Еспресо. Захід

Місць у лікарнях немає. А хворим потрібен кисень...

Зоряна Круль
4 листопада, 2020 середа
10:38

І тут у нагоді могли би стати портативні кисневі концентратори, які пацієнти брали би в оренду. Але у Львові наразі є лише… один такий апарат!

Зміст

70-річний львів'янин Михайло Бойчук (прізвище на прохання чоловіка змінено. – Авт.) за всіма клінічними критеріями підлягав госпіталізації – позитивний результат ПЛР-тесту на Covid-19, підтверджена рентгенологічно пневмонія, ознаки дихальної недостатності і висока температура, яка погано збивалась жарознижуючими. Однак через брак місць у лікарню він так і не потрапив. "Сімейний лікар порадила лягти на живіт обличчям униз, підклавши під груди та таз подушки, і лежати так довго, як зможу. Мені це допомогло – вже за кілька годин стало легше дихати", – розповідає пенсіонер. Каже, те, що він пережив, – навіть ворогу не побажає. Все, про що мріяв у ці найважчі у його житті вихідні, – можливість подихати киснем. Але доступ до кисню є тільки у стаціонарах…

Фото: Freepik

Як повідомили "Еспресо.Захід" у прес-службі Львівської міської ради, нині в лікарнях Львова є понад 160 кисневих концентраторів, вкрай необхідних для лікування важких пацієнтів з Covid-19. Упродовж наступних кількох тижнів у медичні заклади надійде ще близько 200 апаратів. Зокрема, в понеділок, 2 листопада, 35 нових концентраторів кисню, які використовуватимуться для лікування кисневозалежних пацієнтів, отримала Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова.

Однак розраховувати на вчасно надану медичну допомогу в умовах стаціонару зможуть не всі. Минулого тижня Львівщина встановила черговий антирекорд. У п’ятницю, 30 жовтня, за добу в обласні стаціонари госпіталізували 251 пацієнта. Нині на стаціонарному лікуванні перебуває майже 2100 хворих з ковідом (станом на 3 листопада. – Авт.). Ліжкова мережа в області завантажена на понад 67%. У Міністерстві охорони здоров'я України вже не приховують, що через швидке заповнення ліжкового фонду пацієнтів доведеться сортувати – на лікування братимуть тих, хто має найвищі шанси на одужання.

Фото: Facebook-сторінка Олега Самчука

Відома волонтерка, керівниця благодійного фонду "Крила надії" Наталія Ліпська останні тижні не випускає телефону з рук. Питання, на яке їй сьогодні доводиться відповідати найчастіше, – де можна дістати кисневий концентратор. Волонтерка стала ініціатором створення фонду швидкого реагування, який би забезпечував пацієнтів з Covid-19 кисневою підтримкою вдома – щоб вони могли пережити ніч і дочекатися приїзду "швидкої" чи місця у лікарні. "Наразі в нашому розпорядженні є лише один кисневий концентратор. Саме він цього тижня врятував життя батькові двох дітей і дідусеві трьох онуків", – розповідає Наталія Ліпська (на фото).

Фото: Facebook-сторінка Наталії Ліпської

"Якщо припустити, що на Covid-19 повинні перехворіти всі і кожен десятий потребуватиме кисневої підтримки, можете уявити, скільки цих апаратів потрібно"

"У багатьох лікарнях уже немає місць. Здавалось би, проблему можна вирішити, розгорнувши додаткові ліжка. Але місце у лікарні – це не просто ліжко. Це – ліжко з кисневою точкою і лікарем. Багато медиків, не витримавши навантажень, звільнились. А один лікар не може лікувати одночасно 200 пацієнтів. Тому багатьом пацієнтам (зі середнім і навіть важким перебігом. – Авт.) уже відмовляють у госпіталізації. Щоб пережити гостру фазу хвороби, цим людям потрібен кисень. Але кисневий балон не можемо занести у будинок, бо це – вибухонебезпечно", – пояснює волонтерка.

БФ "Крила надії" оголосив збір коштів на придбання 30 портативних генераторів кисню для дорослих пацієнтів з ковідом. Однак насправді це – крапля у морі. "У Львові проживає майже 1 млн. людей. В області – 3 млн. Якщо припустити, що на Covid-19 повинні перехворіти всі і кожен десятий потребуватиме кисневої підтримки, можете уявити, скільки цих апаратів потрібно", – каже Наталія Ліпська.

"Концентратори видаватимуться у порядку живої черги. Хто першим звернувся, той першим і отримає"

У фонді сподіваються оперативно зібрати необхідну суму, щоб закупити хоча б таку кількість. Один генератор коштує від 36 до 40 тисяч гривень. Вартість цього обладнання зросла, бо тепер його завозять літаками. Раніше один апарат можна було придбати за 30-31 тисячу. До кінця тижня БФ "Крила надії" очікує поставки 10 концентраторів.

Кисневою підтримкою в домашніх умовах забезпечуватимуть лише тих пацієнтів, які зможуть надати довідку від сімейного лікаря, що вони хворіють на Covid-19 і їм потрібен кисень. "Аби звести контакти до мінімуму, довідку можна буде надіслати "Новою поштою". Звернутися з проханням до нас зможе як сам пацієнт, так і його лікуючий лікар. Лікар може надіслати нам скан довідки. Також просимо пацієнта надати копію паспорта та ідентифікаційного номера й підписати договір про те, що людина бере апарат у тимчасове користування та зобов’язується його повернути, а у разі пошкодження – відшкодувати вартість", – пояснює волонтерка.

Коли постійна сатурація (рівень насичення крові киснем) у хворого підніметься до 92 і вище, повинен передати апарат іншому пацієнту. Зазвичай гостра фаза хвороби триває 3-4 дні, проте слід врахувати, що стан людини може як поліпшитися, так і, на жаль, погіршитися. У такому випадку без госпіталізації не обійтись.

Фото: Bangalore Mirror

Після кожного пацієнта прилад протиратимуть спиртом, а також мінятимуть у ньому фільтр і трубочки, бо апарат, як порохотяг, втягує всю пилюку, яка є у домі. Вартість розхідних матеріалів становить приблизно 20 $.

"Концентратори видаватимуться у порядку живої черги, – наголошує Наталія Ліпська. – Хто першим звернувся, той першим і отримає. Можете бути нашим другом, знайомим, депутатом – ким завгодно, але ми не будемо відбирати концентратор в іншої людини, щоб дати його вам, і так само не будемо просувати вас у черзі. Одна людина звернулася до нас з пропозицією передати концентратор у користування фонду, але з однією вимогою – коли у неї виникне потреба в апараті, щоб ми його віддали. Ми відмовилися".

Фото: Air Liquide Healthcare

"Кисневими концентраторами успішно користуються у цілому світі. Пацієнти – різні. Одні потребують високих потоків і високої концентрації кисню. Інші – нижчих потоків і нижчих концентрацій. Таким пацієнтам може підійти цей апарат. Забезпечивши ними хворих, можна розвантажити "ковідні" відділення", – додає лікар-анестезіолог, завідувач відділення анестезіології та реанімації Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру у Львові Роман Собко, який допомагав італійським медикам у боротьбі з Covid-19 на піку пандемії у цій країні навесні.

Львів – не перше місто в Україні, яке підняло питання забезпечення "ковідних" хворих кисневою підтримкою вдома. Таке вже практикують в Одесі (але там є кисневий завод, який випускає ці апарати) та Києві, де в постійному користуванні є 100 генераторів кисню.

Реквізити для переказів коштів, які підуть на закупівлю генераторів кисню:

• картковий рахунок 5169330511367333 (Ліпська Н. С., карта фонду)

• р/р для юридичних осіб і тих, у кого рахунки не в Приватбанку

UA733052990000026007011001168 код ЄДРПОУ/ІПН 35620901 БФ "Крила надії"

•для переказів з-за кордону www.liqpay.ua/ru/checkout/card/i92692777102

призначення платежу "Дихай Живи"

Стежте за найважливішими новинами України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал

 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.1
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:25
прощання
Львів 23 листопада попрощається із захисником Михайлом Новиком
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
12:59
Оновлено
На Закарпатті викрили чергову схему ухилення від мобілізації
На Закарпатті посадовиця ТЦК, лікарка ВЛК і психіатри торгували діагнозами про психічні розлади
12:50
На Львівщині викрили підпільний склад сировини для виробництва сигарет
12:39
На Львівщині погіршилась ситуація з захворюваністю на кашлюк та правець
Більше новин