Новий порядок бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня
З 1 грудня в Україні частково зміняться правила бронювання від мобілізації
Детальніше про це розповість "Еспресо.Захід".
З 1 грудня 2024 року в Україні почнуть діяти нові правила бронювання військовозобов'язаних, затверджені постановою Кабінету Міністрів №1332. Ця постанова містить оновлену версію Порядку №76 і має на меті покращення процесів бронювання під час мобілізації та воєнного стану.
Бронювання через Дію
З 1 грудня 2024 року бронювання працівників буде здійснюватися виключно в електронному вигляді через портал "Дія". Про це повідомив віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров в ефірі телемарафону.
"З 1 грудня процес бронювання відновлюється через портал "Дія", а не через застосунок, оскільки для компаній зручніше працювати з інтерфейсом порталу. Бронювання буде здійснюватися лише в електронному форматі", – сказав Федоров.
Він також зазначив, що цей формат дає змогу оперативно надавати статус броні та відображати його в системі.
Скористатися цією послугою зможуть лише ті компанії, які підтвердять свою критичність за новими правилами після публікації відповідної постанови.
Хто може бути заброньований
Згідно з новою постановою уряду, право на бронювання мають працівники підприємств, що визнані критично важливими, за умови, що їхня заробітна плата перевищує мінімальну (8 тисяч гривень), помножену на коефіцієнт 2,5, тобто не менше 20 тисяч гривень. Окрім цього, ці працівники мають бути внесені до військового обліку, мати оновлені облікові дані та не перебувати в розшуку. Крім того, саме підприємство не має мати податкової заборгованості.
Бронюванню підлягає не більш ніж 50% військовозобов’язаних працівників критично важливих підприємств, які не мають підстав для відстрочки, таких як багатодітність чи інвалідність. Однак міністр оборони має право збільшити цей ліміт, що може створювати ризики корупційних зловживань, оскільки механізм ухвалення таких рішень у постанові не визначений.
Відповідальність за складання списків заброньованих працівників покладено на керівників підприємств, органів місцевого самоврядування та інші відповідні установи.
Читайте також: Які суттєві зміни в мобілізації в Україні відбудуться з 1 грудня
Підприємства повинні підтвердити свою критичну важливість
Підприємства, які бажають забронювати працівників, повинні відповідати чинним і новим вимогам. Для цього їм надається понад три місяці — від публікації відповідної постанови до кінця лютого 2025 року.
Після підтвердження критичності підприємства повинні подати через Дію оновлені списки працівників для бронювання. До того, як будуть подані нові списки, всі попередні бронювання залишатимуться в силі.
Бронювання працівників через Дію почне діяти з 1 грудня. Цей сервіс мінімізує людський фактор і прискорює процес.
Умови анулювання відстрочок
Нові правила також передбачають процедуру анулювання відстрочок. Це може статися в таких випадках:
- завершення терміну дії відстрочки;
- припинення діяльності підприємства або виконання ним замовлень для армії;
- втрата підприємством статусу критично важливого;
- ліквідація організації або звільнення працівника;
- тимчасове призупинення трудового договору.
Згідно з новим порядком, органи, що визначають підприємства критично важливими, можуть перевіряти їхню відповідність вимогам в будь-який час. Якщо підприємство втратить статус критично важливого, його працівники більше не матимуть відстрочок і можуть бути мобілізовані. Юрист Роман Лихачов зазначає, що це створює ризик недобросовісних перевірок, через які підприємства можуть бути безпідставно позбавлені статусу критичних. Водночас він наголошує, що йдеться про формальну процедуру, рішення якої неможливо оскаржити.
- Актуальне
- Важливе