За репост – тюрма: у Львові відкрили фотовиставку світлин політв'язнів Білорусі
У Львові експонують портрети білоруських політв'язнів, які у 2020 році підтримали протести проти фальсифікації виборів. Виставку під назвою "Кольори білоруської революції" репрезентували у Львівському музеї історії України
На світлинах є також і чимало українців, які долучились до демонстрацій тоді чи вже зараз, після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Аліна Рудіна, одна з ініціаторок виставки і керівниця Білоруського інформаційного центру, розповіла "Еспресо.Захід", що в концепцію виставки заклали мету нагадати про те, що є білоруси, які на боці українців. І навпаки – про українців, які були на боці білорусів.
"Ці люди займалися партизанщиною на користь Білорусі тоді, і на користь України зараз, після початку повномасштабного вторгнення. Зараз вони всі ув'язнені. Вони або просто робили в Білорусі репости про війну, або реєструвались до полку Калиновського, відправляли фото з пересуваннями російської техніки. Декого з них ще судять, дехто вже має вирок від 2 до 6 років. Серед них – люди різного віку, дуже молоді і старші, студенти і лікарі", – розповідає Аліна Рудіна.
На першій стелі розміщені фото, де зображені ув'язнені українці, які нині вже мають вирок або ще очікують суду в Білорусі. Світлини розвішано на імпровізованих ґратах.
Денис Івашин, до прикладу, проводив розслідування щодо того, що в Білорусі працюють беркутівці. Вони після Майдану знайшли роботу собі не лише в Росії, а й там. Про це Денис зробив великий матеріал. Як тільки випустив 3-тю частину, його затримали. Раніше, ще 2015 року, проводив розслідування про те, як білоруські аеродроми можуть стати плацдармом для нападу на Україну. Іванишина звинувачують у роботі на українську розвідку.
"Каті дали 8 років. Марк просто зробив сторінку у вікіпедії і написав про війну в Україні. У нього легкий присуд – домашній арешт. Данута – студентка, отримала 6,5 року за ґратами. Також серед в'язнів є лікарка, яка рятувала чоловіків, які воюють зараз в Україні, в полку Калиновського. Людей ув'язнюють просто за те, що вони виголошують антивоєнну чи антиросійську позицію, за дописи, репости. У всіх них стаття – зрада держави", – пояснює Аліна.
На виставці представлені фото, які зробленні начебто з відео зізнання і покаяння. Рудіна пояснює, що білоруські правоохоронці затримують людину, а вона, "зізнається" в тому, що їй кажуть.
"Це дуже боляче – бачити своїх друзів і розуміти, що вони під тортурами записали це відео", – каже активістка.
Аліна Рудіна наголошує, що затримання відбуваються і зараз. І не лише через теперішні дії білоруських партизанів, а ще й за події 2020 року.
"Щоранку ми читаємо новини в наших телеграм-каналах про те, кого затримали. Тоді, два роки тому, скрізь були автозаки і "космонавти". Здебільша вночі, а вдень створювалась ілюзія, наче ти в безпеці і все добре. Тоді люди ще вірили, що можуть якимось чином змінити ситуацію, ще не розуміли, наскільки потужним є цей монстр і на що він може піти", – згадує білоруська активістка.
У протестах у Білорусі 9 серпня 2020 року офіційно загинуло 10 осіб. Офіційно станом на сьогодні в Білорусі 1600 політв'язнів, неофіційно – понад 5 тисяч. Виставка триватиме до 14 серпня, а побачити її можна у Львівському музеї історії, з 09:00 до 17:00 щодня.
Стежте за різними регіонами, новинами Львова, України та світу з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.- Актуальне
- Важливе