Як російські солдати в 1914 р. грабували палац у Лашках на Волині. Фотоблог Тетяни Яцечко-Блаженко
Щодня в новинах увесь світ читає про безчинства, грабунки та злочини солдатів російської армії зараз на території України. Проте, як показує історія, це є не новим у діях російських солдатів, подібне вже було 110 років тому
До прикладу, в роки Першої світової війни, а саме 1917-го, солдати російської армії три дні нищили і грабували палац у селі Лашки Старокостянтинівського повіту Волинської губернії (нині це с. Морозівка Хмельницької області).
У XVII ст. цей населений пункт входив до складу Острозької ординації. В наступному столітті Лашки були у власності князя Антонія Любомирського, а потім шляхетських родин Чарнецьких та Глембоцьких.
Палац звели у 1849 р. Інаціатором і власником був Ян Доліва Глембоцький, маршалок Старокостянтинівського повіту. Це був великий і просторий палац біля ставу. З вікон палацу була гарна панорама. На першому поверсі було десяток салонів, стіни, яких були картини італійських авторів.
Прикрасою інтер'єру було полотно Яна Матейки "Хрещення Владислава ІІІ Варненчика" (1881). До слова, в палаці довгий час мешкав знаний художник Леон Ян Вичулковський.
Палац у Лашках мав багато лабіринтів і схованих кімнат. З будівлею, у місцевих мешканців навіть була пов’язана легенда про, те, що там живе привид – "біла дама"…
Родзинкою маєтку в Лашках була будівля манежу, на фасаді якого було зображення коня у натуральний розмір.
Палац у Лашках був знищений у роки війни здеморалізованими солдатами російської армії, а саме Чугуївського полку.
Будівлю грабували та нищили три дні, все майно із 36 кімнат було вкрадено, залишили голі стіни. Бібліотеку зі стародруками спалили, а льохи з вином розграбували й вино випили на місці.
Що з меблів не забрали, просто спалили. Так зробили з більярдним столом і великими коштовними меблями.
Окрім того, розгромили потужне рибне господарство на десяти ставках. Худобу забрали, а ліс вирубали.
Джерело фото: .wbc.poznan.pl
-
Палац в Лашках, фото до 1914 р.
-
Палацовий інтер’єр та декор, Лашки, зображення до 1914 р.
-
Будівля манежу, Лашки, фото до 1914 р.
-
Картина "Хрещення Владислава ІІІ Варненчика", автор Ян Матейко, 1881 р.
-
Картина "Орка на Волині", автор Леон Ян Вичулковський.
-
Картина "Гра в крокет", автор Леон Ян Вичулковський.
Про авторку: Тетяна Яцечко-Блаженко – історик, журналіст, генеалог (м. Луцьк)
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе