Еспресо. Захід
Ексклюзив

Треба сприймати блекаут як челендж: поради альпініста, який побував на Евересті

5 листопада, 2022 субота
17:20
Зміст

Відомий львівський альпініст, військовослужбовець ЗСУ й успішний бізнесмен Роман Городечний поділився своїми порадами щодо того, як бути готовим до блекаутів

"Еспресо.Захід" розпитав у Романа Городечного, першого львів’янина, який у 2018 році піднявся на найвищу гору світу Еверест, про те, як підготуватися до відсутності тих чи інших благ цивілізації через обстріли окупантами критичної інфраструктури України.

80% успіху – це моральний дух

На думку альпініста, в першу чергу варто психологічно себе налаштувати, адже негативні думки ведуть до депресії та конфліктів.

"Я вважаю, що найперше людям варто зрозуміти – крім фізичного комфорту важливим є також комфорт моральний. У якийсь момент прийняв для себе рішення, що походи в гори і всі складності, пов’язані з цим, треба перенести в голові в режим гри, наче ти в якомусь пластунському таборі. І тоді багато на що починаєш дивитися з гумором та по-іншому. Легше зранку прокидатися й покидати теплий спальник, простіше згадувати, що в тебе десь колись був душ і все решта. Бо ти розумієш, що тобі треба пройти цей челендж, щоб згодом отримати те, що мав. Тому моя основна порада: до негараздів з блекаутами варто ставитися саме як до своєрідного челенджу. Думки мають бути не про те, як було, а як буде класно, коли пройдемо квест. Я вважаю, що 80% успіху – це моральний дух. Якщо будете депресувати, тоді передаватимете цю депресію своїм близьким. Негатив веде до різних конфліктів, у такому стані люди доволі агресивні. Треба, як казав Дейл Карнегі, робити з лимона лимонад. Є негатив, а ми його перетворюємо на позитив. Адже завдання ворога – цими обстрілами зламати моральний дух людей, щоб ми, будучи постійно у тривозі, штовхали владу піти на якісь поступки окупантам. Тому головне – не допустити себе до цієї критичної точки, ми обов’язково переможемо", – говорить Роман Городечний.

Удома варто мати вологі серветки та запаси води

Він згадує, як близько місяця жив на висоті 5,3 км, і душ, у кращому випадку, був відром з водою, однак погода була прохолодною. Тому часто рятували великі упаковки вологих серветок: "Був період, коли два тижні милися лише вологими серветками. Перший-другий день відчуваєш дискомфорт, але людина звикає до всього. Тому краще мати їх удома вдосталь. Це та річ, яку можна використовувати в різних ситуаціях".

Альпініст наголошує, що також варто зробити вдома запас у декілька бутлів води.

"Але точно паніки не треба і скуповуватися водою не варто. Потрібно в спокійному режимі в міру потреби закупити додатковий запас води, - зазначає Роман. - Якщо говоримо про жорсткий блекаут, тоді варто вдома мати сухий спирт, також газовий пальник, щоб зробити собі якусь каву чи залити гарячою водою їжу. Стосовно харчування, я б казав згадати студентські роки, коли "мівіна" була чимось щоденним. Треба мати вдома сухпродукти або ті харчі, які швидко не псуються, а можуть довго зберігатися. Якщо говорити про калорійний харч, то чимало такого можна знайти в будь-якому туристичному магазині, як-от різна сублімована їжа, яку достатньо залити гарячою водою, вона дуже ситна".

Про електрику Роман Городечний зауважив, що зараз не є проблемою придбати собі декілька павербанків чи, за можливості, персональний генератор:

"Сучасні технології дозволяють знайти оптимальне для себе рішення. Не проблема купити зарядний пристрій, наприклад, із сонячними батареями, які можна повісити на вікно й так заряджати свої гаджети. За допомогою таких генераторів ми мали електрику в горах, сонячні батареї були на наших наметах".

Намет у квартирі не допоможе, краще купити спальник і термобілизну

На думку альпініста, дискусії українців у соцмережах про купівлю намету спеціально на випадок повного блекауту, щоб розкласти його в квартирі, не варто сприймати серйозно.

"Якщо у вас є діти, тоді для дітей це буде гарна розвага і навчання – розкласти намет у кімнаті. Але, коли подумати логічно, від чого він вас врятує вдома? Це хіба разом посміятися і дати дітям якесь завдання. Спальник – більш практична річ, яку вдома варто мати. Якщо надумаєте купляти, тоді краще налаштувати себе, що ви купуєте на майбутнє, коли Україна переможе і ви матимете його для походів в гори. А вдома використовувати спальник – це крайність, адже є ковдри, коци й так далі", – каже він.

Натомість термобілизна, зауважує Роман Городечний – це та річ, яку кожна людина "маст-хев" у своєму гардеробі:

"Флісова кофта, термобілизна, теплі штани, теплі шкарпетки, рукавиці, шапка, балаклава – такий одяг купують усі, хто веде активний спосіб життя. Тому йдучи в магазин, не треба себе налаштовувати, що купуєш це, бо війна. Ні, ти купуєш, щоб у перспективі мати готовий комплект для займання спортом і туризмом".

Час без електрики – вікно можливостей, щоб займатися саморозвитком

Роман Городечний особливо підкреслив значення дозвілля, адже через тривалу відсутність електрики з’являється багато вільного часу, який варто провести з користю для себе:

"У горах, коли був світлий день, ми читали книжки чи грали в якісь інтелектуальні ігри, наприклад у шахи чи шашки. Коли мозок людини нічим не навантажений, тоді починає продукувати негатив. Починаєш потрошки сходити з розуму. А різні ігри, книжки, чи завантажені на гаджети фільми та серіали хоча б мінімально дають мозку поживу. До того ж, вільний час – це вікно різних можливостей. Адже можна зайнятися чимось тим, що завжди хотів, однак відкладав, бо не було часу. Наприклад, можна почати бігати, вивчати нову мову чи просто погуляти якимись новими для себе вулицями та місцями. Важливо не зупинятися, а за будь-яких умов продовжувати свій розвиток".

Чоловік додає, що не варто забувати і про фізичне здоров’я та заняття спортом:

"Спорт дуже добре допомагає викидати з себе весь той негатив. Якщо бачите, що не можете справитися і є внутрішня тривога, треба одягати кросівки і бігти, хто скільки може. Тоді з’являється внутрішнє відчуття виконаного обов’язку, що ти щось корисне зробив. Якщо немає можливості бігати, тоді можна робити ранкову зарядку, особливо корисною є вправа планка. До того ж спортом можна займатися з друзями у формі челенджу: хто більше зробить, і вже цікавіше".

Ще одна важлива порада від людини, яка побувала на Евересті, – цінувати кожен день, бо все пізнається у порівнянні.

"Коли іноземні друзі запитують мене, як справи, я кажу, що залежить з чим порівнювати. Якщо порівняти з роком назад, коли я плив 5 км у відкритій воді в Туреччині, це був дуже цікавий челендж, зрозуміло, що зараз не так добре, як тоді. Але, якщо порівняти нашу ситуацію у Львові з Маріуполем, тоді в нас усе дуже добре. Бо ми не окуповані, маємо що їсти, де спати, все функціонує звично, цикл життєвий нормально триває. Так, усі ми відчуваємо трішки дискомфорт, але з іншого боку, як ми все це будемо цінувати, коли переможемо! Усі складнощі походу на Еверест забулися, натомість позитивні моменти залишилися, і ці емоції гріють. Цей день пройде, треба жити далі, рухатися вперед, допомагати країні долати окупантів і мислити позитивно", – підсумовує Роман Городечний.

Довідка. Роман Городечний почав займатися альпінізмом у 2014 році. Окрім Евересту (8848 м), підіймався на Кіліманджаро (5895 м), Мера-пік (6660 м) та низку інших складних для підйому вершин. Також Роман Городечний займається підприємництвом. Він є СЕО "Універсал Інжиніринг", співвласником компанії "Регно Італія УА" та логістичного центру "Порт". З початок повномасштабної війни Роман Городечний вступив у лави ЗСУ, де служить у званні капітана.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.28
    Купівля 39.28
    Продаж 39.8
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.9
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
6 травня
18:15
новини Закарпаття
Господарі заснули після застілля: на Закарпатті згорів житловий будинок
18:09
Бограч
Бограч-індекс: на Закарпатті підрахували, як змінились ціни на продукти,  на основі відомої місцевої страви 
17:56
Володимир Зеленський відзначив львівських прикордонників державними нагородами
17:46
На Буковині 5 місцевих підозрюють в організації наркобізнесу
17:35
новини Тернопільщини
"Великодні ДТП": у Тернопільській області на вихідних трапилося дві автопригоди з потерпілими
17:29
Хмари й дощ: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 7 травня
17:23
Закупив товари для військових за завищеними цінами: на Закарпатті судитимуть працівника сільської ради
17:15
новини Львівщини
На Львівщині розшукують 10-річну дівчинку: прикмети
17:10
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на полонині Боржаві у Карпатах
16:54
новини Рівненщини
5 спортсменів з Рівненщини представлятимуть Україну на Паралімпійських іграх у Парижі
16:48
новини Буковини
На Великдень на Буковині сталося три ДТП, є шість постраждалих
16:33
Цьогоріч з бюджету Чернівців виділять понад 14 млн грн на поховання загиблих бійців
16:15
освіта Рівне
На Рівненщині працюватиме 28 екзаменаційних центрів для НМТ
16:09
Огляд
Великдень у Гаю
Куди піти у Львові із 6 по 12 травня: презентація книжки Марусі Щербини "Яра" та 20 днів у Маріуполі
16:00
На Тернопільщині затримали чоловіка, який вдарив ножем у живіт власну матір
15:38
На Волині в управління АРМА передали арештовану деревину на понад 1,2 млн грн
15:36
Новини Заходу України
Рейс поїзда Мукачево — Кошице скасували через поломку на ділянці Мукачево — Чоп
15:25
дайвінг
Хорватські воїни навчають українських ветеранів ментально розвантажуватися за допомогою дайвінгу
15:09
П’ятикласниця зі Львівщини виготовила і передала ЗСУ понад 5 тис. розпалювачів
П’ятикласниця зі Львівщини виготовила і передала ЗСУ понад 5 тис. розпалювачів
14:54
На Рівненщині за образливі слова чужій дружині чоловік отримав ніж у живіт
14:40
Волинські піротехніки
Волинські піротехніки за місяць обстежили 20 га деокупованих територій
14:29
Львів'янки розкажуть про досвід материнства у сучасності. Як потрапити на подію
14:10
На Рівненщині п'яний водій ВАЗу збив 11-річного хлопчика, який був на узбіччі
На Рівненщині п'яний водій ВАЗу збив 11-річного хлопчика, який був на узбіччі
13:58
в'язниця
Закарпатцю, який переправляв до Угорщини військовозобов’язаних чоловіків, винесли вирок
13:43
Чоловік, аби потрапити до Румунії, переодягнувся в жінку і взяв паспорт сестри
Чоловік, аби потрапити до Румунії, переодягнувся в жінку і взяв паспорт сестри
13:27
сказ, собака
У трьох громадах на Франківщині виявили сказ у домашніх собак
13:19
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 6 травня
13:12
Герман Решецький
Від ворожої кулі на Луганщині загинув стрілець-санітар з Хмельниччини Герман Решецький
12:55
наручники
На Тернопільщині судитимуть жителя Херсонщини, що працював "дільничим інспектором" на ТОТ
12:42
Неповнолітні провідники намагалися переправити до Румунії п'ятьох чоловіків
На Буковині неповнолітні намагалися переправити до Румунії п'ятьох чоловіків
12:28
ДСНС
Львівські надзвичайники допомогли батькам вивільнити дитину з зачиненої кімнати
12:11
На Львівщині перекинувся Daewoo: серед постраждалих діти
На Львівщині перекинувся Daewoo: серед постраждалих діти
11:58
Марк Диржка
У Львові відомий хірург зі США лікуватиме дітей з вадами хребта: як записатися на прийом
11:40
На березі Тиси виявили тіло чоловіка
На березі Тиси виявили тіло чоловіка
11:28
ухилянти
Понад $48 тис. за "турпохід" у гори: на Закарпатті затримали шістьох чоловіків, які тікали до Румунії
11:02
На фото: Блогерка Анна Алхім
"Сидіть у своєму Львові": блогерка Анна Алхім знову оскандалилася через мову
10:43
ліси
У Рівному створять екологічну лабораторію просто неба, де вирощуватимуть екзотичні дерева та кущі
10:29
Іван Небесник
Відійшов у засвіти педагог, професор і заслужений працівник освіти України Іван Небесник
10:13
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 5 травня
09:55
повістка
Чоловік відмовився мобілізуватися, бо брат-військовий порадив не йти служити: отримав обмеження волі
Більше новин