Бізнес під час війни: як підприємиці працюють в умовах кризи
Розмова з Сергієм Ковальовим, генеральним директором Asgard investment company
Пане Сергію, ми живемо в складні для країни часи. Багато людей виїжджає з країни, продаючи житло і залишаючи свій бізнес. Демографи б’ють в набат і кричать про демографічну катастрофу. Калібри кожен день бомбардують українські міста… І серед усього цього виринає компанія ASGARD, яка вирішує запустити досить цікаву модель бізнесу та відкриває торговий центр SODOVA. Думаю, багатьох цікавить відповідь на запитання: "Навіщо Ви це робите?"
Нас часто запитували, навіщо ми це робимо, але ми завжди пам’ятали, що криза ламає слабких і робить сильних ще сильнішими. Перед нами був приклад двох компаній IBM та Kodak. Перші інвестували гроші у нові напрямки бізнесу в часи Великої депресії в США. Тоді генеральний директор компанії Томас Джон Уотсон вирішив, що Велика депресія рано чи пізно закінчиться і розраховував на відкладений попит, тобто на те, що відбудеться після Великої депресії. З іншого боку, нас завжди лякала історія про Kodak, яка відмовилась від виробництва цифрових фотоапаратів, бо добре заробляла на фотоплівці, і як результат збанкрутувала. Ми чітко розуміли, що не хочемо бути схожими на Kodak, але дуже хочемо бути схожими на IBM. Як свідомі українці, ми вірили і віримо в ЗСУ, тому просто почали думати, що будуть робити люди після війни і працювати на те, щоб українцям було чого залишатись. І мова йде не тільки про архітектуру, а про робочі місця і цікаві локації для мешканців.
Ми розуміємо важливість розбудови країни під час та після війни, але хотіли би зосередитись на бізнесі, як бізнесі. В даних умовах чи є якісь вигоди щодо інвестування? Можливо, дешевша земля чи органи влади охочіше йдуть на зустріч?
Не можу сказати, що докорінно щось змінилося, можливо, було більше заохочуючих поглядів та батьківських похлопувань по плечі, котрі вселяли впевненість (сміється).
А якщо серйозно, то ми були впевнені, що без якихось пільг ми знайдемо таких, як ми, котрі в часи кризи готові інвестувати та отримувати прибуток після війни. Звичайно, ми би хотіли, щоб так сталося, що вже завтра окупанти назавжди покинули наші землі, а ми почали вести бізнес "as usual". Проте, якщо вони до відкриття першого ТЦ SODOVA не поїдуть на свої болота, то впевнений, що все одно з нашим проєктом все буде добре, і заробітки нас тішитимуть.
ТЦ SODOVA
Фото: Asgard investment company
Нам відомо, що компанія ASGARD є забудовником ТЦ SODOVA, але ви досі залишаєтеся з проєктом у якості управлінської компанії. Можете пояснити, що це таке і яку роль компанія ASGARD відіграватиме у житті ТЦ SODOVA?
Наші працівники часто жартують, що компанія ASGARD не дає сепаруватись ТЦ SODOVA від себе, порівнюючи ці відносини з батьківськими. А ми у відповідь віджартовуємось, що дуже любимо наше дитя, воно у нас перше і ще маленьке, тому ми будемо поруч. Насправді для нас дуже важлива репутація компанії ASGARD як забудовника, і тому ми хочемо вести цей проєкт, адже це наше обличчя. Уявіть, що ми до прикладу збудували житловий будинок, повісили на нього велику вивіску, що це збудував ASGARD і віддали у руки якомусь ЖЕКу на поталу. З торговим центром ситуація ще серйозніша, адже проблеми обслуговування ЖЕКу побачать мешканці будинку та їхні гості, а гостей в торговому центрі SODOVA очевидно буде набагато більше. Тому для нас важливо, аби все було гаразд.
Розкажіть детальніше про управлінську компанію. Які саме послуги ви надаєте і чи можна це порівняти з франшизою?
З франшизою можна порівняти дуже віддалено. Коли мова йде про франшизу, то зазвичай франчайзі сам шукає собі місце, платить перший внесок, потім працює під певною вивіскою і сплачує роялті. Можна сказати, що тут більш аб’юзивні батьківські стосунки, ніж в компанії ASGARD та ТЦ SODOVA.
ASGARD забезпечує повний цикл від вибору ділянки та концепції побудови проєкту, чого немає у франшиз, і нас немає роялті, а у франшиз є. Також ми забезпечуємо догляд за ТЦ SODOVA з господарської, юридичної, маркетингової та комерційної точки зору. Як на мене, цей тип бізнесу вигідніший для інвестора, ніж франшиза, адже франчайзі мусить працювати над своїм бізнесом, а в нашій концепції потрібно вкласти кошти та отримувати задоволення, рахуючи гроші від прибутків, отримавши торговий центр "під ключ".
Скажіть будь ласка, чи прораховували в компанії ASGARD можливі вигоди від продажу ТЦ на етапі будівництва та перебування ТЦ у безпосередній власності? Нас цікавить, чи це був експеримент, який більше не повториться, і наступні ТЦ будуть у власності ASGARD, чи дана модель бізнесу себе виправдовує, і ви надалі будете продовжувати будувати торгові центри "під ключ"?
Звичайно, ми все прораховували, і навіть всередині команди компанії ASGARD були дискусії щодо того, як зробити краще. Наша компанія інноваційна та демократична, тому після відкриття першого ТЦ SODOVA у м. Львові ми знову сядемо і будемо думати, як продовжувати далі. А продовжувати ми будемо, не сумнівайтеся.
Раніше ми говорили, про концепцію бізнесу "ТЦ під ключ" та управлінську компанію. Тобто компанія ASGARD самостійно займається усіма погодженнями щодо будівництва та наповнення орендарями?
Так, всім цим займається компанія ASGARD. Тому я раніше вже казав, що це краще, ніж франшиза, адже ти просто вкладаєш гроші і отримуєш прибуток, особливо не перенапружуючись. Ми ведемо переговори на всіх етапах і на всіх рівнях, від початку будівництва і закінчуючи прикрашанням повітряними кульками на відкриття. Ще раз наголошую, ми все зробимо за інвестора і будемо далі вести його бізнес, в цьому і родзинка нашої концепції.
Ваші орендарі завжди будуть одні й ті самі в різних ТЦ, чи кожного разу наповнення торгових площ буде варіюватися?
На сьогоднішній день ми вже уклали угоди з такими компаніями, як "Сільпо", "Оптикалюксор", "Золотий вік", "Книголенд", "Розетка", "Львівські круасани", "Master zoo", "Простор" та багатьма іншими, в ТЦ SODOVA будуть присутні усі види послуг, які необхідні для мешканців. І наше завдання співпрацювати так, щоб ці бренди самі хотіли бути присутніми в наших наступних торгових центрах. І я впевнений, що так і буде. Звичайно, кожен магазин чи кафе підписує договір про оренду і може з’їхати згідно з умовами договору, але я знову наголошую, що компанія ASGARD зробить усе можливе, щоб всі були задоволені: і власники приміщення, і орендарі, і покупці.
Як управлінська компанія, на який термін Ви заключаєте контракт з новим власником приміщень? Інвестори можуть побоюватись, що за рік чи два договір закінчиться, орендарі роз’їдуться, а власник залишиться з пустим приміщенням. Можете заспокоїти зараз потенційних інвесторів?
Договори індивідуальні, хоча звичайно ж, ми ставимо в пріоритет більш довгострокові угоди. Щодо побоювань, то хочу наголосити, що в компанії ASGARD працюють кращі з кращих. Ми пишаємося усіма нашими відділами і я вам гарантую, що ці люди зубами вчепляться, але свого не віддадуть (сміється).
Перед початком будівництва ми усе прорахували: визначили цільову аудиторію, виміряли кількість мешканців, які проживають поруч, врахували купівельну спроможність, усі можливі витрати і ще багато-багато інших речей. Тому закликаю вірити в команду компанії ASGARD, яка зробить усе, аби ТЦ SODOVA став улюбленим місцем для здійснення покупок. І закликаю також вірити в ЗСУ, адже чим швидше наші хлопці виженуть окупантів, тим швидше буде відновлюватись економіка та купівельна спроможність громадян.
Про ризики ми вже говорили, але зараз повернімося до унікальності продукту. Чому цей торговий центр такий маленький? Чому в нього тільки один поверх? Це така концепція чи компанія ASGARD просто побоялась будувати великий торговий центр, адже він коштував би дорожче?
Ми будували торговий центр під час війни, тому навряд чи можна ставити слово ASGARD і страх у один рядок.
Ми обрали концепцію невеликого торгівельного центру по дорозі додому перш за все тому, що ця ніша фактично не заповнена. На прикладі Львова ми можемо виділити кілька великих ТЦ і до всіх треба їхати, витрачати час. А ми вирішили бути ближчими до нашого клієнта, до того ж в останні роки ми бачили активний розвиток порівняно невеликих супермаркетів в Україні і подумали, що було би круто зібрати всі ці магазини в одному приміщенні біля дому.
Ми правильно зрозуміли? Це звичайний торговий центр з паркінгом і найнеобхіднішими магазинами, куди людина зможе доїхати по дорозі додому? Тобто концепція бізнесу заключається не в тому, щоб створити потік людей, а зловити потік людей, які проїжджають повз?
Так, ви правильно зрозуміли. Це звичайний торговий центр з потрібною кількістю паркомісць та найнеобхіднішими магазинами, куди людина зможе заїхати по дорозі додому. Наша концепція бізнесу полягає в тому, щоб залучити людей, які мешкають у невеликому радіусі від ТЦ SODOVA. Нам важливо забезпечити різні способи досягнення ТЦ – від автомобіля до велосипеда чи пішки. У нас буде паркувальний майданчик, велопарковка та зручні пішохідні доріжки. Загальна площа ТЦ SODOVA складає 3900 м² і в ньому розташовані більше 20 орендарів. Всередині ТЦ SODOVA також будуть зібрані усі найнеобхідніші торгові точки, такі як продуктові магазини, аптека, оптика, кафе швидкого харчування і багато іншого. У нас не буде розваг, таких як кінотеатр чи боулінг, але у в нас можна придбати усе найнеобхідніше.
Фото: Asgard investment company
Чи проводили в компанії ASGARD аналіз конкурентів? Хто постраждає найбільше від ТЦ SODOVA, це будуть супермаркети, ринки чи великі торгові центри? Можливо у вас є якісь розрахунки?
Ми не розглядаємо наш бізнес як той, від кого хтось страждає. З самого початку розмови я казав, що криза ламає слабких і робить сильних ще сильнішими. Тому я не заперечуватиму, що ТЦ SODOVA стане проблемою для продуктових магазинів, аптек і кафе навколо. Проте не можна законсервовувати розвиток і я вірю, що відкриття нашого торгового центру стане стимулом ставати ще кращими, шукати нові способи аби поцупити у нас клієнта, а ми в свою чергу будемо думати як переконати клієнта завітати саме до нас. В такій грі народжується прогрес, якби в нас була тільки одна марка автомобілів, то мабуть ми би досі не знали що таке автоматична коробка передач. Яскравий приклад це росіяни, котрі досі купують автомобіль LADA старої збірки, бо нового нічого не придумали, а ринок законсервований. Я впевнений, що ми інші та навіть до війни конкурували і створювали унікальний продукт. Погляньмо навіть на нашого орендаря Сільпо, чи робили би вони такий фантастичний дизайн магазинів якби не було конкурентів? Я думаю, що ні. Так само і ТЦ SODOVA, ми готові до конкуренції та навіть закликаємо інших ставати для нас конкурентами, адже це спонукатиме нас постійно рухатись вперед.
Ми розуміємо, що ТЦ SODOVA у Львові на вул. Садовій 2а це пілотний проєкт. Чи можете ви поділитись планами на майбутнє? Якщо плануєте далі відкривати ТЦ у Львові, то де це буде і скільки їх ще буде? Чи плануєте виходити за межі Львова?
Звичайно плани у нас амбітні, але поки що не можу їх розголошувати. Можу лише привідкрити завісу і сказати, що ми вже собі запланували відкрити торгові центри як у Львові, так і за його межами.
Наостанок хотіли би запитати про те, що більшість журналістів запитали би спочатку. Чому саме SODOVA, це якось пов’язано з тим, що перший ТЦ відкриється на вулиці Садовій?
Ви знаєте, це складно пояснити. Нам пропонували кілька назв і SODOVA нам сподобалась найбільше, можливо справді тому що перший ТЦ буде на вулиці Садовій, а можливо хтось згадав напій дитинства. Зараз уже й не пригадаю, але в будь якому випадку, якщо назва комусь не сподобається, то у всьому винні маркетологи (сміється).
- Актуальне
- Важливе