15-річна львів'янка готує та продає незвичну страву – солені цитрини
Цитрини – галицька назва лимонів.
Дівчинка створила своє маленьке крафтове виробництво, і тепер кожен охочий може придбати цитрусові, приготовані таким способом.
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
За словами Соні Ланди, цитрини потрапили на Галичину завдяки грекам, які їх сюди привозили на продаж. Цікаво, що зазвичай цитрини привозили не свіжими. Тому, щоб лимони довше зберігалися і не псувалися під час поїздки, їх засолювали. Таким чином, на Західну Україну вони потрапляли вже солені.
Загалом традиція засолювати лимони походить з Магриба (це назва середньовічних арабських країн, розташованих на захід від Єгипту та Аравійського півострова: Західна Сахара, Марокко, Алжир, Туніс). Рецепти приготування цитрин з сіллю траплялися ще в давніх кулінарних книжках галицької та литвинської кухонь (кухня Великого князівства Литовського).
"В основі рецепта приготування цитрин – процес ферментації. Крім солі, до них додають невелику частку цукру. Після цього вони за певної температури ферментуються, процес відбувається дуже повільно, – говорить львів'янка. – Саме сіль допомагає забрати гірчинку лимона. А цукор водночас балансує смак і регулює процес ферментації".
Рецепт солоних цитрин дуже простий: на 500 грамів лимонів (бажано вибирати без кісточок) потрібно дати 100 грамів цукру та 50 грамів морської солі. Лимони нарізаємо скибками або так, як нам зручно, потім перемішуємо їх і пресуємо для того, щоб вони виділили більше соку. Далі фасуємо у банки й залишаємо настоюватися близько трьох тижнів.
"Звичайно, що кожна господиня готує їх за власним рецептом. До прикладу, хтось одразу споживає цитрини після приготування, а хтось дає настоятися три дні. Я ж люблю куштувати їх тоді, коли смак більш виражений", – додає Соня.
З цитрин можна робити цікаві комбінації. Соня ділиться смачним прикладом: потрібно перебити скибки цитрин у блендері, потім додати сік із банки – вийде чудовий соус до м'яса або риби. Дехто навіть використовує цитрини до текіли замість лайму.
"Я цікавлюся азіатською кухнею, тому часто готую для сім'ї гострі цитрини з сушеними перцями пірі-пірі (сорт червоного перцю). Можу додати ще з корейської пасти гочуджан, – каже Соня Ланда. – Банка цитрин вартує 120 гривень."
Соня ще навчається в школі, але також розвиває себе як юна шефиня, навчаючись у найкращих кухарів України та переймаючи закордонний досвід. Найбільше її цікавить сучасна кухня Сходу та кондитерська справа.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе