Еспресо. Захід

Війна не спише: як розпоряджаються бюджетом Львова у воєнний час

8 квітня, 2022 п'ятниця
16:48

24 лютого розпочався широкомасштабний наступ російських військ на Україну. Того ж дня Львівська міська рада провела засідання, яке тривало заледве 15 хвилин. За цей час внесли зміни до бюджету та вирішили організаційні питання щодо надання фінансової підтримки ЗСУ. Відтоді депутати міської ради більше не засідали, повноваження, що стосуються розподілу бюджету, повністю перебрав на себе виконавчий комітет

Як витрати у воєнний час довелося скоротити, чи вистачає грошей і як функціонує зараз бюджет Львова? Про ці та інші питання "Еспресо.Захід" поговорив із першим заступником міського голови Андрієм Москаленком, а також із головою та секретарем бюджетної комісії ЛМР – Наталією Шелестак і Петром Адамиком.

"Після війни доведеться звітувати за кожну гривню"

Додаткові повноваження виконавчим комітетам місцевих рад на період воєнного часу надав уряд, пояснює перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко. 

"Постановою Кабінету Міністрів від 11 березня визначена процедура, за якою виконавчі комітети здійснюють перерозподіл видатків бюджету або передачу бюджетних призначень одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого, без погодження відповідної комісії місцевої ради. 

Яким чином це відбувається? На засіданнях виконкому можуть бути прийняті рішення, наприклад, щоби передати 1 мільйон гривень від управління культури до управління освіти. Готується відповідне рішення, воно виноситься на розгляд виконавчого комітету і голосується на його засіданні. А про ухвалені рішення ми інформуємо профільну комісію".

Натомість депутати кажуть, що інформації їм критично бракує. Секретар бюджетної комісії і голова фракції "Євросолідарності" у міській раді Петро Адамик наразі не має якихось великих зауважень щодо витрат міста в воєнний час. Але визнає, що знає про ці витрати не так і багато.

"По факту, тепер я, депутат і керівник фракції, перестав отримувати інформацію про засідання виконкому. Я наголосив на цьому на останній зустрічі з міським головою, і нам пообіцяли, що ми будем отримувати принаймні порядок денний виконкому", – каже Адамик.

Ще категоричніша голова комісії Наталія Шелестак.

"Нам дали зрозуміти, що депутати в цьому місті – ніхто. Я як голова бюджетної комісії зовсім не володію ситуацією, оскільки в воєнний час мер вирішив, що він може все робити в ручному режимі, через виконком. Жодної звітності перед бюджетною комісією немає. Але я обіцяю, що після війни ми проконтролюємо все дуже детально. Звітувати доведеться за кожну гривню, нехай не сумніваються", – наголосила депутатка.

"Я би не хотів вдаватися до критики, – наголосив із приводу звітності Петро Адамик. – Ми зараз воюємо і повинні робити синергію з усіма. Тому зараз ми у м'якій формі вказуємо не деякі недоліки роботи. Але насправді все документується, всі служби працюють, тому війна точно нічого не спише". 

Андрій Москаленко натомість вважає, що співпраця виконкому з депутатами відбувається на високому рівні, дякує бюджетній комісії за професіоналізм, а недостатнє інформування називає логічним наслідком форс-мажорних обставин, яким є воєнний час.

"Я насправді хочу подякувати колегам за роботу в цей непростий для держави час. Про всі прийняті рішення ми інформуємо. Якщо комусь у будь-якому питанні щось незрозуміло, то ми всі є на зв'язку – можна зателефонувати та з'ясувати. Зараз – час швидких рішень і робота має йти паралельно з прийняттям рішень", – зауважив перший заступник мера Львова. 

Ніяких капітальних витрат і "комірник Садовий"

Воєнний стан відкорегував і витрати, які проводять з бюджету міста Львова. Андрій Москаленко розповідає: основні напрямки додаткових витрат, затверджених за останні півтори місяці виконавчим комітетом – це допомога ЗСУ і теробороні, безпека львів'ян (як-от укриття та система оповіщення), допомога переселенцям транспортом, підтримка медичних закладів та інше. Крім того, проводять захищені статті витрат, без яких функціонування міста неможливе, як-от зарплати, оплати енергоносіїв чи прибирання міста.

Натомість від багатьох витрат довелося відмовитись.

"Зараз фінансуються пріоритетні галузі, на яких сфокусовуються всі ключові видатки – як на рівні держави, так і на рівні міста. Ми проходимося по кожній статті та дивимося, наскільки видатки на неї є релевантними і наскільки по них може здійснюватись фінансування через державне казначейство. Тому зараз ми фактично не здійснюємо фінансувань по капітальних видатках, поки йде активна стадія війни", – веде далі Москаленко.  

Так, наприклад, ямковий ремонт доріг проводять, капітальний – заморозили. Так само не проводять і реставрацію. Але йдеться всього лише про відтермінування робіт – до мирного часу, запевнив Москаленко:

"Зараз ми консервуємо всі пам'ятки з допомогою міжнародних фондів і волонтерів. Там насправді всюди є укладені угоди, тобто ми є на постійній комунікації з компаніями-підрядниками. Гроші на ці витрати в принципі закладені". 

Але є і гроші, які вже не будуть витрачені на ті цілі, на які були виділені.

"Звичайно, що, скажімо, різноманітні фестивалі не відбувалися і ми цих видатків не робили. Також харчування учнів у школах та дитсадках. Там ще до воєнного стану був час ковіду в січні, коли діти також не ходили до шкіл. І ті гроші, що зекономили завдяки цьому, місто не витрачає", – наголосив Андрій Москаленко.

Чи правильним є це рішення, сумніваються депутати. 

"Усі ті гроші, які передбачалися на дуже корисні, правильні, але не актуальні у воєнний час речі – вони є, бо бюджет наразі виконується. Тому, враховуючи, що бізнес взяв на себе купу видатків, місто теж мало би якось своє плече підставити. А Садовий веде себе так, як добрий комірник – нехай полежить тут на всякий випадок, під матрацом. А ми натомість, може, десь у когось позичимо, щось попросимо в міст-побратимів, аби подарували чи побудували житло для наших переселенців і так далі. Ні концепції, нічого. Я вже навіть чув, як міський голова виділяв державну землю під будинки для внутрішньо переміщених осіб. Це, напевне, зручно – розпоряджатися чужим майном. Але це, мабуть, неправильно", – наголосив Петро Адамик.

Підтримка бізнесу: чи зробила львівська влада все, що могла?

Про те, що грошей Львову й справді вистачає, говорять цифри. За перший квартал 2022 року доходи загального фонду бюджету були виконані на 103%.

"Велика подяка всім платникам податків, адже загальний фонд – це і ПДФО, і сплата єдиного податку (тобто малий і середній бізнес). Я завжди наводжу цей приклад, бо справді багато наших підприємців, коли почалась нова хвиля війни 24 лютого, допомагають і армії, і волонтерам, і внутрішньо-переміщеним українцям. Але крім того вони продовжують сплачувати податки. Це важливо, бо з загального фонду фактично функціонує соціальна сфера міста, освіта, медицина, культура. Тобто, йдеться про базове функціонування міста і це дуже важливо", – наголошує Андрій Москаленко.

Заступник мера каже, що місто намагається віддячити бізнесу за виявлену громадянську позицію. 

"Наприклад, ще до початку сезону літніх майданчиків ми дозволили їх встановити на тиждень швидше. Десь на другий тиждень воєнного стану ми повністю скасували плату за літні майданчики. А для тих закладів, які перебувають у комунальних приміщеннях, орендна плата нараховувалася за пільговим коефіцієнтом. Окрім того, скасували плату за розміщення для рекламодавців. 

Також зараз запускаємо в форматі онлайн (найближчим часом це буде також вживу) Центр підтримки експорту. Йдеться про те, щоби допомагати з експортом продукції, яка виробляється у Львові і яка не потрібна, станом на зараз (легка промисловість, якісь харчі, що не є критичними). Одним із завдань рашистів було зруйнувати частину економіки, щоби тісних зв'язків із Заходом не було, відтак ми повинні допомогти і в цьому напрямку. 

Тобто ми маємо цілу програму підтримки бізнесу. Все, що тільки можна було запровадити на рівні міста, ми вже прийняли", – переконує Москаленко.

Натомість голова фракції "Європейська Солідарність" Петро Адамик впевнений, що Львів міг би зробити для бізнесу набагато більше.

"Потрібні практичні кроки на підтримку львівських підприємців. Зменшити апетити міста в тому, що стосується, наприклад, податку на нерухомість, оренду на землю для тих підприємств, які реально щось роблять. І натомість збільшили ці речі для тих підприємств, які не вийшли з бізнесу на території Росії. Я давно пропонував це міському голові ще тиждень тому, наразі чекаємо". 

Адамик упевнений, що найкраще рішення, які допоможуть львівському бізнесу, ухвалювати на засіданні сесії. Але от уже півтора місяця скликати її не можуть. 

"Київрада за місяць збиралася вже двічі. А в нас міський голова завжди любив покерувати самостійно. Ми чекаємо на відповідь від Садового, адже головним ініціатором мав би бути він. Але, я думаю, він не хоче скликати раду, бо його спитаються: а що ти робиш, друже? У нас бюджет виконаний більш ніж на 100 відсотків. Тобто ми нічого не тратили і в нас, на сьогоднішній день, є велика економія. То чому комунальні підприємства просять заправляти їх безкоштовно? В них що, немає коштів?" – питає депутат.

Натомість Андрій Москаленко вважає, що полегшити життя підприємцям повинна не місцева влада, а уряд.

"Пільги на те, на що місто впливає, запроваджені, а решту можуть приймати на рівні держави. Якщо їх ухвалять на рівні держави, то на рівні міста їх, звичайно, застосовують. Так, на рівні держави прийняті пільги щодо єдиного податку. Відповідно, у квітні й наступних місяцях по цих статтях буде недоотримання. Але це насправді – правильне рішення для підтримки бізнесу", – зауважив чиновник. 

Якщо ж унаслідок податкових пільг бюджет у квітні чи травні виконати не вдасться, то вже тоді, прогнозує Москаленко, й перерозподілять гроші, зекономлені на харчуванні в школах, непроведених фестивалях та інших витратах, що від них через воєнний стан відмовились.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.89
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
25 квітня
11:00
шахрай, шахрайство
Здавав вигадане житло різним людям: судитимуть жителя Рівненщини
10:46
Тернополянин намагався незаконно відправити з України поштою скам'янілих ракоскорпіонів віком 443 млн років
Тернополянин намагався незаконно відправити з України поштою скам'янілих ракоскорпіонів віком понад 400 млн років
10:23
Львівські лікарі видалили 15-сантиметрову пухлину з плеча підлітка
10:09
Валентин Міц
Під Новомихайлівкою загинув стрілець зі Львівщини Валентин Міц
09:52
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 25 квітня
09:35
Біля Львова на пожежі виявили тіло чоловіка
09:18
Намагався незаконно легалізуватись через службу у війську: з України видворили громадянина Іраку
Намагався незаконно легалізуватись через службу у війську: з України видворили громадянина Іраку
09:01
Українець намагався вивезти до Великої Британії старовинні монети 5 ст. до н.е. – 4 ст. н.е.
08:46
Іван Войчук
Під час виконання бойового завдання на Донеччині загинув боєць з Волині Іван Войчук
08:30
На Львівщині погодили генеральні плани трьох населених пунктів
08:10
пункт пропуску
На Волині двох прикордонників підозрюють у переправленні понад 200 ухилянтів до Польщі
07:49
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 25 квітня, і завтра
2024, середа
24 квітня
22:58
На Буковині митники вилучили понад 1000 заборонених ароматизованих е-сигарет
22:40
Через змову фірм медзаклад Тернополя переплатив 1 млн грн за телевізійні послуги
22:21
У селі біля Львова незаконно зрубали понад сотню дерев
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який незаконно зрізав 31 дерево на 450 тис. грн
22:02
Новини Західної України
Буковинцю, який за €6,5 тис. переправляв ухилянтів до Молдови, повідомлено про підозру
21:54
вогняна веселка у Франківську
У Франківську зафіксували рідкісне природне явище. Фото
21:43
100 окрема механізована бригада
"Завдаємо окупантам колосальних втрат": волинську 100-ту ОМБр передислокували на Донеччину
21:25
На Львівщині у кількох містах і селах не буде газу. Адреси
21:18
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка" й благодійні читання з поетом і військовим Артуром Дронем
21:07
онлайн-шахрайство
Шахраї видурили в мешканців Рівненщини понад 140 тис. грн
20:50
У Львові побільшає велопішохідних переходів. Де вони з’являться
20:37
Оновлено
"Завершується тестовий період", - Москаленко про затори з Сихова в бік центру Львова через зміни ОДР
20:33
новини Закарпаття
На Закарпатті зіткнулися дві автівки: поліція розслідує обставини ДТП
20:08
новини Хмельниччини
У Хмельницькому група людей збувала синтетичні наркотики, їм загрожує до 10 років ув’язнення
20:00
Огляд
Які будинки у Львові найвищі. Рейтинг багатоповерхівок над рівнем моря
19:49
ГМО
Чи вирощують в Україні ГМО-рослини. Роз'яснення Держпродспоживслужби Львівщини
19:35
новини Хмельницького
Водій, який на смерть збив чоловіка та втік з місця події у Хмельницькому, проведе за ґратами 6,5 років
19:25
Долина ірисів
Не лише Долина нарцисів: топ-10 квіткових маршрутів на Закарпатті від "професора з окопу" Федора Шандора
19:12
новини Львівщини
Ймовірна причина займання - кип'ятильник: на Стрийщині в пожежі загинула жінка
19:09
школа у Розгірче
Недобудовану школу на Львівщині продали за 10% початкової ціни
18:55
Львів 25 квітня прощатиметься із загиблим захисником Євгеном Ковпаком
18:39
Огляд
новини Львова
Вербна неділя у Львові: розклад святкових богослужінь у катедральних храмах міста
18:30
На Закарпатті чоловік поцупив банківську картку у пенсіонера та майже рік нею розраховувався у магазинах
18:13
дитячий садок
В громаді на Львівщині влітку припинять роботу всі дитячі садки
17:55
У Луцьку маршрутка врізалася у Ford, постраждала водійка легковика
17:39
До Львова з концертом приїде німецька легенда електронної музики SCHILLER
17:23
Огляд
ЗСУ
Як можна звільнитися з військової служби в час воєнного стану
17:10
УКУ
В УКУ прокоментували новий закон про реформу вищої освіти
16:56
прикордонники, прикордонник, перевірка документів
Жінка, яку розшукує поліція за підозрою у кількох злочинах, намагалася втекти до Словаччини
Більше новин