Еспресо. Захід

Лікарі з Європи Україні не потрібні?

Ксенія Войтовська
24 грудня, 2020 четвер
19:40

Чому випускники з українських та європейських медичних вищих навчальних закладів не мають змоги працевлаштуватися в інших країнах.

"З дитинства мріяла працювати лікарем. Ще малою замовила Миколаю білий халат, робила уколи лялькам, лікувала зайчиків і ведмедиків. Тож коли закінчила навчання в школі, питання вибору професії навіть не стояло. День і ніч зубрила хімію та біологію, необхідні для вступу до медичного університету. Але все одно довелося йти на платну форму навчання. Тато поїхав на заробітки, щоб мати змогу оплатити мою науку. Майже цілодобово сиділа над книжками, усе складала на "відмінно". Чи могла подумати, що замість омріяної професії лікаря-педіатра працюватиму на групі продовженого дня у школі?" – розповідає львів'янка Оксана.

Зробити омріяну кар'єру завадило кохання з Туманного Альбіону. Коли дівчина навчалася на п'ятому курсі, батько, який заробляв гроші на її навчання за кордоном, захворів і повернувся додому. Оксана взяла академвідпустку й поїхала до Лондона працювати, щоб мати змогу закінчити університет. Там вона зустріла Джона, у якого закохалася до нестями. Впродовж року, під час якого студентка працювала офіціанткою, бурхливий роман переріс у серйозні стосунки. Джон запропонував Оксані руку й серце. Весілля відгуляли у Львові. Джон повернувся до Лондона, а Оксана залишилася на батьківщині – треба було закінчити омріяне навчання. Продовжувала опановувати медичні премудрості, але думками була біля коханого. Тож як тільки отримала диплом, полетіла до нього.

"Я знала, що з українським дипломом лікарська практика в Англії мені не світить. Тож вирішила, що продовжу навчання, складу наново іспити й тоді працюватиму. Дуже люблю діточок, тож уявляла себе саме педіатром. Але до нас із Джоном "прилетів лелека" – довелося тимчасово підкоригувати плани. Через кілька років подарували донечці братика. Так я опинилася у тривалій декретній відпустці", – розповідає Оксана.

Та навіть коли малята підросли, виявилося, що навчатися або працювати молодій мамі на чужині – не так просто. У дитячий садок беруть лише з трьох років та й то – лише до обіду. Діти до 12 років не можуть без супроводу дорослих виходити на вулицю або перебувати вдома самі. По суті, Оксана виявилася пов'язаною дітьми по руках і ногах. Зарплати чоловіка катастрофічно бракувало. Дідусь із бабусею жили далеко. Та й у Англії не прийнято, щоб вони займалися онуками. Вважається, коли діти виросли – варто жити для себе. Батьки Оксани залишилися на батьківщині. Тож про нострифікацію (легалізацію) диплому не було й мови. Коли діти пішли до початкової школи, Оксана влаштувалася туди вчителькою на групу продовженого дня.

"В Англії діти стають школярами у 5 років. Оскільки робочий день на багатьох підприємствах у Лондоні починається о 8 годині ранку, батьки, поспішаючи на роботу, приводять дітей до школи ще до початку уроків. Тож я у класі вже з 7 години ранку. Під моєю опікою – діти 5-9 років з п'яти різних класів. Доглядаю за ними до початку уроків, потім вони повертаються до мене після занять. Роблю з ними домашні завдання, гуляємо, розважаю, як можу. Це нелегко, адже діти – втомлені та галасливі. Батьки забирають їх після вісімнадцятої вечора. Лише тоді разом зі своїми чадами повертаємося додому. Як правило, близько восьмої вечора діти у цій країні вже лягають спати, адже робочий день починається дуже рано. Тож, як і більшість батьків, майже не маю часу на спілкування з власними сином і донькою. Встигаємо лише разом повечеряти та вкладаю їх спати", – розповідає Оксана.

Жінка не полишає мрію стати лікарем. Але доведеться чекати, поки діти стануть дорослими та самостійними. А ще – сподівається, що чоловік більше зароблятиме, адже займаючись дипломом, на деякий час доведеться покинути роботу.

Подібна ситуація виникла у Василя з Івано-Франківська. Хлопець також мріяв стати лікарем ще будучи школярем. Але виріс у багатодітній родині, тож батьки не могли оплатити його навчання у медичному університеті. І хоча був відмінником, навіть не намагався "пхатися" туди без грошей – вступив до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Закінчив його з відзнакою, але зізнається, що надалі бачив себе лише у білому халаті.

"Одного разу під час вечірки почув від друзів, що спільний знайомий вступив на медичний факультет у Дрездені. Без хабарів та зв'язків. Я з дитинства захоплювався німецькою мовою, добре нею володів. Тож думка про те, аби здобути фах медика у Німеччині, відтоді мене не полишала. Записався на курси розмовної німецької мови, щоб "підтягнути" її, й почав збирати документи для вступу", – розповідає хлопець.

Мрія Василя здійснилася. З наступного навчального року молодий чоловік став студентом медичного факультету ім. Карла Густава Каруса Технічного університету Дрездена. Згадує студентські роки: майже весь час присвячував навчанню. Приїжджав додому лише автобусом – на літак бракувало грошей. Півтори доби доводилося проводити у дорозі. Але мети своєї досягнув. Здобув медичну освіту в Німеччині та п'ять років практичного досвіду в акушерстві, гінекології та урології. Самостійно прийняв 1500 пологів. Згадує, що приходив у клініку о шостій ранку й затримувався до пізньої ночі. І хоча отримував пристойну зарплатню, такий режим роботи суттєво обтяжував та підривав здоров'я. Непокоїла ностальгія за рідними та близькими, тож прийняв рішення повернутися на батьківщину й продовжити працювати лікарем тут.

"Але є суттєві відмінності між післядипломними освітами Німеччини та України. У цьому й полягають певні труднощі щодо взаємовизнання. У мене є характеристики з клінік, акредитованих для післядипломної освіти та підготовки лікарів-спеціалістів, у яких я працював як лікар-асистент. У Німеччині є практичний рік у клініці, і він проводиться ще до здачі державного екзамену. У мене є в Німеччині статус лікаря, без прив'язки до конкретного фаху. Такого поняття, як інтернатура у тій країні немає. У цьому й проблема: міністерство не може визнати мою 5-річну практику лікаря-асистента як інтернатуру," – розповідає Василь.

Цікаво, що нострифікацію документів успішно отримав ще навесні. Бракує лише визнання лікарської практики та дозволу працювати медиком в Україні. Зважаючи на це, будучи достатньо досвідченим спеціалістом, Василь не може влаштуватися у жодну клініку України – як державну, так і приватну.

"Процедура визнання іноземних документів про освіту (нострифікація) має на меті забезпечити права громадян, які здобули освіту в інших державах, на продовження освіти або професійну діяльність в Україні та здійснюється в індивідуальному порядку, – пояснює у коментарі журналісту "Еспресо.Захід" заступниця міністра охорони здоров'я України Ірина Микичак. – Нормативним актом, який регулює проведення процедури визнання в Україні всіма компетентними органами, є наказ Міністерства освіти і науки № 504 "Деякі питання визнання в Україні іноземних документів про освіту". Саме ним введено у дію порядки визнання здобутих в іноземних закладах вищої освіти її ступенів та документів. Процедура їх визнання у себе включає перевірку автентичності, підтвердження статусу освітньої установи або програми, оцінки класифікації або періоду навчання. А також – встановлення еквівалентності освітньому або освітньо-професійному ступеню в Україні, академічних та професійних прав. Після процедури визнання власник отримує свідоцтво, яким підтверджується його право власника документів, виданих закладом освіти іншої держави. Він може продовжити освіту або працевлаштуватися за фахом у заклади вищої освіти або в установи на всій території України."

Та, за словами пана Василя, для того, щоб працювати за фахом, після 5-річної практики у Німеччині, він має пройти інтернатуру протягом трьох років в Україні та здати державний іспит. "За неї доведеться заплатити чималі кошти. До того ж, протягом цих років я не отримуватиму ніякого доходу. За що я маю жити?!", – скаржиться медик. Вже тривалий проміжок часу вирішити це питання Василю не вдається. Поки що влаштувався працювати торговим агентом. Хоча, вважає, в Україні акушерів-гінекологів з європейським досвідом справді бракує.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.4
    Купівля 39.4
    Продаж 39.85
  • EUR
    Купівля 42.1
    Продаж 42.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
07:49
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 25 квітня, і завтра
2024, середа
24 квітня
22:58
На Буковині митники вилучили понад 1000 заборонених ароматизованих е-сигарет
22:40
Через змову фірм медзаклад Тернополя переплатив 1 млн грн за телевізійні послуги
22:21
У селі біля Львова незаконно зрубали понад сотню дерев
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який незаконно зрізав 31 дерево на 450 тис. грн
22:02
Новини Західної України
Буковинцю, який за €6,5 тис. переправляв ухилянтів до Молдови, повідомлено про підозру
21:54
вогняна веселка у Франківську
У Франківську зафіксували рідкісне природне явище. Фото
21:43
100 окрема механізована бригада
"Завдаємо окупантам колосальних втрат": волинську 100-ту ОМБр передислокували на Донеччину
21:25
На Львівщині у кількох містах і селах не буде газу. Адреси
21:18
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка" й благодійні читання з поетом і військовим Артуром Дронем
21:07
онлайн-шахрайство
Шахраї видурили в мешканців Рівненщини понад 140 тис. грн
20:50
У Львові побільшає велопішохідних переходів. Де вони з’являться
20:37
Оновлено
"Завершується тестовий період", - Москаленко про затори з Сихова в бік центру Львова через зміни ОДР
20:33
новини Закарпаття
На Закарпатті зіткнулися дві автівки: поліція розслідує обставини ДТП
20:08
новини Хмельниччини
У Хмельницькому група людей збувала синтетичні наркотики, їм загрожує до 10 років ув’язнення
20:00
Огляд
Які будинки у Львові найвищі. Рейтинг багатоповерхівок над рівнем моря
19:49
ГМО
Чи вирощують в Україні ГМО-рослини. Роз'яснення Держпродспоживслужби Львівщини
19:35
новини Хмельницького
Водій, який на смерть збив чоловіка та втік з місця події у Хмельницькому, проведе за ґратами 6,5 років
19:25
Долина ірисів
Не лише Долина нарцисів: топ-10 квіткових маршрутів на Закарпатті від "професора з окопу" Федора Шандора
19:12
новини Львівщини
Ймовірна причина займання - кип'ятильник: на Стрийщині в пожежі загинула жінка
19:09
школа у Розгірче
Недобудовану школу на Львівщині продали за 10% початкової ціни
18:55
Львів 25 квітня прощатиметься із загиблим захисником Євгеном Ковпаком
18:39
Огляд
новини Львова
Вербна неділя у Львові: розклад святкових богослужінь у катедральних храмах міста
18:30
На Закарпатті чоловік поцупив банківську картку у пенсіонера та майже рік нею розраховувався у магазинах
18:13
дитячий садок
В громаді на Львівщині влітку припинять роботу всі дитячі садки
17:55
У Луцьку маршрутка врізалася у Ford, постраждала водійка легковика
17:39
До Львова з концертом приїде німецька легенда електронної музики SCHILLER
17:23
Огляд
ЗСУ
Як можна звільнитися з військової служби в час воєнного стану
17:10
УКУ
В УКУ прокоментували новий закон про реформу вищої освіти
16:56
прикордонники, прикордонник, перевірка документів
Жінка, яку розшукує поліція за підозрою у кількох злочинах, намагалася втекти до Словаччини
16:42
Житель Одещини і медпрацівниця з Рівненщини виготовляли ухилянтам фіктивні документи про інвалідність
Житель Одещини і медпрацівниця з Рівненщини виготовляли ухилянтам фіктивні документи про інвалідність
16:30
У Львові у Національному музеї покажуть "Пісню пісень" Ольги Погрібної-Кох 
16:24
Огляд
Осінь, дощ
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 24 квітня, завтра, тиждень
16:08
Житло для переселенців
У Луцьку затвердили новий порядок надання житла переселенцям
15:57
Олексій Хоміч і Олексій Стахорський
На Донеччині загинули двоє воїнів з Волині – Олексій Хоміч і Олексій Стахорський
15:41
гранати
Закарпатець зберігав вдома бойові гранати, зброю вилучила поліція
15:23
Отець Роман Мірчук
Відійшов у засвіти отець Роман Мірчук – митрофорний протоієрей і похресник Степана Бандери
15:10
Біля кордону з Румунією затримали авто з трьома ухилянтами 
14:58
наркотики
Подружжя зі Львівщини організувало наркобізнес, у них вилучили товару на 1 млн грн
14:49
електросамокати у Львові
Під Львовом сталася ДТП з інспекторкою податкової й дітьми на самокаті 
14:41
У Львові затримали військового, який за хабар обіцяв влаштувати мобілізованого у тилову частину
У Львові затримали військового, який за хабар обіцяв влаштувати мобілізованого у тилову частину
Більше новин