Якими ракетами Росія обстрілює Львівщину і наскільки захищене наше небо
Уже понад місяць мешканці Львівщини живуть у відносному спокої – нечисленні повітряні тривоги й відсутність обстрілів
Проте, як зазначають експерти, таке затишшя Росії, найімовірніше, пов’язане з накопиченням боєприпасів для масованих атак на енергетику України, в тому числі й Львівщини. Сценарій зими 2023 року може повторитися, а то й бути в рази гіршим.
"Прильоти" по Львівщині
19 вересня відбулася атака "шахедами" по Львову. Це був крайній напад Росії на Львівську область. На жаль, унаслідок цієї атаки загинула людина та трапилася велика пожежа. Тоді зафіксували три влучання у складські приміщення.
Фото: ДСНС України
Перед цим, 15 серпня, Львівщину атакували російські ракети. Тоді, за словами голови Львівської ОВА, ППО вдалося збити одну з семи ракет. Щодо інших, то одна з них прилетіла у двір дитячого садка у Львові, а в області внаслідок цієї атаки постраждало 19 людей і було пошкоджено 40 будинків. Тоді загалом по Україні РФ використала такі типи ракет: Х-22, Х-101/Х-555 та "калібри".
Які ракети використовує РФ та які з них можуть долітати до Львова
Окупанти випускають по території України балістичні та крилаті ракети. Найчастіше у звітах Генштабу ЗСУ фігурують кілька типів ракет:
"Іскандер-М" – балістична сучасна ракета;
"Точка-У" – балістичні радянські ракети;
"Калібр" – крилата ракета морського базування;
"Онікс" – крилата морського та берегового базування;
"Іскандер-К" – крилата наземного базування;
Ракети Х-101 та Х-555 – крилаті повітряного базування;
"Кинджали" (9-А-7660 або ж Х-47м2).
На час прильоту ракет від моменту їх запуску впливають кілька факторів – місце, з якого випущена, швидкість і тип ракети, а також координати заданої цілі.
"Потрібно розуміти, що є різні місця базування, з яких випускають крилаті ракети. Від цього і залежить, скільки потрібно часу, щоб зреагувати не лише громадянам, а й ППО. Також важливий фактор – тип ракети, який використовують проти того чи іншого міста, бо в різних ракет різна швидкість, структура польоту, концепція використання", – зазначає військово-політичний експерт Олександр Коваленко.
Загалом імовірний час прильоту ракети після повітряної тривоги – від 10 до 30 хв.
Якщо говорити конкретно про Львів, то, до прикладу, з Білорусі балістична ракета долітає за лічені хвилини і збити її практично неможливо.
Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил України, розповів в інтерв’ю для "Час:онлайн", що з Каспію ракети можуть летіти хвилин 40-50 до крайньої точки України. Наприклад, Х-101 має швидкість близько 800 км/год — їх запускають з півночі Каспійського моря, з літака.
Крилата ракета "Іскандер-К" може летіти близько години, її швидкість становить до 900 км/год, а швидкість балістичної ракети "Іскандер-М" становить 7560 км/год.
Окрім іншого, балістична ракета "Іскандер" може скидати фейкові цілі, тим самим відволікаючи увагу ППО.
Два типи ракет, які може випустити комплекс "Іскандер", мають максимальну дальність польоту 500 км. Хоча за наявності деяких модифікацій ці ракети можуть долати й більшу відстань.
Щодо "кинджалів", то їхня дальність варіює від 2 тис.км до понад 3 тис. км і залежить від того, з якого літака її випустять. До прикладу, більшу дальність ракеті забезпечує Ту-22М3. Таким чином "Кинджал" може долітати в будь-яку точку України, в тому числі й до Львова, на швидкості 4 080 м/с.
"Калібри" можуть вражати ворожі цілі на відстанях від 200 до 2 500 кілометрів. Відповідно, вони легко можуть долетіти до Львівської області з акваторії Чорного моря, звідки ракети запускають з підводних і надводних човнів. До прикладу, 6 липня 2023 року Росія вдарила по Львову саме ракетами "Калібр". Найгірших наслідків зазнала вулиця Стрийська, де було пошкоджено житлові будинки, які мають статус пам'ятки архітектури місцевого значення та внесені до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Зокрема, будинки під номерами 62, 64, 66 та 68 були у найбільш плачевному стані. Тут знесені дахи, потрощені стіни, від деяких квартир не залишилося нічого.
"Калібри" мають здатність виконувати політ на низьких висотах, що ускладнює їх виявлення. Зміна напрямку, швидкості та висоти ускладнює для сил ППО розрахунок траєкторії та прогнозування місця прильоту ракети.
Як маневрують ракети
Якщо час прильоту визначають до пів години, то чому ж часто повітряна тривога може тривати й понад годину? Все просто: російські ракети маневрують у повітряному просторі України, намагаючись заплутати нашу ППО. До прикладу, ракета тримає курс на Львів, а потім різко змінює напрямок і кружляє над іншими областями.
"Програмування удару здійснюють перед ударом. Ракета має таку здатність – як її запрограмуєш, так вона і летітиме по вигину рельєфу місцевості, по річках. Вони можуть літати колами, можуть летіти на захід, повертатися на схід. Як вони проклали маршрут для кожної ракети індивідуально, так вона і буде летіти. В принципі, це вони робили завжди. Кожна конкретна ситуація, кожна конкретна ціль, яку вони хочуть вразити, планується по-своєму", – розповів речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
ППО України й захист неба над Львівщиною
Завдяки допомозі Заходу Україна неабияк збагатила свій арсенал ППО. Тобто зараз наша країна значно більш захищена від атак ворога, ніж на початку повномасштабного вторгнення РФ.
До прикладу, Велика Британія передала Україні 6 установок Stormer HVM; Іспанія – Hawk (4 шт.), Spada (близько 2 шт.); Італія – SAMP-T (близько 4 шт.), Spada; Канада – NASAMS (близько 9); Литва – NASAMS (2 шт.); Нідерланди – Patriot (близько 8 шт.); Німеччина – Patriot (близько шт.), IRIS-T (20 шт.); Норвегія – NASAMS (4 шт.); Польща – Оса-АК та С-125; Словаччина – С-300 (близько 4 шт.), Куб; США – Patriot (близько 8 шт.), NASAMS (близько 70 шт.), Hawk, Avenger (близько 20 шт.); Франція – SAMP-T (близько 4 шт.), Crotale (близько 12 шт.); Чехія – Стріла-10 (10 шт.), Куб; Швеція – IRIS-T та Hawk.
Сполучені Штати разом з Україною створили "гібридні" системи ППО, які поєднують сучасні західні ракети та радянські ЗРК. Так, відомо про три розробки в рамках програми: поєднання радянських установок "Бук" і американських ракет Sea Sparrow; поєднання радянських радарів і сучасних ракет Sidewinder (їх мають передати українським військовим цієї осені); ракетний комплекс Hawk, поєднаний з радянським обладнанням.
Крім того, Україна зберегла якусь частину своїх радянських установок ППО. Однак, зі зрозумілих причин, точно знати, що саме з цього всього захищає небо над Львівщиною – неможливо.
Фото: t.me/Pavliuk_KSV
Єдине, що точно відомо – на Львівщині готують вогневі групи, які збиватимуть дрони-камікадзе. Так, перші 30 груп вже передано Повітряному командуванню "Захід". Це половина з запланованих. Вони служитимуть новому підрозділу на території області – окремому батальйону протиповітряної оборони Сухопутних військ.
- Актуальне
- Важливе