У Львові відновлять мистецький центр, створений понад 100 років тому
На місці промислової школи, яку збудували понад 100 років тому, у Львові буде мистецький центр.
Львівські депутати підтримали ухвалу про затвердження меморандуму про створення мистецького центру на вулиці Снопківській, 47. "За" відповідне рішення проголосувало 55 депутатів, передає "Еспресо. Захід".
Меморандум укладено між Львівською міською радою, Львівським фаховим коледжем декоративного і ужиткового мистецтва імені Труша і Львівською Національною академією мистецтв.
Василь Косів, ректор Львівської академії мистецтв, назвав рішення депутатів історичним.
"Саме міська рада ще в 19 столітті клопотала і створила цю художню промислову школу. Президент міста (так тоді називалась посада голови) їздив до Відня і клопотав там про ці питання, а в 1909 році громада міста збудувала цей прекрасний будинок. Відновлення мистецького центру в цьому приміщенні – це відновлення історичної справедливості", – зауважив Косів.
Він додав, що там також буде відновлено осередок мистецької освіти, так як це було 100 років тому.
У коментарі для "Еспресо.Захід" Василь Косів додав, що будівлі, які передадуть мистецькому центру, в дуже різному стані. Частину приміщень зараз використовує коледж транспортної інфраструктури.
"Потрібен ще крок для того, аби для них знайти частину приміщень, щоб коледж зміг переїхати. Є також приміщення, які не використовують, але вони в дуже поганому стані. Два роки там немає опалення і, відповідно, вони дуже швидко знищуються.
Сподіваємось залучати кошти з різних джерел. Адже цей будинок – це передовсім пам'ятка архітектури. Цінні також і споруди – як з боку Кубійовича, так і з боку Снопківської. Сподіваємося на підтримку з обласного і міського бюджету, а також з програми "Велика реставрація", – пояснює Василь Косів.
Скільки загалом грошей знадобиться на відновлення приміщень, ще не знають, оскільки споруда велика й потребуватиме чимало капіталовкладень. Кажуть, спершу треба розробити проєктно-кошторисну документацію, і лише вона покаже вартість робіт.
"Це буде тривалий процес. В один момент цього не зробити. Якщо найближчими місяцями знайдуть, куди переселити попереднього користувача, то в будівлі є й такі приміщення, де можна організувати освітній процес швидше. І в коледжі Труша, і в нас в академії є недавно створені нові освітні програми, які стосуються дизайну та мистецьких напрямів. Попит на це – величезний, але нема де розвиватись. Тому ті з приміщень, які в кращому стані, відразу дадуть можливість це зробити", – підсумував Косів.
Довідково. На Снопківській, 47 розташована будівля колишньої Державної Промислової школи збудована в 1907-1910 роках за спільним проєктом архітекторів Владислава Садовського й Адольфа-Віктора Вайса.
Під час Першої світової війни в цьому приміщенні перебував Шпиталь вдови імператриці Марії Федорівни. Після війни з 1919 року відновилося навчання, але вже за польськими традиціями. Залежно від потреби в кадрах, перевагу надавали то художнім професіям, то технічним. Лише з 1929 року шалька терезів остаточно схилилася в бік промислової спрямованості – відтоді навчальний заклад перейменували на Державну технічну школу. Тут у міжвоєнний період готували електромеханіків, електромонтерів, машиністів паровозів, радіотелеграфістів,
Після повернення радянської влади до Львова у 1944 році розпочався наступний період історії мистецької школи. З другої половини 1940-х приміщення фактично розділили на два навчальні заклади. У центральній частині будівлі з колишнього залізничного училища виникла Технічна школа машиністів локомотивів Львівської залізниці, згодом – Львівський технікум залізничного транспорту. Бічне крило займала Львівська дитяча художня школа, згодом – училище прикладного мистецтва, яке 1956 року отримує ім'я видатного художника Івана Труша.
Училище прикладного мистецтва імені Труша нині – Львівський фаховий коледж декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша.
У 2008 році будівлю внесли до переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації. Будівля також внесена до Реєстру пам'яток архітектури місцевого значення.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе