Еспресо. Захід
Ексклюзив

Стрес-тест із вибухами, димом та максимально наближеними до бойових умовами: як бійці Нацгвардії навчаються тактичної медицини

26 березня, 2024 вiвторок
07:45

Перед тим, як вирушати на фронт боронити українську незалежність, бійці Національної гвардії України обов'язково навчаються тактичної медицини на полі бою

26 березня в Україні відзначають день Національної гвардії, бійці якої боронять незалежність держави від окупантів, постійно вдосконалюють свої навички та ніколи не припиняють вчитися. Як тренуються надавати допомогу пораненим побратимам і готуються до роботи в зоні бойових дій нацгвардійці, мала нагоду побачити журналістка "Еспресо.Захід".

"Тактична медицина була актуальною завжди, ще від 2014 року. Проте дуже багато людей її в певний період часу недооцінювали. Поки не почалося повномасштабне вторгнення. Зараз усі без винятку військовослужбовці навчаються за курсом тактичної медицини, адже кожен боєць також повинен знати та вміти, як правильно надати домедичну допомогу на полі бою", – розповідає інструкторка за напрямком тактичної медицини Юлія Мірчук.

Бійці відпрацьовують різні способи витягування пораненого з поля бою, вчаться злагоджувати свої дії за будь-яких умов, а також, що надзвичайно важливо – опановують і доводять до автоматизму вміння накласти турнікет як побратимові, так і самому собі. Адже дуже часто саме це вміння може врятувати життя під час реальних боїв на фронті.

інструкторка за напрямком тактичної медицини Юлія Мірчук

"У зоні під вогнем у нас дуже-дуже мінімальний набір обладнання, ми можемо використати тільки турнікет для зупинки загрозливої або масивної кровотечі", – пояснює деталі Юлія і показує навчальний турнікет, на якому бійці тренують свої навички.

Турнікет у її руках має доволі яскравий синій колір, тому використовується суто для навчання, на фронті ж військові користуватимуться лише тими, які пройшли сертифікацію та мають відповідний немаркий вигляд, підкреслює інструкторка: "Чому ми не рекомендуємо використовувати турнікети різного забарвлення, крім чорного чи оливкового? Тому що це дуже хороша демаскувальна ознака. Тобто в першу чергу намагаємося лише тренувати такими турнікетами, а не давати їх в аптечки чи підсумки нашим бійцям".

тактична медицина для нацгвардійців

Поки Юлія Мірчук розповідає про способи допомоги пораненому на полі бою, бійці на місці вже готуються до тренування: спочатку відпрацьовуватимуть способи витягнути побратима із небезпечної зони. Таких варіантів є ціла низка, тож вчаться застосувати вміння і по одному, і в парі, і за участі декількох військових.

Починають зі стандартних трьох запитань до пораненого, врешті попереджають побратима, що вирушають до нього. А почувши таке важливе "плюс", вирушають. Максимально близько до землі, аби й самому не стати мішенню, і встигнути допомогти товаришу: накласти турнікет та евакуювати у безпечнішу локацію.

тактична медицина для нацгвардійцівтактична медицина для нацгвардійців

Ці навички надзвичайно важливі, адже дуже часто в бою до пораненого на допомогу висувається той, хто найближче. Тому бійці до автоматизму відпрацьовують уміння накласти турнікет на будь-яку кінцівку, до того ж роблячи це фактично лежачи, адже навколо – тривають обстріли. Так само до автоматизму тренують уміння накласти турнікет і самому собі.

"Перше – це швидкість, а друге – це м'язова пам'ять. Коли ти отримуєш поранення, це стан шоку і дезорієнтація, тому ти робитимеш те, що робив багато разів, – підкреслює військовий та інструктор Станіслав. – Це мають бути дії, доведені до автоматизму".

Поки Юлія Мірчук розповідає про способи евакуації, бійці та інструктори продовжують їх демонструвати і відпрацьовувати: відтягнути бійця на невелику відстань чи пронести його кілька кілометрів на собі – від цього залежатиме обраний спосіб. Як виглядає цей процес, допоможуть передати світлини. 

тактична медицина для нацгвардійцівтактична медицина для нацгвардійцівтактична медицина для нацгвардійців

Наступний етап – це стрес-тест. Він імітує бій, коли воїни вже втомлені, збоку лунають вибухи, було чимало фізичних навантажень та перешкоди, які вони мусять продовжувати долати, а тим часом навколо чути крики поранених побратимів. Саме із такими умовами військові, найімовірніше, зіштовхнуться в реальності.

"У цей момент ми намагаємося максимально вибити їх із колії, з якогось нормального оточення, спокійного, для того, щоб вони зрозуміли, що в бойових умовах може бути ще гірше. Ніхто не застрахований від панічної атаки чи ступору, коли він не знатиме, що робити і як це робити. Такі стрес-тести ми робимо для всіх військовослужбовців, які збираються виїжджати в зону проведення бойових дій, – каже інструкторка. – Щоб вони у бойових умовах могли легше сприймати ось таку стресову ситуацію і могли вправно працювати та надавати допомогу, адже буквально лічені секунди інколи можуть врятувати життя людині".

Як відбувається цей стрес-тест? Передовсім увесь процес супроводжують звуки пострілів, вибухи гранат та дим, попри які бійці мусять долати певну дистанцію та в процесі зуміти надати допомогу як пораненому побратимові, так і собі самому. Тим часом інструктор щоразу обов'язково перевіряє, чи правильно накладений кожен турнікет, чи вчасно виконані необхідні дії, від яких у майбутньому залежатиме життя.

тактична медицина для нацгвардійцівтактична медицина для нацгвардійців

Варто відзначити, що майже всі інструктори, які працюють із нацгвардійцями, також мають бойовий досвід. Адже тільки так вони зможуть змоделювати найбільш точні ситуації і відпрацювати із бійцями важливі навички для життя та бойової роботи.

Наприклад, інструктор із тактичної підготовки Тарас із позивним Рись побував у боях на багатьох східних напрямках: Авдіївка, Вугледар, Шахтарське. Разом із ним бійці відпрацьовують і тактичну підготовку, і військову топографію, і чимало інших важливих у бою навичок. Звичайно ж, тактична медицина серед них. Найчастіше бійці відпрацьовують роботу в парі, адже це найефективніший варіант, пояснює інструктор.

"Ми готуємо людей до того, щоб вони вміли просто працювати в парі, і не важливо, чи це та людина, з якою ти вчився, чи якась інша, яку тобі дали чи до якої ти прийшов, – каже Рись. – Важливо завжди бути готовим працювати в парі з кимось".

Навчання із тактичної медицини для нацгвардійців триває упродовж трьох днів. Тим часом бойові медики навчаються упродовж 21 дня. Всі навчанні відбуваються за стандартами НАТО.

"За натовськими курсами ми почали працювати вже від 2014 року, але офіційно впроваджений цей курс був з 2015 року. Наші бійці їздили навчатися за кордон або ж іноземці приїжджали до нас в Україну, щоб навчати бійців. Передавали свої знання, досвід, які ми впроваджуємо вже фактично 10 років", – додає Юлія Мірчук.

Медична допомога на полі бою готує чимало викликів для бійців, тому добре відпрацьовані навички, пропрацьовані найрізноманітніші ситуації та можливі варіанти розвитку подій у майбутньому рятують військовим життя.

тактична медицина для нацгвардійців
тактична медицина для нацгвардійців
тактична медицина для нацгвардійців
тактична медицина для нацгвардійців
тактична медицина для нацгвардійців

Фото: Андріана Стахів

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
13:17
mini EdCamp Lviv
У Львові зібрались понад 200 українських педагогів на освітні обговорення
12:44
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
На Львівщині унаслідок потрійної аварії постраждали троє людей
12:18
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
Скандал із затриманням харківського волонтера на Львівщині. Що кажуть у ТЦК та ГО
12:05
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: Lviv Gallery Weekend
11:31
Оновлено
ДТП зі швидкою ша Прикарпатті
На Франківщині у ДТП перевернулась швидка: постраждали лікар та фельдшер
11:09
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 26 квітня
10:29
ДТП
Біля Львова сталася ДТП з потерпілими
10:17
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 27 квітня
10:08
блокпост
На Львівщині працівники ТЦК чергуватимуть на блокпостах
09:38
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 27 квітня, і завтра
09:21
ракета Х-59
РФ атакувала енергетичні об’єкти у двох районах Львівщини, є руйнування
08:52
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
Росіяни атакували об’єкт критичної інфраструктури на Прикарпатті, пожежу загасили
08:51
Ексклюзив
новини Львова
Евакуювалася з протезом під час війни: історія харків'янки, яка мешкає в модульному містечку у Львові
08:33
Огляд
Пструг, хліб та вино
Ресторани та кав'ярні Львова з атмосферними літніми майданчиками
07:00
Огляд
блокада кордону
Кордон розблоковано, та чи надовго: все що варто знати про блокування польського кордону
2024, п'ятниця
26 квітня
22:55
Як в Мукачеві виглядатиме нова автостанція. Фото
22:33
Булінг
Булінг у франківському ліцеї: директорка постане перед судом
22:14
У Рівному демонтували монумент радянським солдатам
У Рівному демонтували монумент Вічної слави
21:53
Франківчанка Вероніка Вельч, дружина Сенцова, очолила український офіс Amnesty International
21:35
"Поверніть, як було": у Львові створили петицію, щоб змінити ОДР на вул. Кубійовича
21:18
Передвеликодня толока: у Луцьку дві тисячі людей взялися прибирати місто
20:45
Бути корисними: у Франківську художники за донати для ЗСУ малюють портрети людей
20:28
допомога військовим
Громада Львова передала військовим системи РЕБ, квадроцикли та акумулятори
20:13
Зникла безвісти: на Тернопільщині розшукують 33-річну жінку, яка має проблеми зі слухом
19:55
Банківська картка
Загрожує до 8 років тюрми: тернополянка знайшла чужу картку та пішла на шопінг
19:38
На Львівщині мобільний центр забору крові за рік роботи врятував 16 тис. людей
19:29
бурштин
На Волині з'ясували, скільки бурштину пропустили за кордон українські митники за три роки 
19:15
онкохірург Олег Дуда
Львівський обласний онкоцентр отримав нового керівника
18:57
новини Рівненщини
На Рівненщині патрульні відшукали 80-річного чоловіка з проблемами з пам'яттю
18:44
новини Львова
У Львові до Великодня планують завершити ремонт центру з працевлаштування людей з інвалідністю
18:31
Оновлено
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку помер 14-річний хлопець, якого уразило струмом на даху вантажного вагона
18:27
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 26 квітня, завтра, тиждень
18:12
новини Львова
У Львові на місяць закриють на ремонт частину вул. Уласа Самчука
17:55
новини Волині
На Волині судитимуть водія, який п'яним скоїв смертельну ДТП
17:38
новини Закарпаття
В Ужгороді коштом благодійників встановлять пам’ятник князю Корятовичу на однойменній площі
17:27
Ексклюзив
вугілля
У Львівській ОВА розповіли, кому можна збувати червоноградське вугілля після руйнування вугільних електростанцій
17:25
новини Львова
Співпраця у сфері медицини, культури, економіки, освіти: у Львів приїхав посол Німеччини Єґер
17:16
Новини Західної України
На Прикарпатті засудили донеччанку за спробу вбивства та викрадення дітей
16:58
ноини Львова
Кілька вулиць Львова до 10 травня будуть без води: перелік
16:46
нагородження "Почесним знаком Святого Юрія"
У Львові 25 військових посмертно нагородили "Почесним знаком Святого Юрія"
Більше новин