Інтерв’ю

"Якщо війна почнеться, то Росія отримає принизливу поразку", – російський опозиціонер Артемій Троїцький

9 січня, 2022 неділя
19:16

Розмова Антіна Борковського з Артемієм Троїцьким, російським опозиційним культурним діячем, письменником та журналістом у "Студії Захід" на Еспресо.


Маю питання від самих росіян. Навального "злили"? Він сидить, а люди не вийшли на його захист – чи намагатися його оборонити, чи створити таку ситуацію, що режим був би змушений його відпустити або взагалі не заарештовувати. Але ж ні.

Олексій Навальний – це окрема людина, він не просто політик, він не кар’єрний політик, не партійний функціонер. Навальний – герой, національний лідер. Загалом із доволі популярним амплуа народного героя він виглядає ще й мучеником. Він пішов на це. Я не знаю – чому, ми не спілкувалися на цю тему і взагалі не спілкувалися вже декілька років. Не знаю, на що він розраховував. Думаю, не розраховував узагалі, бо якби на щось таке розраховував, то вчинив би по-іншому. Він залишився б у Німеччині, почав би створювати уряд у вигнанні тощо. Як багато хто робив до нього. Думаю, його повернення в Росію було продиктовано не міркуванням розуму, а радше інтуїцією і, говорячи вустами Горького, "безумству храбрых поем мы песню". Я дуже поважаю Олексія Навального. І, до речі, дуже радий, що коли виступав на Майдані в грудні 2013-го (а я виступав цілу годину – спершу виголосив промову, а потім провів революційну дискотеку, адже мій бекграунд – це рок-музика, а не політика), я передав привіт від Олексія Навального. Перед своїм від’їздом до Києва я телефонував йому: мовляв, Олексію, їду в Київ, буду на Майдані, що сказати українцям?Він сказав: "Солідарність, привіт від братської російської опозиції". І він мені сказав (я тоді цього не знав), що його батько українець. Тож тут не лише політичні, а й кровні зв’язки.

Немає відчуття, що назріває якась хвиля протесту. Хоча ті самі люди 20 років тому тримались такого собі вільнодумного мейнстріму – за часів Єльцина намагалися щось збудувати.А зараз, таке враження, ми опинилися в якомусь радянському сюрреалістичному фільмі (хоч їх і не знімали в радянський час). Як зараз із цим, ця тусовка сама себе продала, чи це страх?

По-перше, продаж усього цього року оптом і вроздріб почався ще наприкінці 1980-х, коли рокери вийшли з підпілля, коли вони почали добре продаватися, збирати стадіони. Першим таким доволі несимпатичним для мене проявом колись благородного і безкомпромісного російського року стала єльцинська передвиборна кампанія 1996 року.Нанеї були рекрутовані всі популярні рок-групи, що навіть толком не знали, за кого вони агітують. Їм платили дуже хороші гроші, і вони їхали в ці агітаційні тури. Це було не дуже гарно, мені це не сподобалось. Я відмовився грати будь-яку роль у всій цій кампанії. Але нічого аж дуже страшного в цьому не побачив, зрештою, хлопці просто заробляють.

Те, що відбувається зараз, насправді не так уже й погано і не так соромно, як ти щойно описав. Так, є цей "гімнорок"– група "Чайф", Олександр Скляр, "Бахид-Компот", Вадим Самойлов (дресирований пудель Суркова, в якого я виграв судовий процес, бо то були ще спокійні медведівські "вегетаріанські" роки. Зараз мене посадили б за наклеп, тому що це була кримінальна справа проти мене). Але це все меншість. Головні імена – Макаревич, Шевчук, Гребенщиков – це все наші хлопці, вони всі за Україну, вони всі проти окупації Криму. Деякі з них зазнали за це суттєвого цькування в російських державних засобах масової інформації. Крім того, існує чимало нових сердитих молодих колективів і реперів.Маю на увазі Noize MС, Oxxxymiron, Face – це репери; такі групи, як "Порнофільми", "Айспік" ("IC3PEAK") і так далі – це всіляка електроніка, рок, нова хвиля. Іпроти них зараз спрямований основний удар цензури й державної контрпропаганди.

Одного вбили, другого вбили, розв’язали війну, приїхали "двохсоті" – а суспільство все одно не "включається"…

Народ у Росії, звісно, за 20 століття дуже сильно втомився. От якщо в народу України, скажімо, залишився кураж, енергія, українці змогли…

Нам інакше просто не вижити, в нас говорить інстинкт самозбереження.

От у вас є інстинкт самозбереження, тому "провернули" два Майдани і зробили в країні загалом, я так сказав би, дивлячись ззовні – чи то з Росії, чи то з Європи – демократичну країну. У кожному разі це країна, де влада змінюється регулярно. І, здається, не було ще жодного випадку під час українських президентських виборів, щоб не переміг опозиційний кандидат. Це дуже добре. Це само по собі вже багато важить. Навіть якщо перемагають популісти або праві чи консерватори – в кожному разі народ має змогу висловити і просунути свою волю, свій вибір. Це прекрасно. Про це ми в Росії навіть мріяти не можемо. Тому що в нас влада категорично незмінна. І всі чудово знають, що якби люди не проголосували, все одно "намалюють", як у Лукашенка 80%, Путіну 69% – і все залишиться на своїх місцях. І це одна з причин, чому люди так апатично поводяться. Вони не вірять у зміни, про які співав Віктор Цой.

Читайте також: "У Росії були часи, коли вона не розширювалася, а звужувалася", – Дмітрій Орєшкін про статтю Владіслава Суркова

Але ж була Болотна, був шанс. Як злили Болотну?

Багато в чому цей шанс було упущено з вини опозиції. Опозиція не була достатньо серйозною. От коли я був на Майдані, то побачив, що таке рішучість, що таке тверде бажання йти до кінця. У Москві й Петербурзі, де виступав на мітингу, я цього не побачив. Одна річ, коли ти стоїш стіною і готовий на все, а зовсім інша – коли гуляєш і тусуєшся, це абсолютно різні настрої. Я один-єдиний раз бачив цю міць, силу в Росії, і це було 19-20 серпня 1991 року, коли московська молодь – оці всі панки, хіпі, рокери й інші, декілька десятків тисяч молодих людей, яким нічого було втрачати і були спраглі пригод і свободи, – стали навколо "білогодому", звели барикади – це було потужно. На жаль, у мене склалося враження, що за ці три дні 1991 року вся енергія з москвичів вийшла. У мене є дуже потужний і печальний спогад. 24 грудня 2011 року була найбільша протестна маніфестація в Москві на вулиці Академіка Сахарова. Тоді було значно більше людей, аніж на Болотній, приблизно 120-150 тисяч. Влада була абсолютно деморалізована. А тоді, не треба забувати, в президентському кріслі сидів Медвєдєв. А Медведєв,попри всю його нікчемність – це не Путін.

Так, не настільки "упоротий". Хоча війну проти Грузії розв’язав усе-таки Медведєв.

Так, але він діяв скоріше як маріонетка. Але не про це мова. Тоді на цій маніфестації був шанс скерувати цю 100-тисячну колону через Садове кільце вперед, по М’ясницькій вулиці, як мінімум, до Центрвиборчкому, щоб анулювати сфальсифіковані результати голосування в Держдуму. А, можливо, навіть далі, в напрямку Красної площі.А що там за нею? За нею Кремль. "Мєнти" поховались. Було невелике міліцейське оточення, яке стояло вздовж Садового кільця. Основна маса "ментів" пішла в підземний перехід. Нагорі шлях був вільний – вперед і з піснею. А що відбулося замість цього? А замість цього ведучі протестного мітингу, не називатиму відомі імена, сказали: "Друзі, ми чудово попрацювали, все класно, ми показали, хто тут влада… а тепер вітаємо всіх з Новим роком і зустрінемося в лютому, після свят". От що було сказано. Тобто всю цю ситуацію просто здули. І коли я кинувся до цих хлопців, мовляв, ви що, які можуть бути канікули в революції, які можуть бути вихідні і свята?! Треба кувати залізо, поки гаряче! У відповідь було: "Ну, Артем, я вже купив квитки в Дубаї", інший:"Я купив квитки у Штати", "я їду з шикарною кралечкою…"Усі спокійно, з усмішками, з усвідомленням добре виконаної роботи й обов’язку, вирішили "звалити".

Читайте також: "Кремль зупиниться за умови загрози безпеці російських чиновників у Європі", – російський політолог Марк Фейгін

Ти сказав, що вражений українським прикладом. А з іншого боку навів ситуацію, за якою в Україні, мовляв, опозиція завжди приходила до влади. І це цікавий момент. Зараз ми бачимо певний відкат. Наприклад, проти Порошенка порушили кримінальну справу, звинуватили у зраді й так далі. Таке враження, що в Україні зараз теж можливі дуже різні варіанти. Ми розуміємо, що в Кремлі вимагатимуть спроби демонтувати частину українського суверенітету. І Путін з цього діла не вискочить, не відмовиться, бо в нього є така можливість – тиснути.

Якщо говорити про українську внутрішньополітичну ситуацію... Для початку маю зробити всі ці дисклеймери, що я не фахівець і мені незручно і, можливо, я навіть не маю права щось коментувати, давати якісь поради і т.д. Але мене, звісно, дуже тривожить та ситуація, яка зараз склалася довкола Петра Порошенка. У політиці є тактика і є стратегія. Тактика – це різні партійні інтриги, це всілякі внутрішньополітичні кроки в боротьбі за владу тощо. І тут, звичайно, одна партія може "підсиджувати" іншу партію, проти якогось політичного лідера можуть збирати компромат, однак це все – тактика, це дрібниці, така собі суєта суто егоїстичного плану. Але є стратегія. А стратегія – це зовсім інше, це набагато важливіше. Стратегія – це війна, це той факт, що в України є єдиний ворог, і він, самі знаєте, сидить у Кремлі. І він такий самий ворог для Порошенка, як і для Зеленського. Перед лицем цього ворога, перед лицем воєнної загрози, перед лицем знищення Української держави, звичайно ж, потрібно взагалі забути всю цю тактику, всі ці інтриги, чутки, плітки, боротьбу за владу у Раді чи ще десь. Тому що врешті-решт, звичайно, всі ці люди, за винятком партії, як там вона називається, "За життя"?.. Я взагалі не розумію, як вона існує, щиро кажучи, тому що це партія зрадників,– але всі інші нормальні, відповідальні, патріотично налаштовані українці мають бути разом у стратегічних питаннях, у питанні протистояння Росії. І мене, звісно, дуже засмучує те, що одні хороші люди борються з іншими доволі непоганими людьми. Це помилка, яка може обійтися Україні дуже дорого, і я впевнений, що це найкращий подарунок Путіну, такий собі новорічний букет, або коробка з цукерками "Рошен".

Читайте також: У Москві визрів остаточний план силового вирішення українського питання, - Андрій Піонтковський

Як ти думаєш, Путін відмовиться від українського кейсу чи тиснутиме до кінця?

У ставленні Путіна до України є дещо маніакальне. Це не логічне, а особисте, психопатологічне. Тому теоретично не виключено, що він захоче піти до кінця, тобто почати війну з Україною. У мене немає жодних сумнівів у тому, що якщо така війна почнеться, то Росія в результаті отримає принизливу поразку. Тому що, з одного боку, українці дадуть потужний опір, і українська армія не та, що була в 2014-15 рр., і також можна не сумніватися, що вся світова спільнота відреагує на це найбільш рішучим чином. Звісно, не йдеться про військове втручання НАТО, але є матеріальна і моральна підтримка, і головне – так звані пекельні економічні санкції проти Росії, які перетворять ситуацію в Російській Федерації на тотальний економічний і технологічний хаос. Вважаю, тільки це буде наслідком такої авантюри. Тому сподіваюся на те, що інстинкт самозбереження повинен бути якщо не в самого Путіна, в якого, можливо, справді "дах поїхав" щодо українського питання, то принаймні в якихось впливових людей у його оточенні, чи з міністерства оборони, генштабу і так далі.Мені здається, має бути трохи більш зрозуміло, якими будуть наслідки цієї авантюри. Тим паче це стосується людей з економічного блоку, які добре розуміють, чим загрожує ембарго на нафту і газ, відключення від міжнародних фінансово-платіжних систем та інше.

Першу частину інтерв’ю з Артемієм Троїцьким читайте тут: На Україну зроблені найвищі ставки в кар’єрі Путіна, – Артемій Троїцький

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook–сторінку

Читайте також:
Валідатори у Львові
24 січня, 2022 понедiлок
У Львові е-квиток запустили, а валідатори не працюють. Фото
Метью Брайза
24 січня, 2022 понедiлок
"Якщо Путін не повірить, що США відчутно відреагують на російські спроби ескалації, то ми наблизимо війну", - Метью Брайза
Юлія Маковецька
Автор Зоряна Круль
22 січня, 2022 субота
Гулька за вухом виявилася остеосаркомою…
Львів
0°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 28.51
  Купівля 28.51
  Продаж 28.9
 • EUR
  Купівля 32.12
  Продаж 32.65
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
25 січня
19:10
збірна України
Українська збірна домашні поєдинки у Лізі націй гратиме у Львові
18:52
наркотики
У Зубрі 20-річний хлопець робив закладки з амфетаміном та канабісом. Жителя Кіровоградщини затримали
18:35
вбивство
На Закарпатті під час пиятики чоловік забив до смерті брата своєї дружини
18:15
тривожна валізка
Не лише гроші, документи та їжа. Що має бути у "тривожній валізі"?
18:00
полігон-угорська компанія
Угорська компанія за 7 млн євро збудує на Закарпатті полігон побутових відходів
17:45
сутички ФОПи
Сутички з поліцією та втеча депутатів через підземний хід: як ФОПи штурмували Верховну Раду
17:30
Фредді Плюман
Львівський "Рух" підписав французького півзахисника
17:14
книжки КДБ
У мережу виклали книжки, за якими вчили знищувати українських націоналістів
16:57
Коронавірус в Україні
"Омікрон" атакує Львівщину. Проте всі "ковідні" медзаклади у роботу поки що не включають
16:42
До Львова гвинтокрилом доправили 33-річного чоловіка з інфарктом
16:30
тероборона
На Закарпатті сформували батальйони тероборони
16:30
сховище
Рятуйтесь як можете. В новобудовах Львова немає бомбосховищ
16:15
Грицак-Вятрович
Чи потрібно долати минуле? Ярослав Грицак vs Володимир Вятрович
16:05
Сніг у центрі Львова
Куди везуть сніг з центру Львова? У річку Полтву. Фото
15:57
Львівські патрульні відвезли до лікарні 4-річного хлопчика з судомами
15:40
вагітна_коронавірус
На Львівщині побільшало випадків COVID-19 серед вагітних
15:25
книжки шрифтом Брайля
Львівським бібліотекам передадуть книжки шрифтом Брайля
15:12
тарифи
П’ять пунктів додатково: як львів’ян змусили платити більше за тепло, не піднімаючи тарифи
14:58
Закарпаття та Львівщину з'єднає новий перевал
14:43
Запорожці
Вперше за 111 років українські "Запорожці" їдуть на Ралі Монте-Карло. Фото
14:27
вирубка лісу
На Прикарпатті майстер лісу допустив незаконні рубки дерев на 542 тисячі гривень
14:10
довгожителі
100 та більше років: у 2022 році 28 жителів Львова святкуватимуть своє століття
13:55
Омікрон
"Омікрон" розбушувався: епідеміолог розповів, як уникнути зараження
13:38
Коронавірус діти
У дворічного хворого на поліомієліт хлопчика із Закарпаття виявили ще й COVID-19 
13:21
хабар
На хабарі затримали чиновника Держпродспоживслужби Рівненщини
13:05
парк
У Львові хочуть створити парк на честь захисників і захисниць України
12:49
лижі
На горі Тростян травмувалась дитина
12:36
Рівненська АЕС
Поблизу Рівненської АЕС знайшли чотири артснаряди
12:20
фантомні патрулі
Сьогодні на дорогах з'являться "фантомні патрулі". Що треба знати водіям?
12:05
школи-закриття
Від завтра всі заклади освіти на Львівщині переводять на дистанційне навчання
12:00
Пожежа Дрогобич
У Дрогобичі під час пожежі загинуло 2 людини, ще одна травмувалась
11:45
Європарламент
Шантаж України російськими військами: Рада ухвалила проєкт постанови про звернення до ООН і Європарламенту
11:44
карантин
Львівщина за всіма показниками перевищила "червоний" рівень ковідної загрози
11:33
Микола Княжицький
50 мільярдів для армії. Княжицький від імені "ЄС" закликав виділити гроші на армію і припинити політичні переслідування
11:25
меч Сагайдачного
В Україну привезуть меч гетьмана Петра Сагайдачного
11:12
карантин
Рівненська область з 27 січня переходить у "червону" зону
11:01
поліція карантин
На Прикарпатті зафіксовано понад сотню порушень карантину
10:48
Пожежа
На території Яворівського полігону сталася масштабна пожежа
10:44
чадний газ
У Стрию двоє людей померли від отруєння чадним газом, а у Самборі ще трьох госпіталізували
10:30
flypgs
Стамбул замело. Рейси з/до Львова скасовано
Більше новин