Замість води – мангали на дні озера. Чому управління екології провалило громадський проєкт у Горіховому гаю

13 грудня, 2021 понедiлок
16:10

Проєкт з відновлення водойм у парку став переможцем Громадського бюджету-2020, тож мав би бути втіленим у життя до кінця цього року. 

Засніжений Горіховий Гай перетворився на імпровізовану виставку сніговиків. Завдяки ярам і схилам, це ідеальне місце для катання на санках та льодянках. Як і торік, діти катаються, з'їжджаючи з берегів у давно пересохле озеро. Те, яке цього року мали б почати наповнювати водою. Торік  проєкт "Відновлення водойм у парку Горіховий Гай" став переможцем Громадського бюджету, зібравши 3291 голос. Відтак цього року на його реалізацію виділили майже три млн грн. Однак рік минає, а роботи у парку навіть не починали… 

Очільниця управління екології Львівської міської ради Олександра Сладкова у Facebook пояснила, що вісім місяців занадто мало, аби реалізувати такі великі проєкти як щодо озер Стосика та Горіхового гаю. "Великий проєкт громадського бюджету - це чотири послідовні закупівлі: гідрогеологічне дослідження, розробка ПКД, експертиза проєкту та будівельні роботи. Того року щодо озер Стосика і Горіхового гаю ми встигаємо закрити три з них — експертиза проєкту”, – пояснила вона.  Натомість автор громадського проєкту "Відновлення водойм у парку Горіховий Гай" Ігор Кідик переконаний, що таке зволікання з виконанням проєкту пов’язане швидше з тим, що управління екології має інше бачення на те, як використати пересохле озеро у парку. І наповнення його водою у це бачення не входить. Хоча саме за відновлення водойми висловилась громада району, проголосувавши за цей проєкт.  

Де взяти воду

Старожили району ще пам’ятають, як ходили купатись на "Орльонок". У сімдесятих, через активну забудову мікрорайону, насамперед через будівництво нового ЦУМу, підземні течії змінили свій напрямок, і озера почали міліти. Згодом одне пересохло повністю, а інше зміліло наполовину й активно заростає очеретом. Утім, навіть попри це, тут ще ловлять рибу, а влітку дехто навіть ризикує поплавати. 

Ідея відновити озера – не нова. Корпорація "Ріел", отримавши дозвіл на будівництво житлового комплексу "Америка", взяла на себе зобов’язання усю дощову воду через трубопровід скеровувати в пересохле озеро.   

"Я був заряджений цією ідеєю. Розуміючи, що технічно це складно, але практично можливо, подав цей проєкт, – розповів Ігор Кідик "Еспресо.Захід". –  Тодішній головний архітектор міста Юліан Чаплінський провів кілька нарад і показав, як це відбувається в інших містах. Фактично, він зарядив громаду на те, що друга водойма може бути відновлена. Але балансоутримувач парку та управління екології вважають, що цей проєкт –  не до виконання. Мовляв, це буде мілководна калюжа, яка не матиме прикладного значення".

Ігор Кідик разом з товаришем-однодумцем консультувався з керівником Інституту геології, який також підтвердив, що водойму можна відновити. Ще у радянські часи інститут провів гідрологічні дослідження, які показали, що через зміну підземних течій, водойма не зможе існувати без додаткового підживлення. Але саме дощівка з величезного ЖК може стати таким живленням. 

"Цей процес можна було розпочати так, як він був запланований ще п’ять-сім років тому, коли почалось будівництво ЖК "Америка". І якби водоканал під час реконструкції виконував свої зобов’язання і не заганяв у суміщену каналізацію, а скеровував в окремі колектори й виводив у такі водойми, то ця водойма уже б давно функціонувала. Це ж так звані "перехоплюючі ставки", – каже Ігор Кідик.

До речі, водогін до сусіднього озера (того, у якому ще є вода) прокладений. Команда проєкту з відновлення водойм зв’язувалась з фірмами, які виконують схожі роботи на водоймах в області. Їхні проєктанти приїжджали дивитись на це озеро і казали, що можуть за визначену суму  братись до робіт. Фактично, на пересохлому озері треба поставити гідрозамок, аби не було протікань з днища, а також зробити систему переливу і відведення зайвої води у потічок. 

"Там насправді ідеальні умови, аби ці два озера між собою з’єднати і в разі переливів воду віддавати в яр. Цей яр – один з витоків Вульки, яка потім впадає в Полтву. Тобто ситуація гідрологічна, геологічна та локаційна ідеальна, щоб цей проєкт втілити. Він складний, але ми навіть виконавців знайшли, які мають портфоліо і виконані роботи на Львівщині", – каже Ігор Кідик.

Відновлення ставків та озер у місті входить у концепцію "Стратегія прориву", яку міська рада затвердила ще у 2019 році. Однак в управлінні екології про неї чи то не знають, чи то забули.

Немає механізму змусити виконавців виконувати проєкти Громадського бюджету 

"Відновлення водойм у парку Горіховий Гай" – не єдиний громадський проєкт-переможець, автором чи співавтором якого є Ігор Кідик. Активний львів’янин, який також є головою ОСББ, каже: написати проєкт і переконати громаду його підтримати – не найскладніше. Найскладніше, реалізація проєкту. Адже автор не є розпорядником коштів, хоча саме йому найчастіше доводиться "віддуватись" перед людьми, які віддали свій голос за проєкт, чому він не реалізований. 

"Як на мене, процес надто забюрократизований і повільний. Нема механізму змусити усі структури навіть одного органу самоврядування працювати синхронно. Кожне ЛКП – як мінікоролівство. І вони між собою часом не спілкуються, а часом і ворогують. І коли ти намагаєшся з ним комунікувати, тобі можуть в одному управлінні дати одну інформацію, а у сусідньому, абсолютно іншу", – каже Ігор Кідик. 

За його словами, проєкти, де розпорядниками коштів були районні адміністрації, реалізували значно швидше. Натомість розпорядником коштів у проєктів  Горіховому Гаю є управління екології, яке має своє бачення щодо використання водойми й саме тому затягує реалізацію проєкту. 

"За рік використали незначну суму. За гідрологічні дослідження, якщо не помиляюсь, 50 тисяч грн. Хоча я намагався донести, що не треба робити повторну гідрологію. Є ж результати тієї, яку вже колись проводив Інститут гідрології. Використали також кошти за розробку проєкту. Я дивлюсь бюджетні стрічки і розумію, що якщо стартова сума була три млн, а залишилось 2,8 "з гаком", то розумію, що витратили трохи понад 100 тисяч, – каже Ігор Кідик. – Нещодавно мені запропонували на цій водоймі, яка пересохла, поставити зону барбекю! Якби я на таке погодився, це б означало, що я перекреслюю усю ідею відновлення цієї водойми, перетворюючи її на мангально-розважальну зону. Зрештою, громада району голосувала саме за проєкт відновлення водойми".

Уже зрозуміло, що три мільйони, передбачені на реалізацію проєкту, цього року освоїти не встигнуть. Олександра Сладкова ще на сесії наприкінці листопада заявляла, що невикористані кошти проєктів Громадського бюджету можна скерувати на інші видатки, і автори начебто не проти. Однак Ігор Кідик заявляє, що його дозволу ніхто й не питав.

"Я з допису у фейсбуці дізнався, що я начебто дав згоду, аби ці кошти використати на автовежу зі стрілою 35 м. Я категорично проти. Таку автовежу можна взяти в лізинг чи орендувати на якийсь час, аби виконати певний об'єм робіт. Купувати це дороге обладнання, наймати водія, потім думати, де це зберігати, як на мене, нелогічно", – каже він. 

У міській раді запевняють, що великі проєкти громадських бюджетів, які не встигли втілили в життя цього року, перенесуть на наступний рік, однак гарантії, що кошти, які не використали цього року, будуть передбачені у бюджеті наступного року, немає.  

"Бюджет розвитку на наступний рік ще не проголосований. Ми знаємо, як відбуваються сесійні засідання, коли хтось з голосу може внести пропозицію і її підтримують. Маю надію, що це буде якось цивілізовано і логічно, – каже Ігор Кідик. –  Бо виходить так, що громада висловила свою думку, а міські обранці можуть сказати, що думка громади це одне, а ми це бачимо по-іншому. Але це уже буде невігластво. Я сподіваюсь, що громадські проєкти залишать недоторканими. Інакше навіщо взагалі ми це робимо, і навіщо усю цю історію придумали?".     

 Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з Еспресо.Захід”! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

 


 
Читайте також:
Гаррі Каспаров
22 січня, 2022 субота
Думаю, що процес проти Порошенка має політичний характер, - Гаррі Каспаров
Мама Лавренчука
Автор Тетяна Яворська
24 січня, 2022 понедiлок
"Росія хоче показати, що навіть найкращі з українців – злочинці", – мама затриманого режисера Лавренчука
Бігборд Мураєва
24 січня, 2022 понедiлок
Хто дозволив встановити білборди з Мураєвим?
Львів
-1°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.51
  Купівля 28.51
  Продаж 28.9
 • EUR
  Купівля 32.12
  Продаж 32.65
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
25 січня
18:35
вбивство
На Закарпатті під час пиятики чоловік забив до смерті брата своєї дружини
18:15
тривожна валізка
Не лише гроші, документи та їжа. Що має бути у "тривожній валізі"?
18:00
полігон-угорська компанія
Угорська компанія за 7 млн євро збудує на Закарпатті полігон побутових відходів
17:45
сутички ФОПи
Сутички з поліцією та втеча депутатів через підземний хід: як ФОПи штурмували Верховну Раду
17:30
Фредді Плюман
Львівський "Рух" підписав французького півзахисника
17:14
книжки КДБ
У мережу виклали книжки, за якими вчили знищувати українських націоналістів
16:57
Коронавірус в Україні
"Омікрон" атакує Львівщину. Проте всі "ковідні" медзаклади у роботу поки що не включають
16:42
До Львова гвинтокрилом доправили 33-річного чоловіка з інфарктом
16:30
сховище
Рятуйтесь як можете. В новобудовах Львова немає бомбосховищ
16:30
тероборона
На Закарпатті сформували батальйони тероборони
16:15
Грицак-Вятрович
Чи потрібно долати минуле? Ярослав Грицак vs Володимир Вятрович
16:05
Сніг у центрі Львова
Куди везуть сніг з центру Львова? У річку Полтву. Фото
15:57
Львівські патрульні відвезли до лікарні 4-річного хлопчика з судомами
15:40
вагітна_коронавірус
На Львівщині побільшало випадків COVID-19 серед вагітних
15:25
книжки шрифтом Брайля
Львівським бібліотекам передадуть книжки шрифтом Брайля
15:12
тарифи
П’ять пунктів додатково: як львів’ян змусили платити більше за тепло, не піднімаючи тарифи
14:58
Закарпаття та Львівщину з'єднає новий перевал
14:43
Запорожці
Вперше за 111 років українські "Запорожці" їдуть на Ралі Монте-Карло. Фото
14:27
вирубка лісу
На Прикарпатті майстер лісу допустив незаконні рубки дерев на 542 тисячі гривень
14:10
довгожителі
100 та більше років: у 2022 році 28 жителів Львова святкуватимуть своє століття
13:55
Омікрон
"Омікрон" розбушувався: епідеміолог розповів, як уникнути зараження
13:38
Коронавірус діти
У дворічного хворого на поліомієліт хлопчика із Закарпаття виявили ще й COVID-19 
13:21
хабар
На хабарі затримали чиновника Держпродспоживслужби Рівненщини
13:05
парк
У Львові хочуть створити парк на честь захисників і захисниць України
12:49
лижі
На горі Тростян травмувалась дитина
12:36
Рівненська АЕС
Поблизу Рівненської АЕС знайшли чотири артснаряди
12:20
фантомні патрулі
Сьогодні на дорогах з'являться "фантомні патрулі". Що треба знати водіям?
12:05
школи-закриття
Від завтра всі заклади освіти на Львівщині переводять на дистанційне навчання
12:00
Пожежа Дрогобич
У Дрогобичі під час пожежі загинуло 2 людини, ще одна травмувалась
11:45
Європарламент
Шантаж України російськими військами: Рада ухвалила проєкт постанови про звернення до ООН і Європарламенту
11:44
карантин
Львівщина за всіма показниками перевищила "червоний" рівень ковідної загрози
11:33
Микола Княжицький
50 мільярдів для армії. Княжицький від імені "ЄС" закликав виділити гроші на армію і припинити політичні переслідування
11:25
меч Сагайдачного
В Україну привезуть меч гетьмана Петра Сагайдачного
11:12
карантин
Рівненська область з 27 січня переходить у "червону" зону
11:01
поліція карантин
На Прикарпатті зафіксовано понад сотню порушень карантину
10:48
Пожежа
На території Яворівського полігону сталася масштабна пожежа
10:44
чадний газ
У Стрию двоє людей померли від отруєння чадним газом, а у Самборі ще трьох госпіталізували
10:30
flypgs
Стамбул замело. Рейси з/до Львова скасовано
10:15
Ужгородська міська рада
У міськраді Ужгорода зустрілися із представником Ізраїля
10:01
Борці
Борці зі Львівщини здобули перемогу на чемпіонаті України
Більше новин