Ще той "квест": вакцинуватися від COVID-19 поза чергою стало складніше
За повідомлення міністра охорони здоров'я Максима Степанова, за минулу добу від коронавірусу в Україні вакцинувалося понад 21,5 тисячі осіб. Від початку вакцинальної кампанії – трохи більш ніж 918 тисяч (це – ті, що отримали першу дозу вакцини). А от повним імунним захистом наразі може похвалитися 8 358 українців – це ті особи, які отримали дві дози препарату. Мало це чи багато?
Для порівняння, в Ізраїлі (за останніми оновленими даними) щеплення отримало вже 62,7% населення, у США – майже 46%, у Туреччині – понад 17,3%, в Індії – майже 10%. В Італії, де багато наших заробітчан – 28,8%, у Польщі – трохи більше 28%. У сусідній з нами Угорщині – близько 45,5%, у Румунії – 19,3%. У Росії вакцинували більше 9% населення.
Показник України – 2,02%. Це – не набагато більше, ніж у Грузії, де одну дозу вакцини отримало 1,68% населення. Але у той час як в Україні вакцинальна кампанія стартувала 24 лютого, у Грузії масово робити щеплення почали лише з 15 березня. Населення цієї країни – майже у 10 разів менше, ніж України (за даними перепису 2015 року – 3,729 мільйонів) і влада обіцяє розпочати масову вакцинацію всіх охочих зі середини липня. Українцям, схоже, така перспектива найближчим часом "не світить".
У середу, 12 травня головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що вакцинувати осіб, які зареєструвалися через додаток "Дія", будуть, але наразі лише тих, хто належить до пріоритетних груп населення, оскільки вакцини для всіх охочих немає. Як уточнив на брифінгу прем’єр-міністр Денис Шмигаль, йдеться про 23 900 осіб, старших 65 років, які зможуть отримати щеплення вже на цих вихідних, 15-16 травня. Запрошення чекати не потрібно – достатньо звернутися в один з найближчих вакцинальних пунктів і отримати щеплення у порядку живої черги. У Кабміні наголошують: навмисно обрали ті дні, коли пункти щеплень не працюють на повну потужність.
Згідно з Національним планом, влада має намір до кінця року виконати майже 48 мільйонів щеплень (як мінімум!), забезпечивши таким чином імунний захист 70% дорослого населення. Ми підрахували, що для цього щомісяця, починаючи з червня, необхідно виконувати по 6,7 мільйона щеплень на місяць, тобто майже по 224 тисячі на добу.
Вакцинуватимуть таких осіб будь-яким із доступних на той момент препаратів, за винятком тих, які Україна отримала в рамках глобальної ініціативи COVAX та які використовують виключно згідно з Національним планом вакцинації. Тож якщо це не американський Pfizer і не AstraZeneca SKBio, вироблена в Південній Кореї, варіантів залишається небагато – або Covishield, який виробляється на потужностях Serum Institute of India, або китайський CoronaVac.
В уряді заспокоюють: Україна підписала контракти на 40 мільйонів доз, які мають надійти цьогоріч, тож тільки-но вакцини з'являться, щеплення зможуть зробити всім охочим. Наразі в додатку "Дія" на вакцинацію записалося трохи більш ніж 550 тисяч осіб. Згідно з Національним планом, влада має намір до кінця року виконати майже 48 мільйонів щеплень (як мінімум!), забезпечивши таким чином імунний захист 70% дорослого населення. Ми підрахували, що для цього щомісяця, починаючи з червня, необхідно виконувати по 6,7 мільйона щеплень на місяць, тобто майже по 224 тисячі на добу. А це – в 11 разів більше, ніж виконали, приміром, за попередню добу. Ще місяць тому Віктор Ляшко в ефірі одного з українських телеканалів обіцяв, що Україна вийде на такі темпи, починаючи з травня. Однак через малу кількість вакцин і труднощі у логістичній системі віз і нині там.
"Люди самотужки знаходять шляхи записатись на щеплення від COVID-19, вишукають по місту залишкові дози. Як пощастить, викладають щасливі фото на ФБ. Влада столиці негайно влаштовує "полювання на відьом" – тобто на людей, які пішли й отримали ту вакцину від COVID-19. І на лікарів, які їм її вкололи. Нібито нелегально. З-під поли", – написала на своїй сторінці у Facebook народна депутатка від партії "Голос", експертка у сфері захисту прав пацієнтів Ольга Стефанишина.
"Я не проти цільових груп, я тільки ЗА! Але чому у травні 2021 року жителі країни посеред Європи можуть отримати покарання за щеплення? – дивується політик. – І це в той час, коли у сусідній Сербії людей пригощають тістечками чи виплачують 25 євро за те, що вони прийшли вакцинуватися. У США губернатор штату Меріленд, наприклад, пообіцяв, що співробітники бюджетних установ отримають чек на $100, якщо зроблять щеплення".
Тож якщо ви, надивившись у соцмережах на фото друзів, які гордо відзвітували, що вони отримали щеплення, набралися хоробрості і хочете взяти з них приклад, будьте готові – завдання ускладнилося. Зокрема, минулого тижня у Києві посилили контроль за використанням вакцини від COVID-19 виключно для цільових груп, визначених Дорожньою картою МОЗу. Департамент охорони здоров'я розіслав головам райдержадміністрацій, у підпорядкуванні яких перебувають центри первинної медико-санітарної допомоги і консультативно-діагностичні центри, на базі яких, власне, й розташовуються стаціонарні пункти щеплень, лист із нагадуванням, що сьогодні в Україні проводять вакцинацію виключно осіб, старших за 65 років, і громадян із цільових груп з попередніх етапів вакцинації, а вакцинація осіб, які не входять до цих пріоритетних груп, "є неприпустимою". Як повідомляється на сайті Київської міськради, попередньо цю інформацію довели до відома директорів медичних закладів, а ті – роздали відповідні "ЦУ" медикам вакцинальних бригад. Також у повідомленні сказано, що порівняно з офіційними статистичними даними МОЗ в інших регіонах, у Києві випадки порушень є поодинокими. Про Львівську область, яка за охопленням вакцинацією посідає 2-3 місце (після Києва і Дніпропетровської області), не згадувалось.
"Коли після свят отримував першу дозу вакцини, поцікавився, чи може прийти на щеплення моя дружина. Вона не входить до пріоритетної групи за віком, бо їй 58 років, але хворіє на діабет, гіпертонічну хворобу, має інші поважні проблеми зі здоров'ям. Мені сказали, що зараз щеплюють лише осіб, старших 65 років. Порадили записатися у сімейного лікаря на чергу і чекати", – розповідає львів'янин Володимир Гармаш (прізвище на прохання чоловіка змінено. – Ред.).
Припускає, що відмовили йому через нестачу вакцин. Ще наприкінці лютого записався на вакцинацію у свого сімейного лікаря і мав отримати щеплення у середині квітні, однак коли прийшов на процедуру, йому повідомили, що жодної вакцини у наявності немає. Попередньо чоловіку ніхто не телефонував і дату візиту не переносив.
"Було б правильно, якби дозволили вакцинуватися всім охочим, – каже. – У колективі, в якому я працюю, більшість людей – пенсійного віку. Вакцинувався лише я – в усіх інших знайшлися знайомі і знайомі знайомих, в яких після вакцинації "відняло ноги-руки-голову". Моя дружина – жінка передпенсійного віку з "букетом" хронічних захворювань, але вакцинуватися не може. Де логіка?"
Існує варіант записатися на вакцинацію вкупі з колегами. Якщо в колективі є понад 50 охочих зробити щеплення, з відповідним листом можна звернутися у Департамент охорони здоров'я.
"Невдовзі мине місяць, як наше керівництво намагається назбирати мінімальну кількість охочих вакцинуватися, – розповідає львів'янка, 34-річна Жанна Мітрошина (прізвище на прохання жінки змінено. – Ред.). – Частина до цього часу встигла вакцинуватися якимись "манівцями". Частина, наслухавшись про "побічку" від вакцин, передумала робити щеплення. Дехто чекає на американські вакцини, а є й такі, що не приховують – вакцинуватися взагалі не збираються, проте таких насправді дуже мало. За понад рік пандемії люди переконалися, що наслідки COVID-19 – це страшніше, ніж можливі ризики від вакцини".
Сама вона хоче зробити щеплення, аби мати змогу вільно подорожувати світом: "Звісно, було б краще, якби це була вакцина, яку використовують у країнах ЄС".
Не приховує: якщо не вийде вакцинуватися в Україні, спробує отримати щеплення в Польщі або Італії – там у неї живуть родичі.
Раніше існувала можливість вакцинуватися поза чергою залишковими дозами – як публічна особа. Проте 16 квітня міністр Степанов підписав відповідний указ, який забороняє цю практику. Водночас у відомстві запевняють, що ті люди, які отримали першу дозу препарату, згідно з наказом МОЗу в рамках кампанії з популяризації вакцинації обов’язково отримають другу.
Телефоную своєму сімейному. Та запевняє: якщо в мене є бажання зробити щеплення, може записати мене у чергу, але вакцину отримую тоді, коли будуть вакцинуватимуть мою вікову категорію.
Щоб перевірити, чи можна записатися на вакцинацію поза чергою, телефоную до реєстратури першого-ліпшого медзакладу, де проводять щеплення – 4-ї міської поліклініки Львова. Кажу, що мені – 32 роки, але я дуже хочу вакцинуватися. Пані на тому кінці дроту ввічливо запитує прізвище лікаря, з яким я уклала декларацію.
"Знаєте, я проживаю на Сихові (винаймаю тут помешкання), але декларацію уклала в іншій поліклініці", – вигадую на ходу.
"Тоді зателефонуйте своєму сімейному лікарю і він вас запише на чергу", – пояснює працівниця поліклініки і, подякувавши за дзвінок та побажавши гарного дня, кладе слухавку. Що ж, телефоную своєму сімейному. Та запевняє: якщо в мене є бажання зробити щеплення, може записати мене у чергу, але вакцину отримую тоді, коли будуть вакцинуватимуть мою вікову категорію. Оскільки важких супутніх захворювань у мене немає, отримати щеплення я зможу лише на останньому етапі, коли вакцинують всіх осіб з груп ризику і тих, що забезпечують підтримку безпеки й життєдіяльності країни. А якщо вірити затвердженому плану вакцинації населення від COVID-19, це відбудеться не раніше ніж у березні 2022 року.
"Може, хтось не прийде на щеплення і я отримаю залишкову дозу?" – запитую.
"Розраховувати, що вас вакцинують залишковою дозою, не варто. CoronaVac не має залишкових доз. Запаси Covishield вичерпуються, а AstraZeneca вакцинують лише осіб, старше 65 років і представників ІТ-кластеру", – повідомила лікарка. Як у цю когорту затесалися айтішники? Виявляється, 11 травня Львівський ІТ-кластер офіційно оголосив про початок вакцинальної кампанії серед працівників ІТ-індустрії Львова. Вакциною AstraZeneca планують провести щеплення кільком тисячам ІТ-спеціалістів. У березні, нагадаємо, вакцини отримало 50 керівників ІТ-компаній Львова у межах кампанії з вакцинації громадських діячів для популяризації вакцини від COVID-19.
Як пояснила в коментарі "Еспресо.Захід" в. о. генерального директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України Наталія Іванченко, зараз вакцинують осіб, старших 65 років, і тих людей, які не отримали щеплення на попередніх двох етапах вакцинації. Усім іншим головна епідеміологиня області радить або зголоситися до свого сімейного лікаря (це – найпростіший варіант), або ж записатися на чергу у додатку "Дія".
"З цього додатку Київ передає дані на області, відповідно, регіональний координатор це бачить і може регулювати", – зазначила вона.
Де вакцинують від COVID-19 у Львові? Повний список стаціонарних пунктів щеплень
- 1-а міська поліклініка вул. Руська, 20
- 2-а міська поліклініка вул. Симоненка, 4
- 3-я міська поліклініка вул. Повітряна, 99
- 4-а міська поліклініка проспект Червоної Калини, 68
- 5-а міська поліклініка вул. Виговського, 32
- 6-а міська поліклініка вул. Медової Печери, 1
- 1-а міська лікарня вул. Хімічна, 7а
- 3-я міська лікарня вул. Озаркевича, 2
- 3-я міська лікарня (амбулаторія сімейної медицини №4) вул. Шевченка, 358Б
- 4-а міська лікарня вул. Я. Стецька, 3
- 5-а міська лікарня вул. Генерала Чупринки, 61
- Львівський обласний спеціалізований центр радіаційного захисту населення вул. Морозна, 31А
- Львівський обласний діагностичний центр вул. Пекарська, 69б
Однак "штурмувати" вакцинальні пункти не радимо – записуйтеся у чергу і чекайте. Сімейні лікарі запевняють: як тільки в Україну надійде більша кількість вакцин, щеплення отримають усі охочі.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.
- Актуальне
- Важливе