Як підготуватися до школи батькам: що варто робити, а що – ні
Чого потрібно навчити дитину перед школою, а чого категорично не варто робити – питання, яке турбує усіх батьків.
Саме тому "Еспресо.Захід" поспілкувався з Іриною Харченко, психологинею, яка розповіла, як батькам підготувати дітей і себе до школи.
"Напередодні школи батькам варто за присутності дитини намагатися позитивно говорити про школу. Водночас усі свої страхи та переживання стосовно цього вони не мають переносити на дітей, – каже психологиня. – Варто говорити щось на кшталт того, що у школі може знайти нових друзів, дізнатися багато цікавого та нового тощо.
Пропоную також батькам читати разом з дітьми "Лісову школу" Всеволода Нестайка. Така практика перевірена роками, адже в цій книжці добре описано всі страхи дітей, які вони переживають перед школою чи у школі. Відповідно, читаючи раз чи два, батькам потрібно проговорювати з своїми дітьми ті моменти, які найбільше зацікавили у книжці".
Також батьки можуть провести екскурсію своїй дитині у справжній школі, аби краще ознайомити з місцем, в якому їхнє чадо навчатиметься. Є спеціально створені підготовчі заняття, де діти знайомляться з учителем та зі своїми однолітками. Крім того, можна вмикати дітям фільми про школу, які мають пояснювати, що і як там відбувається. Тут варто ретельно обирати стрічки, щоб не зіпсувати перше враження.
Чудовою підготовкою стане гра "Збери рюкзак". Батьки мають проконтролювати, аби діти самотужки це зробили. Так у них виникає розуміння того, які предмети належать саме їм. Бо ж діти, коли йдуть у школу, передовсім дуже радіють новим покупкам: рюкзаки, пенали, ручки тощо. У школі ж у них може виникнути страх, що щось загубиться й батьки за це сваритимуть, – говорить пані Ірина. – Наступне, що я раджу батькам, – це наклеїти на кожен шкільний предмет наліпки з ім'ям та прізвищем дитини, можна ще клас. Так дитині буде легше знайти те, що загубилося".
Читайте також: Дорогі учні. Скільки коштує зібрати дитину до школи?
Психологиня мовить: дітям потрібно пояснювати, що вчитель – це друг. Він може допомогти, коли немає поряд батьків, у будь-яких стресових ситуаціях, які виникають у школі. Образили однолітки, загубилась річ, або ж твого друга б'ють однокласники – про це потрібно говорити вчителю. Можна ще звертатися до братів чи сестер, які навчають у старших класах.
"Основна місія батьків – пояснити, що такі звертання – це аж ніяк не приниження. Це, навпаки, допомога, поки дитина ще не в змозі сама за себе заступитися, – пояснює Ірина Харченко. – Ну, або ж якщо виникає така проблема, як, наприклад, зав'язати шнурівки, а дитина цього робити не вміє. У такому разі краще знайти альтернативу. До прикладу, взуття на наліпках. Це допоможе не стресувати в момент, коли може розв'язатися шнурівка".
Як батькам зрозуміти, що їхня дитина готова до школи? Ірина Харченко пояснює, що якщо дитина має вже сформовану увагу й вона може вислухати всі 40 хвилин уроку, в неї достатньо розвинена дрібна моторика, тобто дитина може намалювати акуратно малюнок, не виходячи за лінії, орієнтується у клітинках і може повторити букви та записати їх за зразком, тоді малечу можна віддавати у школу. Якщо ж дитина на свій ранній вік уміє вже і писати, і читати, але є неуважною і не може висидіти у тиші 10 хвилин, то тоді краще зачекати, дати ще рік для підготовки, сформувати посидючість.
"Звичайно, батькам, що сумніваються в цьому питанні, краще піти до дитячого психолога або вчителя, який навчатиме дитину. Вони допоможуть визначити остаточно, чи варто віддавати у школу, чи ні", – говорить Ірина Харченко.
- Як визначити, коли дитина готова до школи: поради батькам
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе