Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Що таке Lviv City Express та як цей проєкт змінить громадський транспорт Львівщини

Юрій Мартинович
15 липня, 2023 субота
08:50
Зміст

Екосистема інноваційних мультимодальних пасажирських перевезень "Lviv City Express" – проєкт, який акцентований на зручність для всіх пасажирів. Одним з основних видів перевезень мають стати швидкісні приміські поїзди

Про цей проєкт, який у перспективі може докорінно змінити філософію громадського транспорту Львівщини, "Еспресо.Захід" поспілкувався з головним візіонером цього амбітного задуму, транспортним експертом і керівником ГО "За якісний транспорт" Святославом Товстигою.

Святославе, розкажи, як виник цей задум?

Проєкт виник завдяки задуму двох людей – народного депутата Ростислава Тістика та депутата ЛМР Ігоря Зінкевича. У них було спільне бачення та ідея. Коли я долучився, спершу проаналізував усе і, маючи досвід у транспортних перевезеннях, допоміг оформити у стратегічний проєкт, який називається Екосистема інноваційних мультимодальних пасажирських перевезень "Lviv City Express". Він акцентований за принципом німецького S-Bahn на створення швидкісного залізничного сполучення між територіальними громадами. Але тут мова не лише про нові поїзди, це історія про іншу філософію та підходи до пасажирських перевезень. Проєкт почався з листопада 2021 року, коли разом із залізничниками ми об’їхали залізничні колії області, щоб подивитися, в якому вони стані. Далі були інші кроки, і вже у березні цього року проєкт був представлений на всеукраїнській конференції та отримав підтримку не лише від обласних та міських чиновників, але також на рівні Міністерства інфраструктури. Один із заступників якого відповідає за реалізацію цього задуму.

Головною нашою метою є поліпшити якість життя мешканців, забезпечивши безбар’єрний доступ до громадського транспорту, який у своїй основі працював би на чистій енергії, як цього вимагають правила ЄС (зокрема, більше автобусів на водневій основі й електричній тязі) і швидко доставляв людей туди, куди їм потрібно.

На якому етапі зараз проєкт?

Ми подали заявку на один важливий грант, але поки не можемо називати конкретики. Коли отримаємо цей грант – це буде сигналом для всіх, що проєкт дійсно реальний для втілення і ми зможемо мати якісну аналітику для того, щоб почати реалізовувати його на практиці. Якщо нам цю заявку затвердять, тоді у кращому разі фінансування може бути на кінець цього чи на початок наступного року. Процес йде, ми не чекаємо, а працюємо. Загалом грант міг би допомогти у розробці трьох важливих концепцій. Всі концепції базуватимуться на багатьох натурних дослідженнях. Бо концепція – це не про теорію, а про натурні дослідження.

По-перше – це концепція нових маршрутних мереж для внутрішніх ОТГ маршрутів, тобто створення нової мережі автобусних перевезень. Чому нової? У межах децентралізації сформувалися нові територіальні громади і з'явилися нові економічні та адміністративні центри, а автобусна мережа залишилася та сама. Вона не задовольняє нові потреби сполучення між крайнім селом громади й адміністративним центром, де розміщена міська чи селищна рада. Обласна адміністрація не має займатися організацією перевезень в кожне село, як зараз, це мають робити органи місцевого самоврядування, і їм потрібно допомогти в цьому.

В області відбувається розбудова великих індустріальних парків, а також станом є багато релокованого бізнесу, вони розкидані по районах. Я сумніваюся, що висококваліфіковані робітники будуть жити поруч цих парків, бо станом на зараз соціальна інфраструктура в громадах є на мінімальному рівні, відсутня культурна й дозвільна програми. Тому вони проживатимуть у Львові й добиратимуться в іншу громаду на роботу. Ми хочемо оптимізувати залізницю так, щоб за пів години працівник поїздом без проблем міг добратися, скажемо, зі Львова у Кам'янку-Бузьку, а там уже пересісти на автобус, якщо потрібно.

Друга концепція – створити сполучення між центрами територіальних громад, крайніми точками, до інших територіальних громад або до обласного центру. Як у першій концепції ОТГ, так і в цій буде залучено 150 людей, це люди з академічного середовища Львівської політехніки. Вони вивчатимуть і мірятимуть на практиці реальні добові пасажиропотоки в області.

Третя концепція – залізничне сполучення. Але мова не лише про запуск більшої кількості нових поїздів. Будемо оцінювати економічну складову, аналіз витрат, щоб максимально зробити залізницю ефективною. Для цього проведемо такі аналізи, які потрібні для подальшого практичного втілення проєкту.

Робота над цими дослідженнями – це буде основа проєкту, який зараз готуємо. Ми маємо зараз ґрунтовно готувати "портфелі" проєктів, які після перемоги України у війні з російськими загарбниками можна подавати на фінансування.

У межах цієї грантової заявки для впровадження мультимодальних перевезень та відповідності законодавству Європейського Союзу також будуть розроблені зміни до нашого законодавства, що передбачатимуть імплементацію Регламенту ЄС щодо громадських послуг з перевезення пасажирів різними видами транспорту.

Також напрацьовуємо пропозиції з подальшої адвокації, щоб у межах Львівщини зробити пілотний проєкт з апробацією цих нормативних документів і щоб наша область першою відчула рівень громадського транспорту, як є в ЄС. У першу чергу мова про "заявницький принцип" на міжміському та приміському маршрутах, між органами самоврядування, про транспортну роботу. "Заявницький принцип –  коли можна буде за наявності вільного слота, подавши умовні два документи, виїхати наступного дня на маршрут. Будуть соціальні внутрішньо ОТГ маршрути, як є в країнах ЄС, які мають оплачувати громади за транспортну роботу.

Як на практиці виглядатиме втілений проєкт, бо чимало людей можуть думати, що вся суть - у закупівлі поїздів та автобусів?

Ні, ми не хочемо, щоб повторилася історія, яка вже була у Львові у 2009 році. Маю на увазі рейковий поїзд. Наш проєкт – це не проєкт одного року. Два роки ми лише опрацьовували його, щоб представити на вузькоспеціалізованому всеукраїнському рівні. Зараз працюємо над отриманням "м’якого" гранту, щоб мати якісну об'єктивну аналітику. Це потрібно, щоб бути готовими до втілення і подаватися під програми грантових коштів ЄС, не кредитних.

Екосистема інноваційних мультимодальних пасажирських перевезень "Lviv City Express" згадується в трьох документах: проєкті "Міська електричка Львів + 20 км", який передбачений планом заходів з реалізації у 2021 -2023 роках стратегії розвитку Львівської області на період 2021-2027 років; основний проєкт обговорюється в рамках розроблення Плану заходів на 2024-2025 з реалізації майбутньої Стратегії розвитку Львівської агломерації на період до 2027 року; та у плані сталої міської мобільності Львова, як міської електрички. Однак це не означає, що у 2027 році плануємо все реалізувати. Я вважаю, що в нас немає морального права робити це багато років. Бо, наприклад, Польща дійшла до своєї інфраструктури за 15 років. У нас немає стільки часу. Цей проєкт об’єднує дуже багато людей, в нас буде вікно можливостей, тому переконаний, що вдасться реалізувати задумане.

Стосовно того, як воно виглядатиме. Коефіцієнт корисної дії перевезення одним поїздом набагато вищий, ніж від 25 автобусів, які перевезуть тих самих 1000 людей. Крім цього, мова не лише про викиди вуглекислого газу, але і про людиногодини. Для автобусів треба 2,5 водія на маршрут, щоб перевозити 40 людей. Натомість для поїздів цифра перевезення є в рази більшою, що робить їх економічно ефективнішими. На Львівщині дуже добре розвинуте залізничне сполучення, практично вся область покрита колією, відповідно, не треба щось добудовувати, треба все впорядкувати і спланувати. Тому такий великий акцент на швидкісну залізницю між громадами, яка була б основним транспортом, що сполучав би міста між собою. Бо найдорожче, що зараз є, – це час, тому має бути висока мобільність.

Автобусний транспорт швидко перевозив би пасажирів в межах ОТГ, а також доставляв їх на вузлову залізничну станцію в громаді. Поїзд привозив би в обласний центр, де була б мережа зупинок. Фактично мережа зупинок поїздів "Lviv City Express" була б наземним метро у Львові з багатьма зупинками, чим вирішувала б проблему із громадським транспортом.

Ми говоримо і про е-квиток, як метод поєднання різних типів громадського транспорту, який зараз розбудовують як у Львові, так і в області. Система об’єднана певним чином, щоб можна було робити подвійну валідацію і пересідати з одного виду транспорту на інший.

Які складності проєкту та коли очікувати якогось пілотного старту?

Є чимало аналітичної роботи, яку ще потрібно виконати, тому й потрібен грант, щоб залучити фахівців і якісно все проаналізувати. Наприклад, між Рясне 2 і Ясинська колія в управлінні кар’єрного підприємства при Кабінеті Міністрів. Щоб запустити цю ділянку, спершу потрібно працювати з її власником, щоб можна було використовувати її. Також у Винниках є залишки занедбаної колії, яку потрібно відновлювати. Таких різних прикладів чимало, коли треба думати, як усе це об’єднати в мережу громадського транспорту, щоб воно працювало і було зручно. Ми вже маємо певні напрацювання щодо того, щоб у межах трьох територіальних громад почати тестовий пілотний етап. Та пілотний запуск можна починати пропрацьовувати лише тоді, коли у Львові й області повністю запрацює е-квиток. Тож якісь практичні початки втілення можливі не раніше, ніж з наступного року.

  • Нагадаємо, у Львові обговорили проєкт розвитку швидкісних приміських поїздів
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.38
    Купівля 39.38
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.88
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
22:17
На Буковині до 9 років за ґратами засудили "смотрящого" за місцевою колонією
На Буковині до 9 років за ґратами засудили "смотрящого" за місцевою колонією
21:56
Оновлено
пункт пропуску
У двох пунктах пропуску на Закарпатті провели обшуки: журналіст Глагола назвав причину
21:52
На Рівненщині затримали лікаря, який за хабар обіцяв зробити чоловіку групу інвалідності
21:33
У Львові 29-річна мешканка Ужгорода намагалася скоїти суїцид
У Львові 29-річна мешканка Ужгорода намагалася скоїти суїцид
21:18
злодій
Лише у квітні вчинив п’ять крадіжок: на Тернопільщині спіймали серійного крадія
21:00
Місцева влада не реагує: на Закарпатті виявили незаконне сміттєзвалище
20:39
У великодню ніч волинянам дозволили бути в церкві під час комендантської години
У великодню ніч волинянам дозволили бути в церкві під час комендантської години
20:20
Закарпатську облраду оштрафували за відмову поновити директора аеропорту "Ужгород" на посаді
20:02
Британське графство Норфолк і Львівщина підписали меморандум про співпрацю
19:44
Плащаниця
Молитва у Страсну п'ятницю: як просити про прощення гріхів
19:30
На Прикарпатті чоловік врятував дитину з палаючого будинку
19:15
Огляд
Зарплата 1,2 млн грн та $45 тис. готівки: що задекларував керівник Другого ТМО Львова Андрій Миськів
19:00
Стало відомо, скільки львів’ян користуються ЛеоКарт у міському транспорті
18:46
паводок
На Закарпатті весняні паводки пошкодили 29 дамб та берегоукріплень: область просить кошти з резервного фонду
18:32
Ексклюзив
волонтерка Уляна Дідич
Щомісяця везу на фронт до чотирьох автівок, – волонтерка Уляна Дідич
18:17
Максим Козицький
Більше лише в Миколаївського голови: стало відомо, скільки радників у Максима Козицького
18:02
Дрогобицька міська рада
У Дрогобичі жінка зірвала засідання сесії міськради
18:00
Оновлено
У Чернівцях попрощалися з 16 воїнами, які загинули у 2022 році на Київщині. Фото
17:49
півмарафон "Не зупиняйся!"
У Львові відбудеться півмарафон "Не зупиняйся": громадський транспорт курсуватиме зі змінами
17:36
Ексклюзив
Шувар
По ковбасу та шинку черги аж до виходу з термінала. Великодні закупи у Львові
17:27
Сонячно і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 3 травня
17:20
ЗСУ, мобілізація
Прикарпатець отримав 3 роки тюрми за ухилення від мобілізації
17:05
На Закарпатті виявили авто з 10 тис. пачок сигарет
16:58
Оновлено
Великодні гаївки у Львівському скансені
Куди піти у Львові із 29 квітня і по Великдень: на свято до Гаю
16:48
новини Закарпаття
У центрі соцобслуговування на Закарпатті виявили факти порушення прав людини
16:47
У Львові судли ексберкутівця
Ексберкутівцю, який у 2014 організував вибух на базі у Львові, винесли вирок
16:45
У храмі в Рівному чоловік револьвером погрожував священнику
16:33
генератор
Підприємець із Тернопільщини привласнив гроші, виділені на закупівлю генератора для медзакладу
16:30
Огляд
Паска
Паски, які завжди вдаються: рецепти від галицьких господинь
16:20
На Рівненщині за 4 місяці з незаконного обігу вилучили 10 гранатометів і 144 гранати
16:06
новини Львова
У Львові біля храмів, де освячуватимуть паски, патрулюватимуть поліцейські та кінологи
15:53
заборона відвідування лісів
У Яворівському районі на Львівщині заборонили відвідувати ліси і зупинки транспортних засобів
15:37
новини Закарпаття
На фронті загинув військовий із Закарпаття Михайло Світлик
15:24
Хмельницький
Смерть чоловіка після затримання ТЦК на Хмельниччині: поліція відкрила провадження, справа на контролі омбудсмена
15:09
У Франківську відкрили пам'ятні дошки героям Остапу Бринському та Юрку Стецику 
14:59
Ексклюзив
У 47-й бригаді розповіли, як у них працює рекрутинг і кого зараз шукають
14:55
новини Львова
Утік з місця ДТП, коли не вдалося "залагодити": у Львові патрульні відшукали водія, який п'яним спричинив аварію
14:40
На Хмельниччині конфіскували землі, які належали громадянину РФ
На Хмельниччині конфіскували землі, які належали громадянину РФ
14:23
Загинув у боях: на Тернопільщині поховають відомого волонтера з Донеччини Едуарда Хатмулліна 
14:08
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який зґвалтував власну доньку
Більше новин