П’ята річниця Грибовицької трагедії: є рекультивація – немає нового полігону та переробного заводу

Богдан Білан
31 травня, 2021 понедiлок
10:44

Також не все зрозуміло з коштами на будівництво всіх трьох об'єктів, адже виглядає, що влада міста розповідає про те, що одні й ті самі гроші вони використають і для рекультивації, і для будівництва нового заводу, а тут ще й полігон, який уже точно ляже на плечі й так скромного комунального бюджету.

У переддень річниці Грибовицької трагедії Львівська міськрада організувала презентацію здобутків міста у плані поводження з відходами. Щоправда, вони звелися лише до виїзду на закрите після 30 травня 2016 року сміттєзвалище. Територію, яку готують під переробний завод, а тим паче ділянку, яку планують під новий полігон для ТПВ, журналістам так і не показали. Це й не дивно, адже реальні здобутки дійсно можна побачити лише при рекультивації сміттєзвалища.

Завод: органіку переробляють, а будувати обіцяють почати влітку

Позитивним у вирішенні питання поводження з відходами у місті можна назвати запуск процесу збору органічних відходів. Проте він наразі перебуває лише на початковій стадії.

За офіційними даними, львів'яни продукують у день близько 600 тонн відходів, з них понад 40% – це органіка. Проєкт з організації збору та компостування органіки у Львові стартував 2020 року. За декілька місяців його роботи на станцію компостування надійшло всього 2,5 тисячі тонн відходів. Тобто за увесь період перероблено обсяг, який утворюється у місті лише за декілька днів. Причому, як зазначають у ЛКП "Зелене місто", левова частка відходів надійшла на компостування в період із вересня до листопада. А восени завдяки переробці листя вдалося вирішити проблему його накопичення у парках, скверах і зелених зонах.

2021 року показники не надто більші. Так, у квітні на станцію надійшло 217 тонн органіки, тобто фактично денна норма. А за неповний травень іще менше – 158 тонн. При цьому влада звітує, що контейнерами для збору органіки обладнано 819 майданчиків, що становить 74% усіх у місті.

Щодо самого заводу, то початок його будівництва переносять уже не вперше. Зараз новим терміном старту робіт називають літо. Про це на початку травня в коментарі для "Еспресо.Захід" розповів міський голова Львова Андрій Садовий:

"Перша черга вже введена в експлуатацію – це станція компостування органічних відходів. А друга черга, дуже сподіваюсь, влітку піде в роботу повним ходом".

Слова міського голови підтвердив і керівник ЛКП "Зелене місто" Святослав Євтушенко:

"Будівництво сміттєпереробного заводу маємо розпочати влітку цього року. Зараз ми перебуваємо на стадії остаточного погодження й укладання угоди з підрядником. Його будуватимуть два роки".

Нового полігону цьогоріч не буде, можливе хіба що отримання ділянки

Ще менш оптимістично, хоча вже й не так безнадійно виглядає ситуація з новим полігоном для ТПВ. Андрій Садовий, коментуючи цю проблему, зазначив, що зараз він врешті знайшов порозуміння і з центральною, і з обласною владою:

"Сподіваємося, що матимемо оформлену документацію на осінь цього року. Площа під полігон буде більш ніж 50 га. Нам цього вистачить, певне, на наступні 50 років".

Святослав Євтушенко був більш стриманий у прогнозах:

"Ситуація тут розгорталася так. Був регіональний план, який розробляли ще 2019 року. В його рамках зусиллями ЛКП "Зелене місто" було внесено сім ділянок, які могли б бути використані для спорудження нового полігону. З них погоджено п'ять, які зараз ми й опрацьовуємо для того, щоб розмістити там цей об'єкт".


Фото: Роман Балук

Найбільш імовірно, що його збудують на території яворівської "Сірки", тобто фактично на тій самій ділянці, яку підлеглі Андрія Садового категорично забракували ще 2017 року.

Нонсенс, але такі реалії політики львівської мерії останніми роками – у Садового обрали тактику щороку виділяти від 200 до 300 млн грн на оплату додаткових кілометрів для перевізників і субвенцій для інших полігонів замість того, щоб уже декілька років мати свій.

Відтак ледь не щомісяця маємо повідомлення про несанкціонований вивіз львівського сміття територією всієї України, а правоохоронці періодично викривають примітивні, але дієві схеми збагачення на цьому процесі. Щоправда, крайніми у них визначають підрядників-перевізників, інколи – львівських операторів вивезення ТПВ, але не виключено, що ниточки цих схем тягнуться ще вище.

Рекультивація звалища у Грибовичах – безпечна зелена зона вартістю десятки мільйонів євро

Коли 2016 року закрили Грибовицьке звалище та говорили про те, що його буде рекультивовано, а наступні покоління лише згадуватимуть про гору сміття, мало хто розумів, який обсяг робіт потрібно здійснити і наскільки це вартісний процес.

Насправді тоді у Львові реалістично на цей проєкт дивились лише фахівці компанії Egis, які прибули в місто розробити для нього цілісну концепцію поводження з відходами. Вона включала і рекультивацію, і переробний завод, і налагодження системи роздільного збору.


Фото: Роман Балук

Зараз проектний директор компанії Крістофер Раунд згадує:

"Ми приїхали у Львів у жовтні 2016 року. Побачили це велике звалище й озера фільтратів, що накопичувались тут, дізналися про інші проблеми, які є в міста з відходами. Тоді почали працювати над проектом комплексного підходу до їх вирішення.

Зараз я знову повернувся до Львова і хочу відзначити, що задоволений тим, що було зроблено і як відбувається реалізація наших розробок. Ми вносили в концепцію не лише рекультивацію цього звалища, а й будівництво сміттєпереробного заводу та систему роздільного збору сміття. Намагалися імплементувати в реалії Львова найкращі практики Європи та закласти фундамент для вирішення цієї проблеми в місті".

Він і далі наполягає, що цей проєкт – на десятиліття, хоча кожне місто та його мешканці мають право вимагати, щоб результатів було досягнуто якнайшвидше.


Фото: Роман Балук

Перші результати ми можемо побачити вже наступного року, коли має завершитися початковий етап рекультивації полігону. Ці роботи здійснює турецький консорціум J/V GOKSIN INSAAT – HAYAT GROUP. Його представник Ахмет Ялчін Язіці розповів про те, що зроблено та що ще потрібно здійснити для приведення звалища в безпечний стан:

"Ми почали роботи торіу у жовтні. Зараз здійснюємо зміну форми куполу полігону. Для того проводять екскаваторні роботи, за допомогою яких тіло полігону робиться стійкішим і більш пологим. Після завершення формування нового профілю полігону його буде покрито захисною плівкою з геотекстилю та ґрунтом.

Ми зараз нарощуємо темпи робіт, зважаючи на сприятливі погодні умови. До них залучено понад тридцять одиниць техніки – це бульдозери, екскаватори, самоскиди, трамбувальна техніка. Щодо персоналу, то його в нас не більш ніж 50 осіб. Техніки й інженери – переважно з Туреччини, а водії автівок, бульдозерів та екскаваторів – це представники українських підрядників.

Перший етап ми плануємо завершити влітку наступного року. Його вартість майже 18 млн євро. Далі заплановано другий етап – формування зелених насаджень і нового ландшафту на місці полігону".

Технічний нагляд за роботами, а це вимога банку, здійснює ще одна іноземна компанія – "Гідротерра ЛТД". ФІДІК-інженер проєкту Сігітас Пакшис зазначає, що наразі особливих зауважень до виконавців і темпів реалізації немає:

"Ми перевіряємо якість робіт і матеріалів, дотримання технічних умов та термінів, передбачених контрактом. Поки не бачили особливих проблем і недоліків у виконанні цього проєкту. Звісно ж, трапляються непорозуміння, але їх вдається оперативно вирішувати. Роботи з рекультивації досить одноманітні та монотонні – цікавіше вже стане, коли привезуть геотекстильну плівку і нею будемо покривати все тіло полігону".

Останнім часом немає зауважень до стану полігону і в екологів. ЛКП "Зелене місто" проводить постійні заміри екологічних показників у районі полігону, які потім надходять у Міністерство екології та ЄБРР. Проводять заміри забруднення повітря, зокрема й безпосередньо на полігоні, де працюють люди. Досліджують і показники забруднення ґрунту та поверхневих вод. Також вимірюється утворення звалищного газу та фільтрату до очистки й після неї. Поки що всі показники є задовільними. Цього року на полігоні також відбувалися планові щорічна перевірка, яка завершилася без зауважень.

Керівник ЛКП "Зелене місто" Святослав Євтушенко додав, що, водночас із земляними роботами, підрядник закладає в тіло полігону труби для дегазації та збору фільтрату.

"Роботи з дегазації мають розпочати 1 червня. Його проводитиме компанія Clear Energy, яка є переможцем тендеру. У них є два місяці на те, щоб пробурити свердловини і прокласти труби до своєї когенераційної установки. Згідно з попередніми дослідженнями, на звалищі утворюється такий обсяг газу, який здатен забезпечувати виробництво 1 Мегавату електроенергії в рік.


Фото: Роман Балук

Компанія Clear Energy є інвестором, який вкладає свої кошти у цей проєкт. Окрім цього, вони заплатили внесок у бюджет Львова та Грибовичів. Також є домовленість, що 15% від прибутку компанія скеровуватиме в бюджет міста, адже електроенергію вони продаватимуть за "зеленим тарифом".

Роботи з очистки фільтрату тривають вже не один рік. І саме переробка небезпечної рідини рятує екологію в околицях звалища. Адже щовесни в процесі танення снігу й активних опадів озера переповнюються, розчин просочується через дамбу та потрапляє у ґрунтові води.

"Зараз у нас працюють дві установки з переробки фільтрату. Перша – станція хімічної очистки за технологією професора Рогова, яка збудована 5 років тому. І друга – зведена зовсім недавно компанією "Екософт" за кошти ЄБРР. Перша станція переробляє близько 250 кубометрів фільтрату на добу. Кожен з двох контейнерів іншої станції яка працює за технологією зворотного осмосу, здатний переробляти 150 кубічних метрів. Разом виходить більш як 500 кубічних метрів. Очищену воду скидаємо в каналізацію "Львівводоканалу", а найзабрудненішу фракцію поки що зливаємо в тіло полігону", – розповів Святослав Євтушенко.


Фото: Роман Балук

За словами керівника комунального підприємства, вартість першого етапу рекультивації становить 17,8 млн євро. Щодо другого, то його кошторису й імені підрядника у міськраді поки не розголошують:

"Рекультивація полігону відбувається у два етапи й усі претенденти подавали пропозиції на два етапи, зокрема й ця фірма, яка зараз працює, але на кожен з етапів буде укладатисянова угода.

Вартість другої черги поки що не відома, бо остаточно вона ще не прорахована. Можна орієнтуватися на базі комерційних пропозицій учасників конкурсу, але їх ми не можемо розголошувати, зважаючи на заборони ЄБРР.

Перший етап рекультивації передбачено завершити до середини 2022 року, а потім ще два роки триватиме другий. Повністю роботи маємо завершити до 2025 року".

Сміттєва арифметика по-львівськи

У мерії зазначають, що на реалізацію проєкту поводження з відходами в місті закладено достатньо коштів.


Фото: Роман Балук

"Загалом на ці потреби у ЄБРР ми отримали кредит в сумі 25 млн євро, ще 10 млн – це грант (від Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P). – Ред.). І ще певна сума – обов'язковий внесок від міста (близько 7 млн євро. – Ред.). Цих коштів мало б вистачити на рекультивацію полігону та побудову сміттєпереробного заводу", – зазначає Святослав Євтушенко.

Якщо додати ці суми, то виходить 42 млн євро. А тепер будемо мінусувати. Перший етап рекультивації коштує 16,8 млн. євро. Другий, вочевидь, буде трохи дешевшим, але все одно вартість може сягнути суми понад 20 млн євро, хоч попередньо йшлося про 604 млн гривень (за реальним курсом – 18 млн євро). Це станом на 2019 рік.

 • Як повідомляла ЛМР, загальна кошторисна вартість будівництва всіх стадій сміттєпереробного заводу, включно з вартістю будівельних робіт та устаткування, — 1,167 млрд грн. А це майже 35 млн євро.
 • Разом, дуже згрубша, виходить близько 60 млн. євро. Де місто планує взяти ще близько 20 млн євро на найближчі 2-3 роки?
 • Зауважимо, що тут не враховано вартості проектування та робіт із будівництва нового полігону – а це ще декілька мільйонів євро лише на початкові роботи й першу карту.
 • Може, команда Андрія Садового так затягує реалізацію сміттєвих проєктів тому, що просто не має коштів для їх реалізації?
 • Нагадаємо, п’ять років тому, 30 травня 2016 року, на Грибовицькому сміттєзвалищі стався зсув сміття, внаслідок чого загинули троє рятувальників та інженер-еколог.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.

Читайте також:
Андріана Овдей
18 червня, 2021 п'ятниця
Учениця зі Львівщини набрала 200 балів на ЗНО з англійської мови
Максим Голенко
Автор Ярина Коваль
16 червня, 2021 середа
Театр ім М. Заньковецької "отабориться" в найстарішому в Україні трамвайному депо
Данило Лубківський
18 червня, 2021 п'ятниця
"Тональність українського президента у розмові із Заходом тепер може зашкодити планам вступу в НАТО", - Данило Лубківський
Львів
+20
 • Львів
 • Київ
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.1
  Купівля 27.1
  Продаж 27.34
 • EUR
  Купівля 32.16
  Продаж 32.62
 • Актуальне
 • Важливе
2021, п'ятниця
18 червня
22:06
Федина
Коломойський залишається надійним тилом Зеленського, − Софія Федина
21:30
акценти
Про ремонт вул. Бандери, нове будівництво та нову хвилю COVID-19, – акценти від "Еспресо.Захід"
20:54
гроза
У Львові оголосили штормове попередження
20:42
у львові патрульні допомогти чоловіку
Львівські патрульні домогли мотоциклісту, який потрапив у ДТП
20:22
Театр Лесі Українки
Біля фасаду театру Лесі Українки у Львові з'явилися кущі та дерева
19:59
Борковський
"Борковський & Валевська" на "Еспресо": нові "жертви-олігархи" серіалу від РНБО
19:44
подорож
Якщо у мандри кличе дорога: куди поїхати на довгі вихідні
19:14
сутенерка
В Івано-Франківську викрили бордель, яким керувала 23-річна сутенерка
18:48
поїзди
"Львівська залізниця" змінила розклад руху приміських потягів
18:34
"Українське радіо" почало FM-мовлення у Бориславі
18:12
зелений борщ
На Тернопільщині пройде Фестиваль зеленого борщу
17:53
податківець
Регулярно брав "відкати": у Львові затримали податківця, який прикривав незаконний бізнес
17:35
поліція
На Тернопільщині 29 поліцейських покарали за недотримання законодавства
17:20
Кафедра геодезії і астрономії Львівської політехніки святкує 150 років
17:02
батько
65 львівських татусів отримають матеріальну допомогу від мерії
16:45
ЗНО
36 школярів зі Львівщині набрали максимальну кількість балів на ЗНО
16:26
УПА
2022 рік на Львівщині пропонують проголосити роком УПА
16:09
пістолет
Втікав і відстрілювався від поліцейських. У Львові затримали шахрая
15:54
нагороди медикам
У Львові до Дня медика вручили нагороди лікарям: список
15:40
вантажівка-ялини
Поліція Закарпаття виявила вантажівку з незаконно вирубаними ялинами
15:20
На Львівщині правоохоронці вилучили 24 тонни спирту, з якого виготовляли фальсифікат
14:53
Оновлено
Валерій Потюк
"Справа Петрика": громадськість вимагає звільнити Валерія Потюка
14:42
"Королівський шлях". На Львівщині відкриють унікальний туристичний маршрут
14:26
вілла
Замість дерев’яної вілли – багатоповерхівка. У Львові погодили нове будівництво
14:15
фальшиві гроші
На Прикарпатті іноземець збував місцевим фальшиві гроші
14:10
Василь Петрик вийшов зі СІЗО.
"Василь Петрик провів ніч у СІЗО. Для нього як історика це також був досвід", - адвокат
13:55
забудова
На Кульпарківській виросте новий багатоквартирний будинок
13:40
Львів
Для гурманів. Куди піти у Львові на вихідних
13:13
бомбосховище на Навроцького
У Львові продали списане бомбосховище, половина несписаних - не готові до використання
12:56
спаржа
Львів’ян кличуть посмакувати лєґумінами зі спаржі
12:37
вакцина
Людина, яка вакцинувалася, навіть якщо й захворіє, перенесе COVID-19 у легкій формі, - Орест Чемерис
12:19
Андріана Овдей
Учениця зі Львівщини набрала 200 балів на ЗНО з англійської мови
12:02
"Байден вважає, що Україна є частиною колективного Заходу", − Данило Лубківський
11:47
коронавірус
Львівські медики розповіли, коли чекати наступної, більш важкої хвилі COVID-19
11:29
багатоповерхівка
У Львові з п’ятого поверху випав чоловік
11:13
ремонт вулиці бандери у львові
9 місяців ремонту. Чи видно якийсь прогрес на вул. Бандери?
11:01
Микола Княжицький
Проблема проєкту про деолігархізацію в тому, що Зеленський сам вирішує, хто є олігархом, а хто ні, − Микола Княжицький
10:58
вантажівки
На Львівщині обмежують рух вантажівок у спеку
10:45
ДТП на трасі Київ-Чоп
На трасі Київ-Чоп сталася масштабна ДТП: ускладнено рух транспорту
10:28
Тернопільська обласна організація "Голосу" закликала керівництво партії скласти мандати нардепів
Більше новин