live
Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

"Інфікуватися через Євхаристію неможливо", – священники


фото: надав о. Станіслав Пенкала
Як відбувається Таїнство Причастя у різних конфесіях Львова під час карантину?

Пандемія вплинула на всі сфери життя, у тому числі – й духовну. Жителі Західної України завжди вирізнялися релігійністю. Тож відвідання храмів та дотримання обрядів – невід’ємна частина нашої культури. Але карантин вніс свої корективи. Чимало людей, які щонеділі ходили до церкви, досі віддають перевагу онлайн трансляціям Богослужінь. Особливий резонанс спричинили заяви головного санітарного лікаря Львівщини Романа Павліва та міністра охорони здоров’я Максима Степанова про те, що недотримання санітарних норм у церквах – одна з причин поширення Covid-19. Хоча закиди про те, що саме релігійні обряди (зокрема Причастя) віддавна сприяли пандеміям, ширилися ще на початку спалаху хвороби в нашій країні. Священники вважають це спробою дискредитувати церкву.

Фото: facebook.com/drozdyak

За словами речника Львівської єпархії УГКЦ отця Павла Дроздяка, фактично від початку пандемії сформувався образ церкви як простору вирування коронавірусу. Натомість єпархія відразу закликала медиків провести зі священниками роз’яснювальну роботу щодо природи коронавірусу та способів його поширення. Відразу застосували засоби, аби забезпечити безпеку вірним у храмах.

"Ми прислухалися до рекомендацій МОЗ. Уже на початку карантину закликали вірних залишатися вдома, запровадили серію онлайн трансляцій. Храми забезпечили дезінфектами та належним прибиранням із їх застосуванням двічі на день. Українська рада церков звернулася до міністра охорони здоров’я з проханням не узагальнювати та не звинувачувати у поширенні ковіду саме християнські спільноти. Закривати храми не можна, адже їх покликання – молитися за цілий світ. На засіданнях Львівської ради церков напрацьовуємо документи щодо діяльності церкви в умовах карантину. Таким чином, маємо алгоритм правильної поведінки духовенства. Є розпорядження митрополита Ігоря (очільник Львівської архиєпархії УГКЦ.Ред.), яким керуються священнослужителі. Наголошуємо, що кожен християнин має бути відповідальним – вдягати у храмі маску та дотримуватися соціальної дистанції, щоб не стати причиною занепокоєння або ще гірше – хвороби ближнього.

Багато уваги приділяємо Причастю. Пам’ятаєте бурхливу реакцію суспільства та образливі дописи у соцмережах? Утім, ми ставимося до цього відповідально. Обов’язкова дезінфекція ложиць, з допомогою яких відбувається Причастя, триває досі".

Отець Павло зауважує: церква робить усе для того, аби вірні не мали сумніву та страху, що нібито разом із Причастям до організму може потрапити вірус. За його словами, люди повертаються до храму поступово, оскільки їм заважає страх. Отже, скупчень немає. Наразі значно менша кількість вірян приступає до сповіді та Причастя. У громадських місцях, на вечірках і в супермаркетах, де насправді не дотримуються усіх необхідних правил безпеки, значно більша ймовірність інфікуватися.

У греко-католицьких церквах ложицю, якою подають хліб і вино, і, згідно із вченням церкви, вірні приймають Тіло і Кров Христові, протирають дезінфектом після кожної людини. У православних може діяти інший алгоритм. Священник храму святого Юрія Змієборця Євген Щирба зауважує, що на початку карантину заради безпеки парафіян Причастя клали в руку у вигляді проскур – тобто без вина. Згодом закупили пластмасові одноразові ложки.

"Наразі знову почали застосовувати металеві ложиці, але – одноразові. Тобто кожен парафіянин причащається окремою", – каже отець Євген.

Оскільки греко-католицька церква не відходить від усталених канонів і продовжує причащати, хоч і продезінфікованою, але однією ложицею, деякі її віряни воліють приймати Євхаристію у римо-католицьких храмах.

Фото надав о. Станіслав

"Від 70-х років XX ст. у римо-католицькій церкві існує кілька способів приймання Святого Причастя. Найчастіше зустрічається прийняття Тіла Господнього до вуст, стоячи на колінах. Можна також прийняти Ісуса стоячи. У такому випадку потрібно підходити до священника у процесії (один за одним), – розповідає о. Станіслав Пенкала, францисканець із санкрутарію святого Антонія. – До звичайних форм належить також прийняття Тіла Господнього на руку. Вона рекомендується єпископами під час пандемії".

Отець Станіслав зазначає, що наразі у їхньому храмі застосовують саме її. Перед Причастям парафіяни повинні продезінфікувати руки та підійти до священника, дотримуючись дистанції між іншими причасниками. Гостію слід покласти до вуст на очах у отця. Поки не спожив платку, відходити не можна. Перед тим як провести обряд, священнослужитель дезінфікує собі руки та вдягає медичну маску.

Фото надав о. Станіслав

Священники вважають, що інфікуватися через Євхаристію жодним вірусом неможливо. І хоча, за словами багатьох із них, ще не було випадку зараження за посередництвом Таїнства, переконані – нехтувати жодним із правил безпеки не варто, адже надмірна надія на Бога теж вважається гріхом.

новини партнерів

5 березня, 2021 п'ятниця

4 березня, 2021 четвер

5 березня, 2021 п'ятниця

4 березня, 2021 четвер

3 березня, 2021 середа

2 березня, 2021 вівторок

1 березня, 2021 понеділок

Супутник ASTRA-4A 12073 МГц. Поляризація-Н. Символьна швидкість 27500 Ксимв/с. FEC 3/4

Введіть слово, щоб почати