Еспресо. Захід

Російські мультики діють як високоточні ракети. Блог Христини Шабат

30 січня, 2023 понедiлок
16:32

Чим шкідливі наративи "Маші і ведмедя" та в принципі російських мультиків для українських дітей досліджує та пояснює у своєму блозі Христина Шабат

Я закінчила. І це було супер складно. Шість сезонів висококласного лайна. Швидшого, ніж будь-яка російська ракета, влучнішого ніж Хаймарс. 41 мільйон підписників, десятки мільярдів переглядів.

Я осилила шість сезонів "Маша і мєдвєдь". Питайте "нащо?"

Нащо

Я бачу, що попри масову декомунізацію і відразу до всього російського діти залишаються десь поза контекстом. З їхніх гаджетів в кафе чи магазинах далі спокійнісінько ідуть мультфільми російською. А поширеним і любленим в нас дорослих і далі залишається так званий "едалтизм", з уст наших батьків це звучало як: виростеш і зрозумієш, а поки я ліпше знаю.

Якось майже усі Telegram-канали поширили зворушливе відео, де батько військовий повертається додому, дитя кидається на нього в сльозах. Але шо в нього в руках? О так, це гігантська Маша-надувна кулька. На це ніхто не звернув уваги, та й йому самому було ок, що саме цей персонаж є улюбленим в дитини.

В чому проблема?

Мультфільми, які дивляться наші діти є високоточною зброєю, яка вражає одразу в мозок. Діє повільно, невидимо, але дуже ефективно і масово. Був такий український науковець, проф. Бандура. Він досліджував виховання дітей і довів, що не лише наші батьківські потуги впливають на те як поводяться діти. Діти наслідують поведінку. Отже, він показував дитині, яка добре вихована без слів ляльку і бив її. Коли він покидав кімнату, дитина без жодних вказівок відтворювала те саме. Добре вихована дитина, яку батьки вчили, що насильство – це не ок. Отже, діти наслідують те, що вони бачать навколо, в тому числі і в мультиках.

Який сюжет

Вкрадена казка про Золотоволоску і трьох ведмедів, яку нахабно переписав лєв талстой виглядає так. Маша - звичайна російська дитина. Душа. Без жодного контролю заходить в чужу хату, ламає все, трощить, насміхається, а потім показує невинні оченята кота зі Шрека в стилі "то не я, то тільки раз". Їй пробачають і все починається знову. Впізнали велику російську культуру? Так відбувається 6 сезонів підряд.

Це ж як у Том і Джері, скажете ви, а от і ні!

Машу ніхто не може зупинити. У неї немає дорослих, старших, батьків. Уся її деструктивна поведінка залишається непокараною. Усі її вчинки формуються в голові в жарт і в норму. Що це вчить дітей, які споживають контент? Можна робити все, що завгодно, тобі за це нічого не буде. Справедливості не існує.

Чи знаєте ким стають діти, яких не вчать правил, в яких немає рамок і не сформоване відчуття справедливості? Так, можуть робити, що завгодно і можуть навіть павтаріть.

Про Тома і Джері врешті

Є дві суттєві різниці. Перша та, що Маша людина. А діти проектують на себе поведінку людей. Кіт і миша тварини, їхня поведінка не з нашого світу. Друга та, що в Тома є господиня, авторитетний дорослий, який часами з‘являється в мульті і поведінка кота кардинально міняється. Дорослі існують для того, щоб спрямовувати. Вони необхідні дітям.

Чому я причепилась?

Все, що відбувається в дитинстві впливає на нас. Колись на нас вплинув Дикий ангел, Динозаврики і Снєгавік пачьтавік з Капітошкою. А зараз Маша абсолютно точно розвертає свою росдушу в наших дітях і навіть не збирається звертати назад.

Як це працює?

Окрім іграшок на полицях, які досі продають в Україні, але які, на щастя, вже не так легко знайти, Маша, як донька компанії з офісами у Варшаві, Лімасолі, Маямі, Москві очевидно непідсанкційна та "не шкідлива" має контракти з Amazon.com, Данон Україна (в жовтні цього року запустили новий продукт), окремі частини парків розваг для дітей в Італії та в Туреччині (Белек) також присвячені саме цьому "блокбастеру". Ведмедя я зустрічала на центральній площі Варшави (можна сфоткатись), у магазинах Німеччини, Польщі, Іспанії. Це майже макдональдс для кожного заїжджого м-ля. Така собі позначка території.

Мій знайомий німець сказав "but she is funny". Yes, she is, until… маленькі маші не приходять на твою землю і не починають поводитись так само безкарно і по-свинськи. Руйнують. Трощать. Сміються з того. А паралельно… батьки не бачать лінії звязку і продовжують показувати це лайно дітям. Так, вони це люблять, але і ми є для того, щоб спрямовувати.

То я сама придумала, чи хтось вже про це говорив?

Маша офіційно заборонена у Латвії через 12 серію 1 сезону в стилі "дєдиваєвалі". Це намагались зробити в Україні, але було "неначасі". Про неї та її вплив є окреме гуглябельне наукове дослідження.

Ми самі обираємо, який контент споживають наші діти. Інколи нам допомагають, якщо він, до прикладу, не підходить за віком. Для цього існують рейти (+7, +16). Вони власне не просто так, а пов‘язані з можливостями мозку в певний вік аналізувати та опрацьовувати інформацію. Тому, коли я чую, що 7-річні діти дивляться Гру кальмара "під наглядом батьків" я маю певне уявлення про цих батьків.

Ми маємо змінити поведінкові патерни наших дітей. Точніше сформувати їх. Цього неможливо досягнути лише вихованням. Звільняючи собі вільний час ми інколи несвідомо розгортаємо руску душеньку в маленьких головах наших українських дітей. Щоразу задаваймо собі питання, а що цей мультик навчить мою дитину?

Джерело.

Про авторку: Христина Шабат – керівниця Центру гідності дитини УКУ та співзасновниця "Пташеня. Дитячий простір".

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.

Читайте також:
Львів
-8°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.73
    Купівля 36.73
    Продаж 37.39
  • EUR
    Купівля 39.9
    Продаж 40.87
  • Актуальне
  • Важливе
2023, понедiлок
4 грудня
07:52
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 4 грудня
2023, неділя
3 грудня
21:39
Леонтій Сандуляк
Пішов із життя співавтор Акта проголошення незалежності України Леонтій Сандуляк
21:04
Львів, погода
Львів'ян попереджають про ожеледицю та падіння бурульок з дахів
20:33
негода на Закарпатті, підтоплені будинки
На Закарпатті рятувальники відкачують воду із підтоплених домівок, все ще залишаються підтопленими деякі автошляхи
19:59
афіша
У пошуках Різдва: у Львові відбудеться благодійний ярмарок Тлум & Крам
19:23
Відзначення 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
У Львові відзначили 240-ліття заснування духовної семінарії святого Духа
18:52
Спорт
Львівська шпажистка виграла Кубок світу з фехтування на шпагах серед юніорок
18:32
Новини Львова
У Львові помер актор Сергій Кустов
17:58
Новини Західної України
Рейди на ринках, автошляхах та у лісах: на Хмельниччині штрафуватимуть за незаконну вирубку ялинок
17:30
Новини Львівщини
На трасі Київ-Чоп перекинулась вантажівка, травмований водій
17:00
Новини Західної України
На Волині прикордонники взяли участь у благодійному забігу
16:28
гральний заклад на Закарпатті
На Закарпатті викрили казино, яке облаштували в закладі відпочинку
16:06
Огляд
Погода Львівщина
Погода у Львові та Львівській області: прогноз синоптиків на 4 грудня
15:52
Ексклюзив
Уляна Кузик, волонтер
Потрібно розв'язати проблему списання військового майна на фронті, – Уляна Кузик
15:26
ЗСУ
Львівські воїни показали знищення вогневих позицій ворога
14:58
ухилянти
У засніжених горах Закарпаття впіймали групу ухилянтів
14:37
вантажівки, кордон
Пункт пропуску "Угринів-Долгобичув" на кордоні з Польщею відкриють для проїзду порожніх вантажівок
14:10
проєкт "Купи мені бойовий літак"
Понад 18 млн грн, зібраних проєктом фонду Авіація Галичини, витратили на МіГ 29
13:53
Ексклюзив
Олександр Лабецький
ОТГ мають закласти не менше 10% бюджету на оборону, – Олександр Лабецький
13:35
У Львівській філармонії буде концерт музики Віктора Камінського
13:13
благодійний вечір уку
Як Україні виростити крила: у Києві пройшов вечір благодійності на підтримку УКУ
12:52
Фрагмент афіші проєкту "Посеред бурі 2.0"
Львівські галереї оголосили про підтримку "Вовків да Вінчі" та 540-го зенітного полку
12:35
рятувальники зима
Звільняють людей зі снігових заметів: прикарпатські рятувальники ліквідовують наслідки негоди
12:12
Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост
Видимість обмежена: на горі Піп Іван Чорногірський температура повітря опустилася до 9° морозу
11:59
Оновлено
кордон
На Львівщині відновили пропускні операції у двох пунктах пропуску
11:39
перетин кордону
Західний кордон України минулої доби перетнули 67 тис. людей
11:16
підозра священника Віталія Хромея
Закарпатський священник УПЦ МП уник в'язниці за пропаганду комунізму
10:56
На Львівщині через сніг знеструмлені майже 400 населених пунктів, на Хмельниччині – 26
10:31
OPINION
Вкрали сотні тисяч доларів і били в тюрмі: подробиці історії американця, який живе у підземному переході у Львові. Блог Юрія Мартиновича
10:12
кордон
На виїзд з України очікують понад пів сотні автобусів та 2342 вантажівки: де найменші черги
09:50
Кримінал
Найпопулярніші шахрайські схеми в інтернеті під час війни й не тільки: як вберегтися
09:03
Шахед
Росіяни вкотре атакували дронами Хмельниччину: деталі
08:21
Імбирні пряники до святого Миколая
Імбирні пряники до святого Миколая: простий рецепт смачного печива
2023, субота
2 грудня
21:21
ТЦК
Автівку покинули на дорозі: на Закарпатті представники ТЦК силою витягли водія з вантажівки та відправили на підготовку
20:45
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
На Франківщині планують створити майже 60 вогневих точок для ППО
20:17
змагання з дронів
У Львові відбулися перші змагання з пілотування дронами
19:45
діти на кризі
На Волині 11-річні хлопці застрягли на кризі, на допомогу прийшли рятувальники
18:54
лікарі трансплантації
У лікарні на Волині вперше зробили вилучення органів для трансплантації
18:22
трактор впав у річку
Франківські надзвичайники врятували двох людей з трактора, що впав у річку
17:59
спортсмени з Прикарпаття
Прикарпатці здобули перше загальнокомандне місце на чемпіонаті України з вільної боротьби
Більше новин