Еспресо. Захід
Ексклюзив

Вітражі Львова: від розквіту до цілковитого занепаду

Тетяна Яворська
23 липня, 2022 субота
11:15

Гра світла і кольору на стінах храмів чи помешкань створюють особливу атмосферу  розкоші завдяки мистецтву вітражу, історія якого сягає ще давніх часів.  Цей вид мистецтва має кілька періодів найвищого розквіту. Перший – найвеличніший – Середньовіччя, носить влучну назву "палаючої Готики" саме завдяки вітражам

Зміст

Другий вагомий період розвитку класичного вітражу припадає на другу половину ХІХ – початок ХХ ст. Саме ці два періоди яскраво демонструють кращі пам’ятки класичного вітражу як виду декоративного та  монументально мистецтва. 

Стосовно розвитку вітражного мистецтва у Львові, то тут усе відбувалось так само, як і в Європі. Адже Львів завжди був частиною європейської культури, особливо в напрямку розвитку образотворчого мистецтва. 

Де збереглись вітражі 19-20 століття у Львові, в якому вони стані, що таке вітраж узагалі і як його виконують, для Еспресо.Захід розповіла мистецтвознавиця, викладачка Львівської національної академії мистецтв Ірина Гах.

Вітраж і процес його створення

"Вітраж" у перекладі з французької – "вікно"."Класичний вітраж" – це  віконні отвори, заповнені шматками листового скла, що скріплені дерев’яними чи металевими перетинками (спайкою). Кожен шматок скла має бути оброблений хімічним, механічним або температурним методом – лише таке "збагачене" скло дає потрібний ефект. Сьогодні, звісно, дерев’яних перетинок ніхто вже не використовує, маємо набагато сучасніші матеріали. Правдивий вітраж – це завжди сюжет,  і завжди якась інформація", – пояснює Ірина Гах.

Створити вітраж дуже складно і дорого, адже дорогим є саме скло. Сам процес вітражу – це спершу ескізи. На ескізах робиться технологічний і колористичний розклад, а потім з цього ескізу роблять корективи на картоні. З'єднувальний матеріал у вигляді спайки є не лише важливим художнім елементом (бо робить основну графіку вітражу), а й тримає вітраж вкупі. Тобто розрахунок, де мають стояти поряд великі і малі скельця, має бути дуже добре відчутий, продуманий художником. Після того вже йде підбір скла, пояснює мистецтвознавиця.

"Коли йдеться про живопис на склі, то у вітражному мистецтві присутнє застосування різних фарб (скляних і керамічних), що мають відповідно прозорий чи непрозорий ефект. Але найцікавішим і найскладнішим у збагаченні поверхні скла є використання кислот. Ця технологія була дуже популярною наприкінці ХІХ ст. Ці всі шари разом не повинні були перевищувати пів сантиметра в товщину. А потім за допомогою кислот один за одним ці шари знімають відповідно до рисунку. Це складно і технологічно, і фізично. Але саме така технологія надавала вітражам особливо вражаючого вигляду", –  розповідає вітражистка й додає, що класичний вітраж завжди був дуже "дорогим задоволенням".  Замовляти вітражі лише заможні організації. У період Середньовіччя такими замовниками виступали храми чи монастирі, пізніше – багаті мешканці міст чи можновладці.

Вітражі Львова

"Про середньовічний вітраж Львова нам говорити складно, адже кольорові вікна тих часів не збереглися. Маємо лише документальні дані, що саме було і яким воно було. Скажімо, про наш Львівський кафедральний костел є історичні дані, що там розміщені вітражі згаданого періоду", – розповідає Ірина Гах.

Мистецтвознавиця відмовилася називати адреси, де раніше були гарні вітражі, щоб не помилитись – їх там може вже не бути. Кілька десятиліть тому вітражів ще було дуже багато – цілі вулиці, наприклад Січових стрільців чи Дорошенка. Але куди вони поділися і що з ними сталося – невідомо.

Другий великий період розвитку вітражного мистецтва – з кінця ХІХ століття. У Львові тоді навіть брами були з вітражами. Верхню частину завжди закладали вітражними композиціями чи фільоноками, на яких могли бути будь-які зображення, навіть просто написана адреса та номер будинку. Такі місця у Львові збереглись лише на фотографіях.

"Добре відома локація на розі Дорошенка і Словацького, неподалік Головної пошти, де колись була стара аптека. Зараз там магазин з білизною. Ще з дитинства пам'ятаю, які там були гарні інтер'єри, наповнені меблями з дорогого дерева. Всі великі креденси були наповнені фільонками неймовірної краси та складності щодо виготовлення. Розкішні фігури богинь, різні написи – надзвичайно вишукано, я рідко коли зустрічала схожі фільонки. Згодом цю аптеку почали передавати з рук у руки, і донині невідомо, куди поділися ці витвори мистецтва. Доля цих неймовірної краси фільонок невідома, а таких випадків у Львові дуже багато", – веде далі Гах.

Читайте також: Мистецтво у деталях: 6 унікальних під'їздів Львова

У місті залишилося не так багато вітражів, створених у першій половині ХХ століття, коли вітраж був культовим видом мистецтва.

"Філософія того періоду – якомога більше світла в приміщеннях: великі вікна, скляні стіни, масове застосування скла в інтер'єрах. Найбільше вітражів було в приміщеннях адміністративних установ. Вітражі були у вікнах, дверях, у сервантах, книжкових шафах, їх використовували максимально. Це була ознака стилю модерн – претензійного, багатого на орнамент і витонченого в кольорі та подачі. Вітраж заполонив життя людини початку ХХ століття. У Львові маємо найбільшу кількість вітражів першої половини ХХ ст., які були виготовлені краківською фірмою Желенського. Якщо в кінці ХІХ століття вітражі для нашого міста робили німці та австрійці, то всі українські художники, які проєктували вітражі в 1910-1930-х роках, співпрацювали саме з цією вітражною фірмою", – розповідає мистецтвознавиця.

Львівські вітражі сьогодні

Ірина Гах називає нинішній стан львівського вітражного мистецтва плачевним.

"Ще зовсім нещодавно в Академії мистецтв працювала добре обладнана вітражна майстерня. У ній працюють високого рівня фахівці. Та чомусь навчальний предмет "Вітраж" відійшов на задній план. Зараз професійних майстрів-вітражистів як таких академія не готує, немає також і художників-реставраторів, які б займалися реставрацією кольорових вікон", – зазначила історикиня мистецтва.

Пані Ірина констатує, що й ставлення міста до збереження та реставрації вітражів можна назвати котастрофічним.

"У нас наче щось і роблять, але якось дивно, не зовсім зрозуміло для фахівців. Наприклад, був у Вірменській церкві вітраж із зображенням св. Павла. Це одна з дуже серйозних пам'яток, яка зараз віддана на реставрацію, без попереднього огляду реставраційної ради, до якої б були запрошені професійні вітражисти чи реставратори. Ми не знаємо, чи людина, що займатиметься цією цінною пам’яткою, є до кінця фаховою. Насправді добрих вітражистів не так і багато, ми всі між собою знаємося. Тому мені дуже дивно, як місто розподіляє такі роботи без відповідного обговорення відомих реставраторів, вітражистів, мистецтвознавців. Я як людина, яка багато років займалася і продовжую займатися мистецтвом вітражу, хочу наголосити: західні землі нашої країни мають пам’ятки із давніми вітражами, і наш святий обов’язок – зберегти ці цінні надбання в такому вигляді, в якому вони були проєктованими", – резюмувала науковиця.

Усі фото Олени Чернінької

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
08:40
зимові Карпати
На Закарпатті через падіння каміння з гори зійшла з рейок електричка
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:38
Огляд
Сніг
Місцями невеликий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 23 листопада
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
17:42
"Не відчув, що наїхав": на Рівненщині розшукали водія вантажівки, який збив жінку та зник з місця ДТП
17:21
світло
Коли на Львівщині не буде світла 23 листопада: графік вимкнень
17:17
У Чернівцях вперше після початку повномасштабного вторгнення РФ встановлять новорічну ялинку
17:14
Оновлено
вшанування пам'яті жертв Голодомору у Львові
Куди піти у Львові з 18 по 24 листопада: "Запали свічку пам'яті" та "Зерно" від INSO-Lviv
16:56
Як викликати медичну допомогу, коли нема зв'язку і електрики на Львівщині
16:43
"Домівка врятованих тварин" у Львові прихистить на зиму білих лебедів з одного з парків
16:27
Мешканку Тернопільщини підозрюють у торгівлі людьми
16:12
У Тернополі протестують студенти коледжу: причина
15:56
Рейковий автобус Pesa курсуватиме за маршрутом Івано-Франківськ –  Ворохта
15:49
передача Львову титулу Молодіжної столиці Європи 2025
Львову офіційно передали титул Молодіжної столиці Європи 2025
15:42
На Закарпатті доцентка університету за хабарі влаштовувала чоловіків на навчання: жінці оголосили підозру
Більше новин