"За тиждень понад 50 людей": військовий Ігор Шолтис розповів про рекрутинг у Львові до Сил безпілотних систем
Сили безпілотних систем – доволі нова й інноваційна структура у Збройних Силах України. Нещодавно свій рекрутинговий центр СБС відкрили у Львові
Детальніше про нові Сили ЗСУ та набір до них "Еспресо.Захід" розповів Ігор Шолтис – в минулому депутат Львівської міськради, а зараз військовий та рекрутер Сил безпілотних систем.
Фото: Ігор Шолтис
Про Сили безпілотних систем
Сили безпілотних систем – це щось нове для нашої армії та і світу загалом. Розкажіть детальніше про них та яка їхня мета.
СБС загалом у світі вперше створений рід військ, юридично затверджений. Ми знаємо, що подібні структури, у дещо видозміненому форматі зараз роблять і у США, і Китаї, і РФ та інших країнах.
Не побоюсь сказати, що в контексті військового застосування безпілотних авіаційних комплексів Сили України є першопроходцями такого промислового застосування.
Цей рід військ необхідний для застосування безпілотних систем, загалом їхнього розвитку, на всіх можливих рівнях воєнного застосування. До прикладу, якщо в Сухопутних військах ми маємо засоби, які використовують на тактичному й оперативному рівнях, то СБС, окрім цього, забезпечують ще й спектр стратегічного ураження на кількасот, а то й тисяч кілометрів знищення ворожих командних сполучень, логістичних вузлів і загалом більш систематичних уражень на території Росії.
Одним із наших завдань є (бо ми скеровані повністю на розвиток безпілотних систем і їхнє застосування) також взаємодіяти та сприяти розвитку цієї галузі в інших родах військ.
Про брак безпілотників і техніків
Ще до створення СБС військові та аналітики часто стверджували, що у нас бракує дронів, порівняно з ворогом.
Звичайно, ми стикаємося з проблемою браку дронів, і на це впливає багато факторів. Один з них – наші вороги мають можливість, мілітаризувавши свою державу, засипати українські позиції своїми безпілотниками. У нас же такої можливості немає. На жаль, зараз застосування безпілотних авіаційних комплексів залежить від поставок певних елементів з інших держав, від бюрократичної системи передачі комплексів від західних партнерів. Тому кожен наш безпілотник має застосовуватися правильно та влучати точно в ціль: умовно, якщо сьогодні використаємо триденний запас, то наступні дні наші побратими з механізованих підрозділів залишаться без прикриття.
Чи правда, що нашим силам зараз також бракує людей технічних спеціальностей?
Тут важливо зазначити, що забагато таких людей не буває. Якщо хтось із кандидатів мав хоч якийсь дотичний стосунок до подібного роду спеціальностей, то наше завдання полягає в тому, аби ця людина отримала фахову підготовку й надалі отримувала відповідний досвід і стала ефективним фахівцем у цій галузі.
Про зустріч у Львові
Фото: СБС
Перед відкриттям рекрутингового центру ви провели захід у Львові. За результатами цієї зустрічі можете сказати, що львів’яни зацікавлені у службі в СБС?
Метою заходу було ознайомлення львів'ян з цим родом військ. Його презентував безпосередньо командувач. Пан полковник Сухаревський був на цій зустрічі й особисто розповідав людям, що таке Сили безпілотних систем.
Прийшла велика кількість зацікавлених цивільних людей, які виявили бажання стати частиною Сил безпілотних систем. Після презентації командувача всі охочі могли пройти процес рекрутингу. Ті люди, які у результаті співбесіди нам підійшли, як і ми їм, уже наступного дня пройшли ВЛК. Далі вони вирушили до навчальних центрів для проходження базової військової підготовки.
Про рекрутинг
Фото: ЛМР
Щодо рекрутингу – кого ви шукаєте? Чи є якийсь перелік умов для кандидата?
Нам важливий основний фактор, який має бути присутнім у людини – це бажання або безпосередньо вбивати ворогів, або стати частиною механізму, який промислово вбиває ворогів.
Якщо в цих людей є патріотичні почуття та жага вбивства ворогів за всі звірства, які вони скоїли, то місце у нас обов’язково знайдеться. Ми не шукаємо лише пілотів та операторів, в нас є величезна номенклатура: ми шукаємо і водіїв, і механіків, і інженерів, і діловодів, програмістів, маркетологів, кухарів. СБС треба сприймати як військову корпорацію, яка живиться завдяки масі різних спеціалізацій, відділів і блоків, які створюють цей величезний та дієвий організм.
Усе ж навряд чи ви забираєте до себе всіх підряд...
Звичайно, якісь основні критерії є. Нам важливо розуміти, що людина станом на час проходження співбесіди не є алко- чи наркозалежною, не є лудоманом й т.д. Бо не тільки СБС, а й загалом ЗСУ не є пенітенціарною службою. Важливо, щоб людина виконувала завдання, не порушуючи внутрішню екосистему.
Ви набираєте людей шляхом мобілізації чи все ж через контракт?
Кандидати мають змогу вибрати зручну для себе форму служби. Вони можуть мобілізовуватися через ТЦК і ми їм надаємо гарантію, що вони потраплять саме до нас. Маємо вже успішні кейси і ніхто по дорозі не губився. Відповідно, так само людина може підписати контракт.
Фото: СБС
Скільки людей вам вдалося рекрутувати за тиждень роботи центру?
Вже більш ніж 50 людей відправилися на навчання і є ще велика кількість заявок, яку ми обробляємо. Така кількість пов’язана, мабуть, з якимись особистісними моментами, бо люди бачать нас, як ми себе презентуємо, нашого командувача та його авторитет. Тобто, нам можна довіряти.
Ви також набираєте людей на роботу з водними й іншими видами дронів, правильно?
Цей рід військ не обмежується однією стихією, безпілотні системи працюють на суші, на воді й у повітрі. Ми працюємо з усіма можливими видами, як не суперечать міжнародному гуманітарному праву. Так, є люди, які цікавляться роботою з морськими дронами. Звичайно, можливість такої роботи є, але мушу сказати, що все залежить від того, як людина проявить себе під час проходження базової підготовки.
У яких містах уже є чи планується відкриття рекрутингових центрів?
Загалом у планах були рекрутингові центри у чотирьох містах: Львів, Київ, Дніпро, Одеса. Але я гадаю, що з підвищенням попиту на мобілізацію та контракт до Сил безпілотних систем не виключено і відкриття в інших містах.
- Актуальне
- Важливе