Еспресо. Захід
Огляд

Наскільки дорого коштує політ в космос та які компанії займаються космічним туризмом

Юрій Мартинович
31 січня, 2024 середа
18:00

Нещодавно в українських ЗМІ широко тиражували новину про одеситку Ліну Бороздіну, яка 18 років готувалася до польоту в космос і здійснила свою мрію завдяки компанії Virgin Galactic, заплативши кілька сотень тисяч доларів за 90 хвилинний політ, щоб побути кілька хвилин в невагомості на висоті 80-90 км над рівнем моря

"Еспресо.Захід" розповість про те, які компанії надають комерційні послуги з відвідин космосу, скільки це коштує та як довго чекати, щоб стати космонавтом.

Коротка історія космічних польотів  

На фото: Астронавтка загубила сумочку у відкритому космосі

Фото: NASA TV

 

Людська цивілізація здавна любила споглядати зірки і думати, що це таке і як туди добратися? Спершу зіркам припасувалася божественна і магічна сила, але поступово вчені змогли розгадати їх загадки і зробити більш "земними".

Тож, люди здавен мріяли піднятися спершу до неба, а коли це стало реальністю – полетіти в космос, потім захотіли подивитися на планету зі сторони Місяця, а тепер готуються на власні очі побачити Марс та, можливо, згодом інші планети.

Історія космічних польотів багато в чому пов'язана з цим споконвічним прагненням людства досліджувати космос, звісно, з досягненнями в області ракетно-космічних технологій, та, як не крути, з політикою. Протистояння між двома супердержавами США та Радянським Союзом породило космічні перегони, яким ми завдячуємо важливими віхами космічних польотів:

 • 1957 рік – СРСР запускає перший штучний супутник Землі, Спутник-1, 4 жовтня 1957 року за допомогою ракети R-7. Це визначило початок космічної ери.
 • 1961 рік – 12 квітня радянський космонавт Юрій Гагарін став першою людиною, яка облетіла Землю в кораблі "Восток-1".
 • 1969 рік – 20 липня американський астронавт Ніл Армстронг стає першою людиною, яка ступила на поверхню Місяця, під час місії "Аполлон-11".
 • 1981 рік – відбувся перший політ космічного шатла "Колумбія" (STS-1), запустивши нову еру в області космічних польотів.

Вже після розпаду СРСР, важливою стала консолідація держав над спільним розвитком космічних програм. Завдяки чому у 1998 році у космосі з’явилася Міжнародна космічна станція (МКС) – найдорожчий проєкт створений людьми, що експлуатується й досі і щодня робить 16 обертів навколо Землі зі швидкістю 28 тис. км/год на висоті 408 км на рівнем моря. Її вартість сотні мільярдів доларів.

Також новим важливим кроком в освоєнні космосу став космічний туризм. Ще у 2001 році американський мільярдер Деніс Тіто став першим цивільним космічним туристом, заплативши за політ на МКС 20 млн доларів. На Міжнародній комічній станції він пробув вісім днів. З того часу космічні перегони почали зміщуватися з площини держав, у площину приватних компаній, які стали будувати свої кораблі, щоб за гроші доставляти як супутники, так і людей в космос.

Космічна гонка мільярдерів: які компанії на ринку

Фото: techno.nv.ua

 

Сучасна ера космічних подорожей диктується так званою "космічною гонкою мільярдерів" – термін, який часто вживають у ЗМІ, описуючи конкуренцію між великими підприємцями-мільярдерами у сфері приватних космічних ініціатив. Найважливішими гравцями на цьому перспективному ринку є Ілон Маск, Джефф Безос і Річард Бренсон, котрі витратили величезні суми грошей на розвиток та впровадження космічних технологій, конкуруючи один з одним у досягненні різних цілей у космосі.

Головні приватні компанії, які змагаються між собою за те, щоб стати лідерами з освоєння космосу:

SpaceX: Ілон Маск, засновник SpaceX і Tesla, визначив собі завдання революціонізувати космічний доступ і зменшити вартість космічних місій. Його амбітні плани включають колонізацію Марсу та регулярні комерційні польоти на Місяць, а також забезпечити супутниковий інтернет по всій планеті через проєкт Starlink.

Фото: SpaceX

 

Blue Origin: Засновник Amazon і Blue Origin Джефф Безос прагне створити доступність до космосу для приватних осіб. Blue Origin розвиває підприємства, спрямовані на туризм у космосі, а також на розвиток рециклованих ракет. Крім цього у планах компанії створити цілу промислову базу в космосі.

Фото: Blue Origin

 

Virgin Galactic: Компанія Virgin Galactic, заснована Бренсоном, фокусується на розвитку підприємств, пов'язаних із підтримкою космічного туризму та вивчення космічних глибин. Саме ця компанія прагне домінувати в космічному туризмі завдяки недорогих малих орбітальних ракетах-носіях і міжконтинентальних суборбітальних космічних польотах (майже космос, досягають висоти близько 90 км).

Фото: Virgin Galactic

 

До речі, найбільша конкуренція є між SpaceX і Blue Origin, між якими постійно виникають перепалки на різні теми, адже обидві компанії претендують на схожі проєкти, які фінансує NASA. Також присутня конкуренція між Blue Origin та Virgin Galactic, адже обидві компанії хочуть бути першими на ринку суборбітального космічного туризму (тому їх перші польоти сталися майже в той самий день).

Якщо говорити про історію, то перша компанія, яка здійснила повністю приватний політ екіпажу в космос (суборбітальний) – це компанія Scaled Composites Tier One, фінансована Полом Алленом. Політ стався у 2004 році на кораблі SpaceShipOne 15P.

А у 2008 році ракета Falcon 1 компанії SpaceX успішно вийшла на низьку навколоземну орбіту, ставши першою ракетою-носієм приватної розробки, яка здійснила орбітальний космічний політ. Компанії Ілона Маска знадобилося ще понад 10 років, щоб 30 травня 2020 року SpaceX успішно запустила ракету Falcon 9 із космічною капсулою Crew Dragon, що стало першою приватною місією з екіпажем, яка вийшла на орбіту та відвідала МКС.

Річард Бренсон вирішив не відставати і вже 11 липня 2021 року здійснив успішний суборбітальний космічний політ у складі Virgin Galactic Unity 22 (висота 80-90 км). З того часу його літак-ракета катає туристів по суборбітальній орбіті.

Кілька днів після цього, 20 липня 2021 року – Джефф Безос також здійснив успішний суборбітальний космічний політ на борту своєї багаторазової ракети NS-16 Blue Origin, ставши першим мільярдером-засновником космічної компанії, який перетнув лінію Кармана, тобто піднявся вище 100 км.

16 вересня 2021 року – SpaceX виконала місію Inspiration4, що стала першим орбітальним космічним польотом, на борту якого перебували лише приватні особи: спонсор польоту Джаред Айзекман, двоє представників лікарні дитячої лікарні ім. Св. Юди з Мемфіса та інженер, який переміг в конкурсі за це місце.

Також варто згадати компанію Axiom Space, ізраїльського підприємця та колишнього пілота-винищувача Ейтана Стіббе. Компанія була заснована в 2016 році з метою створення першої в світі комерційної космічної станції. На початку 2020 року NASA оголосило, що Axiom отримала доступ до переднього порту модуля МКС, де може пришвартувати свій перший вузол орбітального сегменту Axiom. Після 2024 року цей модуль може розширитися до п’яти герметичних модулів із великим оглядовим вікном. У 2022 році Axiom Space провела успішний космічний політ 4 космонавтів на МКС, 3 з яких були комічними туристами (повідомлялося, що ціна за місце становила 55 млн доларів!). Журналісти також пишуть, що актор Том Круз і кінопродюсер Даг Ліман стануть наступними пасажирами Axiom Space, щоб втілити кінопроєкт у справжньому космосі на МКС.

Яка ціна польоту та скільки треба тренуватися

Коли 23 роки тому на МКС побував перший комічний турист, з того часу космос став доступний будь-кому, хто має гроші і не боїться піднятися вище неба. З того часу кілька десятків таких сміливців, що мають шестизначні суми на рахунку (або за них хтось інший заплатив), втілили свою мрію.

Вже зазначені три американські компанії можуть вас доправити в космос:

SpaceX (Dragon Crew):

Фото: SpaceX

 

Ціна: SpaceX пропонує космічний політ на космічному кораблі Crew Dragon. Круїз включає відвідування Міжнародної космічної станції. Це найдорожча послуга, адже ви не лише побуваєте в космосі, але й проведете кілька на днів на МКС! За різними даними, ціна за це становить в районі 50-90 млн доларів.

Час очікування: Ці польоти плануються і організовуються за кілька років. Тому потрібно багато терпіння, щоб дочекатися своєї черги.

Blue Origin (New Shepard):

Фото: Blue Origin

 

Ціна: Blue Origin пропонує космічний корабель New Shepard (невелика 18 метрова ракета) для підняття туристів на висоту у 100 км. Ціна за 11 хв політ є значно нижчою, ніж у SpaceX і становить близько 300-400 тис. доларів. Хоча перший квиток продали на аукціоні за 28 мнл доларів!

Час очікування: Насправді тут квитки вже розкуплені надовго вперед, тому варто поспішити, щоб не чекати десятиріччями.

Virgin Galactic:

Фото: Virgin Galactic

 

Ціна: Virgin Galactic пропонує найдешевші польоти в космос на своєму кораблі SpaceShipTwo. Вони почали продавати квитки ще у 2005 році, хоча перший політ стався лише 15 років після! Спершу ціна становила 200 тис. доларів, тепер вона становить близько 450 тис. доларів за півторагодинний політ, з яких кілька хвилин ви відчуєте відчуття невагомості та у вікнах корабля побачити нашу синю планету.

Час очікування: Тут квитки розкуплені можна сказати на десятиріччя вперед. Адже зараз возять туристів, які купили квитки ще 15 років тому.

Національні космічні агентства, зокрема: NASA, Роскосмос, Європейське космічне агентство та Китайська національна космічна адміністрація, переважно спеціалізуються на проведенні наукових місій, дослідження космосу та розвитку космічних технологій. Зазвичай, ці агентства не пропонують комерційних космічних туристичних програм, однак бувають і виключення. Та ціна тут становить від десятків до сотень мільйонів доларів, а період очікування залежить від багатьох факторів.

Якщо ж у вас немає таких грошей, але з дитинства було бажання стати космонавтом, це значить, що вам потрібно почати з чогось меншого, наприклад, авіації. До речі, більшість професійних космонавтів – колишні пілоти винищувачів, яких аерокосмічні агенції відібрали, як зразкових кандидатів, щоб ті стали космонавтами. Звісно, що для цього треба докласти неабияких зусиль. Здобути інженерну освіту, отримати наукові ступені, навчатися і працювати на військовій службі, постійно розвивати фізичну витривалість та підтримувати здоров’я, ну і загалом бути активним і всім цікавитися, щоб не проґавити свій омріяний шанс.

Читайте також: Гелікоптер NASA Ingenuity завершив місію на Марсі та назавжди припинив польоти

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.35
  Купівля 38.35
  Продаж 38.85
 • EUR
  Купівля 41.43
  Продаж 42.21
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
22 лютого
22:56
У Тернополі жінці видалили пухлину вагою майже 10 кг
У Тернополі жінці видалили пухлину вагою майже 10 кг
22:38
свічка
На фронті загинув доброволець зі Львівщини Андрій Потюк
22:20
У Львові воїни, які втратили зір на війні, "побачили" експонати музею за допомогою тактильних зображень
22:02
Новини Заходу України
У селі на Буковині на чоловіка впало дерево – він загинув
21:43
В Ужгороді знищили мурал відомого харківського художника
В Ужгороді знищили мурал відомого харківського художника
21:23
сказ, собака
У частині Львова ввели карантин через сказ у собаки
21:06
У Рівному лікарі заробили пів мільйона на фіктивному працевлаштуванні
У Рівному лікарі заробили пів мільйона на фіктивному працевлаштуванні
20:48
На Тернопільщині у річці Серет водолази виявили тіло чоловіка, що зник 5 січня
20:30
швидка, клінічна смерть
У Львові Екстрену медичну допомогу просять звільнити гаражні приміщення на Миколайчука
20:13
тюрма
На Хмельниччині на 10 років засудили чоловіка, який обікрав жінку і вдарив її в обличчя
19:55
У Дублянах пошкоджений від російського удару корпус університету накривають тимчасовим куполом
19:37
На Буковині судитимуть 38-річного чоловіка за наругу над надгробною табличкою загиблого воїна
19:20
Ексклюзив
Скільки у Львові дітей, чиї батьки загинули на війні, та як їм допомагають
19:05
прощання
Львів 23 лютого прощатиметься з загиблим воїном Володимиром Грінченком
18:55
озеро в Брюховичах
Забудовники в Брюховичах хотіли спустити озеро і спричинили затоплення. Реакція Садового
18:44
На Закарпатті врятували руку молодому військовослужбовцю 
18:37
головний прокурор Франківщини Роман Хима
Що задекларував керівник прокуратури Франківщини Роман Хима: 1,6 млн зарплати, квартира й новий будинок дружини
18:25
бюджет розвитку-3
Садовий програє не тільки Дубневичу: рейтинг найбагатших громад Львівщини
18:12
кладофора
На Світязі спіймали браконьєрів, які добували унікальні водорості, що роблять це озеро найчистішим в Україні
17:58
Інтерв’ю
Віктор Гальчинський
Чому насправді добре, що на протесті в Польщі з’явився фермер із плакатом про Путіна. Розмова з Віктором Гальчинським
17:46
Правоохоронці затримали чоловіків, які побили військового у Мукачево
17:28
На Прикарпатті з пожежі врятували жінку
На Прикарпатті під час пожежі вогнеборці врятували жінку
17:11
У бою з окупантами загинув воїн зі Сколівщини Ігор Зеленевич, який торік восени втратив на війні сина Назара
17:11
Огляд
хмари
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 22 лютого, завтра, тиждень
17:00
прикордонник
До Угорщини за підробленими документами намагався втекти 22-річний чоловік, тепер ним займеться поліція
16:46
Юрій Татарчук
У боях на Донеччині загинув Юрій Татарчук з прикарпатської Слободи
16:33
інтернет-агітатор
Переконував тернополян, що в Україні громадянська війна: прокремлівський агітатор отримав підозру 
16:24
Олександр Бірук
Виконуючи бойове завдання, на Запоріжжі загинув захисник з Волині Олександр Бірук
16:17
Оновлено
"Крихкіші за скло": колекція ікон на склі Остапа Лозинського
Куди піти у Львові із 19 по 25 лютого: Світи близькі і далекі Якова Гніздовського та "Війна 2022"
16:14
На Волині шостий день розшукують зниклу студентку, застосовують підводні камери
16:08
На Буковині через прикордонника Україна недоотримала майже 42 млн грн 
16:04
Ексклюзив
блокування кордону поляками
Черга 15 км: на ПП "Медика - Шегині" 500 вантажівок чекають на в'їзд до України
15:55
мобілізація
У Дрогобичі, що на Львівщині, ФОПів зобов'язали відправити працівників до ТЦК
15:42
військовий квиток, мобілізація
На третій день після мобілізації помер 29-річний чоловік з Рівненщини, - ЗМІ
15:30
Прикарпатський військовий Василь Семко на фестивалі у Латвії
Військовий з Франківщини створив льодову фігуру у Латвії, а за премію придбав дрон для побратимів
15:17
Юрій Камельчук
Чим володіє нардеп від "Слуги Народу" Юрій Камельчук, якого раніше звинувачували у недостовірному декларуванні
15:10
Тернопільська поліція за низку майнових злочинів затримала колишнього ув'язненого
14:59
ДТП на переході
Суд покарав військового ТЦК, який збив людину на переході в Хмельницькому
14:45
У центрі Львова поставлять об’ємну конструкцію Простір мирного неба
"Простір мирного неба": у центрі Львова встановлять інсталяцію з 730 білими паперовими голубами
14:28
За 300 метрів від кордону з Угорщиною затримали закарпатця, який планував переплисти Тису на човні
За 300 метрів від кордону з Угорщиною затримали закарпатця, який планував переплисти Тису на човні
Більше новин