Еспресо. Захід
Огляд

Мобілізація у лютому: що нове запровадили та чого чекати у майбутньому

5 лютого, 2025 середа
19:10

В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан, що були затверджені Верховною Радою і знову продовжені на 90 днів — з 8 лютого по 9 травня 2025 року

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про нововведення, які вже діють та нові можливі ініціативи.

Скасування строкової служби

Наприкінці січня 2024 року на офіційному вебпорталі Верховної Ради було опубліковано урядовий законопроєкт №10449, розроблений спільно з Генеральним штабом та народними депутатами. Документ спрямований на вдосконалення механізмів формування особового складу ЗСУ, ротаційних процесів та інших аспектів військової служби, враховуючи посилення загрози з боку агресора та його наміри щодо подальшої окупації українських територій.

Після другого читання, 11 квітня, законопроєкт було ухвалено, а 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав його. Основні положення закону набули чинності через місяць після офіційної публікації у виданні "Голос України", тобто з 18 травня.

Згідно з новим законом, строкова військова служба скасовується. Замість неї з 1 вересня 2025 року в усіх навчальних закладах запровадять базову загальновійськову підготовку для громадян віком від 18 до 25 років. Її тривалість складатиме до п’яти місяців у мирний час і до трьох місяців – під час воєнного стану. Особи, які успішно завершать навчання, будуть зараховані на військовий облік у територіальних центрах комплектування за місцем проживання.

Моментом початку військової служби вважається відправлення військовозобов’язаного до військової частини. Однак мобілізованих не можуть одразу направляти на фронт – перед цим вони мають пройти обов’язкову базову підготовку, яка триватиме 2–3 місяці.

Мобілізація "помолодшає"?

16 вересня Верховна Рада розглянула доопрацьований законопроєкт №11379-д, який передбачає заборону мобілізації громадян віком до 25 років. Документ ухвалено та наразі очікує на підпис Президента. Раніше законодавство допускало мобілізацію військовозобов’язаних, які ще не досягли 25-річного віку, якщо вони були визнані непридатними у мирний час або обмежено придатними під час воєнного стану. Водночас народний депутат Олексій Гончаренко у своєму Telegram-каналі повідомив, що відповідно до директиви Командування Сухопутних Військ мобілізацію обмежено придатних чоловіків у віці 18–25 років офіційно призупинили.

Попри те, що українська влада рішуче відкидає пропозицію США щодо мобілізації з 18 років, в Офісі Президента наразі працюють над змінами до законодавства та президентських указів. Зокрема, планується запровадження добровільного контракту для чоловіків віком 18–25 років. Про це у січні 2025 року повідомив радник Департаменту з питань національної безпеки та оборони ОПУ Микола Щур. Ця ініціатива спрямована на залучення до служби осіб, які не підлягають обов’язковій мобілізації, зокрема через фінансові стимули.

Також, за словами народного депутата, чоловіків віком 50–60 років можуть мобілізувати лише за спеціальним мобілізаційним розпорядженням. Проте ситуація не є однозначною. У територіальних центрах комплектування зазначають, що в Україні відсутня пряма заборона мобілізації військовозобов’язаних у цій віковій категорії, а саму процедуру називають «цілком прозорою». Як пояснив начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи Сумського обласного ТЦК та СП Сергій Монукало, чоловіків віком 50–60 років не відправлятимуть до штурмових підрозділів, натомість вони проходитимуть службу у забезпечувальних частинах або в Державній спеціальній службі транспорту (ДССТ).

Скасування "обмежено придатних"

Парламент ухвалив законопроєкт №10313 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист", який президент підписав на початку квітня 2024 року. Документ передбачає розширення гарантій для військовослужбовців у питаннях доступу до інформації, медичного забезпечення та відпусток. Крім того, поліцейським надається право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі або втрати працездатності.

Одна з ключових змін закону стосується військово-лікарської комісії (ВЛК) — з її переліку виключено категорію "обмежено придатний". Відтепер передбачено лише два статуси: "придатний" та "непридатний". Це означає, що всі військовозобов’язані, які раніше мали статус «обмежено придатний», повинні протягом дев’яти місяців після набуття чинності закону пройти повторне медичне обстеження.

Як зазначила адвокатка Катерина Аніщенко в ефірі телеканалу "Еспресо", до 4 лютого 2025 року всі чоловіки, які підлягають військовому обліку та мали статус «обмежено придатний», зобов’язані самостійно звернутися до ВЛК. За її словами, під час перевірки документів у військовозобов’язаних цього статусу працівники ТЦК або поліції можуть запропонувати їм проїхати для встановлення стану здоров’я та визначення придатності до служби. Також можливе вручення повістки для проходження військово-лікарської комісії.

Через значне навантаження на ТЦК та медичні комісії строки повторного огляду можуть бути подовжені ще на три місяці. Крім того, з 28 січня з’явиться можливість отримати електронне направлення для проходження медичного обстеження. Про це 25 січня 2025 року в ефірі національного телемарафону «Єдині новини» заявила заступниця керівника Офісу Президента України Ірина Верещук.

Цифровізація

Зміни, пов'язані з процедурою військового обліку призовників та врученням повісток, вже набрали чинності. Громадяни, за бажанням, можуть зареєструвати електронний кабінет у системі "Резерв+" для призовників, військовозобов'язаних або резервістів, однак повістки в електронному вигляді не будуть надсилати. Окрім того, всі військовозобов'язані повинні були оновити свої дані протягом 60 днів (до 16 липня) через цей кабінет або особисто звернутися до ЦНАП чи ТЦК. Зараз громадяни все ще можуть це зробити, однак тільки двома способами: через застосунок "Резерв+" або в ТЦК та СП.

Наприкінці червня 2024 року в мобільному додатку "Резерв+" з'явилася можливість використовувати QR-код. Цей QR-код має таку ж юридичну силу, як і традиційний паперовий документ. У разі невиконання обов'язків військовозобов'язаними або резервістами, до ухилянтів може бути застосовано тимчасове обмеження на право керування особистим транспортом за рішенням суду.

Запуск нового мобільного додатку для військовослужбовців, під назвою "Армія+", вже відбувся. Цей додаток покликаний полегшити виконання щоденних завдань для всіх військових. Про це повідомив Президент Володимир Зеленський у своєму вечірньому відеозверненні.

Раніше заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, Катерина Черногоренко, розповіла, що українські військові зможуть скористатися двома основними функціями цього додатку. "Армія+" — це мобільний застосунок для військовослужбовців, і перші дві ключові функції, які будуть доступні, включають військове ID, яке фактично є посвідченням військового, та електронні рапорти.

Демобілізація

Оновлений законопроєкт "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" також передбачав можливість демобілізації після 36 місяців безперервної служби, однак ця норма була повністю виключена. Натомість Міністерство оборони має намір розробити окремий законопроєкт, присвячений питанням демобілізації та ротації військовослужбовців. Цей документ буде враховувати всі можливі загрози та ризики. 

Законопроєкт щодо демобілізації залишається складним питанням, яке стосується як соціальної справедливості, так і обороноздатності, зазначив Сергій Згурець. Генштаб не підтримує ухвалення нового законопроєкту Міноборони через ризик одночасного звільнення понад 108 тисяч військових, що може ослабити бойові підрозділи. У відповідь Міноборони пропонує альтернативи: реабілітацію, відпустки та обов’язкову ротацію. Проте всі ці варіанти мають бути затверджені на державному рівні. Тому відомство пропонує перенести розгляд законопроєкту на другу половину березня 2025 року.

Зміни також торкнуться мотивації військовослужбовців: після підписання контракту надається можливість одноразово отримати сертифікат на придбання автомобіля на суму 150 тисяч гривень, а також компенсацію в розмірі 50% від суми першого внеску за держпрограмою "Є-оселя" та інші пільги.

Читайте також: Мобілізація до 25: все про заборону, демобілізацію та реакцію політиків

Теги:
Читайте також:
Львів
+1.9°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.49
    Купівля 41.49
    Продаж 41.97
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
21:57
Поблизу Тернополя відбулися нелегальні автоперегони. Поліція встановила організаторів
21:38
Під час обміну полоненими додому повернулися двоє волинян
21:21
зґвалтування
На Прикарпатті поліцейські перевіряють інформацію про ймовірне розбещення неповнолітньої фотографом
21:03
У Львові показали, як відновили будинок, пошкоджений після російської атаки 4 вересня
20:45
На Закарпатті збудують оздоровчий комплекс для жителів Харківщини
На Закарпатті збудують оздоровчий комплекс для жителів Харківщини
20:27
обмін полоненими
З російського полону повернули воїна з Прикарпаття Василя Казимірка, який зник майже 3 роки тому
20:25
Оновлено
З російського полону звільнили трьох захисників з Львівщини
20:09
Українські військові розпочали спільні навчання з британцями та данцями
Вишкіл як обов'язкова умова для працевлаштування і полігон замість канікул: що таке БЗВП, яку студенти почнуть проходити з вересня
20:02
Троє військових з Тернопільщини повернулися з полону додому
19:38
Сніг та мокрий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 6 лютого
19:31
З російського полону повернулися двоє військових із Закарпаття
19:24
Ексклюзив
У Львові "Гармонія простору" об'єднала скульптуру та графіку Віктора Проданчука
18:45
мобілізація в Україні
На Львівщині у ТЦК посилили заходи безпеки
18:25
салат
У Львові в партії салату, яка надійшла з Нідерландів, виявили небезпечного шкідника
18:10
Двоє в'язнів колонії на Рівненщині виманювали гроші у родичів зниклих військових
18:06
обмін полоненими
Додому з полону повернулись п'ятеро військових з Рівненщини
17:51
Оновлено
концерт "Мертвого Півня"
Куди піти у Львові з 3 по 9 лютого: Українські партесні концерти
17:49
конфіскат
Закарпатська митниця передала на оборону конфісковані товари на 15 млн грн: що у переліку
17:35
На Львівщині відкрили меморіальну дошку загиблому прикордоннику Ігорю Дашку
17:20
На Львівщині судитимуть трьох продавців зброї й боєприпасів
17:07
Катерина Поліщук (Пташка)
Катерина Пташка Поліщук заявила, що її запрошували у реаліті-шоу, де військова людина мала обирати собі пару
16:53
Оновлено
Унаслідок вибуху біля приміщення Камʼянець-Подільського ТЦК загинув підривник, четверо людей постраждали
16:52
На Рівненщині водій фури під час руху "загубив" напівпричіп
16:38
вилучені у Хмельницькому наркотики
Виявили наркотиків на 14 млн грн: у Хмельницькому викрили наркодилерів
16:25
На Волині планово лунатимуть вибухи: знешкодять вилучені боєприпаси часів минулих воєн
16:08
Перші в Україні: у Львівській філармонії вдесяте стартують міжнародні майстеркласи для молодих композиторів 
15:55
Злив інформацію з обмеженим доступом: на Прикарпатті працівнику сервісного центру оголосили підозру
15:40
бурштин
Держгеонадра продала ще три спецдозволи на видобуток бурштину на Рівненщині
15:25
Військовий зі Львівщини Михайло Матвіїв зійшов на Кіліманджаро
15:00
Контрабандний одяг з Туреччини: на Буковині підприємиці повідомили про підозру 
14:48
Україна школа
На Прикарпатті дві школи працюватимуть дистанційно
14:31
новий департамент освіти та культури ЛМР
У мерії Львова запрацював новий департамент – освіти та культури
14:06
підозра
Львівського чиновника комунального підприємства підозрюють у зловживанні службовим становищем
13:55
Тернопільська поліція взяла участь у ліквідації найбільшого наркокортелю України 
13:30
Кузьма Скрябін ( Андрій Кузьменко)
Вдові Кузьми недоплатили понад 1,5 млн грн: директорку музичного лейбла судитимуть за звинуваченням у шахрайстві та підробленні
13:25
Вперше почули звуки: у Львові дітям із вадами слуху встановили та ввімкнули кохлеарні імпланти, надані державою
13:19
"Ліквідували свідка": СБУ розповіла подробиці підриву спецслужбами РФ терориста у ТЦК Рівного
13:03
На Буковині судитимуть уродженку Сумщини, яка воює проти ЗСУ
12:34
владика Борис Гудзяк
"Кожен єпископ підтримує Україну": владика Гудзяк у Вашингтоні подякував американським католикам за допомогу
12:29
Оновлено
На Буковині прихильники УПЦ МП марно намагались перекричати й переспівати збори громади за перехід до ПЦУ
Більше новин