"Не бійся, я тільки подивлюся"…

Зоряна Круль
19 серпня, 2020 середа
18:40

З вересня у дитсадках Львова дошкільнят навчатимуть, як захистити своє тіло від сексуальних посягань

"Цей спогад досі стоїть у мене перед очима, - розповідає львів'янка, 29-річна Ольга (з етичних міркувань свого прізвище жінка просить не вказувати. – Авт.) - Літо,  я – 6-річна дівчинка, яка приїхала у село до бабусі стовбичу на сусідському подвір'ї. З нудьги обриваю галузку винограду. Він – нестиглий, кислий, тож я задля розваги роздушую пальцями плоди і кидаю їх на землю. На мені – лише трусики. Стоїть спекотний день. Ми з подружкою налили води у металічний таз, нагріли її на сонці і влаштували купіль. Подруга пішла переодягнутися, а я на неї чекаю. План такий: потім ми вдвох підемо до мене додому, я також переодягнуся, і ми спробуємо вмовити моїх батьків (вони приїхали у відпустку) повести нас на річку. Не зауважую, як на подвір'я заходить старший брат моєї подруги. Йому – 16 років. Він небагатослівний і у нього мало друзів. Цілими днями десь вештається. Моя подруга свого брата не долюблює, бо час від часу він називає її нехорошими словами і боляче щипає. Він підходить до мене крадькома і запитує, що я тут забула. Я – налякана не на жарт, мене наче заціпило. Брат моєї подруги якось дивно до мене усміхається, а тоді різким рухом стягує з мене спідню білизну, цідячи крізь зуби: "Не бійся, я тільки подивлюся"… На щастя ті "оглядини" тривали не довго. Мій кривдник пригрозив мені, що якщо комусь розповім, обов'язково зі мною поквитається. "Будеш довго у річці плавати, поки не знайдуть", - щось на кшталт цього. Подрузі я нічого не розповіла – не хотіла її засмучувати. А розповісти батькам чи бабусі так і не наважилася – боялася, що не повірять або, що гірше, засміюють чи скажуть, що сама винна. До кінця літа я уникала зустрічі з тим хлопцем. Через рік він вступив в університет, переїхав в обласний центр і у рідне село майже не навідувався. Ще через два роки померла моя бабуся. Батьки продали її хату, а за виручені гроші придбали дачу. Я про ту історію постаралася забути. Але труднощі у спілкуванні з протилежною статтю у мене були завжди. Могла піти на побачення з хлопцем, який припав до вподоби, але коли він починав "розпускати руки", сахалася як від прокаженого. Зі своїм чоловіком познайомилася, коли вчилася на п'ятому курсі. Чоловік – на рік молодший за мене. Ми зустрічалися, цілувалися, але нічого більше. Вихований у релігійній сім'ї, мій обранець відразу сказав, що підтримає моє рішення берегти цноту до шлюбу, за що я йому дуже вдячна. Він не тиснув і цим мене "підкупив". Ми побралися. У ліжку я була дуже скута, чоловік м'яко розпитував, у чому річ, але я лише віджартовувалася. Одного разу за сніданком (це було у неділю) я розповіла йому про ту історію. Я думала, що забула про неї, а насправді – пам'ятала все до найменшої дрібниці (навіть те, що день перед тим упала з велосипеда і мала подряпане, замазане "зеленкою" коліно). Для мене це було відкриття, адже мене не зґвалтували, не зробили якоїсь значної кривди"…

Оля виховує з чоловіком трирічну донечку і цієї осені планує віддати малечу до дитсадка. Нещодавно львів'янка дізналася про те, що з вересня у програмі статевого виховання для дітей дошкільного віку акцент зміститься на безпеці тіла. Жінка вітає цю ініціативу. Про те, що ніхто (крім батьків і лікарів, та й то – в обмежених випадках) не може торкатися до "зони купальника", Ольга вже потроху почала розповідати своїй доньці. "Бабусі (моя і чоловікова мама) цього не розуміють. Кажуть, що я забиваю голову дитині дурницями. Більше того: чиню їй шкоду, адже у такому віці зарано говорити на "сексуальні теми". Але вони не знають, через що я пройшла і часом у мене закрадається підозра, що у такий спосіб вони намагаються заштовхати у "шухлядки" пам'яті власні неприємні спогади. Не хочу, аби моя донька отримала такий досвід, а якщо таке й трапиться – щоб відразу мені про це розповіла".    

"Статеве виховання у дитсадках Львова вже було - просто на цьому ніколи не наголошувалося. Задум такий: статеве виховання починається змалечку, з родини і продовжується у садочку. Педагоги не проводять окремих занять – короткі розмови впроваджуються у звичний навчальний процес, - розповіла "Еспресо.Захід" методистка Управління освіти Львівської міської ради, яка спеціалізується на психологічному супроводі дошкільних навчальних закладів Світлана Локоткова. - Зараз ми вирішили наголосити на безпеці тіла, бо до цього говорили лише про особисту гігієну. Це – незручна тема, яка до сьогодні упускалася з уваги. Дітям потрібно наголошувати на тому, що їх тіло належить тільки їм, що це – цінність, на яку ніхто не може посягати, крім лікаря, який проводить медичні маніпуляції, та й то - у присутності батьків. Батьки вчать дитину безпечного поводження з вогнем та електрикою, а от безпечного поводження з чужими людьми і власним тілом - ні".

"Однак якщо не помічати проблеми, це не означає, що з дитиною все гаразд, - каже Світлана Локоткова. - Часто дорослі живуть із болючим досвідом, про який ніколи нікому не розповідають. У кращому випадку - своїм психотерапевтам. Важливо, щоб діти не боялися розповісти про випадки домагання – навіть якщо все склалося добре і дитина уникнула сексуального насилля. Посягання на її тіло травмують дитячу психіку!"

"Якщо батьки бачать словосполучення "статеве виховання", воно у них асоціюється з розмовами про секс. Звичайно, про секс і традиційні/нетрадиційні відносини у дитсадку ніхто розповідати не буде, - запевняє методистка Управління освіти ЛМР. - Але дорослі проводять саме таку паралель - починають боятися директивних нав'язувань, які суперечать християнським засадам і їхньому баченню сім'ї. "Раптом у садку будуть щось таке говорити, що зіпсує мою дитину?"

"Ця програма складатиметься з трьох етапів. Спочатку будемо проводити тренінги з педагогами за участі психологів та психотерапевтів, де розповімо зокрема як реагувати на незручні питання дітей. Відразу скажу, що це буде нелегко, адже у нас є багато педагогів поважного віку, для яких ця тема досі залишається табуйованою. Потім проведемо просвітницькі заняття з батьками – навчимо їх, як правильно розповідати про "зону купальника", на які зміни у поведінці дитини слід звернути увагу і як на них реагувати. А вже після цього (якщо батьки дадуть згоду) спілкуватимемося про статеву безпеку з дошкільнятами, - перелічує Світлана Локоткова. - Будемо говорити про ті речі, які дитина може сприйняти у такому віці. Якщо у конкретної родини виникнуть якісь побоювання, це все можна буде обговорити з педагогами. Думаю, всі батьки хочуть, щоб їх дитина виросла щасливою, здоровою і щоб ніяка, вибачте, зараза не простягала до неї рук. Якщо про цю небезпеку не говорити з дитиною, ризик, що щось подібне може трапитися, зростає".

"Хочу заспокоїти батьків: не буде приходити якась тьотя з вулиці і чогось навчати їх дітей. Це будуть робити вихователі, до яких дитина вже звикла. Не всі діти будуть брати участь у цих заняттях, бо не всі батьки будуть бачити у цьому потребу, а тому не всі зголосяться", - пояснює Світлана Локоткова.

За кордоном такі заняття практикуються вже давно. Українські фахівці аналізували іноземний досвід, але копіювати закордонний образ не будуть - творитимуть свій, український. Заняття відбуватимуться в ігровій формі. "Розповідати" про безпеку тіла буде іграшка, вигаданий персонаж, а не реальні чоловік чи жінка, які пережили травмуючий досвід.

"Діткам потрібно розповідати про важливість недоторканності їх тіла. Досвід сексуальних домагань "ламає" психіку дитини, травма залишається з нею на все життя. Це – перший крок до побудови неправильних, нездорових стосунків життя. Але складно передбачити, якою буде реакція дітей. Вихователі мусять добре підготуватися до таких занять і ця підготовка обов'язково повинна включати консультації спеціалістів (психологів, психотерапевтів), - прокоментувала "Еспресо. Захід" практичний психолог Аліна Євтушенко. - Діти як губка втягують інформацію. Якщо вона буде подана неправильно, це може викликати надмірний інтерес до цієї теми. І ще один важливий нюанс, на якому хочеться наголосити. Заняття у дитсадку – це добре. Але розмовляти на такі теми з дитиною повинні передусім її батьки або опікуни. Необхідно створити у домі атмосферу довіри, аби при найменших натяках на домагання дитина не соромилася розповісти про це рідним людям, будучи впевненою, що знайде у них захист та підтримку".

Читайте також:
сходження на кілімандаро
28 липня, 2021 середа
Підліток зі Львівщини став наймолодшим українцем, який піднявся на Кіліманджаро
Ігор Табанюк
28 липня, 2021 середа
В авіакатастрофі на Прикарпатті загинув відомий льотчик і троє іноземців
міст на Княгині Ольги
27 липня, 2021 вiвторок
Ламати – не будувати: чому у Садового заговорили про знесення занедбаного мосту на Княгині Ольги
Львів
+17
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.8
  Купівля 26.8
  Продаж 27.04
 • EUR
  Купівля 31.57
  Продаж 31.94
 • Актуальне
 • Важливе
2021, четвер
29 липня
08:00
гроза
Грози, град та шквали: погода на Львівщині 29 липня
2021, середа
28 липня
21:10
акценти
Авіакатастрофа на Прикарпатті, знахідка у демонтованих скульптурах Монумента слави та інші акценти від "Еспресо.Захід"
20:50
Чернівцями пройшлася потужна злива: підтопило вокзал і центральні вулиці (фото, відео)
20:33
У Львові 30 липня стартує надмарафонський пробіг до 30-річчя Незалежності України
20:15
авіакатастрофа на Прикарпатті
Авіакатастрофа на Прикарпатті: поліція відкрила кримінальне провадження
19:53
День народження - у садах: львів’ян запрошують у Митрополичі сади на екскурсії у день народження Митрополита Андрея
19:35
місток Бернардинського дворика
Наступного тижня закриють прохід через місток Бернардинського дворика
19:14
вакцина Pfizer
Львівщина отримала понад 22 тис. доз вакцини "Pfizer"
18:57
Марія Українець
Найменшій мамі України потрібно ще 40 тис. гривень на другий курс лікування
18:40
хабар
На хабарі у 30 тис. гривень затримали головного інспектора "Рибного патруля" на Львівщині
18:24
велопробіг незрячих
У Стрию відбувся перший велопробіг для людей з порушеннями зору
18:04
Древній Звенигород
Віртуальне середньовічне місто, дитячі квести та екскурсії – "Древній Звенигород" запрошує на відкриття
17:43
У 20 громадах на Львівщині облаштують "Активні парки"
17:24
бурштин
На Рівненщині на території приватного підприємства виявили 350 кг бурштину
17:21
монумент слави
"Варварське знищення": МЗС Росії відреагувало на знесення Монумента слави у Львові
17:12
виставка Сергія Міхновського
Львівський художник Сергій Міхновський відкрив "Пост "Прожект" 
16:56
Оновлено
Ігор Табанюк
В авіакатастрофі на Прикарпатті загинув відомий льотчик і троє іноземців
16:46
Ярослав Юрчишин
29 липня проєкт “Голос” має всі шанси закінчитись, - Юрчишин
16:44
вул. Городоцька у Львові
Городоцька у склі: як змінюється архітектура колишньої промислової вулиці. Фото
16:31
Псалтир
Експертиза підтвердила унікальність "Псалтиря", виявленого волинськими митниками
16:14
операція
Львівські лікарі видалили 25-сантиметрову пухлину печінки в 47-річного пацієнта
16:00
Прорив колектора на Торф'яній
На Торф’яній збудують колектор-дубль. Допоможуть науковці "Політехніки" 
15:40
Ексклюзив
Біг у горах
Пара бігунів з Івано-Франківська побувала на 12 гірських вершинах за день
15:35
Монумент слави
У демонтованих скульптурах Монумента слави виявили знахідку
15:29
вакцина від правця
Львівщина отримає 35 флаконів протиправцевого імуноглобуліну
15:13
колектор на Винниченка
Аварійний ремонт завершено: з понеділка вул. Винниченка мають відкрити для проїзду
15:05
ПЛР-тест
Україна поверне вимогу ПЛР-тестування для невакцинованих громадян, - Ляшко
15:02
зустріч
У Львові презентували фільм "Жити наново" – про реабілітацію за допомогою козацької медицини
14:53
памятник
У Володимирі-Волинському до Дня міста пам’ятники одягнули в ошатне вбрання
14:50
диплом
Чи знадобився вам диплом у житті?
14:40
Східниця
Води не буде: водяна блокада Східниці триває
14:23
патрульна поліція
Львівський готель роздавав "інвалідність" своїм гостям
14:22
літак впав на будинок
На Прикарпатті на будинок впав легкомоторний спортивний літак: четверо загиблих
13:50
листівки невідомого походження
Від імені львівського комунального підприємства розсилають листівки невідомого походження
13:37
наркоторговець на львівщині
На Дрогобиччині 53-річного чоловіка судитимуть за продаж наркотиків
13:25
Львівська митниця
22 митників, яких просить звільнити СБУ, немає в жодному санкційному списку, – Антикорупційний моніторинг Львівщини
13:01
зробили другу унікальну операцію для Давидка
Львівські лікарі зробили другу унікальну операцію для Давидка, який не міг сам дихати
12:44
ДТП з паломниками
Автобус, який повертався до Львова з учасниками хресного ходу, потрапив у ДТП
12:35
Ексклюзив
"Три мечі"
Вода, повітря та вогонь: на Львівщині триває активна фаза навчань "Три мечі"
12:19
сходження на кілімандаро
Підліток зі Львівщини став наймолодшим українцем, який піднявся на Кіліманджаро
Більше новин