Еспресо. Захід
Огляд

Наскільки дорого коштує політ в космос та які компанії займаються космічним туризмом

Юрій Мартинович
31 січня, 2024 середа
18:00

Нещодавно в українських ЗМІ широко тиражували новину про одеситку Ліну Бороздіну, яка 18 років готувалася до польоту в космос і здійснила свою мрію завдяки компанії Virgin Galactic, заплативши кілька сотень тисяч доларів за 90 хвилинний політ, щоб побути кілька хвилин в невагомості на висоті 80-90 км над рівнем моря

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про те, які компанії надають комерційні послуги з відвідин космосу, скільки це коштує та як довго чекати, щоб стати космонавтом.

Коротка історія космічних польотів  

На фото: Астронавтка загубила сумочку у відкритому космосі

Фото: NASA TV

 

Людська цивілізація здавна любила споглядати зірки і думати, що це таке і як туди добратися? Спершу зіркам припасувалася божественна і магічна сила, але поступово вчені змогли розгадати їх загадки і зробити більш "земними".

Тож, люди здавен мріяли піднятися спершу до неба, а коли це стало реальністю – полетіти в космос, потім захотіли подивитися на планету зі сторони Місяця, а тепер готуються на власні очі побачити Марс та, можливо, згодом інші планети.

Історія космічних польотів багато в чому пов'язана з цим споконвічним прагненням людства досліджувати космос, звісно, з досягненнями в області ракетно-космічних технологій, та, як не крути, з політикою. Протистояння між двома супердержавами США та Радянським Союзом породило космічні перегони, яким ми завдячуємо важливими віхами космічних польотів:

 • 1957 рік – СРСР запускає перший штучний супутник Землі, Спутник-1, 4 жовтня 1957 року за допомогою ракети R-7. Це визначило початок космічної ери.
 • 1961 рік – 12 квітня радянський космонавт Юрій Гагарін став першою людиною, яка облетіла Землю в кораблі "Восток-1".
 • 1969 рік – 20 липня американський астронавт Ніл Армстронг стає першою людиною, яка ступила на поверхню Місяця, під час місії "Аполлон-11".
 • 1981 рік – відбувся перший політ космічного шатла "Колумбія" (STS-1), запустивши нову еру в області космічних польотів.

Вже після розпаду СРСР, важливою стала консолідація держав над спільним розвитком космічних програм. Завдяки чому у 1998 році у космосі з’явилася Міжнародна космічна станція (МКС) – найдорожчий проєкт створений людьми, що експлуатується й досі і щодня робить 16 обертів навколо Землі зі швидкістю 28 тис. км/год на висоті 408 км на рівнем моря. Її вартість сотні мільярдів доларів.

Також новим важливим кроком в освоєнні космосу став космічний туризм. Ще у 2001 році американський мільярдер Деніс Тіто став першим цивільним космічним туристом, заплативши за політ на МКС 20 млн доларів. На Міжнародній комічній станції він пробув вісім днів. З того часу космічні перегони почали зміщуватися з площини держав, у площину приватних компаній, які стали будувати свої кораблі, щоб за гроші доставляти як супутники, так і людей в космос.

Космічна гонка мільярдерів: які компанії на ринку

Фото: techno.nv.ua

 

Сучасна ера космічних подорожей диктується так званою "космічною гонкою мільярдерів" – термін, який часто вживають у ЗМІ, описуючи конкуренцію між великими підприємцями-мільярдерами у сфері приватних космічних ініціатив. Найважливішими гравцями на цьому перспективному ринку є Ілон Маск, Джефф Безос і Річард Бренсон, котрі витратили величезні суми грошей на розвиток та впровадження космічних технологій, конкуруючи один з одним у досягненні різних цілей у космосі.

Головні приватні компанії, які змагаються між собою за те, щоб стати лідерами з освоєння космосу:

SpaceX: Ілон Маск, засновник SpaceX і Tesla, визначив собі завдання революціонізувати космічний доступ і зменшити вартість космічних місій. Його амбітні плани включають колонізацію Марсу та регулярні комерційні польоти на Місяць, а також забезпечити супутниковий інтернет по всій планеті через проєкт Starlink.

Фото: SpaceX

 

Blue Origin: Засновник Amazon і Blue Origin Джефф Безос прагне створити доступність до космосу для приватних осіб. Blue Origin розвиває підприємства, спрямовані на туризм у космосі, а також на розвиток рециклованих ракет. Крім цього у планах компанії створити цілу промислову базу в космосі.

Фото: Blue Origin

 

Virgin Galactic: Компанія Virgin Galactic, заснована Бренсоном, фокусується на розвитку підприємств, пов'язаних із підтримкою космічного туризму та вивчення космічних глибин. Саме ця компанія прагне домінувати в космічному туризмі завдяки недорогих малих орбітальних ракетах-носіях і міжконтинентальних суборбітальних космічних польотах (майже космос, досягають висоти близько 90 км).

Фото: Virgin Galactic

 

До речі, найбільша конкуренція є між SpaceX і Blue Origin, між якими постійно виникають перепалки на різні теми, адже обидві компанії претендують на схожі проєкти, які фінансує NASA. Також присутня конкуренція між Blue Origin та Virgin Galactic, адже обидві компанії хочуть бути першими на ринку суборбітального космічного туризму (тому їх перші польоти сталися майже в той самий день).

Якщо говорити про історію, то перша компанія, яка здійснила повністю приватний політ екіпажу в космос (суборбітальний) – це компанія Scaled Composites Tier One, фінансована Полом Алленом. Політ стався у 2004 році на кораблі SpaceShipOne 15P.

А у 2008 році ракета Falcon 1 компанії SpaceX успішно вийшла на низьку навколоземну орбіту, ставши першою ракетою-носієм приватної розробки, яка здійснила орбітальний космічний політ. Компанії Ілона Маска знадобилося ще понад 10 років, щоб 30 травня 2020 року SpaceX успішно запустила ракету Falcon 9 із космічною капсулою Crew Dragon, що стало першою приватною місією з екіпажем, яка вийшла на орбіту та відвідала МКС.

Річард Бренсон вирішив не відставати і вже 11 липня 2021 року здійснив успішний суборбітальний космічний політ у складі Virgin Galactic Unity 22 (висота 80-90 км). З того часу його літак-ракета катає туристів по суборбітальній орбіті.

Кілька днів після цього, 20 липня 2021 року – Джефф Безос також здійснив успішний суборбітальний космічний політ на борту своєї багаторазової ракети NS-16 Blue Origin, ставши першим мільярдером-засновником космічної компанії, який перетнув лінію Кармана, тобто піднявся вище 100 км.

16 вересня 2021 року – SpaceX виконала місію Inspiration4, що стала першим орбітальним космічним польотом, на борту якого перебували лише приватні особи: спонсор польоту Джаред Айзекман, двоє представників лікарні дитячої лікарні ім. Св. Юди з Мемфіса та інженер, який переміг в конкурсі за це місце.

Також варто згадати компанію Axiom Space, ізраїльського підприємця та колишнього пілота-винищувача Ейтана Стіббе. Компанія була заснована в 2016 році з метою створення першої в світі комерційної космічної станції. На початку 2020 року NASA оголосило, що Axiom отримала доступ до переднього порту модуля МКС, де може пришвартувати свій перший вузол орбітального сегменту Axiom. Після 2024 року цей модуль може розширитися до п’яти герметичних модулів із великим оглядовим вікном. У 2022 році Axiom Space провела успішний космічний політ 4 космонавтів на МКС, 3 з яких були комічними туристами (повідомлялося, що ціна за місце становила 55 млн доларів!). Журналісти також пишуть, що актор Том Круз і кінопродюсер Даг Ліман стануть наступними пасажирами Axiom Space, щоб втілити кінопроєкт у справжньому космосі на МКС.

Яка ціна польоту та скільки треба тренуватися

Коли 23 роки тому на МКС побував перший комічний турист, з того часу космос став доступний будь-кому, хто має гроші і не боїться піднятися вище неба. З того часу кілька десятків таких сміливців, що мають шестизначні суми на рахунку (або за них хтось інший заплатив), втілили свою мрію.

Вже зазначені три американські компанії можуть вас доправити в космос:

SpaceX (Dragon Crew):

Фото: SpaceX

 

Ціна: SpaceX пропонує космічний політ на космічному кораблі Crew Dragon. Круїз включає відвідування Міжнародної космічної станції. Це найдорожча послуга, адже ви не лише побуваєте в космосі, але й проведете кілька на днів на МКС! За різними даними, ціна за це становить в районі 50-90 млн доларів.

Час очікування: Ці польоти плануються і організовуються за кілька років. Тому потрібно багато терпіння, щоб дочекатися своєї черги.

Blue Origin (New Shepard):

Фото: Blue Origin

 

Ціна: Blue Origin пропонує космічний корабель New Shepard (невелика 18 метрова ракета) для підняття туристів на висоту у 100 км. Ціна за 11 хв політ є значно нижчою, ніж у SpaceX і становить близько 300-400 тис. доларів. Хоча перший квиток продали на аукціоні за 28 мнл доларів!

Час очікування: Насправді тут квитки вже розкуплені надовго вперед, тому варто поспішити, щоб не чекати десятиріччями.

Virgin Galactic:

Фото: Virgin Galactic

 

Ціна: Virgin Galactic пропонує найдешевші польоти в космос на своєму кораблі SpaceShipTwo. Вони почали продавати квитки ще у 2005 році, хоча перший політ стався лише 15 років після! Спершу ціна становила 200 тис. доларів, тепер вона становить близько 450 тис. доларів за півторагодинний політ, з яких кілька хвилин ви відчуєте відчуття невагомості та у вікнах корабля побачити нашу синю планету.

Час очікування: Тут квитки розкуплені можна сказати на десятиріччя вперед. Адже зараз возять туристів, які купили квитки ще 15 років тому.

Національні космічні агентства, зокрема: NASA, Роскосмос, Європейське космічне агентство та Китайська національна космічна адміністрація, переважно спеціалізуються на проведенні наукових місій, дослідження космосу та розвитку космічних технологій. Зазвичай, ці агентства не пропонують комерційних космічних туристичних програм, однак бувають і виключення. Та ціна тут становить від десятків до сотень мільйонів доларів, а період очікування залежить від багатьох факторів.

Якщо ж у вас немає таких грошей, але з дитинства було бажання стати космонавтом, це значить, що вам потрібно почати з чогось меншого, наприклад, авіації. До речі, більшість професійних космонавтів – колишні пілоти винищувачів, яких аерокосмічні агенції відібрали, як зразкових кандидатів, щоб ті стали космонавтами. Звісно, що для цього треба докласти неабияких зусиль. Здобути інженерну освіту, отримати наукові ступені, навчатися і працювати на військовій службі, постійно розвивати фізичну витривалість та підтримувати здоров’я, ну і загалом бути активним і всім цікавитися, щоб не проґавити свій омріяний шанс.

Читайте також: Гелікоптер NASA Ingenuity завершив місію на Марсі та назавжди припинив польоти

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.72
  Купівля 40.72
  Продаж 41.24
 • EUR
  Купівля 44.2
  Продаж 44.95
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
13 липня
15:12
Закарпатська митниця
Цьогоріч інтенсивність руху транспорту через кордон зменшилася, – Закарпатська митниця
14:44
прикордонники
Прикордонники відмовилися від хабарів на суму понад 1,3 млн грн
14:18
ЗСУ
Ворог продовжує наступ: воїни 24-ї бригади розповіли про ситуацію у Часовому Яру
13:56
Оновлено
Великдень у Гаю
Куди піти у Львові з 8 по 14 липня: Петрування в Гаю, "Літній СвітОгляд" і Триб'ют Мирославу Скорику
13:32
перепоховання праху Євгена Штендери у Львові
Повернули з Канади: у Львові перепоховали прах одного з останніх командирів УПА
13:20
змія
На Львівщині жінка потрапила у реанімацію через укус змії: як уберегтися
12:40
Оновлено
З 14:00 на Львівщині застосовуватимуть три черги відключень світла: графіки
12:29
В урочищі на Тернопільщині облаштували місце для відпочинку туристів
В урочищі на Тернопільщині облаштували місце для відпочинку туристів
11:57
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 12 липня
11:38
У Львові фурам заборонили заїжджати у місто
У Львові фурам заборонили заїжджати у місто
11:22
У ДТП на Рівненщині травмувалися двоє неповнолітніх
У ДТП на Рівненщині травмувалися неповнолітні дівчина та хлопець
10:53
В Ужгороді знову відбудеться благодійний велозаїзд Big City Ride
В Ужгороді знову відбудеться благодійний велозаїзд Big City Ride
10:21
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 13 липня
10:02
Енергоатом готується до монтажу обладнання на третьому енергоблоці Хмельницької АЕС
Енергоатом готується до монтажу обладнання на третьому енергоблоці Хмельницької АЕС
09:36
На війні загинув 21-річний захисник зі Львівщини Олександр Дибайло
На війні загинув 21-річний захисник зі Львівщини Олександр Дибайло
09:10
погода літо
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 13 липня
08:52
На Прикарпатті мама з двома дітьми впали у річку: 9-річна дівчинка загинула
На Прикарпатті мама з двома дітьми впали у річку: 9-річна дівчинка загинула
08:10
Ексклюзив
пропав безвісти
Невизначена втрата. Як шукають зниклих безвісти в Україні
07:40
Аналітика
сховище газу
Чому Росія атакує сховища газу на Львівщині
2024, п'ятниця
12 липня
22:13
прикордонник
У горах Прикарпаття біля кордону обмежили відвідування туристичних маршрутів
21:59
Пройшов 20 км: на Рівненщині знайшли пенсіонера, який заблукав у лісі
21:40
став на Тернопільщині
На Волині судять підприємця, який незаконно викопав ставки площею 10 га
21:15
На вихідних у Львові попрощаються з трьома воїнами України
20:55
Оновлено
На Львівщині зіткнулися рейсовий автобус та авто. Загинув водій
20:54
У Чернівцях випускники, які найкраще склали НМТ, отримали по 20 тис. грн
20:32
Голову спілки АТО Городоччини не впустили в місцевий ТЦК через шорти
20:13
Дністерський каньйон
Вивозив піщано-шутрову суміш з Дністровського каньйону: жителю Тернопільщини загрожує три роки тюрми
19:54
ліси
На Прикарпатті 45 років не можуть обгородити природно-заповідний фонд. За справу взялася прокуратура
19:28
В етнопарку біля Буковелю згоріла давня гуцульська хата
19:09
На вихідних у Львові відбудеться благодійний забіг "Миля рівних можливостей". Чи перекриватимуть вулиці
18:52
ТЦК, штраф
Що важливо знати про штрафи від ТЦК та СП: пояснення адвоката
18:48
палац Шенборна
У Фонді держмайна вирішують, що робити з палацом Шенборнів на Закарпатті, аби він був рентабельним
18:21
спека
Люди непритомніють від екстремальної спеки: на Волині зафіксували уже 85 випадків
18:06
Як у Львові фонтани рятують містян від спеки. Фото
17:51
новини Тернопільщини
У Львівській податковій попереджають про шахраїв, які просять у підприємців гроші за непроведення перевірок
17:36
На Львівщині у дитини діагностували правець
17:24
сонце
Рекордна спека - майже 40 градусів тепла: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 13 липня
17:14
 У Чернівецькій та Закарпатській областях облаштовують прикордонні дороги
16:57
спека
Чи можна змушувати людей працювати у спеку. Роз'яснення Держпраці
16:41
У ДТП загинула 31-річна військова з Рівного Марина Гринчук
Більше новин