"Америка підтримує медійний ажіотаж, що може призвести до економічної кризи в Україні", – депутатка Нацасамблеї Франції
Розмова з депутаткою Національної асамблеї Франції, головою парламентської групи дружби Франція-Україна Валерією Фор-Мунтян.
Валерія Фор-Мунтян стала гостею програми "Вечір з Миколою Княжицьким" на "Еспресо". У розмові з депутаткою – про те, як у Франції оцінюють ситуацію в Україні, чому медійний ажіотаж може спричинити в Україні економічну кризу, а ще – про необхідність пошуку нової бази перемовин замість Мінських угод.
Українців, звичайно, цікавить напруження на кордонах. Ми всі спостерігали за приїздом Макрона, який є очільником партії, до якої ви належите. Було багато різних трактувань, починаючи від довжини столу, за яким відбувалися перемовини Путіна та Макрона, і закінчуючи тим, про що вони говорили. Що хотів донести Макрон до Путіна та Зеленського? Чи вдалося це йому?
Дякую за запрошення і за те, що ви цікавитеся думкою французьких парламентарів щодо дипломатії і геополітики стосовно України. Мені дуже приємно намагатися пояснити, що ми розуміємо в цьому, чому ситуація напружена, складна. По-перше, Емманюель Макрон намагається вийти на діалог. У цей момент, до середини листопада, були натягнуті переговори між Байденом і Путіним, Євросоюз, навіть Франція і Німеччина, були трішки відокремлені від цієї розмови, і ескалація на дипломатичному рівні пішла дуже високо. Ми намагаємося прийти до діалогу з різними сторонами, і я думаю, що Емманюелю Макрону це вдалося, тому що він поговорив і з Путіним, і з паном Зеленським, і потім зі своїм колегою Шольцем у Німеччині. Тобто діалог триває, воєнних дій поки що немає, і це вже позитив і для Франції, і для України, як на мене. Тепер ми чекаємо результатів цих переговорів.
Ці перемовини, на жаль, напевно триватимуть довго, тому що я бачила останні декларації щодо Мінських домовленостей, які тепер не підходять Україні, і потрібно знайти перш за все нову базу переговорів. Тим часом Америка продовжує підтримувати медійний ажіотаж і тепер закликає американських громадян виїхати з України. Вважаю, що це дуже небезпечна гра, коли вони вивезли сім’ї дипломатів, це вже був удар по Україні замість підтримки, і на цей момент я боюся, що це може привести Україну до економічної кризи.
Нідерланди теж заявили, що не радять своїм громадянам приїжджати в Україну. Очевидно, ми в Україні вдячні за ту підтримку, яку нам надають західні країни і США. І, звісно, ми теж переживаємо за своє майбутнє. Ми не можемо передбачити дії Путіна, тому, можливо, американська розвідка дійсно має дані, що її громадянам краще виїхати з України.
Тоді потрібно ці дані показати – і Франції, і Україні.
Між іншим, ви бачили, що сказало CNN? Вони сказали, що це спосіб Штатів стримувати агресію і частина інформаційної війни, яку американські спецслужби видавали в медіа, говорячи про ту серйозну ескалацію і про ті неминучі загрози, які є перед Україною. Можливо, ця інформаційна війна чимось і захистила Україну.
На цей момент Україна страждає від цієї інформаційної війни в першу чергу, тобто треба знайти середину між підтримкою і тим, що відбувається зараз. А зараз може бути, що вони вас підтримали та не дозволили Путіну увійти військовим чином в Україну своєю інформаційною війною, але від цього страждає в першу чергу Україна і українці. В економічному плані, як мінімум.
Чи знаєте ви, яка перспектива переговорів у Нормандському форматі? От учора (10 лютого. – Ред.) в Берліні зустрічалася група радників. І жодне комюніке не було підписане. Таке враження, що ці розмови заходять у певний глухий кут. Чи відомо вам про це? Можливо, Макрон про це говорив перед однопартійцями? На який формат, з вашої точки зору, можна було б вийти, який Франція теж підтримала б?
На цей момент ми намагаємося повернутися в Нормандський формат. Поки що це єдиний форма, у якому ми бачимо переговори на хорошому рівні, але базою цього Нормандського формату були Мінські угоди. Якщо Україна відмовляється від цих договорів і вважає, що деякі пункти їй не підходять, то потрібно знайти нову базу переговорів. І тоді формат може теж змінитися, але я вважаю, що цей формат, який триває з 2014-2015 років, позитивно вплинув на переговори між Росією і Україною, якщо навіть не було великих зрушень у плані деескалації.
Україна якраз вважає, що Росія не виконує Мінських домовленостей, принаймні безпекової частини, тому що частини не відведені, частина територій не звільнена. Очевидно, дійсно, Україна не дуже погоджується на те, що називається "особливим статусом", тому що ми вважаємо, що таким чином нас можуть перетворити на Боснію і Герцеговину і не дати країні розвиватись нормально за західним напрямком, але поки що ми не дійшли так далеко до цього і Росія не рветься виконувати Мінські домовленості, тому що малоймовірно, що Росія захоче залишити Україні окуповані території Донецької і Луганської області. Ми бачимо, що Росія не виходила з жодних окупованих територій, чи то з Придністров'я, чи з Грузії. І мінський формат став підставою для введення санкцій проти Росії. Зараз обговорюються нові санкції проти Росії в разі російської агресії. Чи буде Франція підтримувати ці санкції?
Якщо агресія буде, звичайно, Франція підтримає ці санкції, але потрібно знайти нову базу переговорів, бо якщо Мінські угоди не підходять нікому, то ми не можемо продовжувати їх безрезультатно, тому що українці страждають у цей момент на лінії контакту.
Багато країн постачає зараз Українці зброю, зокрема США, Велика Британія, Польща. У Німеччини протилежна позиція, вони сказали, що цього не робитимуть. Як Франція ставиться до підтримки ЗСУ військовою допомогою?
На жаль, у мене немає доступу до інформації щодо переговорів і діалогу між президентом Макроном і міністром оборони Франції, це не входить у прерогативу навіть президента групи дружби Франція-Україна. Коли інформація буде офіційна, Макрон скаже це офіційно, але на цей момент у нас немає цієї інформації.
Яким ви бачите розв'язок цієї ситуації? І чи вірите ви взагалі в те, що Росія може розпочати військові дії проти України, так як про це говорить багато західних медій?
Я не впевнена, що в Росії є можливість напасти на Україну, тому що війна нервів – це одна справа, а увійти в тотальну війну з Україною на цей момент, мені здається, нерозумно й невигідно навіть для Росії, в якої бувають іноді проблеми з логікою. Україна зараз – країна, яка дуже вірить в себе, в якій дуже розвинувся патріотизм з 2014 року, в якої є армія, підтримка Заходу, військове оснащення, щоб боротися, і українці не здадуться. Тому я не вірю, що в Путіна вистачить дурості, щоб напасти на країну, з якою війна триватиме дуже довго, і яка принесе великі втрати. Навіть людські втрати – це буде взагалі жах, але економічні втрати можуть бути дуже сильні для Росії, вона собі цього дозволити не може.
Росія вимагала від Заходу, щоб Україну не приймали до НАТО. Я знаю, що і НАТО, і США сказали, що це неможливо. Це справа суверенної країни – вирішувати, в яких саме блоках бути. На що Росія сказала, що хоче почути відповідь від кожної з країн, які входять у НАТО. Яка позиція Франції в цьому питанні?
Ми абсолютно згодні з принципом, що Україна – країна незалежна, і їй вирішувати, куди входити, а куди не входити. НАТО – організація відкрита, немає вето на вхід чи якогось голосування, щоб якась країна увійшла в НАТО, тому Україні вирішувати, чи готова вона пожертвувати заради миру на своїй території такими речами, як місце в НАТО. Але я боюся, що до тих пір, поки будуть воєнні дії, особливо на Донбасі, Україні буде важко увійти у таку організацію, як НАТО. І американці сказали, Джо Байден підтвердив, що він не відправить військових в Україну, захищати Україну, в НАТО вона чи ні.
Сподіваюся, що спільними зусиллями із західними партнерами нам вдасться зробити так, щоб війни не було. А в майбутньому все ж таки більшість українців виступає за членство в НАТО, бо вбачає в тому свій захист.
Ми прекрасно це розуміємо у Франції.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе