Рекультивований полігон ТПВ у Львові буде безпечним. Про дегазацію, фільтрат і поле для гольфу
На сміттєзвалищі у Грибовичах закінчують земельні роботи та покриття захисним екраном, також встановлюють систему дегазації та розділення забрудненої і дощової води, які повноцінно почнуть працювати вже з весни наступного року.
Про це розповіли виконавці робіт по рекультивації полігону, інформує "Еспресо.Захід".
Проєктом рекультивації одного з найбільших та найстаріших сміттєзвалищ в Україні передбачено, що він стане максимально безпечним для навколишнього середовища.
Для цього в першу чергу підрядник виположував схили сміттєвої гори та формував правильний купол. Ці роботи вже виконано на 85%. Далі купу відходів засипають нейтральним грунтом і покривають трьома шарами спеціальної плівки.
"Укладання дренажного композиту, мембрани та геотекстилю маємо завершити до березня наступного року. Також на 85% виконані земляні роботи щодо виположення схилів тіла полігону", - коментує начальник відділу реалізації проєктів ЛКП "Зелене місто" Назарій Кирилейза.
Спеціальні плівки укладаються з подвійною метою. З одного боку для того, щоби в тіло полігону не потрапляла вода і не утворювався фільтрат. Тепер той фільтрат, який ще генерує полігон, буде відведено у спеціальне озеро. Його якраз завершують будувати. А дощова вода, чи талий сніг більше не буде забруднюватись і через систему бетонних жолобів буде відразу виводитись у каналізаційну мережу.
"Уже прокладено 870 м. трубопроводів для збору фільтрату і 216 м. бетонних лотків для відведення дощової води. Окрім того, підрядник вже закінчує роботи по озеру, яке буде буферним, аби ми могли акумулювати той фільтрат, який стікає з тіла полігону. Після цього на станції очистки осмосу та станції ім. Рогова цей фільтрат буде очищуватись, відповідно до всіх норм.
Ми виконуємо роботи, згідно з графіком. До зими плануємо закласти купол полігону матеріалом, який ізолює його. Паралельно, коли буде зима, ґрунт примерзне, що дозволить нам відкачати третє озеро. Також окремо будуть виконуватись роботи із прокладки трубопроводів і також лотків для виведення дощової води по всьому периметру. Плануємо, що на липень 2022 року їх буде закінчено. Не бачимо зараз жодних проблем, адже погода нам сприяє. Передбачаємо, що навесні наступного року ми закінчимо повністю накриття куполу і приступимо до оздоблення території і благоустрою", -розповів директор ЛКП "Зелене місто" Тарас Калужний.
Читайте також: Перший етап рекультивації Грибовицького звалища завершать влітку наступного року
Один з шарів покриття призначений для збору звалищного газу. Він буде сходитись у спеціальні труби, які підведені до когенераційної установки. Там відбуватиметься його спалення та перетворення у електроенергію.
"Когенеративна установка запрацює наступного року, коли полігон буде повністю покритий саркофагом і газ буде збиратись на всі 100%. Плануємо, що вона буде запущена у роботу у березні", - доповнив Назарій Кирилейза.
Після завершення технічної рекультивації усередині літа наступного року, почнеться біологічна. Вона передбачає те, що полігон буде засипано метровим шаром грунту і висаджено траву та зелені насадження.
Паралельно з тим, ЛМР має намір провести конкурс і за його результатами обрати той проєкт, який мешканці хотіли б бачити на цій території. Зараз розглядаються варіанти поля для гольфу, відпочинкової зони чи сонячної електростанції.
"Проєкт реалізується, відповідно до вимог ЄБРР, екологічних норм, а також українського законодавства. Дотримано всі вимоги і, як зазначив інженер технічного нагляду, який безпосередньо відповідає за якість робіт, всі роботи ведуться, згідно зі всіма необхідними правилами. Ми маємо всі документи, тому готові зреалізувати проєкт у відповідності до складових технологічних та екологічних аспектів. Після цього ми вже будемо думати, як правильно використовувати цей об’єкт у подальшому. Є бажання організувати конкурс, аби мешканці громади подали свої ідеї. Спільно з ними ми вже будемо бачити, у якому напрямку рухатись", - зазначив директор ЛКП "Зелене місто" Тарас Калужний.
Посадовець вірить у те, що після рекультивації ця територія стане привабливим туристичним об'єктом та місцем відпочинку львів'ян. І, як аргумент, наводить те, що ця гора буде приблизно такої ж висоти, як Високий Замок (413 метрів над рівнем моря) і з неї відкриватиметься чудовий вид на місто та його околиці.
Фото: пресслужба ЛМР
- Нагадаємо, технічна рекультивація на Грибовицькому сміттєзвалищі розпочалася восени 2020 року. Її виконує консорціум компаній J/V GOKSIN INSAAT – HAYAT GROUP. Зараз загалом проєкт реалізовано на 61% від загального обсягу робіт.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе