Еспресо. Захід

Від революціонера з коктейлем Молотова до командира, який веде в бій сотні людей: яким запам'ятали легендарного воїна Да Вінчі

8 березня, 2023 середа
14:52

Під час оборони Бахмута 7 березня  загинув легендарний боєць ЗСУ Дмитро Да Вінчі Коцюбайло, командир батальйону 67-ї окремої механізованої бригади "Вовки Да Вінчі"

Як написали його побратими, загинув під час виконання бойового завдання. 

"Загинув зі зброєю в руках, загинув, першим ідучи в бій. Жив і загинув як Герой. Наш підрозділ зветься "Вовки Да Вінчі" саме тому, що ми завжди йшли за ним у бій. Він був для нас найкращим командиром, побратимом, лідером і взірцевим націоналістом. Сьогодні наша бойова родина зазнала непоправної втрати. Сьогодні вся Україна втратила легендарного командира. Віднині його боротьбу мусимо продовжувати всі ми. В ім'я наших полеглих героїв ми виграємо цю війну, випаливши російських окупантів з нашої землі", – пишуть побратими Да Вінчі. 

Яким запам'ятали Да Вінчі

Воїн-розвідник Володимир Регеша із позивним "Санта", який також захищає Україну з 2014 року, написав, що втрата Да Вінчі – втрата для всієї нації.

"Співчуття має отримувати вся Україна, найвірнішим сином якої ти… був. Втрата тим більша, бо є розуміння: саме ти мав стати майбутнім цієї Держави, аби і вона мала майбутнє.Спочивай з миром, Друже Да Вінчі.Честь. Шана. І невимовний біль, помножений на лють". 

Журналіст Юрій Бутусов пригадує, як саме Да Вінчі вчив його привітанню "Слава Україні".

"Друже, дуже багато загинуло в мені сьогодні, але не ти, не ти, ти завжди будеш для мене живий. Це ти навчив мене вітатись "Слава Україні", це з тобою я перейшов на українську, це ти навчав мене дуже багатьом речам, стріляти, наприклад, з міномета, це ти показував, що таке сучасна тактика, що таке військовий професіоналізм, боєздатність. За дев’ять років ти зробив неймовірний шлях від революціонера з коктейлем Молотова на Майдані до командира механізованого батальйону, який керує вогнем батарей та танків, і веде в бій сотні людей, твердих у своїй волі завдяки своєму 27-річному командиру. Я часто сумніваюсь в собі, але ніколи не сумнівався в тобі, і у будь-якій обстановці ти був краще та сильніше будь-яких очікувань", – написав Юрій Бутусов.

Воїна вважали легендарним і знаменитим не лише військові, його знали і пересічні українці, і відомі письменники, музиканти та спортсмени. І чимало з них має виключно приємні спогади, пов'язані з особистістю Дмитра Коцюбайла.

Письменник і музикант Сергій Жадан часто приїжджав на позиції Да Вінчі. Один з яскравих спогадів – святкування Дня Незалежності. 

"Пам’ятаю, як ми на його базі святкували День Незалежності. Діма запросив друзів-добровольців з усього фронту (фронт тоді був значно менший, можна було зібрати всіх, кого хотів). З’їхалася справжня зграя найбільших відчайдухів, просто лице до лиця – герої та легенди, ті, про кого обов’язково будуть писатися книжки та зніматися фільми. Діма був наймолодший між них. Але до нього не ставилися, як до наймолодшого – ставилися шанобливо та поважливо.

Востаннє ми бачилися в Києві, де він навчався. Зрозуміло було, що йому потрібно рости, що він має неабиякий талант і може стати серйозним командиром. Він до свого навчання ставився дещо іронічно, але відповідально. Він загалом був серйозним і відповідальним.

Людина, яка дев’ять років товчеться пеклом, вочевидь розуміє, що може з цього пекла й не вибратись. Просто він ще за життя встиг стати частиною нашої історії.

Втрата Діми мала б нас усіх не так вганяти у відчай, як наповнювати силою. А що таке сила? Злість упереміш із любов’ю. Ми маємо тепер працювати і за нього теж. Так само як і він – своїм відлунням, пам’яттю про себе – буде далі працювати на нашу перемогу.

Святослав Вакарчук познайомився з воїном ще в 2020 році під Авдіївкою. 

"Я приїжджав до нього, його побратимів та посестер не раз… Впевнений, пасіонарний, готовий до будь-яких випробувань, він завжди надихав", – пише співак.

Світлину зі знаменитим командиром опублікував також тенісист, військовослужбовець і волонтер Сергій Стаховський.

"Друже, ти назавжди в строю… Ти – людина, на яку я рівнявся. Твоя мужність та стійкість надихали молоде покоління.. Я дякую долі що познайомився з тобою у 2015… Ти вірний син України", – написав Стаховський.

Цитати Да Вінчі

У той час російське молоде і не дуже покоління надзвичайно боялося Да Вінчі. Як розповідав сам Дмитро в інтерв'ю lb, одна історія про вовка наробила чимало галасу серед московитів.

"Найгучніша історія - про вовка і Нью-Йорк Таймс. У нас на базі живе вовк. Нам його подарували, і ми дуже його любимо, такий син полку він у нас. І коли приїхав журналіст з Нью-Йорк Таймс і ми проходили повз вовка, а в нього кістки там у вольєрі валялись, бо він добре їсть. Я пожартував, що це кістки російськомовних немовлят. Я чомусь думав, що всі знають цей мем і неможливо це сприйняти серйозно. Але він про це написав. Серйозно написав, що в центрі Європи годують вовків діточками. Такий кіпіш був, ви не уявляєте. І, звісно, пропагандисти російські це рознесли. І тепер про нас тільки так і пишуть – підрозділ, в якому годують вовка російськими діточками", – розповідав легендарний воїн. 

Тоді ж він і наголошував, що у своєму підрозділі завжди проводить лекції та стимулює читання літератури: "Боєць – це ж не тільки м’язи й автомат. Важливо, що в тебе всередині, за що ти воюєш, що тебе мотивує. Не тільки від фізичної витримки залежить, чи ти встоїш".

У іншому інтерв'ю unian у грудні 2021-го Коцюбайло казав, що не часто думає про те, що робитиме після війни: "Я ніколи не сідав, не замислювався: "Що буде, якщо...". Я знаю, що в мене буде сьогодні, завтра, післязавтра. І я знаю, що за ці дні війна не скінчиться"

В інтерв'ю Новинарні герой дав зрозуміти: знає, проти кого доводиться воювати.

"Коли вони бомблять військову інфраструктуру – це одне. А коли бомблять цивільні об’єкти, енергетику – це свідчить, що люди хворі на голову. Вони готують по телевізору своїх зомбі, мовляв, треба знищувати інфраструктуру, світло, тепло. Зараз у них нова фішка – покласти банківську систему. Перед цим говорили про знищення мостів… Хворі", – зазначив Да Вінчі.

Що відомо про Да Вінчі

Дмитро Коцюбайло став першим в історії українським добровольцем, якому в 2021 році було прижиттєво надано звання "Герой України" з врученням ордена "Золота Зірка". На то час йому було 26 років. "Народного героя" отримав ще 2017-го року.

"Знаю його особисто як першокласного воїна, який безвилазно на фронті. Маю приблизне уявлення про божевільну кількість знищеної ним і його побратимами з 1 ОШР ДУК ПС живої сили противника. Мені важко навіть пригадати іншу людину, яка б заслуговувала на це звання більше, ніж Да Вінчі", –  писала про звання героя для Коцюбайла журналістка і військова Олена Білозерська.

Дмитро Коцюбайло народився 1 листопада 1995 року у селі Задністрянське на Прикарпатті.  Середню освіту здобув у Бовшівській школі, продовжив навчання у художньому ліцеї в Івано-Франківську. Під час Революції гідності був активним учасник тогочасних кривавих подій, а ледь сягнувши повноліття, відразу після подій на Майдані пішов на фронт добровольцем, де отримав позивний Да Вінчі. Він пройшов найгарячіші точки війни з росіянами у складі Добровольчого українського корпусу "Правий сектор". Обороняв Донецький аеропорт, пережив бої на  Савур-Могилі, в Пісках, Красногорівці. Очолив штурмовий підрозділ "Вовки Да Вінчі", який з часом із роти розрісся до батальйону. 

Російське вторгнення Коцюбайло і його добровольчий підрозділ зустріли на Донбасі. У середині лютого рота Да Вінчі воювала поблизу Щастя.

Пізніше його підрозділ перемістився на Криворізький напрямок, потім на Харківщину, ще пізніше – на Луганщину і Донеччину. "Вовки Да Вінчі" брали активну участь у деокупації Харківської області.

Своє кохання Дмитро Коцюбайло також зустрів на війні. Волонтерка з Госпітальєрів Аліна Михайлова запропонувала допомогти його роті медикаментами. З того часу були разом. 

7 березня загинув під час виконання бойового завдання. Володимир Зеленський так відреагував на новину про смерть легендарного воїна:

"Сьогодні в бою загинув Да Вінчі, Герой України, доброволець, людина-символ, людина-хоробрість, – Дмитро Коцюбайло. Один із наймолодших героїв України. Один із тих, чия особиста історія, характер, сміливість навіки стали історією, характером і сміливістю України", – написав президент України.

Прощання з Дмитром Коцюбайлом відбудеться 9 березня в його рідному с.Бовшів о 12:00. Поховання – 10 березня в Києві.

Читайте також:
Львів
0°C
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.73
  Купівля 37.73
  Продаж 38.55
 • EUR
  Купівля 40.36
  Продаж 41.27
 • Актуальне
 • Важливе
2023, вiвторок
28 березня
23:07
онкологія, діти
Відомий дитячий онколог у Львові розповів, як батькам онкохворих дітей не стати жертвою шахраїв
22:59
газ
На Закарпатті на кілька днів одне із сіл залишилося без газу
22:46
чадний газ
Упродовж години закарпатські медики врятували дві родини від отруєння чадним газом
22:30
вручення державної нагороди
Водію шкільного автобуса з Волині вручили орден
22:12
Ансамбль Нацгвардії України вперше виступив у Чернівцях
21:56
На Прикарпатті у ДТП загинула водійка та ще троє людей постраждали
21:40
У Львові шпиль на Глинянську вежу планують повернути після перемоги
21:23
вручення ордену
Нагороду передали батькам: бійця з Прикарпаття Ігоря Івасика посмертно нагородили орденом
21:22
Михайло Оприск
На війні загинув відомий львівський спортсмен Михайло Оприск
21:06
Лікарі у Львові витягли пацієнтці зуб із бронхів
21:04
Оновлено
Ігор Гайдук
Поїхав на дачу: у Львові п'яту добу розшукують лікаря Гайдука
20:50
Знаю, що не моя ділянка, але хочу навести порядок: священник УПЦ про викорчовування дерев поруч з храмом
20:35
Туризм
Львівщина стала лідером в Україні за сумою туристичного збору у 2022-му
20:20
рекрутинговий центр "Азову"
У Львові запрацює рекрутинговий центр "Азову", де тренуватимуть добровольців
20:02
пішохідна зона, Органний зал
Біля Органного залу у Львові відкрили пішохідну зону
19:46
літній майданчик
У Львові розпочнуть роботу літні майданчики
19:29
Ексклюзив
зґвалтування
Не намагайтеся поговорити з дівчиною, з нею працює психолог, – Віталій Глагола про справу зґвалтування на Закарпатті
19:20
озеро Лопатин
На Львівщині здають в оренду озеро на 12 га
19:07
Західного експертно-технічного центр Держпраці
Експертно-технічний центр Держпраці у Львові придбають юристи з Закарпаття 
18:53
Центр допомоги врятованим від війни, Запоріжжя
У Мукачеві запрацював Центр допомоги врятованим
18:42
На Прикарпатті довелося рятувати з болота швидку з важкохворим пацієнтом
18:36
хмари
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 29 березня
18:24
суд
За перетин кордону брали 8000 доларів: у Львові судитимуть двох організаторів
18:10
Наближався до позицій ЗСУ: воїни буковинської ТрО ліквідували ворожий танк з боєкомплектом
18:08
Оновлено
храм на Довженка, Івано-Франківськ
На Франківщині не залишилося жодної церкви московського патріархату, – Марцінків
17:55
Документи не завжди справжні
В одному з пунктів пропуску на Волині змінили правила перетину для перевізників пального
17:40
Шахрайство
Мешканців Львівщини попереджають про новий вид шахрайства: деталі
17:26
Ілюстративне фото
В Івано-Франківську судитимуть бойовика "ЛНР"
17:12
незаконне виробництво комплектуючих до зброї
На Львівщині батько та син виготовляли неякісні глушники до зброї, які потрапляли на фронт
16:47
Вода
У Львові частина Галицького і Франківського районів увесь день буде без води: адреси
16:30
Звинувачував ЗСУ у знищенні населених пунктів та мирного населення: СБУ оголосила підозру закарпатському "псевдоактивісту-русину"
16:23
Після 5 років боротьби в церкві на Волині провели перше богослужіння українською мовою
16:15
Благодійники з Німеччини подарували Львівщині три пожежні і одну швидку 
16:01
фальшиві документи
В Ужгороді викрили масштабне виробництво фальшивих документів
15:49
Оновлено
Жінка
Прокуратура оскаржила вирок Воловецького суду щодо сексуального насильства над 14-річною дівчиною
15:37
Гуманітарна місія для рятувальників Львівщини
На Львівщині врятували чотирьох людей, які застрягли в автомобілі посеред річки, серед них 3-річна дитина
15:25
прикордонники
Сотня ухилянтів, ящики з цигарками та пів кілограма наркотиків: як минув тиждень на західних кордонах
15:13
Прикордонники України та Румунії знову патрулюватимуть разом
15:00
бойовик "ДНР"
Наказував обстрілювати військових ЗСУ: у Рівному до 14 років засудили бойовика "ДНР"
14:49
Віталій Пугач
Екскерівник Грибовицького сміттєзвалища програв апеляцію: він відправиться за ґрати
Більше новин