Як подолати безробіття в Україні? Експертне опитування

30 липня, 2020 четвер
08:08

Офіційно в Україні на початку липня було 518 тис. безробітних. Неофіційно - близько 2 млн, підрахували у Центрі економічної стратегії. А ще є ті, хто опинився у примусовій відпустці за власний рахунок чи чиї робочі години скоротили - це ще близько 3 млн осіб

І хоча зараз кількість офіційних безробітних знижується, проблема залишається нагально. Тому журналістка Еспресо.TV Ольга Чайка запитала в експертів, як Україна має боротися із безробіттям.

Дарія Михайлишина, дослідниця Центру економічної стратегії (під час представлення результатів дослідження):

Активність з боку безробітних знизилась під час карантину. Але це пов’язано із об’єктивними чинниками, тому що якщо немає вакансій - вони раціонально не мали роботи.

Тому, мені здається, це в першу чергу має бути з боку держави. З іншого боку, державні робочі місця - це не дуже хороша ідея, тому що ці місця не завжди у продуктивних сферах економіки.

Мені здається, краще - це дати можливість бізнесу працювати, винаймати нових працівників. Тобто не втручатись у роботу бізнесу - це найкращий спосіб боротьби з безробіттям у порівнянні зі створенням робочих місць державою.

Ігор Бураковський, голова правління Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

Українське безробіття має свою специфіку, яка полягає в тому, що українська економіка значною мірою перебуває в тіні. І тому, за великим рахунком, важко говорити про реальні показники безробіття. Тому що, з одного боку, тіньова економіка - це акумулятор безробітних. Люди, не реєструючись і не сплачуючи податки, знаходять якісь варіанти зайнятості. Їх це цікавить з точки зору отримання доходу, а працедавців - з точки зору несплати податків, тобто економії безпосередньо на робочій силі.

Тому проведення такої довгострокової і серйозної політики наражається перш за все на дефіцит інформації. Ясно, що одне із перших завдань - розібратися, що таке безробіття в Україні, скільки його і яка його структура. Ну, і які безпосередньо тренди, враховуючи тіньову і офіційну зайнятість.

Що стосується інструментів подолання безробіття, я б умовно розділив їх на дві великі  групи:

 1. Інструменти, пов'язані з розвитком економіки.Зрозуміло, що безробіття - це похідна від економічного стану. Якщо економіка динамічно розвивається, якщо в економіку заходять інвестиції, якщо бізнес насолоджується гарненим бізнес-кліматом, то зрозуміло, що розвиток економічної активності так чи інакше впливає на зменшення безробіття і на підвищення рівня зайнятості. Хоча тут також можуть бути нюанси - залежно від того, куди направляються гроші. В цьому сенсі ми повинні говорити стратегічні речі, які пов'язані безпосередньо з реформами. З тим, щоб в цю країну і цю економіку було цікаво вкладати кошти. А це, очевидно, буде сприяти підвищенню зайнятості з усіма відповідними наслідками.
 2. Заходи, які треба вживати безпосередньо в умовах кризи. Ясно що, будь-яка держава намагається мінімізувати негативний вплив (перш за все соціальний), пов'язаний з падінням економічної активності, безробіттям, а відтак і зниженням доходів населення. В Україні це намагання зробити шляхом спрощення процедур реєстрації у якості статусу безробітного, через виплати відповідних допомог тощо. Це традиційний шлях. Але зрозуміло, що він може використовуватися лише протягом дуже короткого періоду часу.

Для того, щоб вирішувати питання безробіття в коротко-, середньо- і довгостроковій перспективі, потребує реформування Служба зайнятості населення, вирішення питань, пов'язаних із професійною орієнтацією людей і надання інформації. Тому що сьогодні, щоб влаштуватися на роботу, потрібно мати інформацію, яку можна збирати інтернеті. Але ясно, що тут велику роль має відігравати держава.

Якщо ми говоримо про вирішення проблеми поточного безробіття, то тут держава може організовувати так звані громадські роботи. Вона також може стимулювати приватний бізнес та державні компанії, щоб вони не скорочувати людей чи навіть розширювали набір робочої сили і розширювали можливості для занйнятості.
Проведення цієї політики залежить від пріоритетів, які стоять перед країною в соціально-економічному розвитку поточному етапі і в перспективі. І, звичайно, від її фінансових і інституційних можливостей.

Олег Пендзин, експерт Економічного дискусійного клубу:

В дійсності немає способів, окрім створення нових робочих місць. А от як створювати нові робочі місця - це надзвичайно важливе питання. Їх можна створювати, тільки даючи можливість розвиватися бізнесу. І тут одразу виникає величезна кількість способів вирішення цього питання.

По-перше, особливо на тлі коронавірусу, дуже актуальною стає фінансова підтримка держави по відношенню до бізнесу. Наші європейські і американські партнери багато роблять, щоб максимально спростити доступ бізнесу до фінансових ресурсів.

Це могла б бути емісія. чому, наприклад, емісія, яку проводять американці і європейці, не призводить до фантастичної інфляції в єврозоні? Головна причина полягає в тому, що ця емісія у вигляді рефінансування роздається комерційним банкам, а комерційні банки видають дешеві кредити бізнесу. І доходам населення ця емісіія обертається у вигляді заробітної платні вже після того, як було створено додану вартість.

Але Україна є дуже специфічною країною: рефінансування НБУ потрапляє до державних банків, які тут же викуповують державні облігації. І нічим не забезпечені гроші потрапляють у бюджет і тут же спрямовуються на соціальні виплати.

В Європі і в Америці цю ситуацію обійшли дуже просто. У них державні облігації мають надзвичайно низьку дохідність. І тому банкам для того, щоб нормально працювати, необхідно надавати кредити бізнесу.

Щодо створення робочих місць державою. Держава може створити робочі місця на соціально-значущих роботах - розгрібання сміття, покладання доріг. Формально держава може створити там робочі місця, але із дуже низькими зарплатами. Тому що це низькокваліфіковані соціальні роботи.

Держава може створити робочі місця в державному секторі. Але ми маємо розуміти, що роботи у бюджетній системі - в межах вторинного перерозподілу державного бюджету, вони не створюють доданої вартості напряму. Тобто це не бізнес, який створює додану вартість, це перерозподіл доданої вартості. Тобто бюджетник існує за рахунок грошей, які вже надійшли у вигляді податків.

У нас за останній місяць зменшилася кількість офіційних безробітних. Але є ще один показник - за цей же період зменшилася сплата єдиного соціального внеску. Про що це говорить? Це говорить, що люди, йдучи з реєстрації відділів зайнятості, тобто знаходячи собі роботу, або знаходять її в інших країнах, або знаходять їх у тіньовому секторі.

Тому питань є дуже багато, не можна просто відповісти. Є ціла система проблем, яка пов'язана із тим, що треба робити і в банківському секторі, і в фіскальній допомозі тощо.

Дмитро Олійник, голова Ради Федерації роботодавців України:

У нас часто повторюють тезу - треба впроваджувати найкращі світові практики. Тож треба дивитися, що роблять інші країни. Вони перебувають у кризі. Деякі країни на початку року ще навіть не думали, що буде такий рівень безробіття.

Перше, що роблять ці країни - наприклад, Сполучені Штати Америки, - вони розуміють, що треба надавати сильну підтримку економіці. Федеральний Уряд США та Федеральна резервна система працюють як єдина команда. У нас чомусь це називають "друкувати гроші". Вважаю, що це дуже грубе сприйняття.

Ми говоримо про те, що економіка потребує коштів для того, щоб вони пішли у сектор інфраструктурних проектів, сектор публічних фінансів і державних закупівель. Таким чином держава може стимулювати попит.
У світі нічого іншого не роблять, окрім стимулювання споживання та економічного зростання. Саме ці інструменти сприяють зайнятості.

 

Читайте також:
Ігор Зінич
1 серпня, 2021 неділя
"Ігор взяв медичного ранця і пішов у саме пекло", − Ксенія Клим про документальний фільм "Останній медик терміналу"
2 серпня, 2021 понедiлок
Під час буревію у львівському парку загинули дві людини
Дністер
1 серпня, 2021 неділя
У Дністрі виявили "ковідні" медичні препарати
Львів
+19
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 26.75
  Купівля 26.75
  Продаж 27
 • EUR
  Купівля 31.67
  Продаж 32.05
 • Актуальне
 • Важливе
2021, понедiлок
2 серпня
21:00
акценти
Трагічне побачення, новий керівник "Зеленого міста" та пристрасті "Файного міста" – акценти від "Еспресо.Захід"
20:38
субвенція
Чотири громади на Львівщині отримали понад 10 млн грн субвенції на соціально-економічний розвиток: перелік
20:19
вакцинація на арені львів
Де, коли та якою вакциною: графік роботи центрів вакцинації на Львівщині цього тижня
20:03
"Темно-фіолетові, помаранчеві, рожеві... Є навіть чорні й такі, що змінюють колір" – на Тернопільщині чоловік засадив поле калами
19:49
фестиваль човнів
У Рівному відбувся фестиваль прадавніх човнів
19:33
Олександр Гарбарчук
Через благодійний марафон львів'яни закликають Україну допомогти Олександру Гарбарчуку 
19:13
Фестивальний післясмак: мер Тернополя вимагає вибачень за "антихристиянські дії" гурту Batushka на "Файному місті"
18:58
вода
3 серпня у двох районах Львова відключатимуть воду
18:37
гральний бізнес
На Буковині судитимуть учасників групи, які створили мережу підпільних казино
18:31
реконструкція лікарні
На Тернопільщині викрили зловживання під час реконструкції лікарні для учасників АТО на понад 3 млн грн
18:17
Львів’янин Мирослав Хом’як може стати головою Бюро економічної безпеки
17:56
Тарас Матвіїв
На Львівщині відкривають військову школу імені Героя України Тараса Матвіїва
17:40
"Яблуневий Спас" покаже кольорову Гуцульщину Юліана Дороша
17:24
Агенція з працевлаштування за кордоном ошукала понад 200 осіб: обіцяли роботу у Фінляндії
17:07
Ярослав Дубневич
Суд зобов’язав САП у справі Дубневича відреагувати на запит про закриття провадження
16:49
пробіг
Учасники пробігу "Схід і Захід разом" добігли до Хмельниччини
16:31
У Славську прогримів фанк: як минув перший фестиваль української фанкової музики
16:15
сутенер-Луцьк
Працівнику луцької лікарні загрожує до 7 років в’язниці за сутенерство
15:55
Мирон Маркевич
Мирон Маркевич є основним претендентом на пост головного тренера збірної України
15:39
пункт пропуску Лужанка
Пункт пропуску "Лужанка – Бурегшурань" на Закарпатті відновив роботу
15:25
На Львівщині судитимуть учасників банди, які труїли та обкрадали заробітчан
15:10
блискавка
У Західній Україні через негоду знеструмлено 529 населених пунктів
14:48
тустань
В Уричі стартує фестиваль середньовічної культури "ТуСтань". Програма
14:25
євробляхи_розмитнення авто
За липень на Львівщині розмитнили понад 800 "євроблях"
14:10
буревій у Стрийському парку
Побачення, яке закінчилося трагедією: з’явилися подробиці загибелі людей під час буревію у Львові
13:58
Алла Черкасова
Львів'янка Алла Черкасова побореться за бронзу Олімпійських ігор
13:43
кам’яниця Бондінеллі.
День народження поштової скриньки: у Львові пошта працює з 1629 року
13:30
Вартість електроенергії
На Львівщині через негоду без світла залишаються понад 200 населених пунктів
13:12
На фестивалі "Файне місто" у Тернополі в глядачів вкрали 17 мобільних телефонів
12:56
земля
Власники паїв можуть втратити землю, якщо ділянка не має кадастрового номера
12:39
ДТП Київ-Чоп
На трасі Київ — Чоп сталася потрійна ДТП: патрульні організували реверсний рух
12:25
Ryanair
Менше ніж за 8 євро. Ryanair відкрив новий для Львова напрямок у литовський Каунас
12:20
Зеленський
Зеленський презентував програму заходів до 30-ї річниці Дня Незалежності України
12:17
Чоловік, який у ДПТ поблизу Сколе втратив дружину та сина, помер у лікарні
11:59
ЛКП "Зелене місто" має нового очільника 
11:47
екобус у львові
Куди у Львові здати небезпечні відходи. Графік стоянок екобуса в серпні
11:32
Святослав Євтушенко
Садовий звільнив Євтушенка через провали комунікації з медіа та громадою, – джерело
11:16
прикордонниця перевіряє документи
На Закарпатті тимчасово не працює пункт пропуску на кордоні з Угорщиною
11:00
гроза
Злива, шквали, град, блискавка – як поводитися під час негоди
10:44
маршрутка
Чому насправді львів’яни почали більше ходити пішки, ніж їздити маршрутками
Більше новин