Сьогодні церква вшановує пам'ять святого пророка Захарії: що варто знати про традиції і звичаї 5 вересня
У цей день, 5 вересня віряни вшановують пам'ять святого пророка Захарії, батька Івана Предтечі
"Еспресо.Захід" розповість про пам'ятні дні і церковні свята, які відзначають цей день в Україні.
Також на Волині особливо вшановують визначну діячку, меценатку Луцького братства Галшку Гулевичівну.Яке сьогодні церковне свято
5 вересня вшановують пам'ять священника Захарії (або Захарія), батька Івана Хрестителя (не плутати зі старозавітним пророком Захарією). Захарія жив за часів юдейського царя Ірода і, хоч був праведним і виконував усі заповіді, не мав дітей зі своєю дружиною Єлизаветою. Побожне подружжя постаріло, переконане що так і залишиться бездітним. Тоді до нього в храмі з'явився архангел Гавриїл, який промовив: "Не бійся, Захаріє, бо твоя молитва вислухана; жінка твоя Єлисавета породить тобі сина, і ти даси йому ім'я Іван. І буде тобі радість і веселість, і багато з його народження радітимуть".
Через те, що Захарій із дружиною були похилого віку, священник не повірив словам ангела. Тоді Гавриїл сказав, що Захарія замовкне і не промовить ані слова, поки не переконається в правдивості його слів. Так і сталося. Лише коли син народився і німий священник написав на табличці, що зватимуть його, всупереч сімейним традиціям, не ім'ям діда чи батька, а саме Іваном, "язик йому розв'язався".
Крім того, саме Захарія ввів у храм діву Марію, коли їй було три роки. Дружина священника Єлизавета була тіткою Марії.
Ким була Єлизавета Гулевич
Єлизавета Гулевич (Галшка Гулевичівна) – знана благодійниця Православної церкви, відома фундаторка Київської братської школи, котра після об’єднання з Лаврською школою в 1632 році називалася Києво-Братським колегіумом, а згодом – Києво-Могилянською академією. Опікувалася чернецтвом, була жертводавицею Київського і Луцького братських монастирів до кінця свого життя. Найбільше це помітно протягом луцького періоду. Фундаторка долучалася до діяльності Луцького Хрестовоздвиженського православного братства, яке було засноване в 1617 році, регулярно передавала кошти на його розвиток, – пишуть у Волинській єпархії ПЦУ.
Наприкінці життя вона повернулася на Волинь, де народилася. Згідно із заповітом її було поховано в крипті Луцької братської церкви.
У листопаді 2021 р. Священний Синод причислив відому діячку XVI–XVII ст. до лику місцевошанованих святих нашого краю як праведну Єлизавету Гулевич. День пам’яті Божої угодниці відзначається 5 вересня.
Народні прикмети і традиції на 5 вересня
Наші пращури вірили, що сама природа їм дає певні підказки, яким буде майбутнє. Так вони навчились визначати погоду, що варто робити саме у цей день, а яких справ не слід навіть починати.
-
не чути і не видно жаб – перед негодою;
-
пливуть низько хмари – до дощу;
-
багато ягід на горобині – осінь буде дощовою;
-
хмари червоні на світанку – чекайте на негоду;
-
листя на горобині пожовкло – до ранньої зими.
Чого не можна робити 5 вересня – то не варто давати порожні обіцянки, пліткувати чи сваритись з родичами, колегами на роботі.
До кінця року залишається 117 днів.
- Актуальне
- Важливе