У знищенні унікальної мозаїки у Львові винні як орендарі, так і місто, - експерт

У знищенні мозаїки "Інформаційний простір", що знаходилася у будинку на вул. Володимира Великого, 2 винні як орендарі приміщення, так і міськрада Львова, яка не змогла продумати механізм захисту таких пам’яток

Таку думку "Еспресо.Захід" висловив львівський експерт по темі мозаїки Олег Левій, який вже близько року розвиває свій проєкт "Кінцева" – створює історії про українське монументальне мистецтво, а саме про автобусні зупинки з мозаїками, які активно будували у 70-80-ті роки ХХ століття.

Читайте також: Зупинки з мозаїками: як їх переосмислити й перетворити на мінімузеї

"Я вважаю, що тут винні дві сторони: як сторона за чиїм наказом і руками знищено мозаїку, так і сторона, яка мала б це якось контролювати. Так, після скандалу з мозаїкою "Море і риби" на колишньому магазині "Океан", яку знищили і потім відновили, місто створило список з мозаїками під охороною. Але жодних подальших дій зроблено не було. Тобто у нас є прописана відповідальність за правопорушення, але якісь дії, щоб запобігти цьому правопорушенню – їх немає. Наприклад, як мінімум можна було поставити охоронну табличку, яку ставлять на пам’ятки архітектури, щоб хоч якось спробувати запобігати тому, а не чекати поки станеться", – говорить Олег Левій.

"Щоб вона сама обсипалася – це майже виключено"

Фото: Ельміра Етінгер

 

Власник приміщення, де в інтер’єрі будинку знаходилася ця мозаїка, директор ТДВ "Торгпреса" Сергій Васечко, розповів, що "мозаїка сама обсипалась через дощі". Однак Олег Левій сумнівається, що таке могло статися.  

"Щоб вона сама обсипалася – це майже виключено. Бо мозаїки – це монументальні речі, які можуть дуже довго бути. Візьмемо, для прикладу, мозаїки Київської Русі. Вони в Софії Київській досі знаходяться, туди можна прийти і подивитися на них. Тобто це речі, які можуть стояти століттями, якщо за ними доглядати. Ця мозаїка була не зовні, не на фасаді. Тому не було такого чинника погоди. Так, завичай вода сприяє тому, щоб мозаїки обсипалися. Але ж тут мозаїка знаходилася в інтер’єрі і була дуже якісно виконана. Це справді одна з найкращих мозаїк Львова. Клопітка робота і дуже живописний стиль. На мою думку, це майже виключено, щоб вона сама обсипалася. Зрештою, навіть, якщо і сама обсипалася, тоді то її можна реставрувати, але ні в якому разі не збивати штукатурку", - вважає експерт.

"Відновлення потребуватиме кілька років"

Фото: Ельміра Етінгер


Стосовно відновлення, Олег Левій каже, що воно може зайняти декілька років, адже є ряд складнощів.  

"Мозаїка "Море і риби" була більш декоративна, легша техніка виконання. Там не було гри з тінями і світлом. До того ж, вона бо була відсканована у 3-D форматі, бо знаходилася на фасаді. Ця ж була в інтер’єрі і мало хто її бачив та знав про її існування. Всього кілька фото є цієї мозаїки. Можливо, після цього інциденту з’явиться більше фото з архівів різних і можна буде її відновити. Але я думаю, що це все займе кілька років часу".

Олег Левій наголошує на унікальності цієї мозаїки, адже подібних немає в Україні.

"Її зробив Богдан Стойка – художник з Львівщини. В його не ідеологічних творах, які робилися не на замовлення, простежувалося багато любові до природи свого краю. Природа була в центрі його творів. А ця мозаїка називається "Інформаційний простір". Вона створена в комплексі будівель, які займалися виробництвом преси і поширенням інформації. Там було зображено п’ять жінок, які уособлювали контенти, які обмінюються інформацією – різними книгами і сувоями. В центрі цього планета. Єдине, що було чітко радянське – книжка, де писало "Ленін". Зрозуміло, що у Союзі і будівлі, яка називалася СоюзДрук, важко було уникнути Леніна. Це зовсім маленький напис. Загалом робота була абсолютно не ідеологізована, а дуже красива і живописна. Пішло багато часу на її створення. Це одна з найкращих мозаїк Львова, яка, на жаль, тепер зруйнована".

Експерт не має однозначної думки, чи при відновленні мозаїки варто і відновити напис "Ленін".

"Про це мають думати реставратори. Зазвичай відновлюють так, як було в оригіналі. Але сьогоднішні події, повномасштабна війна впливає, як ми можемо бачити цю роботу. Якщо відновимо без "Леніна", тоді це буде викривлена робота, інша. Чи добре це, я не знаю, все це варто обговорювати", - вважає Левій.   

"Море і риби" навчили щось когось, але не всіх, бо маємо новий прецедент"

Щоб таких випадків більше не повторювалося, керівник проєкту "Кінцева" каже, що місту потрібно більше говорити з тими, хто має на балансі ці мозаїки, щоб ті розуміли їх значення для мистецтва України.

"Для початку треба покарати тих, хто винен в тому, що сталося. Очевидно, що "Море і риби" навчили щось когось, але не всіх. Тут новий прецедент і він у тому, що зруйнували мозаїку вже в інтер’єрі. Можливо, розраховували на те, що ніхто не побачить і не помітить. Тож, потрібне серйозне покарання за це, також примус, щоб відновили мозаїку. Добре, о така риторика вже є зі сторони заступникам мера Андрія Москаленка. Сподіваюся, громада буде відстоювати цю мозаїку теж. Місту потрібно більше розповідати і попереджуватиму як забудовників, так тих, хто отримує у власності чи в оренді будинки з мозаїками. Щоб ті розуміли, чому їх збереження важливе. Бо це теж українське мистецтво, яке існувало в радянський період", - підсумовує Олег Левій.