так може бути і в лікарів.

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Читайте також:
Львів
+9°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 31.44
  Купівля 31.44
  Продаж 32.04
 • EUR
  Купівля 32.88
  Продаж 33.64
 • Актуальне
 • Важливе
2022, четвер
19 травня
23:26
ЗСУ знщили
Львівські бійці знищили 10 броньованих машин та 2 танки рашистів
23:15
Пес Патрон
Славнозвісну вишиванку Патрону подарували лучани
22:52
COVID-сертифікати
Щоб перетнути кордон і уникнути самоізоляції, подружжя підробило COVID-сертифікати, їх очікує суд
22:30
бізнес-вумен
Молодіжні підприємства у Луцьку можуть отримати бізнес-підтримку: як податися
22:13
Румунський посол, прикордонники та митники одягнули вишиванки
21:52
Львів
День вишиванки у Львові. Фоторепортаж
21:38
пожежа у багатоповерхівці
З багатоповерхівки у Луцьку другу ніч поспіль евакуйовували людей
21:26
Ексклюзив
карта окупації підсумкова 0205-1805-мала
Карта бойових дій в Україні 2 - 18 травня
21:14
свічка
На Прикарпатті не відбувся похорон загиблого бійця, бо привезли не те тіло
20:58
Роман Матис
Жодних кримінально-протиправних дій не вчиняв! Роман Матис вперше прокоментував підозру у розкраданні гуманітарної допомоги
20:38
У Калуші центральну площу міста "одягнули" у вишиванку
20:21
гроші
Брав гроші та зникав: у Львові затримали чоловіка, який обіцяв вивезти людей з тимчасово окупованого Мелітополя
20:06
Європою та Америкою шириться мавпяча віспа. Дізнайтеся, чи маєте ви від неї імунітет
19:42
хлопчик у Луцьку
"Якщо в Путіна хвороба, хай від неї не буде ліків": у Луцьку хлопчик звернувся до Бога з незвичною молитвою
19:28
демонтаж скультури на честь дружби Росії та України
Депутати Закарпатської облради закликали активніше прибирати радянські пам'ятники у громадах
19:15
Starlink
Закарпаття отримало нову партію Starlink
19:05
вишиванки для немовлят
У львівському пологовому 14 немовлят отримали свої перші вишиванки
18:53
Польща і Україна провели спільний науковий форум
18:40
Олександр Сич
Маємо підтримувати економіку: голова Франківської облради закликав не продовжувати воєнний стан для віддалених від бойових дій регіонів
18:26
арешт кайданки
Буковинцю, який незаконно переправляв чоловіків за кордон, загрожує 9 років ув'язнення
18:10
портрет Галини Голубовської
У Національному музеї у Львові вбирають героїв знаних портретів у вишиванки з музейної збірки 
18:00
Волонтер Данило
Волонтер з Конотопа у Львові "вдихнув" нове звучання в український гімн, зігравши його на волинці
17:44
Людмила Лузан
Прикарпатська каноїстка Людмила Лузан виступить на Кубку світу відразу в чотирьох дисциплінах
17:40
Експосадовицю Галицької митниці, затриману на хабарі за мовний сертифікат, відправили під домашній арешт
17:30
Центр легеневого здоров'я
У Центрі легеневого здоров'я пацієнтам надаватимуть психологічну допомогу
17:15
Волинська обласна прокуратура
Ексзаступника керманича Волинської ОВА підозрюють у допомозі військовозобов'язаним покинути Україну
16:54
У Бориславі заборонили діяльність УПЦ московського патріархату
16:46
Христина Лебедь
Управління туризму у Львові отримало нову очільницю
16:28
Міжнародний аеропорт "Ужгород"
Міжнародний аеропорт "Ужгород" втратив керівника через борги із зарплати
16:17
Роман Яремчук
У збірній залишилося двоє футболістів із заходу України: Булецу відправили додому
16:08
суд, вирок
Фотографував критичну інфраструктуру для спецслужб РФ: на Закарпатті чоловіка судитимуть за держзраду
16:02
Росіянин, який живе на Буковині, засудив "русскій мір" та спалив військовий квиток
15:49
третє модульне містечко у львові
Ще 370 людей матимуть тимчасовий дім: у Львові відкрили третє модульне містечко для переселенців
15:35
Ігор Табурець
Не маємо стосунку до комерційної реалізації бронежилетів: у Черкаській ОВА відреагували на масштабне розкрадання гумдопомоги, призначеної для ЗСУ
15:19
майстриня вишивки з рівненщини
Талант успадкувала від бабусі: майстриня з Рівненщини створила власну колекцію вишитого одягу
15:06
Сміттєпереробний завод
Непотріб з вигодою. На Закарпатті закінчать будівництво сміттєпереробного заводу
14:46
Оксана Грищук
Львів'янка Оксана Грищук склала присягу та зайняла місце Тупицького в КСУ
14:32
Озеро у Франіквську
З дна озера у Франківську підняли 300 кг сміття
14:19
вишиванка Степана Бандери
У Чернівцях відтворили вишиту сорочку Степана Бандери
14:04
Родина архітектора Василя Нагірного
Відбудові зруйнованих міст може посприяти і досвід галицької родини Нагірних 
Більше новин