Жінки в армії досі зазнають санкцій, бо порушують гендерний стереотип, - Тамара Злобіна
З набуттям чинності заборони виїзду чоловіків за кордон відкрилася дискусія щодо гендерної рівності вже з боку чоловіків
Багато українок виїхали за кордон через війну, щоб зберегти своє життя та життя дітей. При цьому активно велася дискусія щодо виїзду і чоловіків – військовозобов'язані почали згадувати про гендерну рівність і дорікати феміністкам, які це питання нібито зараз замовчують.
Тамара Злобіна, кандидатка філософських наук, керівниця експертного ресурсу "Гендер в деталях", роз'яснила "Еспресо.Захід" цю ситуацію.
"У дискусії "чому феміністки не називають заборону чоловікам виїздити за кордон гендерною дискримінацією і не борються з нею" треба спочатку визначитись, в якому суспільстві ми живемо. Якщо ми живемо в рівноправному суспільстві (А), де в нас 50/50 статі представлені в парламенті, на керівних позиціях, жінки обіймають 50% керівних посад і особового складу у війську, а у приватному житті чоловіки беруть на себе половину декретної відпустки й догляду за дітьми, активно включені в домашню працю, догляду за літніми тощо, то в такому суспільстві заборона суто чоловікам виїздити за кордон справді була б гендерною дискримінацією", – зазначає Злобіна.
Однак, продовжує вона, ми живемо в дещо іншому суспільстві, де представники обидвох статей отримали ролі відповідно до гендерних стереотипів:
"Але ми живемо в іншому – все ще консервативному і патріархальному суспільстві (Б), де було заведено вважати жінку насамперед "берегинею домашнього вогнища", а чоловіка – "здобувачем" і захисником. Представники обох статей отримували статус і ставлення відповідно до цих гендерних стереотипів. У чоловіків був більший доступ до ресурсів, влади, їх більше стимулювали до лідерства – ми бачимо результати цього у відсутності гендерного паритету в органах влади, в керівництві бізнесом. Тому вимога до чоловіків виконувати свою стереотипну роль захисника в такому суспільстві є платою за привілеї, які чоловіки мали в мирний час. А жінки в армії досі зазнають санкцій за те, що порушують гендерний стереотип і захищають свою державу – до них інакше ставляться, навіть можуть засуджувати. Феміністки – це саме ті, хто десятиріччями бореться з таким станом справ і намагається спонукати суспільство перейти від консервативного стану Б до рівноправного стану А", – резюмує кандидатка філософських наук.
Більше читайте незабаром в інтерв'ю з Тамарою Злобіною на "Еспресо.Захід"
- Актуальне
- Важливе