Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Війна – це також культурний сплеск, у театрах це відчувається, – актриса театру ім. Заньковецької

Юрій Мартинович
19 травня, 2022 четвер
12:45

Театри закрили з початком повномасштабної війни Росії проти України. Однак з 1 квітня в місцях, де це безпечно і є укриття, вони знову відчинили свої двері. Зараз глядачі переживають патріотичне піднесення і значно більше цінують усе українське, зокрема й роботу театрів

Зміст

Анастасія Картава – молода й амбітна актриса, яка працює у Національному драматичному театрі імені Марії Заньковецької. Дівчина родом з Сум, однак здобула освіту у Львові і вже майже два роки є частиною творчої сім’ї "заньківчан".

Анастасія розповіла "Еспресо.Захід" про роботу в театрі в умовах війни та про свій творчий шлях.

Актрисою стала завдяки мамі

Анастасіє, чи з дитинства мріяла про сцену і роботу актрисою?

Чесно кажучи, ні. З дитинства я багато чого пробувала і багато чим займалася, але ніколи чітко не замислювалася про акторську кар’єру. Я займалася легкою атлетикою і думала, що колись стану олімпійською чемпіонкою. Також займалася танцями і думала, що буду відомою хореографкою. Але в підлітковому віці життя дещо змінило мої плани. Я завжди була дуже скромною дівчиною і чемно вчилася в школі. Однак у 15 років налякала маму тим, що, як кажуть, зв’язалася з поганою компанією і одного разу прийшла додому п’яною… Тоді мама терміново перевела мене з гімназії в школу, яка була ближче до нашого дому. Мама взяла більший контроль над моїм життям і сказала, щоб я вже після 9 класу вступала в якесь училище. Однак мало дітей у такому віці замислюються, ким вони хочуть бути. А ще менше чітко знають відповідь на це питання. Ось і я була такою дитиною і не знала, ким хочу стати. Мама допомогла вибрати дорогу, я вступила в училище культури на режисера масових заходів. В училищі мені сказали, що маю хороші акторські дані, до того ж батьків там знали, бо вони раніше займалися в аматорському театрі.

То твої батьки теж актори?

Ні-ні, в них колись був свій аматорський театр, але вони не професійні актори. Батьки займалися більше, скажімо, допомогою в організації заходів, наприклад, грали ролі Діда Мороза та Снігуроньки. Моя мама за першою освітою диригентка, а за другою – менеджерка. Вона досить різностороння людина.

Думала навчатися в Росії, однак події 2014 року змінили плани

А як ти опинилася у Львові? Що можеш сказати про освіту акторів у нас?

Смак приходить під час їжі і вже в училищі я полюбила свою професію, змогла знайти себе в акторстві. Спершу хотіла їхати навчатися в Росію, бо там значно вищий рівень підготовки акторів. Однак у 2014 році почалася війна і плани, звісно, змінилися. Не могла й не хотіла їхати в країну, яка чинить агресію проти нас. Тому почала думати про українські виші. Пробувала вступити в університет Карпенка-Карого в Києві, однак там не пройшла. 2016 року вдалося вступити у Львові в університет імені Івана Франка на факультет культури та мистецтв, який у 2020 році закінчила. Загалом були різні періоди в моїй освіті, коли хотілося кинути університет і шукати інше місце. Особливо на першому курсі було відчуття розчарування, чимало речей мені не подобалося. Однак тоді у моєму житті з’явився театр Заньковецької, студентська робота в якому мене наповнила додатковою мотивацією.

Як потрапила в театр Заньковецької?

Заньківчани набирали курс при театрі. При кількох театрах є такі. Тому я вже з першого курсу навчання в університеті була в них. Ми, студенти, ставили вистави і грали там як актори. Щоправда, нам нічого не платити за це, бо це була практична сторона навчання. На першому курсі я отримала головну роль у виставі "Марія Заньковецька" і грала Заньковецьку. Ця роль дуже пам’ятна для мене, вона надихнула, допомогла не покинути навчання. Коли я закінчила університет, то відразу пробувала знайти роботу, проходила проби в кількох театрах. Так вийшло, що взяли мене саме в театр Заньковецької, і це було для мене великою несподіванкою.

"У театрі немає друзів"

Чи складно бути молодою актрисою у великому театрі?

Звісно, є свої складності. Існує така популярна думка, яка добре ілюструє світ, в якому доводиться працювати, мовляв, у театрі немає друзів. А мені важливо мати близьких людей поруч, значно простіше працювати, коли є довіра. У театрі все-таки багато конкуренції. Не лише серед акторів мого віку, а й серед старших, актрис середнього віку, які можуть мені сказати, що я з ними конкурую. З одного боку, хороші актриси і в 40 років виглядають гарно та молодо, а з іншого - мені інколи кумедно чути такі речі. Я прийшла не конкурувати з ними, а займатися улюбленою справою, яка мені подобається та мене розкриває.

Акторство допомагає тобі краще пізнати себе?

Безперечно, гра на сцені відкриває тебе різнобічно, а кожна нова вистава може мати свої складності. Наприклад, в одній виставі треба багато виконувати танцювальних елементів, а в іншій – співати. Все це треба додатково опрацьовувати, щоб бути впевненою у собі, бороти якісь свої комплекси і не показувати їх на сцені. Зокрема, акторство допомогло відкрити у собі жіночу енергію, бути бажаною і сильною, не боятися емоцій, а використовувати їх на свою користь.

З початком війни хотіла кинути акторство і записатися в армію 

Як змінилася твоя робота після 24 лютого?

Повномасштабна війна з рашистами вплинула на всіх. На театр теж. Чесно кажучи, раніше я мало цікавилася політикою, як і багато людей з мого оточення, за що зла на себе, але зараз наздоганяю свої прогалини і вважаю, що ця тема для всіх нас має бути номер один. З перших днів хотілося взагалі кинути театр, крутилися думки, що я погана актриса, треба займатися чимось пов’язаним з військом, щоб бути корисною, навіть думала записатися в армію чи якийсь військовий заклад. 

До 1 квітня театри не працювали. Я займалася волонтерством, певний час прожила з родиною у Франківську. Однак коли мою роботу відновили, то повернулася до Львова. З театру не пішла, але увесь квітень була сама не своя. Було незвично працювати, думками були не тут. До того ж, значна частина нашої трупи зараз не у Львові. Деяких чоловіків-акторів мобілізували до війська, а частина жінок-актрис поїхала з дітьми за кордон. Загалом десь 15% колективу відсутні. Наш репертуар значно скоротився, бо ці 15% мають дуже важливі ролі у виставах, на них, по суті, тримається основа. Через те маємо менше вистав на тиждень. Однак знаходимо можливість підняти настрій нашим глядачам. Останнім часом змогла налаштуватися на потрібність своєї роботи, заново відродила в собі акторство і вважаю, що робота кожного з нас має сенс для спільної перемоги.

З війною люди почали більше цінувати театри

Чи відчула зміни у ставленні людей до театру? Важко працювати під звуки сирен?

Люди більше почали цінувати театри, якось по-іншому ставляться та реагують. Це піднесення передається. Глядачі частіше приходять з квітами. Відчувається цей культурний сплеск, який присутній зараз у всіх сферах, і в театрі зокрема. Хоча глядачів поменшало, адже не можемо заповнювати увесь зал, квитки розраховані тільки на ту кількість людей, яка поміститься в укритті. 

Під час вистав у мене лунали сирени. Одного разу - коли вистава лише почалася. Це була дитяча вистава, багато діток налякалися. Але все нормально, через 40 хвилин ми повернулися з укриття й закінчили виставу. А одного разу було таке, що залишилося всього 15 хвилин до закінчення, а тут сирена. Десь годину були в укритті, а тоді повернулися, щоб її закінчити. Прикро хіба те, що часто після сирени частина людей іде з театру, не хоче чекати.

Складно налаштуватися знову на гру після завершення сирен?

Якщо ти задіяна в "масовці", то ні, не сильно відчуваєш це. Але коли це головна роль і якийсь драматичний момент, тоді, звісно, складніше. Треба брати себе в руки.

Які ролі тобі подобається грати? Чи є улюблена?

Не маю улюбленої ролі. Кожна по-своєму є особлива. Зі всіх можу виокремити хіба роль Марії Заньковецької, бо це була моя перша професійна роль у театрі. Тому вона займає певне сакральне місце. У театрі з мене роблять героїню на зразок Марусі Чурай, коли ти маєш бути сильною і красивою жінкою, душею України. Я за типажем така. Хоча люблю різні ролі, від комедій до драми. Особливо цікаво, коли завдання непрості. Наприклад, влітку буде прем’єра вистави "Полісянка". У ній граю головну співочу роль, відповідно, треба багато співати. Тому працюю зі своїм вокалом і голосом. 

Глядачів треба виховувати, потрібно запрошувати більше нових режисерів

На твою думку, як можна зацікавити людей більше ходити в театри? Що потрібно, щоб наші театри стали кращими?

Важливо прищепити любов місцевої публіки до театру, щоб люди ходили на вистави регулярно, наприклад, як у Франківському драмтеатрі, там завжди ажіотаж. Коли є інтерес, тоді публіку можна привчати та виховувати до все більш драматичних вистав, до високого мистецтва. Бо, на жаль, у нас є така проблема, що глядачі шукають простих комедій, щоб посміятися і менше переживати драми. З одного боку, в житті нам вистачає драми, але з іншого, драма в театрі – це зовсім інше, вона наповняє сильними емоціями і дуже заряджає енергією. У нас мало вистав, після яких відчуваю духовне піднесення. Для цього потрібно запрошувати в театр нових хороших режисерів, давати публіці можливість порівнювати. Дуже сподіваюся, що після війни театральне життя в Україні також зміниться на краще. Адже війна призводить до змін чи не в усіх сферах життя.

Чи маєш мрії про кіно? Знаю, що чимало акторів театру хочуть стати акторами фільмів.

Так, є таке бажання. Однак усі актори кажуть, що потрапити в кіно – це більше про удачу. Коли ти потрапив у правильне місце, познайомився з правильними людьми. Певний досвід роботи з камерою я маю, знімалася у кліпах та рекламі, але в повнометражному кіно – ні, хіба десь в масовках. 

Хоча театр і кіно – це різні речі. Є певні особливості в акторській грі. Хотілося б навчитися поєднувати, щоб працювати в театрі і зніматись у кіно. Поки відкриваю для себе світ дубляжу, ходжу на кастинги з озвучення персонажів різних фільмів та мультиків, останнім часом ця сфера мене зацікавила.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.87
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
08:40
зимові Карпати
На Закарпатті через падіння каміння з гори зійшла з рейок електричка
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:26
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
15:28
У Львові ветерани й захисники можуть відвідувати міські заклади культури безкоштовно
15:06
Судовий вирок
Буковинця судитимуть за переправлення військовозобов'язаних до Румунії
14:52
Переховували чоловіків у кількох будинках: на Рівненщині оголосили підозру двом жителям за організацію незаконних переправлень
14:33
На Закарпатті зіткнулися рейсовий автобус та Audi, загинула 22-річна водійка
14:32
Керецьківська сільрада
Депутату, який підірвав гранати на сесії сільради на Закарпатті, винесли вирок
14:13
На Хмельниччині 70% іноземців, які проживають в області, є росіянами
14:02
затримані біля Білоруського кордону
На Волині викрили двох жителів прикордоння, які переправляли чоловіків до Білорусі
13:45
парк Знесіння у Львові
У Львові в парку "Знесіння" облаштують інклюзивний спортмайданчик та доріжку для прогулянок
13:32
Оновлено
У Львові розпочинають ремонт частини вулиці Сяйво, тролейбус на Левандівку не курсуватиме
13:27
кайданки
У Луцьку затримали 15-річного хлопця, який вимагав 1 млн грн викупу після фейкових замінувань
13:05
земля, земельна ділянка
Депутата зі Львівщини оштрафували на пів мільйона за корупцію
Більше новин