Рівненські нефрологи розповіли, як зберегти нирки здоровими
Сьогодні, 27 березня, у світі відзначають Міжнародний день нефролога
Лікарі Рівненської обласної клінічної лікарні ім. Ю. Семенюка дали рекомендації, як зменшити ризик розвитку захворювань нирок, передає "Еспресо.Захід".
Хвороби нирок медики часто називають "тихими вбивцями". Патології цього парного органу якийсь час можуть мати безсимптомний перебіг і непомітно для пацієнта переходити в хронічну форму. Хронічні захворювання нирок не лікуються (їх можна лише контролювати) та мають властивість час від часу загострюватися, суттєво погіршуючи якість життя людини.
Як стверджують фахівці, існує кілька способів зменшити ймовірність виникнення цих хвороб:
- Регулярна фізична активність, підтримка оптимальної ваги й тонусу організму. Зниження маси тіла (якщо в людини є зайві кілограми) тягне за собою зниження артеріального тиску і, відповідно, зменшення ризику ушкоджень нирок.
- Повноцінне харчування. Збалансовано харчуючись, можна втримати ідеальну вагу, знизити артеріальний тиск, запобігти діабету, серцевим й іншим захворюванням, що можуть негативно вплинути на функціональний стан нирок. Як підкреслюють лікарі, особливо важливо зменшити споживання солі – до 5-6 грамів на день.
- Контроль за рівнем цукру в крові. Приблизно половина пацієнтів з цукровим діабетом не здогадуються про свій діагноз. Тож коли будете здавати загальний аналіз крові, не забудьте здати глюкозу крові. Особливо слід звернути на це увагу людям середнього та старшого віку, хоча деякі медики наполягають, що час від часу проходити таке дослідження не завадить й у 20-30 років.
- Контроль за кров'яним тиском. Як і у випадку з діабетом, майже 50% пацієнтів, що живуть з артеріальною гіпертензією, не підозрюють, що в них є така проблема. Починати систематично вимірювати кров'яний тиск потрібно з 40-44 років, а при обтяженому сімейному анамнезі, – ще швидше.
- Достатнє наводнення організму. Скільки потрібно вживати рідини на день, залежить від багатьох факторів, зокрема фізичних навантажень, яких людина зазнає протягом дня, клімату чи пори року, загального стану здоров'я, вагітності та періоду грудного вигодовування. Для здорової людини, яка помірно працює і не піддається впливу надто високих температур, це зазвичай це 8 склянок води, тобто приблизно 2 літри на день.
- Відмова від куріння. Токсичні речовини, що містяться в цигарках й інших тютюнових виробах уповільнюють приплив крові до нирок. Відповідно, перешкоджають їхньому нормальному живленню, через що вони можуть з часом гірше працювати. Крім того, куріння збільшує ризик виникнення раку нирок на 50%.
- Виважений прийом ліків, зокрема безрецептурних протизапальних та знеболювальних препаратів. Медикаменти, які українці часто вживають безконтрольно, наприклад, нестероїдні протизапальні засоби такі, як ібупрофен, можуть ушкодити нирки.
Пацієнтам з діабетом, гіпертонією, ожирінням, за наявності хвороб нирок у найближчих родичів, варто профілактично здати загальний аналіз сечі й зробити УЗД нирок. Направлення на безплатне обстеження дасть сімейний лікар.
- У Львові запрацювала перша на Заході України лабораторія молекулярно-генетичних досліджень.
- Актуальне
- Важливе