Так, як було до війни чи коронавірусу, вже не буде. Як змінюється туристична галузь Львова
Сьогодні, 27 вересня, у світі відзначають Всесвітній день туризму. Це свято покликане популяризувати туризм та культурний обмін між народами різних країн
За даними Львівської міськради, у 2021 році Львів відвідало 1,5 млн туристів, що вдвічі більше за показник 2020 року, однак на 40% менше, ніж у доковідний 2019 рік. 2022-й натомість став справжнім випробуванням для туристичної галузі. Адже через повномасштабне вторгнення росіян повітряні кордони закрили, а вся країна перестала бути безпечним місцем для іноземних туристів, тому вони майже зникли з вулиць міста.
Очільниця управління туризму Львівської міської ради Христина Лебедь розповіла "Еспресо.Захід" про основні зміни в туристичній галузі міста, які сталися через війну.
Створення Медіацентру на основі Туристичного інформаційного центру Львова
"Медіацентр – це була блискавична реакція, коли ми зрозуміли, що іноземних туристів у Львові все менше, а все більше іноземних журналістів. Вони почали приїжджати до нас ще до повномасштабного нападу. Ми швидко реагували на їхні запити. Допомагали журналістам. Станом на сьогодні в нас зареєструвалися понад 2,5 тис. журналістів з різних країн світу. Ми дали собі раду з цим потоком, дбали і дбаємо про те, щоб в них було правильне враження про місто й Україну загалом, прагнемо показати, якою багатою є наша культура, яким класним є наше місто. Чули багато відгуків, що більшість іноземців навіть не здогадувалися про те, що Львів та Україна є такими красивими", – каже Христина Лебедь і додає, що робота з іноземними журналістами – це своєрідне капіталовкладення у майбутнє, адже ці медійники мають мільйонні аудиторії і після нашої перемоги можуть заохотити туристів відвідати Львів та Україну.
Читайте також: Японія, Нова Зеландія, Бразилія: від 24 лютого Львів прийняв понад 2500 журналістів із різних куточків світу
Найважче – туристичним фірмам
"Найважче зараз є туристичним фірмам, які мали екскурсії. Це сфера, де найскладніші випробування. Чимало туристичних компаній призупинили свою діяльність. Готелям не так легко як завжди, але іноземні журналісти, волонтери, дипломати, також переселенці чи інші люди, які зупиняються у Львові, допомагають готелям бути на плаву. Заклади харчування переформовуються до нових запитів гостей. Так, немає напливу туристів, але є інші гості, тому інші запити. Ця сфера дуже змінюється", – говорить Христина Лебедь і зазначає, що у Львові зараз відкривається велика кількість релокованих ресторанів і закладів харчування з Харкова, Маріуполя, Одеси, що також впливає на нове формування сервісу, продуктів та місць, які стають туристично привабливими.
Зараз відбувається переформатування туристичної галузі Львова та її оновлення під нові потреби та виклики
Працівники управління туризму Львова використовують теперішній момент, коли немає туристів, щоб вивчити роботу подібних управлінь в туристичних містах Європи, поступово переймають їхній досвід.
"Усі ми розуміємо, що так, як було до війни й коронавірусу, вже не буде. Наприклад, зараз світом поширюється мавпяча віспа, згодом може ще щось статися. Такий він, сучасний світ, ми не знаємо, чого очікувати. Тому потрібно стати новими та гнучкими, вміти звичні продукти подавати по-новому. Це неабиякий виклик, бо немає підручників, у яких написано, як відновлювати туризм після війни. Є досвід Грузії та Ізраїлю, але в них також свої особливості", – каже Христина Лебедь.
В управлінні зараз зосередилися на двох ключових моментах щодо розвитку туризму в місті, які в майбутньому матимуть важливе значення:
- Смарт і діджитал туризм;
- Доступність туризму для людей з різними можливостями.
"Ми вивчаємо можливості діджиталізації та перенесення туристичної сфери на різні цифрові платформи, розповсюдження інформації поміж людей, які не можуть зараз приїхати до України. Переформовуємося відповідно до тих викликів, які є. Ми розуміємо, що Львів – це вхідні ворота для європейців в Україну. Тому після нашої перемоги до міста Лева приїде чимало туристів, яким цікаво буде відвідати Україну. Хочемо, щоб вони максимально побачили красу нашого міста завдяки діджиталізації і хотіли сюди приїхати, щоб побачити архітектуру, музей, інші заклади культури. Стосовно доступності, то війна вплинула на фізичні можливості українців. Кожен заклад усе більше намагається бути доступним для людей з обмеженими можливостями, які мають особливі потреби. У роботі з туристичним сектором зараз намагаємося якісно налагодити доступність, щоб у майбутньому максимальній кількості туристів було комфортна проводити час у Львові. Працюємо над програмою доступності, яка має діяти в готелях, у ресторанах, музеях, закладах культури. Бо розуміємо, що стандартні норми держави не відповідають тим потребам, які зараз виникають у людей. Тому вивчаємо потреби, будемо залучати закордонних експертів нам на допомогу", – розповідає Христина Лебедь.
Читайте також: Я не люблю, коли зараз говорять, що туризму нема. Він є, просто – інакший, – Христина Лебедь
Іноземні туристи є, але їх одиниці. Практично всі туристи зараз – це українці, які мають змогу приїхати на вихідні до Львова
У липні у Львові знову відкрили Центр туристичної інформації. Якщо раніше він діяв у трьох точках (вокзал, аеропорт та Ратуша), то зараз працює лише офіс на вул. Руській, 20. З липня до вересня в цей ТІЦ звернулися 6102 людини, з них 201 іноземець.
"Ми спостерігаємо за тим, хто приїздить до Львова, які запити приходять, – каже Христина Лебедь. – У більшості приїздять саме українці, які або вимушено тут, повертаються з-за кордону чи їдуть за кордон і перебувають проїздом, або українці, які як туристи приїздять у Львів, щоб на вихідних відпочити зі сім’єю. Цікаво, що до Львова приїжджають зараз ті українці, які зазвичай не мандрували країною, не мали такої звички. Раніше простіше було сісти в літак у своєму місті і за 2-3 години опинитися десь "у теплих краях". Зараз відбувається культурний обмін, коли багато українців відкривають для себе красу України, зокрема Львова".
Стосовно іноземних туристів, то їх у місті також фіксують, однак це одиниці.
"Минулого тижня до нас в інформаційний центр зайшли 20 іноземців. Це люди з Бельгії, Німеччини, Канади, Польщі та Австралії. Здебільшого – волонтери, які приїхали з тими чи іншими місіям, але також хочуть дізнатися про наше місто й культуру, тому замовили собі екскурсії. Іноземних туристів є критично мало, це одиниці. Багато запитів приходить онлайн про те, чи можна їхати, чи це безпечно. Ми, звісно, не можемо гарантувати безпеку, але надаємо інформацію про те, як далеко Львів від лінії фронту, коли востаннє в нас були прильоти, як до нас можна добратися і так далі. Також наголошуємо, що іноземцям обов’язково варто поспілкуватися зі своїми державними органами, щоб прийняти остаточне рішення: їхати чи не їхати до Львова у час війни", - підсумовує Христина Лебедь.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе