Як тисячу років тому на Прикарпатті виготовляли сіль – у Калуші показали перформанс
На один день мешканці Калуша та Галича перенеслись у Середньовіччя
Про це повідомив генеральний директор національного заповідника "Давній Галич" Володимир Олійник, передає "Еспресо.Захід".
"26 серпня мешканці Калуша і Галича перенеслись у Середньовіччя, відчули себе на якийсь час хто видобувачем солі чи купцем, а хто князем чи боярином. Учасники історичного перформансу "Транспортування калуської солі по Лімниці і Дністру до ГАЛИЧА" відтворили події сивої давнини, коли наші предки використовували сіль для обміну та торгівлі", - розповів Володимир Олійник.
Як повідомляє Суспільне, на околиці Калуша актори молодіжного театру "Сілентіум" показали, як тисячу років тому виготовляли та продавали по всій Київській Русі сіль.
"Видобували сіль, у великих казанах випарювали. Її виготовляли у промислових обсягах, продавали й обмінювали. Потім її вантажили й утрамбовували в гірки. Можливо, ви бачили, на гербах деяких міст є такі гірки солі. Насипали в мішки та сплавляли у човнах Лімницею в Галич", - розповів художній керівник театру, режисер Дмитро Карачун.
Сіль називали "білим золотом", адже за цей товар князі розраховувалися золотими монетами.
Завідувачка науково-дослідного відділу національного заповідника "Давній Галич" Марія Костик каже, в літописах є згадка, що галицька сіль була надзвичайно важлива для економіки Русі.
"Часто між київськими князями й печенігами були військові сутички. Але пізніше вони стали на службу київським князям. Але, коли були військові сутички, то галицька сіль була важлива. І, можливо, похід київського князя Володимира Святославовича 993 року на хорватів і був пов’язаний з тим, що в галицьких землях було дуже багато покладів солі", - пояснила Марія Костик.
Володимир Олійник додав, що перформанс присвятили річниці Незалежності України. Таким чином намагалися нагадати про тисячолітню історію держави й про те, як у давнину калуську сіль перевозили, оподатковували та розповсюджували по всій Київській Русі.
- Питання солі в час російсько-української війни постало доволі гостро. Через зупинку в квітні внаслідок обстрілів міста Соледар на Донеччині ДП "Артемсіль" (основного українського виробника) почався пошук альтернативних шляхів забезпечити Україну сіллю. У Дрогобичі збільшила обсяги виробництва солеварня, відкрита ще в XIII ст., а про відновлення видобування солі в Солотвино говорили навіть на конференції у швейцарському Лугано. Потенційним місцем видобування солі в України є й Буштино на Закарпатті.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе