Реальні обсяги зловживань із вивезенням сміття значно більші, ніж виявила прокуратура – журналіст-розслідувач
Зловживання на два мільйони гривень, які викрили львівські прокурори на вивозі сміття за 2020 рік, – це лише крапля в морі.
Такого висновку дійшли журналісти "Еспресо", коментуючи факти зловживання щодо вивезення сміття зі Львова, що їх оприлюднила прокуратура минулого тижня.
"Львів у день дотує на 900 тисяч гривень вивіз сміття (у місяць виходить мільйон доларів). За такі дії передбачено відповідальність до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна. За два мільйони гривень, мабуть, група осіб так не ризикувала б. Зараз знайшли двох чи чотирьох цапів-відбувайлів. Адже схема працює таким чином, що дійти до верхівки майже неможливо. Посадять нижню ланку, середню, а дійти до реальних осіб, які за це відповідальні, – фактично нереально", – розповів у програмі "Вечір з Миколою Княжицьким" журналіст Євген Міклушка – автор сенсаційного розслідування, яке довело факти вивезення відходів на стихійні сміттєзвалища, зокрема в заповіднику "Білогорща". Про це журналісти дізналися, кинувши у сміттєві баки GPS-трекери. Інша локація, де викинули львівське сміття, – село біля Червонограда. Поки у Львівській мерії з'ясовують сміттєві перипетії – сміттєзвалища почали підпалювати.
"Ми з вами оплачуємо кожен день вивозу сміття з міста. Не всі перевізники хочуть возити сміття в Маріуполь, бо це затратно. Значно простіше викинути сміття десь під Львовом, про що ми вже розповідали. На жаль, такі прецеденти стаються й надалі", – каже журналіст.
Зазначимо, міська рада повідомила, що почала внутрішнє розслідування після викривального журналістського матеріалу, однак поки що його результатів не оприлюднила. Крім того, керівник департаменту з ТПВ Роман Олійник нещодавно покинув посаду.
Нагадаємо, 25 травня у прокуратурі Львівської області повідомили, що на заволодінні бюджетними коштами на понад 2 мільйони викрито організовану злочинну групу, яка займалася вивезенням відходів. П’ятьом особам (з них четверо – у складі організованої злочинної групи) з числа керівництва організацій, які мали укладені договори з Львівською міськрадою на утилізацію відходів, висунули звинувачення.Вони подавали для оплати підроблені офіційні документи із внесеними до них неправдивими відомостями (завищували відстань їх перевезення та пробіг транспортних засобів). Насправді ж сміття вивозили у нічний час за межі Львова і захоронювали на несанкціонованих сміттєзвалищах (без дозволів органів місцевого самоврядування). Різницю між документально освоєними та фактично витраченими коштами згодом розділяли між усіма учасниками, – йдеться в повідомленні прокуратури.
Журналіст Міклушка наголошує, що варто приділити увагу не лише приватним фірмам-перевізникам сміття, а й узяти до уваги комунальне підприємство "Львівспецкомунтранс", якому належить левова частка вивезення сміття у Львова.
"Компанії, про які зараз йдеться, – це приватні компанії, які мають договори з міською радою. Але чомусь не говорять про те, що основні кошти споживає "Львівспецкомунтранс" – комунальне підприємство, яке підпорядковується львівській мерії. Якщо наші прокурори матимуть такі можливість і політичну волю, то вони почнуть докладніше вивчати саме це комунальне підприємство. Звісно й приватниками також. Але впевнений, там будуть вже цифри не про два мільйони за рік, а 2 мільйони за місяць, а може, й більше", – зазначив Євген Міклушка.
- Нагадаємо, 30 травня минула 5 річниця з дня грибовицької трагедії, яка забрала життя трьох рятувальників. 28 травня 2016 року на території сміттєзвалища у селі Великі Грибовичі спалахнула масштабна пожежа, яку гасили впродовж двох днів. Та вже 30 травня, коли рятувальники майже ліквідували займання, на полігоні стався зсув сміття. Під ним опинилися начальник ДПРП-48 з охорони м. Рава-Руська капітан служби цивільного захисту Юрій Рудий, начальник караулу ДПРЧ-17 з охорони м. Жовква старший лейтенант служби цивільного захисту Андрій Вненкевич, пожежник ДПРЧ-17 з охорони м. Жовква сержант служби цивільного захисту Богдан Юнко, а також інженер-еколог ЛКП "Збиранка" Олександр Бутін. Тіла трьох загиблих рятувальників було знайдено наступного дня після трагедії, тіла Олександра Бутіна не знайшли і досі. У 2017 році суд офіційно визнав його загиблим.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе