Ангелята, ялинки, кулі та циліндри. Як створює свічки подружжя з Тернопільщини
Пасічники з Тернопільщини поділилися тонкощами виготовлення свічок з натурального воску, а також особливостями бджільництва.
"Еспресо.Захід" дізнавався, як створюють популярні свічки з натурального воску у формі ангеликів, ялинок, подарунків, і чим займаються бджілки взимку.
Наталія Потурай з Великих Бірок із чоловіком мають власну пасіку. Сім'я займається бджілками вже 6 років.
"У родині немає пасічників, крім нас, тож у нас все почалося не "планово". А почалося з того, що біля дому ми посадили сад, далі чоловік запропонував купити декілька вуликів, щоб був кращий урожай. Тоді ми фактично нічого не знали про бджіл, уже з роками усього навчилися. Навіть закінчили навчання у Києві, курс дистанційного навчання по бджільництву. Крім того, я закінчила курси з апітерапії, тобто бджоловжалення, бо мала проблеми з спиною. Почула, що бджоли допомагають при таких проблемах, вирішила перевірити. Так і захопилися. Насправді бджільництво заспокоює, відновлює, наповнює", – розповідає пані Наталія.
"Що стосується продуктів з пасіки, то почали ми зі звичайних свічок із натурального воску. Найчастіше люди звертаються по них перед святами: Новим роком, Різдвом, Стрітенням, рідше – перед Великоднем, – каже Наталія Потурай. – Я працюю виключно з натуральним воском і роблю все сама".
Процес виготовлення свічок починається з топлення стільників. Роблять це ще влітку сонячною воскотопкою. Якщо ж перетоплюється забрус (це воскові кришечки, якими бджоли запечатують дозрілий мед), то такий віск називають забрусним.
"Свічки я роблю і з забрусного, і зі звичайного воску. Забрусний віск яскраво жовтого кольору, віск зі стільників може мати різний колір, варіюється від яскраво-жовтого до темно-коричневого. За відгуками людей, темний віск краще пахне, а світлий віск більш естетичний та красивіший. Отриманий віск ми перетоплюємо ще декілька разів, щоб очистити від домішок. Через ці домішки свічка може потріскувати, погано горіти", – каже майстриня.
Щоб зробити свічку, вона заливає віск у спеціальні силіконові та пластмасові форми, деякі з них зроблені власноруч. Після цього потрібно чекати, щоб свічка повністю вистигла. Час застигання залежить від розміру виробу. Наприклад, малесеньким свічкам, які мають просту форму, як-от прямокутник із візерунками, достатньо до години. Свічка, в якій є багато деталей, наприклад, ангелик – потребує однієї або двох годин. Великі свічки, стрітенські, застигають довго – до 6 годин.
Читайте також: Пандемія спричинила ріст цін на продукти бджільництва
Пані Наталія розповіла про те, яких правил варто дотримуватися, щоб свічка з натурального воску слугувала довше.
- Треба слідкувати, щоб свічка не стояла на протязі, адже тоді, вона буде нерівномірно і швидше згорати.
- Не варто запалювати свічку на 5-10 хвилин, особливо якщо це свічки великого діаметру (кулі, циліндри). Вони повинні горіти довго, щоб свічка топилася рівномірно, а не утворювався так званий "тунель" усередині.
- Варто стежити за довжиною гноту і вчасно підрізати його, але в жодному випадку не тоді, коли свічка горить.
- Не варто задувати свічку, краще накрити її гасником.
Попри те, що вже зима, у пасічників і нині є "бджільницькі" турботи. До слова, бджілка, за словами Наталії, пристосована до холодних днів. І те, що вона йде на зиму у сплячку – міф."Бджілки впродовж весни-літа назбирують собі меду на всю зиму. А взимку постійно рухаються, хоч і повільно, підтримують сталу температуру для себе і для меду. Зауважимо, що відповідальні пасічники ніколи не забиратимуть увесь мед від бджіл на зиму, – каже Наталія Потурай. – Крім того, під час зимового періоду бджіл можуть підгодовувати, і насправді це не так погано, як собі звикли думати люди. Це допомагає бджолам пережити холодний період. Є прихильники методу зимівлі бджіл на цукровому сиропі, є прихильники – на меду. Ми підгодовуємо бджіл медом".
Фото надала Наталія Потурай
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе