Еспресо. Захід

Від революціонера з коктейлем Молотова до командира, який веде в бій сотні людей: яким запам'ятали легендарного воїна Да Вінчі

8 березня, 2023 середа
14:52

Під час оборони Бахмута 7 березня  загинув легендарний боєць ЗСУ Дмитро Да Вінчі Коцюбайло, командир батальйону 67-ї окремої механізованої бригади "Вовки Да Вінчі"

Як написали його побратими, загинув під час виконання бойового завдання. 

"Загинув зі зброєю в руках, загинув, першим ідучи в бій. Жив і загинув як Герой. Наш підрозділ зветься "Вовки Да Вінчі" саме тому, що ми завжди йшли за ним у бій. Він був для нас найкращим командиром, побратимом, лідером і взірцевим націоналістом. Сьогодні наша бойова родина зазнала непоправної втрати. Сьогодні вся Україна втратила легендарного командира. Віднині його боротьбу мусимо продовжувати всі ми. В ім'я наших полеглих героїв ми виграємо цю війну, випаливши російських окупантів з нашої землі", – пишуть побратими Да Вінчі. 

Яким запам'ятали Да Вінчі

Воїн-розвідник Володимир Регеша із позивним "Санта", який також захищає Україну з 2014 року, написав, що втрата Да Вінчі – втрата для всієї нації.

"Співчуття має отримувати вся Україна, найвірнішим сином якої ти… був. Втрата тим більша, бо є розуміння: саме ти мав стати майбутнім цієї Держави, аби і вона мала майбутнє.Спочивай з миром, Друже Да Вінчі.Честь. Шана. І невимовний біль, помножений на лють". 

Журналіст Юрій Бутусов пригадує, як саме Да Вінчі вчив його привітанню "Слава Україні".

"Друже, дуже багато загинуло в мені сьогодні, але не ти, не ти, ти завжди будеш для мене живий. Це ти навчив мене вітатись "Слава Україні", це з тобою я перейшов на українську, це ти навчав мене дуже багатьом речам, стріляти, наприклад, з міномета, це ти показував, що таке сучасна тактика, що таке військовий професіоналізм, боєздатність. За дев’ять років ти зробив неймовірний шлях від революціонера з коктейлем Молотова на Майдані до командира механізованого батальйону, який керує вогнем батарей та танків, і веде в бій сотні людей, твердих у своїй волі завдяки своєму 27-річному командиру. Я часто сумніваюсь в собі, але ніколи не сумнівався в тобі, і у будь-якій обстановці ти був краще та сильніше будь-яких очікувань", – написав Юрій Бутусов.

Воїна вважали легендарним і знаменитим не лише військові, його знали і пересічні українці, і відомі письменники, музиканти та спортсмени. І чимало з них має виключно приємні спогади, пов'язані з особистістю Дмитра Коцюбайла.

Письменник і музикант Сергій Жадан часто приїжджав на позиції Да Вінчі. Один з яскравих спогадів – святкування Дня Незалежності. 

"Пам’ятаю, як ми на його базі святкували День Незалежності. Діма запросив друзів-добровольців з усього фронту (фронт тоді був значно менший, можна було зібрати всіх, кого хотів). З’їхалася справжня зграя найбільших відчайдухів, просто лице до лиця – герої та легенди, ті, про кого обов’язково будуть писатися книжки та зніматися фільми. Діма був наймолодший між них. Але до нього не ставилися, як до наймолодшого – ставилися шанобливо та поважливо.

Востаннє ми бачилися в Києві, де він навчався. Зрозуміло було, що йому потрібно рости, що він має неабиякий талант і може стати серйозним командиром. Він до свого навчання ставився дещо іронічно, але відповідально. Він загалом був серйозним і відповідальним.

Людина, яка дев’ять років товчеться пеклом, вочевидь розуміє, що може з цього пекла й не вибратись. Просто він ще за життя встиг стати частиною нашої історії.

Втрата Діми мала б нас усіх не так вганяти у відчай, як наповнювати силою. А що таке сила? Злість упереміш із любов’ю. Ми маємо тепер працювати і за нього теж. Так само як і він – своїм відлунням, пам’яттю про себе – буде далі працювати на нашу перемогу.

Святослав Вакарчук познайомився з воїном ще в 2020 році під Авдіївкою. 

"Я приїжджав до нього, його побратимів та посестер не раз… Впевнений, пасіонарний, готовий до будь-яких випробувань, він завжди надихав", – пише співак.

Світлину зі знаменитим командиром опублікував також тенісист, військовослужбовець і волонтер Сергій Стаховський.

"Друже, ти назавжди в строю… Ти – людина, на яку я рівнявся. Твоя мужність та стійкість надихали молоде покоління.. Я дякую долі що познайомився з тобою у 2015… Ти вірний син України", – написав Стаховський.

Цитати Да Вінчі

У той час російське молоде і не дуже покоління надзвичайно боялося Да Вінчі. Як розповідав сам Дмитро в інтерв'ю lb, одна історія про вовка наробила чимало галасу серед московитів.

"Найгучніша історія - про вовка і Нью-Йорк Таймс. У нас на базі живе вовк. Нам його подарували, і ми дуже його любимо, такий син полку він у нас. І коли приїхав журналіст з Нью-Йорк Таймс і ми проходили повз вовка, а в нього кістки там у вольєрі валялись, бо він добре їсть. Я пожартував, що це кістки російськомовних немовлят. Я чомусь думав, що всі знають цей мем і неможливо це сприйняти серйозно. Але він про це написав. Серйозно написав, що в центрі Європи годують вовків діточками. Такий кіпіш був, ви не уявляєте. І, звісно, пропагандисти російські це рознесли. І тепер про нас тільки так і пишуть – підрозділ, в якому годують вовка російськими діточками", – розповідав легендарний воїн. 

Тоді ж він і наголошував, що у своєму підрозділі завжди проводить лекції та стимулює читання літератури: "Боєць – це ж не тільки м’язи й автомат. Важливо, що в тебе всередині, за що ти воюєш, що тебе мотивує. Не тільки від фізичної витримки залежить, чи ти встоїш".

У іншому інтерв'ю unian у грудні 2021-го Коцюбайло казав, що не часто думає про те, що робитиме після війни: "Я ніколи не сідав, не замислювався: "Що буде, якщо...". Я знаю, що в мене буде сьогодні, завтра, післязавтра. І я знаю, що за ці дні війна не скінчиться"

В інтерв'ю Новинарні герой дав зрозуміти: знає, проти кого доводиться воювати.

"Коли вони бомблять військову інфраструктуру – це одне. А коли бомблять цивільні об’єкти, енергетику – це свідчить, що люди хворі на голову. Вони готують по телевізору своїх зомбі, мовляв, треба знищувати інфраструктуру, світло, тепло. Зараз у них нова фішка – покласти банківську систему. Перед цим говорили про знищення мостів… Хворі", – зазначив Да Вінчі.

Що відомо про Да Вінчі

Дмитро Коцюбайло став першим в історії українським добровольцем, якому в 2021 році було прижиттєво надано звання "Герой України" з врученням ордена "Золота Зірка". На то час йому було 26 років. "Народного героя" отримав ще 2017-го року.

"Знаю його особисто як першокласного воїна, який безвилазно на фронті. Маю приблизне уявлення про божевільну кількість знищеної ним і його побратимами з 1 ОШР ДУК ПС живої сили противника. Мені важко навіть пригадати іншу людину, яка б заслуговувала на це звання більше, ніж Да Вінчі", –  писала про звання героя для Коцюбайла журналістка і військова Олена Білозерська.

Дмитро Коцюбайло народився 1 листопада 1995 року у селі Задністрянське на Прикарпатті.  Середню освіту здобув у Бовшівській школі, продовжив навчання у художньому ліцеї в Івано-Франківську. Під час Революції гідності був активним учасник тогочасних кривавих подій, а ледь сягнувши повноліття, відразу після подій на Майдані пішов на фронт добровольцем, де отримав позивний Да Вінчі. Він пройшов найгарячіші точки війни з росіянами у складі Добровольчого українського корпусу "Правий сектор". Обороняв Донецький аеропорт, пережив бої на  Савур-Могилі, в Пісках, Красногорівці. Очолив штурмовий підрозділ "Вовки Да Вінчі", який з часом із роти розрісся до батальйону. 

Російське вторгнення Коцюбайло і його добровольчий підрозділ зустріли на Донбасі. У середині лютого рота Да Вінчі воювала поблизу Щастя.

Пізніше його підрозділ перемістився на Криворізький напрямок, потім на Харківщину, ще пізніше – на Луганщину і Донеччину. "Вовки Да Вінчі" брали активну участь у деокупації Харківської області.

Своє кохання Дмитро Коцюбайло також зустрів на війні. Волонтерка з Госпітальєрів Аліна Михайлова запропонувала допомогти його роті медикаментами. З того часу були разом. 

7 березня загинув під час виконання бойового завдання. Володимир Зеленський так відреагував на новину про смерть легендарного воїна:

"Сьогодні в бою загинув Да Вінчі, Герой України, доброволець, людина-символ, людина-хоробрість, – Дмитро Коцюбайло. Один із наймолодших героїв України. Один із тих, чия особиста історія, характер, сміливість навіки стали історією, характером і сміливістю України", – написав президент України.

Прощання з Дмитром Коцюбайлом відбудеться 9 березня в його рідному с.Бовшів о 12:00. Поховання – 10 березня в Києві.

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.44
  Купівля 39.44
  Продаж 39.91
 • EUR
  Купівля 42.1
  Продаж 42.83
 • Актуальне
 • Важливе
2024, вiвторок
23 квітня
16:45
новини Рівненщини
На Рівненщині визначили переможців конкурсу "Краща книга": перелік
16:40
На Прикарпатті викрили потужний міжрегіональний наркосиндикат 
16:24
Олег Стефан
У репертуарі театру ім. М. Заньковецької з'явиться "Буря" Шекспіра
16:17
Осло погодилося підтримати ініціативу Unbroken Cities 
16:10
Роман Панькевич
На війні загинув військовий зі Львівщини Роман Панькевич
15:56
На Волині з димової труби котельні зняли потенційного самогубця
15:40
трактор
На тернопільському агропідприємстві важко травмувався працівник, він у реанімації
15:27
Застрелив батька й сина: спецпрокуратура оскаржить вирок для військового, який убив товаришів по службі
15:13
Спецпроєкт, присвячений Максиму Кривцову
"Я поверну собі своє життя, обіцяю": активісти створили спецпроєкт пам'яті поета і військового Максима Кривцова
14:55
У Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
Допомагала окупантам в організації псевдореферендуму: у Тернополі судитимуть колаборантку з Херсонщини
14:39
Оновлено
швидка
Смерть мобілізованого після епілептичного нападу на Львівщині: спецпрокуратура перевіряє законність призову
14:27
наркотики
У 28-річного рівнянина знайшли закладки з наркотиками на півмільйона грн
14:26
На Львівщині біля Рясне–Руське через ДТП перекрили смугу для руху 
14:11
смарт-перехрестя
У Львові з’явилося перше смарт-перехрестя
13:57
пожежа у будинку
На Львівщині під час пожежі загинув чоловік та отруїлася димом жінка
13:39
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 23 квітня: долар дешевшає
13:29
Буковинець намагався незаконно переправити до Румунії сімох чоловіків
До $9000 з особи: буковинець намагався незаконно переправити до Румунії сімох чоловіків
13:13
Яна Степаненко
Втратила ноги через атаку РФ: 13-річна Яна Степаненко виконала символічний удар у матчі "Шахтар" – "Зоря"
12:56
Яна Никитюк
Волинська депутатка і волонтерка потрапила під обстріл росіян на Харківщині
12:41
швидка, зупинка серця
У Львові на Центр екстреної медицини виділили 12 млн грн 
12:26
чоловік, у якого знайшли зброю
На Рівненщині у п'яного домашнього насильника виявили гранати й патрони
12:09
Сергій Ворочек
На Донеччині загинув стрілець зі Львівщини Сергій Ворочек
11:55
ухилянти
Двоє закарпатських таксистів намагалися вивезти вісьмох чоловіків за кордон
11:52
видобуток нафти
Запаси нафти та газу виявились більшими: Укрнафта розширює межі трьох родовищ на заході України 
11:41
Військовий зі Львівщини відправляв ухилянтів за кордон під виглядом "службових відряджень"
Військовий зі Львівщини відправляв ухилянтів за кордон під виглядом "службових відряджень"
11:12
Парк культури та відпочинку
У львівському Парку культури стартує новий сезон атракціонів: графік і ціни
10:57
Хрест Бойових Заслуг
Головного сержанта десантно-штурмової роти 80-ї Галицької бригади відзначили "Хрестом бойових заслуг"
10:52
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: Франсіс Пуленк. Французький променад
10:42
На Тернопільщині розслідують смерть чоловіка, тіло якого помістили у ковш навантажувача й викинули на узбіччя
Перемістив тіло на узбіччя дороги: на Тернопільщині працівнику агропідприємства оголосили підозру
10:23
прикордонний контроль, перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 квітня
10:12
Микола Порадівський
У бою на Донеччині загинув боєць 104-ї бригади ТрО Микола Порадівський
09:58
лучиники
Львівські спортсмени здобули медалі на Кубку Європи зі стрільби з лука
09:45
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 квітня
09:30
в'язниця
Принижував та залякував дружину перед дітьми: буковинець потрапив за ґрати за домашнє насильство
09:14
У Тернополі судитимуть уродженця РФ, який викинув валізу з тілом матері у парку
У Тернополі судитимуть уродженця РФ, який викинув валізу з тілом матері у парку
08:58
FPV-дрон
Військові єгері знищили автоматичний міномет та склад БК окупантів
08:45
На кордоні з Угорщиною у 36-річного дніпровця виявили холодну зброю
На кордоні з Угорщиною у 36-річного дніпровця виявили холодну зброю
08:22
Олександр Косторний
Суд у справі коригувальника удару по Яворівському полігону: адвокат просить виправдати Косторного
08:04
На фото: 7-річний харківʼянин у Тернополі
Омбудсмен відреагував на заставу за книжки для 7-річного переселенця у бібліотеці Тернополя
07:46
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 23 квітня, і завтра
Більше новин