Втрачені церкви Закарпаття повертаються в онлайн-форматі
Закарпатська академія мистецтв реалізовує проєкт "Втрачені церкви Закарпаття". У його рамках створять онлайн-мапу об’єктів, візуалізований словник термінів дерев’яної архітектури та курс відеолекцій.
Про це повідомили у пресслужбі проєкту "Втрачені церкви Закарпаття", передає "Еспресо.Захід".
На сьогодні на Закарпатті збереглося лише 60 дерев’яних церков, тоді як понад 100 храмів було втрачено протягом XX-XXI століть. Разом із церквами знищено і 29 дерев’яних дзвіниць і 26 мурованих храмів. Для того, щоб повернути пам’ять про них, організатори проєкту створюють онлайн-мапу втрачених об’єктів. На мапі можна буде переглянути просторове розміщення кожного об’єкта та його історію. Зокрема, на мапі зазначатимуть, як і хто знищив окремий архітектурний об’єкт. Це необхідно, щоб акцентувати увагу на теперішніх деструктивних "покращеннях" громадами старовинних дерев’яних храмів.
"Команда проєкту "Втрачені церкви Закарпаття" має на меті не лише створити найвичерпніший архів втраченої дерев’яної сакральної архітектури краю. Якщо цей проєкт допоможе вберегти від руйнування та зникнення бодай одну церкву – це буде неабияким досягненням", – каже ректор Закарпатської академії мистецтв Іван Небесник.
Окрім мапи, словника та відеолекцій, у рамках проєкту планують видати книгу дослідника Михайла Сирохмана. Книга стане втіленням культурно-історичного дослідження мистецтвознавця, яке той проводив протягом 40 років. Саме праця Сирохмана "Втрачені церкви Закарпаття" становить основу проєкту.
"Упродовж 1980-1990-х років я багато разів обійшов усі села, говорив зі старими людьми й нащадками майстрів-будівничих. Кожна здобута світлина викликала глибоке враження, виводила на яв ще одну художню форму. Після 2000 року, коли відшукати щось нове під час експедиції стало майже неможливо, займався архівами й фондами музеїв України та зарубіжжя. Але й сьогодні плекаю надію, що десь на горищі старої хати ще лежить якась забута світлина – і, може, вона знайдеться саме завдяки нашому проєкту?" – розповів дослідник.
Михайло Сирохман також займеться курсом із 5 відеолекцій про архітектуру Закарпаття. Він створить їх спільно з доктором мистецтвознавства, завідувачем кафедри декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської АМ Михайлом Приймачем.
Проєкт "Втрачені церкви Закарпаття" приурочений до 30-річної річниці проголошення Незалежності України. Організацією займається Закарпатська академія мистецтв спільно з ГО "Культурна платформа Закарпаття" та за підтримки Українського культурного фонду й Мукачівської греко-католицької єпархії.
Фото: пресслужба проєкту "Втрачені церкви Закарпаття"
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе