Еспресо. Захід

Ігри без розуму

Ксенія Войтовська
18 вересня, 2020 п'ятниця
12:01

Чому узаконення кіберспорту несе загрозу психічному та фізичному здоров’ю українців

Перед походом перший раз у перший клас Олежик отримав у подарунок новенький планшет. Дуже тішився, адже вважав, що всі однокласники неодмінно матимуть ґаджети. Хотілося бути не гіршим за іншим. Його мама – львів'янка пані Галина – спочатку була проти такої іграшки. Втім, зізнається, швидко оцінила переваги. "Олег – непосидюча дитина. Весь час бігає та шкодить. Тож зробити з ним домашні справи – нелегко. Коли ж отримав планшет, почав подовгу в ньому засиджуватися. У мене нарешті з’явилися спокій та вільний час. Спочатку син дивився мультики, потім – захопився іграми. Я була спокійна, адже знала – усі діти їх люблять", – розповідає пані Галя.

Незабаром помітила, що син почав погано спати. Кричав уві сні, зривався з ліжка. Так повторювалося щоночі. Згодом хлопчик відмовився засинати у кімнаті сам. Не дозволяв вимикати світло. "Ми змушені були цілу ніч спати при світлі. А потім дитина несподівана почала кліпати очима, заїкатися", – згадує молода мама. Сусідка порадила повести сина "зливати віск", оскільки очевидними були наслідки переляку. Натомість Галина вирішила піти цивілізованим шляхом – звернулася до дитячого психотерапевта. Вже після першої консультації з’ясували, що причина в комп’ютерних іграх, на які "підсів" першокласник.

"Улюбленими іграми Олежика були "Баба Грені", "Привет, сосед!", "Момо". Коли переглянула їх – жахнулася. Там суцільні бійки, вбивства та кров. Ніколи не подумала б, що мого сина може таке зацікавити!". Тепер з дитиною працює психотерапевт. Планшет заховали глибоко в шухляду.

На дитячій психіці негативно позначаються не тільки "стрілялки". 

З проблемами, пов’язаними з комп’ютерними іграми, мають справу й батьки старшокласників. Пані Ірина – мати 16-річного Володі, розповіла, що син проводить за комп’ютером майже весь час. І не лише вільний! "Володя навчається в 11 класі. Попереду – ЗНО. Утім, не збирається готуватися. Каже, вища освіта йому не потрібна, оскільки мріє стати кіберспортсменом і таким чином заробляти гроші". Батько хлопця додає, що син грає навіть ночами. Він не спілкується з однокласниками – вистачає віртуальних друзів. Ввечері батьки намагаються загнати Володю в ліжко: реагує агресивно. Після нічних ігор не хоче йти до школи. "Якщо все ж таки змусимо встати та відправляємо на уроки – цілий день почувається виснаженим, не розуміє, що відбувається на уроках!", – каже батько юного геймера. Володя переконаний, що з допомогою улюбленого заняття зможе заробляти на життя. Додатковою мотивацією для геймерів стало те, що кіберспорт нещодавно визнали офіційним. Призові фонди турнірів складають мільйони доларів, тож, на перший погляд, можна заробляти чималі кошти з допомогою ігор, доступ до яких має кожен. Офіційні статки найбагатших українських гравців сягають мільйона доларів. Натомість варто визнати факт, що масштаб захоплення комп’ютерними іграми – величезний, але успіху досягають одиниці із сотень тисяч.

На думку психологів, півкулі підліткового мозку ще формуються, тож діти не можуть самостійно встановлювати часові рамки перебування перед комп’ютерним монітором. Їм важко визначити межу між віртуальним і реальним світом. Брак рухової діяльності, недосипання роблять свою чорну справу. Геймери-початківці швидко "вигорають", тож їхні успіхи у кіберспорті – сумнівні. З цієї думкою погоджується психолог, завідувач кафедри практичної психології Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат психологічних наук Ігор Корнієнко.

"У головному мозку людини розташовані центри, які відповідають за отримання задоволення. Кольорова гама та динаміка комп’ютерних ігор провокує вироблення дофаміну, який викликає позитивні відчуття. Та якщо ці центри стимулювати часто, виникає звикання. Організм потребуватиме все більшої кількості дофаміну. Тож якщо відберете у юного геймера ґаджет – це спровокує  агресію. Або ж навпаки – дитина стане апатичною, в’ялою. Її важко зацікавити чимось іншим. А все тому, що віртуальний світ для ігроманів цікавіший, ніж реальний, – пояснює Ігор Корнієнко. – Розпізнати початок залежності від комп’ютерних ігор батькам під силу. Діти ідентифікують себе з персонажами гри. Якщо не зупиняти – можуть просиджувати перед монітором п’ять-шість годин поспіль. Їм складно вигадувати звичайні ігри чи заняття. Без ґаджета – нудьгують".

Діти не можуть самостійно встановлювати часові рамки перебування перед комп’ютерним монітором

Психолог наголошує, що негативні персонажі ігор, сцени насилля, різноманітні монстри на екрані завдають неабиякої шкоди дитячій психіці. Як наслідок, малих геймерів спіткають нічні жахи й навіть енурез. У таких дітей змінюється відчуття реальності світу. Якщо у звичайному житті за погані вчинки на них чекає покарання від батьків або вчителів, то у віртуальному – ні.

"Таким чином, під час комп’ютерної гри, особливо – агресивної, у дитини формуються безкарність, вседозволеність. Розмиваються моральні орієнтири, – зазначає Ігор Олексійович. – Ігри зі сценами насилля та вбивства формують агресивну поведінку підлітків. Відомо чимало випадків, коли діти жорстоко розправлялися з однолітками. Така патологічна поведінка була зумовлена захопленням віртуальними іграми. Якщо з дитинства привчати людину до того, що жорстокість – це нормально, вона не розрізнятиме межі. Їй важко дотримуватися загальноприйнятих правил.

Основне завдання ігор – суперництво з самим собою. Це викликає роздратування, геймери стають нервовими. Тому малятам, які з раннього дитинства "підсідають" на комп’ютерні ігри, важко знаходити спільну мову з однолітками. Зазвичай, вони замкнені та сором’язливі.

На дитячій психіці негативно позначаються не тільки "стрілялки". Такі нешкідливі, на перший погляд, ігри як "Весела ферма" чи "Салон краси" викорінюють у дитини бажання досягати результатів власною працею.

Нерідко ігрова залежність призводить до соматичних патологій. Сидячий спосіб життя негативно впливає на людський організм. З 14 років кіберспортсмени ризикують обзавестися остеохондрозом. Сидіння перед монітором, відсутність фізичного навантаження призводить до дистрофії хрящової та м’язової тканин. Як наслідок – дистрофія м’язів, болі у суглобах, порушення опорно-рухового апарату, а також – синдром "сухого ока". Псується зір, непокоять болі голови, під очима з’являються темні кола.

Не варто забувати, що ігри створюють для комерційних продажів, з метою розкрутки персонального бренду розробника. Дитячі споживачі – це так звані тестери, що відображають актуальні запити ігрового співтовариства.

Захоплення віртуальним світом вимагає все більших витрат на нове обладнання. Це вигідно виробникам комп’ютерної техніки. А також людьми, які з дитинства "підсідають" на комп’ютерні ігри, легше маніпулювати у майбутньому".

Ігор Корнієнко зазначає, що без батьківського контролю тут не обійтися.

  • Діти до 7 років можуть проводити за комп’ютером або ґаджетом до 20-30 хвилин на добу.
  • До 12 років – 1-1,5 години.
  • Підлітки – до 2-2,5 години.

Як обмежити сумнівне захоплення?

  • Заборонити певні види ігор. Але зробити це обґрунтовано. Слід навести дитині аргументи, чому гра добра чи погана.
  • Складіть чіткий розклад дня. Виділіть для гри певний час.
  • Якщо дитина відвідуватиме секції за інтересами, реальне життя також буде для неї цікавим.
  • Заохочення у вигляді ігрового часу. Наприклад, за хороші оцінки або допомогу у господарстві – додаткова година у віртуальному світі.

Повністю забирати у дітей ґаджети – не вихід, адже вони стали невід’ємною частиною сучасного життя. Головне – уникнути залежності та негативних наслідків. Тож завдання батьків – зробити реальний світ нащадків цікавим та різноманітним.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
12:04
Унаслідок вибуху на Львівщині двоє людей загинуло і одна постраждала
11:47
На Волині викрили нову схему для ухилянтів: надувними човнами до ЄС
Надувними човнами до ЄС: на Волині викрили схему незаконного перетину кордону для ухилянтів
11:30
На Хмельниччині п'яний чоловік стріляв у поліцейських із рушниці, його затримали
На Хмельниччині п'яний чоловік стріляв у поліцейських із рушниці, його затримали
11:14
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 24 квітня
11:00
шахрай, шахрайство
Здавав вигадане житло різним людям: судитимуть жителя Рівненщини
10:46
Тернополянин намагався незаконно відправити з України поштою скам'янілих ракоскорпіонів віком 443 млн років
Тернополянин намагався незаконно відправити з України поштою скам'янілих ракоскорпіонів віком понад 400 млн років
10:23
Львівські лікарі видалили 15-сантиметрову пухлину з плеча підлітка
10:09
Валентин Міц
Під Новомихайлівкою загинув стрілець зі Львівщини Валентин Міц
09:52
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 25 квітня
09:35
Біля Львова на пожежі виявили тіло чоловіка
09:18
Намагався незаконно легалізуватись через службу у війську: з України видворили громадянина Іраку
Намагався незаконно легалізуватись через службу у війську: з України видворили громадянина Іраку
09:01
Українець намагався вивезти до Великої Британії старовинні монети 5 ст. до н.е. – 4 ст. н.е.
08:46
Іван Войчук
Під час виконання бойового завдання на Донеччині загинув боєць з Волині Іван Войчук
08:30
На Львівщині погодили генеральні плани трьох населених пунктів
08:10
пункт пропуску
На Волині двох прикордонників підозрюють у переправленні понад 200 ухилянтів до Польщі
07:49
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 25 квітня, і завтра
2024, середа
24 квітня
22:58
На Буковині митники вилучили понад 1000 заборонених ароматизованих е-сигарет
22:40
Через змову фірм медзаклад Тернополя переплатив 1 млн грн за телевізійні послуги
22:21
У селі біля Львова незаконно зрубали понад сотню дерев
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який незаконно зрізав 31 дерево на 450 тис. грн
22:02
Новини Західної України
Буковинцю, який за €6,5 тис. переправляв ухилянтів до Молдови, повідомлено про підозру
21:54
вогняна веселка у Франківську
У Франківську зафіксували рідкісне природне явище. Фото
21:43
100 окрема механізована бригада
"Завдаємо окупантам колосальних втрат": волинську 100-ту ОМБр передислокували на Донеччину
21:25
На Львівщині у кількох містах і селах не буде газу. Адреси
21:18
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка" й благодійні читання з поетом і військовим Артуром Дронем
21:07
онлайн-шахрайство
Шахраї видурили в мешканців Рівненщини понад 140 тис. грн
20:50
У Львові побільшає велопішохідних переходів. Де вони з’являться
20:37
Оновлено
"Завершується тестовий період", - Москаленко про затори з Сихова в бік центру Львова через зміни ОДР
20:33
новини Закарпаття
На Закарпатті зіткнулися дві автівки: поліція розслідує обставини ДТП
20:08
новини Хмельниччини
У Хмельницькому група людей збувала синтетичні наркотики, їм загрожує до 10 років ув’язнення
20:00
Огляд
Які будинки у Львові найвищі. Рейтинг багатоповерхівок над рівнем моря
19:49
ГМО
Чи вирощують в Україні ГМО-рослини. Роз'яснення Держпродспоживслужби Львівщини
19:35
новини Хмельницького
Водій, який на смерть збив чоловіка та втік з місця події у Хмельницькому, проведе за ґратами 6,5 років
19:25
Долина ірисів
Не лише Долина нарцисів: топ-10 квіткових маршрутів на Закарпатті від "професора з окопу" Федора Шандора
19:12
новини Львівщини
Ймовірна причина займання - кип'ятильник: на Стрийщині в пожежі загинула жінка
19:09
школа у Розгірче
Недобудовану школу на Львівщині продали за 10% початкової ціни
18:55
Львів 25 квітня прощатиметься із загиблим захисником Євгеном Ковпаком
18:39
Огляд
новини Львова
Вербна неділя у Львові: розклад святкових богослужінь у катедральних храмах міста
18:30
На Закарпатті чоловік поцупив банківську картку у пенсіонера та майже рік нею розраховувався у магазинах
18:13
дитячий садок
В громаді на Львівщині влітку припинять роботу всі дитячі садки
17:55
У Луцьку маршрутка врізалася у Ford, постраждала водійка легковика
Більше новин