Невидимий шторм: чому так часто виникають магнітні бурі та як вони впливають на людей
Чи не щодня в інформаційному просторі можна прочитати про те, що планету "накриє магнітна буря": одні з них слабші, інші – сильніша, однак всі вони особливо відчутні для людей, які мають підвищену чутливість до змін погоди, проблеми із серцево-судинною або нервовою системами
"Еспресо.Захід" розповість, що таке магнітні бурі, як вони виникають та чому для певних людей є особливо небезпечними.
Що таке магнітні бурі та коли про їх існування дізналися
Магнітна буря — це короткочасні зміни в магнітному полі нашої планети, які виникають через сильну активність Сонця.
З позиції Землі, Сонце може здаватися завжди однаковим та насправді це не так. Воно як величезна фабрика, де кипить робота. На ньому періодично стаються вибухи через значні обсяги енергії, які накопичуються в його надрах. Всередині Сонця відбуваються ядерні реакції, під час яких виділяється дуже багато тепла й світла. Іноді магнітні поля Сонця заплутуються, накопичують цю енергію, а потім раптово вивільняють її у вигляді спалахів, які вилітають з нього, мов з натягнутої рогатки. Це називають сонячними спалахами та корональними викидами маси, які можуть впливати на магнітне поле Землі, коли ці частинки (сонячний вітер) долітають до неї зі швидкістю 300-1200 км/с.
Магнітне поле — це невидима сила, яка оточує нашу планету й захищає її від шкідливого випромінювання Сонця та космічних частинок. Його можна уявити як гігантський магніт, розташований усередині Землі, з полюсами — північним і південним. Без нього життя на нашій планеті було б неможливе, бо не було б сприятливої атмосфери (одна з причин, чому на Марсі немає життя – слабке магнітне поле).
Магнітні бурі ставалися ще до появи людей. Але через те, що ми не здатні їх фізично бачити (хіба у вигляді сильного полярного сяйва), люди не здогадувалися про їх існування до відносно нещодавнього часу. Ще понад тисячу років тому китайці, винахідники магнітного компаса, помітили, що стрілка того може тремтіти та раптово відхилятися. Однак вони не знали, що на це впливає саме сонячна активність, яка призводить до коливання магнітного поля.
У науковій літературі поняття "магнітна буря" з’явилося в середині XIX століття, коли вчені прискіпливо почали спостерігати за змінами магнітного поля Землі. Перші детальні дослідження провів німецький астроном Олександр фон Гумбольдт, а пізніше їх продовжив Карл Гаусс. Вони виявили, що магнітні бурі пов'язані з активністю Сонця. Вже у XX столітті розвиток космічних досліджень дозволив підтвердити, що магнітні бурі викликаються сонячним вітром та його впливом на магнітосферу.
Детальніше про активність Сонця в реальному часі, за посиланням.
Чому про магнітні бурі так часто пишуть
Магнітні бурі можуть впливати на технології та здоров’я людей, тому їх уважно відстежують метеорологічні та космічні агентства. Завдяки сучасним технологіям та великій кількості супутників, вчені можуть спрогнозувати появу магнітних бур з точністю до кількох годин, а іноді й хвилин задовго до їх появ. Раніше на це потрібно було значно більше часу, бувало, що про це дізнавалися вже постфактум. Тому це одна з причин, чому про них багато пишуть у ЗМІ, бо раніше ми не могли їх всіх фіксувати, а тепер можемо знати, мов би прогноз погоди на тиждень, а той на місяць.
Це важливо, бо магнітні бурі можуть впливати на супутники, електричні мережі та інші технологічні системи. Наприклад, вони можуть викликати збої в роботі електроніки, GPS-навігації, а також навіть спричиняти корозію трубопроводів і електричних ліній.
Також є багато дискусій щодо впливу магнітних бур на здоров'я людей. Деякі дослідження показують, що люди можуть відчувати нездужання, головний біль, або навіть зміни в настрої під час магнітних бур. А це, звісно, привертає увагу ЗМІ та медичної спільноти.
Для вчених магнітні бурі є важливим об'єктом для досліджень у фізиці Землі та космічної погоди. Вони допомагають краще розуміти взаємодію Сонця з Землею та іншими планетами.
Важливо зазначити, що більшість магнітних бур мають помірний вплив на нашу планету, і тільки дуже сильні можуть спричинити значні проблеми. Це залежить від періоду сонячної активності, який в основному міняється кожні 11 років. За прогнозами вчених, 2025 рік якраз буде піковим, а після - сонячна активність знову піде на спад. Відповідно, цього року нас очікує чимало новин про магнітні бурі. Більше про список сильних магнітних бур в історії, за посиланням.
Яка загроза для людей при магнітних бурях та як зменшити їх вплив
Для більшості людей магнітні бурі не становлять серйозної загрози, але можуть викликати тимчасові проблеми зі здоров’ям. Відомо, що під час сильних магнітних бур деякі люди можуть відчувати:
- головний біль та запаморочення;
- зміни артеріального тиску;
- погіршення концентрації;
- проблеми зі сном та дратівливість.
Люди з серцево-судинними захворюваннями та метеочутливі особи можуть особливо відчувати вплив магнітних бур. У них підвищується ризик стрибків артеріального тиску й може загостритися аритмія та стенокардія. З'являються скарги на головний біль, посилюється втома, дратівливість, виникають проблеми зі сном.
Також вагітні жінки можуть відчувати запаморочення і підвищену втому. Крім цього, літні люди особливо вразливі до змін тиску та серцевих навантажень викликаних магнітними бурями.
Хоча медики й науковці досі досліджують цей вплив, статистика показує, що під час сильних магнітних бур частішають виклики швидкої допомоги через серцеві напади та інші серйозні стани. Тому, щоб мінімізувати негативний вплив, під час магнітних бур, при можливості, слід:
- пити більше води, уникати кофеїну та алкоголю;
- спати не менше 7-8 годин, щоб дати організму відпочинок;
- уникати стресів і надмірних фізичних навантажень;
- контролювати тиск, якщо є проблеми із серцем;
- гуляти на свіжому повітрі та правильно харчуватися.
Магнітні бурі неможливо зупинити, але знання про них допомагає краще підготуватися й захистити своє здоров’я.
Читайте також: Аномально тепла зима: як це впливає на сільське господарство та природу
- Актуальне
- Важливе