Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Шароварщина та байрактарщина: чим небезпечні хибні уявлення про українську культуру

29 травня, 2023 понедiлок
17:25

За останній рік термін "шароварщина" набув небаченої досі популярності. Щоправда, зі стрімким зростанням вживаності цього слова розмилися кордони його значення. Тепер шароварщиною нерідко називають що завгодно, навіть не намагаючись розібратися, чи це справді так. А після початку повномасштабного вторгнення Росії на додаток до шароварщини з’явилась ще й так звана байрактарщина – спекулювання на темі російсько-української війни

За останній рік термін "шароварщина" набув небаченої досі популярності. Щоправда, разом зі стрімким зростанням вживаності цього слова дуже сильно розмилися кордони його значення. Тепер шароварщиною нерідко називають що завгодно, навіть не намагаючись розібратися, чи це справді так. Крім того, після початку повномасштабного вторгнення Росії на додаток до шароварщини з’явилась ще й так звана "байрактарщина" – спекулювання на темі російсько-української війни 

Чим небезпечні ці явища та як відрізнити звичайну імітацію від автентичної української культури? Анастасія Верхола, засновниця і власниця школи української мови "ШУМ", розповіла для "Еспресо Захід" про вплив шароварщини на сучасне суспільство. 

Що таке шароварщина і чим вона відрізняється від байрактарщини?

Шароварщина як підміна автентичної української культури псевдонародними елементами виникла в кінці ХІХ століття, а особливого поширення набула в радянський час, коли про українську культуру можна було згадувати лише як про селянську чи козацьку. Після повномасштабного вторгнення Росії в масовій культурі, зокрема музичній, виникає термін "байрактарщина" як примітивне й однобоке висвітлення воєнної тематики. 

Ці явища схожі, адже пов’язані з примітивізацією і вульгаризацією істинних сенсів, знеціненням справжніх героїв війни, спрощенням трактування трагічних подій з метою просування свого бренду та збагачення. Проте вони й відмінні, адже шароварщина була в радянський час єдиною прийнятною формою представлення української культури, на відміну від багатющої скарбниці фольклору чи етнографії, які є природною ментальною рефлексією соціуму на значущі суспільні події. Натомість байрактарщина пов’язана з миттєвою популярністю патріотичної продукції, часто низької якості, завдяки соцмережам і рекламі.

Чому саме зараз виник такий бум шароварщини, з чим це пов’язано?

Явища, які ґрунтуються на підміні культурних понять, після 24 лютого 2022 року актуалізуються на хвилі патріотизму. Популяризація всього українського з метою протистояння російській агресії, без сумніву, відіграє позитивну роль в об’єднанні українського суспільства. Витвори національної культури допомагають побороти внутрішню напругу та загальнонаціональні ментальні проблеми, створюють потужний національний культурний контент, що стає маркером для розпізнавання бінарної антиномії "чужий – свій". Проте викликом сьогодення є питання – як не перетворити глибоке різноманітне українське мистецтво на бліду спрощену копію?

У яких сферах мистецтва зараз найбільше спостерігаємо ці явища?

Шароварщина вплинула на формування стереотипу про український національний одяг (шаровари, примітивні однотипні вишиванки, пластикові віночки), хоча етнічні костюми українців є дуже різноманітними. Відомо про відмінні за кроєм і технікою вишивки сорочки, запаски, спідниці, горбатки, крайки, череси, жупани, сардаки, кептарі, чільця, хустки, намиста, коралі, ґердани й інші елементи національного одягу. Дітки мали б вивчати їх ще в садочку та молодших класах, у природний спосіб пізнаючи етнографічне багатство свого краю. А мода на перешивання елементів автентичних вишиванок на сучасні сорочки чи сумки викликає глибоке розчарування.

Музична шароварщина заполонила соцмережі та ЗМІ, а глибинна автентична музика стала цілком раритетною. Чому б не пропагувати у мас-медіа таких виконавців, як "Онука", "ДахаБраха", Мар’яна Садовська, Уляна Горбачевська, Наталя Половинка? Національне телебачення мало б частіше показувати концерти наших танцювальних колективів, які виконують не лише гопак, а й інші мистецькі композиції. А виконання народних пісень у супроводі акордеона викликають у моїй свідомості неймовірну тугу за народними капелами із супроводом оркестру народних інструментів. Шароварщина панує у кулінарних шоу, де пропагують сало, вареники, галушки, горілку.

Особливо пригнічує недоречне використання елементів національної символіки в рекламі, торговельних марках, сувенірній продукції, мемах, адже так відбувається знецінення наших національних кодів.

Які існують маркери шароварщини?

На жаль, українську культуру сьогодні здебільшого репрезентує шароварщина, головними ознаками якої є примітивність, спрощення, вторинність, несмак, вульгарність. Натомість для підтримання бойового духу та віри в перемогу нам потрібний патріотичний креатив, укорінений у нашу національну пам'ять, виплеканий багатогранними національними традиціями.

Чи становить байрактарщина таку ж загрозу, як шароварщина?

Сьогодні людям необхідно виплеснути емоції від пережитого горя та згуртуватися завдяки патріотичним гаслам. Тому виникнення пісень про "байрактар", пса Патрона – це природне явище. На жаль, такі вияви попкультури не заглиблюють нас у проблематику, не дають можливості оцінити внесок кожного героя для перемоги, накидають поверхове ставлення до воєнних подій у державі. Та суспільство має насититися різними проявами культурних переживань і таким чином перейти до наступної стадії розвитку якіснішого контенту.

Наскільки небезпечні ці явища для культури загалом і як їх викорінювати?

Явища шароварщини та байрактарщини не зникнуть в умовах сучасної попкультури та можливостей поширення у соцмережах. Проте наша нація мужніє, зростає, пізнає себе і шукає способів вияву своїх патріотичних почуттів. З одного боку, культура потребує свободи для втілення креативних ідей, а з іншого – Українська держава як постколоніальна, в якій нівелювали культуру, забороняли мову, фізично винищували основу нації – селянство (голодомором) та національну еліту (репресії науковців, письменників, митців), повинна сприяти розвитку якісної української культури, проводити освітні та виховні заходи.

Варто зазначити, що українська культура є неймовірно різноманітною у будь-яких своїх проявах, і те, що зазвичай навіть українці знають лише спрощений її вигляд – це справжній злочин. Нам варто цікавитися своєю культурною спадщиною, розвивати та оберігати її, а не сприяти її асимілюванню з образами, спотвореними шароварщиною.

Розмовляла Діана Кільян

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.95
    Купівля 38.95
    Продаж 39.47
  • EUR
    Купівля 42.08
    Продаж 42.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
11:55
стихійне сміттєзвалище
Зі сільради на Тернопільщині хочуть стягнути понад 5 млн грн через забруднення земель
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках 29 березня: долар втратив кілька копійок
11:49
 виставка "Із полум’я зродились"
Із полум’я зродились: на виставці у Львові зберуть гроші на евакуаційні вагони
11:38
Василь Куприянчик
На Донеччині загинув 20-річний захисник з Волині Василь Куприянчик
11:30
Оновлено
Львівщину атакували 11 БПЛА і два "кинджали": пошкоджено обʼєкт критичної інфраструктури
11:25
вітер
Через шквальний вітер на Буковині майже 50 населених пунктів залишилися без світла
11:15
кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 28 березня
11:09
На високогір'ї Карпат здійнявся шторм: швидкість вітру сягає 26 м/с
На високогір'ї Карпат здійнявся шторм: швидкість вітру сягає 26 м/с
10:56
Оновлено
ракета Х-59
Над Буковиною під час тривоги сили ППО збили ворожі ракети: їхньою ціллю був енергооб'єкт
10:54
Львівський історичний музей
Львівський історичний музей. Чи варто підтримати надання йому статусу національного?
10:38
У Львові на металобрухт здадуть 10 старих автобусів та 14 трамваїв
У Львові на металобрухт здадуть 10 старих автобусів та 14 трамваїв
10:26
насилля
На Буковині багатодітний батько ґвалтував своїх дітей: йому загрожує довічне
10:11
електросамокати
У Львові затвердили місця для паркування електросамокатів
09:42
обстріл, ППО
Атака РФ на Хмельниччину: ППО збила три ворожі цілі
09:25
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 29 березня
09:12
енергетики
На Львівщині через негоду знеструмлено 65 населених пунктів
08:52
обстріл, ППО
На Франківщині ворог влучив в об'єкт критичної сфери
08:17
повістка
Суд оштрафував волинянина на 5 тис. грн за ухилення від військового обліку
08:00
погода
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 29 березня, і завтра
2024, четвер
28 березня
22:52
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
Бійці львівської ТрО підпалили ворожу БМП, яку окупанти залишили посеред дороги тікаючи
22:33
світлофор у Луцьку
У Львові для незрячих пішоходів зі світлофорів звучатиме шум потяга
22:14
Андрій Антонищак
Львів 29 березня попрощається з екснардепом та полковником Андрієм Антонищаком
21:56
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
Бійці 100-ї бригади з Волині показали, як знищують фортифікаційні споруди росіян
21:38
Рівненщина ініціює включити поліську дудку-викрутку до списку культурної спадщини ЮНЕСКО
21:18
газова плита, газ
На Львівщині майже 400 абонентів залишаться без газу. Адрес
21:00
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
Львівські митники зупинили на кордоні Audi Q7 з технікою Apple на мільйон гривень
20:57
На Волині зникла 15-річна студентка, яка пішла з гуртожитку і не повернулася
20:39
новини Львівщини
На Хмельниччині судитимуть експосадовицю банку, яка привласнила 8 млн грн виплат родин загиблих військових
20:21
Забезпечити безпеку природи: у Львові затвердили нову екологічну програму
20:03
На Закарпатті співробітник патрульної поліції вчинив смертельну ДТП
19:45
новини Хмельницького
На Львівщині авто збило двох дітей на самокаті, одна дівчинка загинула
19:30
блокпост
На Волині демонтували 12 недіючих блокпостів
19:16
Доступні ліки
У Львові дорослі люди зможуть безплатно отримати ліки від спінальної м’язової атрофії
19:03
На Волині чоловіка підозрюють у сутенерстві і втягненні в проституцію жінок
18:58
ноутбук
Вилучене та конфісковане рішеннями суду майно на Рівненщині передали на потреби військових
18:44
лікарня швидкої допомоги
Перше медичне об'єднання Львова будуватиме фармзавод
18:30
трамвай у Львові
Львівелектротранс першим серед перевізників міста отримуватиме оплату за виконану роботу
18:14
новини Рівненсько області
На Рівненщині знайшли зниклого безвісти жителя Вараського району
18:05
У центрі Львова за понад 5 млн грн реставрують палац Бесядецьких
17:51
психічне здоров'я
Львів отримає €1,5 млн від Фландрії на будівництво центру психічного здоров’я
Більше новин