41 громада на Львівщині, із ризиком порушити закон, фінансує ЗСУ, – керівник ГО "Нескорені" Лабецький

В організації надіслали запит у всі 73 громади області щодо співпраці з військовими та волонтерами. Більше половини громад регулярно займаються допомозі військовим, а 22% мають програму підтримки стимулювання мобілізації.

Про це керівник громадської організації "Нескорені" Олександр Лабецький розповів у програмі "Війна і волонтери" журналістки "Еспресо.Захід".

Нещодавно волонтери громадської організації "Нескорені" надіслали запит у всі громади Львівщини, щоб дізнатися інформацію про фінансування військових. За словами Лабецького, 41 громада Львівщини ризикнула і протягом двох років повномасштабної війни фінансово підтримувала військових.

Олександр Лабецький пояснює, що наразі законодавство дозволяє громадам допомагати військовим в обмежених випадках. До прикладу, це може бути територіальна оборона, яка розміщена у громаді. Допомагати військовим частинам інших громад – незаконно. 

"Для розуміння, Самбірська громада може виділяти кошти лише військовим частинам, які розміщені в Самборі. Якщо вони виділяють тим, хто розміщений у Яворові, – це вже порушення законодавства. Також дискусійне питання для громад, чи можуть вони закуповувати оборонну продукцію та передавати військовим, – каже волонтер. – Це все на страх і ризик громад”.

За його словами, уже другий рік йдеться про те, щоб прийняти славнозвісний закон №9559, в якому передбачено, що за всі видатки громад із 25 лютого 2022 року, до дати ухвалення закону, знімається відповідальність за фінансування оборони. “Тому дуже дивно, що 41 громада на Львівщині вірить у те, що ЗСУ треба фінансувати попри те, що колись до них можуть прийти правоохоронні органи, а решта громад зробили відписки, що вони не фінансували військо" - розповів Лабецький. 

Щоб стимулювати мобілізацію, треба не тільки дії з боку держави, потрібно також виділяти гроші з місцевої громади – переконаний Олександр Лабецький. "Ми з'ясували, що тільки 22% на рівні громад мають програму підтримки стимулювання мобілізації”, - відзначив волонтер.

З 18 травня в Україні набуває чинності новий закон про мобілізацію.