"Від лікарського самоврядування у виграші будуть усі", - Олег Дуда
Депутати від ЄС у Верховній Раді врятували лікарів від фейкового самоврядування, яке намагалась протягнути провладна партія. Реальних засобів впливу для лікарів законопроєкт не містив.
Законопроєкту про самоврядування медичних професій в Україні (законопроект №2445-д) не бути. Проти виступила фракція від ЄС. Про це написав Олег Синютка, передає "Еспресо.Захід".
"Їхній законопроект не містив жодних норм, які б надавали професійним медичним товариствам реальних засобів впливу та контролю для задоволення потреб пацієнтів та захисту прав медпрацівників. Імітація не пройде. Сьогодні лікарі професійно виконують свою роботу і очікують такого ж і від парламентарів", - переконаний Олег Синютка.
У пояснювальних записках до законопроектів їх автори від партії "Слуга народу" вказують на суцільний позитив (можливість надавати та позбавляти права на лікарську діяльність, визначення професійних етики та стандартів, розробка протоколів лікування, управління безперервним професійним розвитком, створення єдиного реєстру лікарів тощо). Але експерти від ЄС знайшли у законопроекті "слуг" справжні порушення конституційних прав лікарів на свободу об’єднання.
Ми досі не знаємо, скільки і яких лікарів маємо в Україні. Для того має бути Національний реєстр лікарів. Це дасть нам розуміння стратегічних потреб країни.
Згідно з цим законопроектом, в Україні мають бути створені органи лікарського самоврядування (палати), які матимуть майже необмежені повноваження, які зараз є хіба у державних інституцій. Однак ці нові структури будуть абсолютно непідзвітні ані державній владі, ані громадськості. У варіанті "слуг" передбачено, що жодні державні органи не матимуть права втручатися у діяльність палат, не прописані механізми контролю, способи запобігання корупції, критерії відбору учасників палати.
Голова Українського Лікарського Товариства у Львові Олег Дуда тиждень пропрацював у лікарській палаті Польщі і вивчав досвід колег. Це дало йому глибоке розуміння лікарської "кухні" Польщі і розуміння змін, які треба провести у нас.
"Ми досі не знаємо, скільки і яких лікарів маємо в Україні. Для того має бути Національний реєстр лікарів. Це дасть нам розуміння стратегічних потреб країни. Так будемо знати, які спеціальності треба замовляти у розрізі регіонів. Наприклад, у Польщі за ведення такого реєстру платить держава, решту діяльності лікарської палати фінансується з внесків лікарів. Але це потрібні дані і державі, і українцям - скільки є лікарів і яких спеціалізацій", - пояснює "Еспресо.Захід" Олег Дуда.
Зауважень до законопроекту від "Слуг" чимало. Найперше - це самоврядування без розуміння самої ідеї самоврядування.
"У законопроекті, який не пройшов, немає виправдання лікарів, яких звинувачують у лікарській недбалості. Це нонсенс! Наприклад, у сусідній Польщі є така норма, коли є відшкодування лікарю за неправомірне звинувачення у недбалості чи халатності. І це правильно, бо це впливає на ділову репутацію лікаря. Звинувачення лікаря у помилці - це фактично смерть, крапка у його кар’єрі, тінь звинувачення завжди за ним ходить", - аргументує експерт.
У Львові була традиція лікарського самоврядування ще з часів Австрії, але у 1938-ому лікарська палата була ліквідована. З того часу виросло не одне покоління лікарів, яке вже формувалося без лікарської самоврядності.
До речі, саме Лікарське товариство - громадська організація, створена ще у 1910-ому і відновлена у 1990-ому як прообраз сучасної лікарської палати - органу лікарського самоврядування в Україні.
"Українське Лікарське Товариство має на меті з часом перетворитися на повноцінний орган лікарського самоврядування. У Львові була традиція лікарського самоврядування ще з часів Австрії, але у 1938-ому лікарська палата була ліквідована. З того часу виросло не одне покоління лікарів, яке вже формувалося без лікарської самоврядності. Але це треба виправити і відновити традиції. Бо насправді лікарське самоврядування потрібне не тільки лікарям, але й державі, і самим українцям. Бо воно може взяти на себе багато функцій, які не може виконувати держава", - пояснює Олег Дуда.
Ми впровадили медичну реформу, у рамках якої НСЗУ оплачує медичну послугу, а не ліжкодень у лікарні, але ми ще не відірвали від старої медичної системи самого лікаря.
Зокрема, сьогодні орган лікарського самоврядування мав би перебрати на себе такі функції:
- правового захисту і представництва медиків
- дисциплінарну оцінку та контроль за дотриманням рекомендацій і протоколів
- етичну оцінку дій медиків
- безперервну післядипломну освіту
- ліцензування асоціацій і ГО на проведення навчань, конференцій і т.п.
- участь у розробці медичних законів
- участь в конкурсах на заміщення керівних посад в медустановах і департаментах.
"Лікарська палата покращить якість надання медичних послуг для українців. Ми впровадили медичну реформу, у рамках якої НСЗУ оплачує медичну послугу, а не ліжкодень у лікарні, але ми ще не відірвали від старої медичної системи самого лікаря. Лікарське самоврядування може допомогти його виховати в нових умовах. Наприклад, лікарська палата контролює післядипломну освіту. То в її інтересах, щоб курси для лікарів були дійсно ефективні, не містили відстоювання комерційних інтересів виробників ліків, давали сучасні і потрібні знання лікарю. Лікарська палата це пильнує. Якщо лікар їх відвідує, він стає кращим і може надавати кращу допомогу пацієнту. Від цього у виграші будуть усі", - пояснює Олег Дуда.
Для лікарів - теж безсумнівні переваги. Олег Дуда наводить приклад лікарської палати у Польщі. З початком карантину тамтешні медики теж виходили на зміну вахтовим методом, тобто по два тижні не з'являлися вдома. Але про їх родини подбала лікарська палата: їм організували доставку їжі, дітям організували садочки. Тобто польські лікарі мають свого амбасадора, який відстоює їх інтереси.
"Ще один важливий аспект польського лікарського самоврядування - їх палата виступає на захисті інтересів лікарів. Щоб лікарі не втікали за кордон у пошуках кращої долі, лікарська палата Польщі вимагає у влади кращого фінансування галузі на рівні з Європою, щоб зарплати польських лікарів були у 2-3 рази вищі від зарплати промисловості, попереджає про ризики і загрози, які прийдуть з найманими лікарями з інших країн, тут лікарська палата є у балансі між владою і лікарською спільнотою. Голова лікарської палати обирається раз на 4 роки, так є зараз у Лікарському товаристві, ми обираємо свого голову що два роки. Це не є самоуправство, ніхто нікого не підкуповує", - веде далі Олег Дуда.
Як приклад ефективної самоврядування, він наводить юристів - саме тут все працює чітко і прозоро. Так може бути і в лікарів.
Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе