Кому з іноземців надали звання Героя України й чому це зараз неможливо
Багато іноземців проявили солідарність та долучилися до боротьби українців проти російської агресії. Однак, попри свої геройські вчинки, такі люди не можуть офіційно стати Героями України
Що таке звання Героя України
Звання Героя України є найвищою державною нагородою, яка присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або видатного трудового досягнення. Звання Героя України було встановлено Указом Президента України від 23 серпня 1998 року.
Як іноземці воюють на стороні України проти Росії
З початку російсько-української війни на сході України, яка триває з 2014 року, багато іноземців виявили свою солідарність з українським народом і долучилися до боротьби проти російської агресії.
На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні було створено Інтернаціональний легіон, у складі якого є добровольці з 55 країн світу. Він виконує бойові завдання на фронті та підпорядковується Збройним силам України. Багато громадян інших країн показують свою хоробрість та жертовність у війні проти Росії. Немало з цих воїнів, на жаль, гинуть.
Згідно з даними аналітичного порталу "Слово і Діло", в період 2022-2023 рр. у російсько-українській війні загинули понад 50 грузинів, понад 40 білорусів, близько 20-30 американців, 10-20 азербайджанців, понад 10 великобританців та понад 10 французів й поляків.
Чи надають іноземцям звання Героя України?
Звання Героя України є високою честю і визнанням заслуг перед українським народом і державою. Є лише один випадок в історії України, коли громадянин іншої країни отримав звання Героя України.
Закон України "Про державні нагороди України" передбачає, що звання Героя України надається громадянам України, а в окремих випадках — іноземцям, які були нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні (тобто тим, хто загинув під час Революції Гідності). Це означає, що іноземці, які воювали за Україну після Революції Гідності, не можуть претендувати на це звання.
Першим і єдиним іноземцем, який посмертно став Героєм України, є білорус Михайло Жизневський — "за особисту мужність та героїчне відстоювання засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народу, виявлені під час Революції Гідності".
Герой загинув 22 січня 2014 року від кулі в серце біля стадіону "Динамо".
Законодавчі ініціативи про надання звання Героя України громадянам інших держав
Питання надання цього звання іноземцям в Україні піднялося ще після Революції Гідності. На цей час механізмів, які б створили умови для подання іноземних воїнів, які воюють за Україну, на звання Героя України, немає. Хоча громадськість та рідні загиблих іноземних воїнів це питання намагаються підіймати.
У 2022 році у Верховній Раді України зареєстровано проєкт Закону "Про внесення зміни до Закону України "Про державні нагороди України" щодо присвоєння звання Герой України особам, які не є громадянами України" № 7296, яким пропонується передбачити, що:
1) звання Герой України може бути присвоєне іноземцям та особам без громадянства за здійснення ними геройського вчинку, пов’язаного із захистом прав і свобод громадян, незалежності та територіальної цілісності України або визначного трудового досягнення;
2) звання Герой України може бути присвоєно, як виняток, посмертно іноземцю та особі без громадянства за здійснення визначного геройського вчинку при відстоюванні та захисті інтересів України.
Згідно картки законопроєкту, він досі перебуває на розгляді у профільному Комітеті ВР.
Як альтернативу, у грудні 2022 року виробничо-творче об'єднання "Орден" презентував знак народної пошани "За нашу і вашу свободу", яким пропонував нагороджувати бійців Інтернаціонального легіону.
Як йдеться на сайті об'єднання, нагорода вручається "іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам (громадські та державні орґанізації), а також державам, містам та громадам, які морально, матеріально та політично підтримують Україну в її боротьбі за свою незалежність під час російсько-української війни".
- Актуальне
- Важливе